wÏÏJS, I Marktberichten. Veiling V. P. N. Predikbeurten. AD VERTEN TIEN Sportvereeniging „Texel Holl. Maats, van Landbouff Na een uitweiding over de verhouding van de politieke partijen tegenover het petitionnement, eindigt spr., met een op wekking om ieder zonder uitzondering in de gelegenheid te stellen het petitionne ment te teekenen, opdat eenmaal verkregen worden de grondwettelijke gelijkstelling tot zegen voor allen. Een tooneelstukje van propagandistische strekking, waarin de rechteloosheid van de gehuwde vrouw, zelfs onder huwelijks voorwaarden, omdat de vader voor de wet het ouderlijk gezag uitoefent, ten sterkste in het licht werd gesteld, werd zeer ver dienstelijk door de dames Schaafsma en v. Achterbergh en den heer J.Keigser Augz. ten tooneele gevoerd. Mej. Jos, Lange veld zong, daarbij bege leid door Mevr. Gaarlandt, eenige aller liefste liedies, waarna de vergadering met een gepast woord door de voorz. Mej. E Langeveld werd gesloten. Voor het debat had zich niemand aan gemeld, tijdens de pauze werd de gelegen heid geboden de lijsten te teekenen. De eerste lammereniuarkt. De voor onze schapenfokkerij zoo ge wichtige, zoo beslissende dagen zijn weer aangebroken, en het geeft een gevoel van gerustheid, nu we kunnen consta- teeren, dat de cijfers, die we hoorden noemen, cijfers, die nog zoogenaamd in de lucht hingen, tastbare werkelijkheid zijn geworden, de lammeren tot die prijzen zijn omgezet in klinkende munt. Zeker zullen nog sommigen een ietwat teleurgesteld huiswaarts zijn gekeerd, omdat ze, zooals we dat noemen, geld vermarkt hebben, doch ook zij zullen moeten erkennen dat prijzen van 15 tot bijna 20 gulden voor lammeren van 0 a 7 weken ongekende pi ijzen zijn. De lammerenmarkten, zes in getal, waarvan thans de eeiste tot het verleden behoort, geven aan ons dorp, ja aan heel ons eiland een eigenaardige bekoring, onze gemeente, een oord van rustige rust, is dan in de vroege morgenuren het toonbeeld van bedrijvigheid en het wil ons voorkomen, dat in vogelvlucht gezien, dat jagen en reppen en optrekken naar een punt, iets zal hebben van de bedrijvigheid bij een mierennest. Dat samenkomen van zoovele men- schen op een plaats biedt een goede gelegenheid voor den handelaar om z'n waren te presenteeren en het pleit zeker voor hun verstandig inzicht, dat koop lieden van elders als de heeren Laan en de Jong van Helder, de eerste met z'n ijswagen, de tweede met z'n rijwielen en aanverwanten, alhier op deze markt dagen hunne waren aanbieden. Erger is het, dat die drukte minder gewenschte bezoekers lokt, een soort tweebeenige schepsels, waarvan wij weder eenigen tijd verschoond bleven, n. 1. flesschentrekkers en oplichters of hoe ze meer mochten heeten, die met een mooi smoesje de argeloozen trachten te bedriegen. We hebben hierbij het oog op de twee personen, als schippers gekleed die reeds bij herhaling elders dezelfde truc uit haalden en hier Maandag hun slag sloegen. Ze maken een praatje, vertoonen een kwitantie groot 75 gulden waarvoor ze naar ze beweren onder de invloed van sterken drank in Amsterdam, het rjjwiel dat ze meevoeren hebben gekocht en dat ze nu voor alle prijzen van de hand willen doen. Naar we vernemen zijn ze maar al te goed geslaagd en hebben een 4-tal rijwielen verkocht, voor prijzen f 28 tot f40, die vanzelf te duur zijn, want eerlijke handel behoeft dergelijke trucs niet. Men zij gewaarschuwd 1 De Dames H. E. Dijt en M. Dijt, beiden leerlingen aan de Bijzondere Normaalschool alhier, deden heden te Haarlem met goed gevolg examen voor onderwijzeres. Het aantal handteekeningen inzake het adres „Vogelverdelging" door den heer J. H. Jurriaanse, aan de Tweede Kamer ingezonden, bedraagt thans reeds 30,013. De Cocks dorp. De voorgenomen Propaganda-autotocht naar hier op Zondag j.L, uitgaande van het te Texel gevormde comité voor het Petiti onnement voor Grondwett. gelijkstelling van man en vrouw had onder begunstiging van schoon weder plaats. Juist op tijd arri veerden de drie auto's, welke heel wat volk op de been brachten voor het hotel .De Hoop Als sprekers traden op heer Dr. I. Vos en Mej. M. Kramers, die beide met klem de gronden aanvoerden, op welke den vrouwen het kiesrecht toekomt. Op de lijsten voor het Petitionnement werd op de bijeenkomst door ruim 30 personen geteekend. Waal, 18 Mei. Zaterdagmorgen nam Mej. M.A.Kuiper die vanaf 1 Maart 1913 tot aller te vredenheid werkzaam was als onder wijzeres aan de Openbare School afscheid van hare leerlingen, wegens aanstaand, huwelijk en vertrek naar Indië. De kinderen boden de scheidende juffrouw een passend souvenir aan de juffrouw onthaalde de leerlingen op allerlei versnaperingen. Het Hoofd der School bedankte Mej. K. voor de flinke wijze, waarop zjj hare taak had vervuld. Zondagmiddag arriveerde juist op tijd het drietal Auto's, waarin gezeten waren de Dames en heeren, die een propagandatocht over Texel maakten, om het petitionnement aan te bevelen voor grondwettelijke gelijkstelling van mannen en vrouwen. Het woord werd gevoerd door Dr. I. Vos van Amsterdam en Mej. M. Kramers van Rotterdam. Beiden hielden een warm pleidooi voor de zaak, die zij met zooveel geestdrift voorstaan. Mej. Langeveld van Den Burg opende en sloot de bijeenkomst die van veel belangstelling mocht getuigen. Het terrein was met eenige vlaggen versierd 44 handteekeningen werden verzameld. Oosterend18 Mei. Gisteren, vrijwel op het bepaalde uur, kwamen hier aan de drie auto's met hét Comité voor Petitionnement voor grond wettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Na een inleidend woord van Mej. E. Langeveld, presidente, verkreeg de heer Dr. I. Vos het woord, om in een korte doch gloedvolle speech aan de tamelijk talrijke schare duidelijk te maken, wat het petitionnement beoogt; hoe men door al gemeen kiesrecht en verdere gelijkstelling tot breeder ontwikkeling en tot wereldvrede kan komen. De beweging van de vrouw in deze vraagt hulde en dank van den man. omdat zij kan brengen levensblijheid en levenszon. Ook Mej. Kramers sprak in dien geest, en lei er vooral den nadruk op, dat de vrouwen erkenning vragen van de mannen, om als gelijkgezinden en gelijkwaardigen behandeld te worden. Steun van allen werd gevraagd, omdat het petitionnement de volkswil van allen moet zijn. Waar Nederland door een Koningin geregeerd wordt, daar mag zeker verwacht worden, dat men ook de vrouw in het algemeen d6 plaats zal gunnen, waar ze hare talen ten tot ontwikkeling zal kunnen brengen. Nadat de presidente dank aan allen bad gebracht, inzonderheid aan den heer W. Bremer, voor hot bereidwillig afstaan van het terrein, vertrok de stoet in de richting van Oudeschild. Het eenige vaartuig dat van hier naar de Zuiderzee was getrokken voor de ansjovisvangst, is teruggekeerd, daar de vangst de moeite niet loonde. Oudeschild, 19 Mei. Zondagavond arriveerden alhier op den vastgestelden tijd in drie met vlaggetjes versierde auto's de deelnemers aan den propaganda-tocht voor het petitionnement van grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Niet op het land achter de Haven van de Heeren Dros Co., maar voor de pakhuizen van genoemde firma werd halt gehouden en nadat Mej. Langeveld met een enkel woord de bijeenkomst had geopend, werd het woord achtereenvolgens gevoerd door Dr. I. Vos en Mej. M. Kramers. Met gloed en overtuiging verdedigden, zoowel spreker als spreekster den onafwijsbaren eisch van grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Met tal van voorbeelden trachtten zij het rechtvaardige daarvan aan te wijzen en de aanwezigen aan te sporen door hunne naamteekening adhaesie aan hun streven te verleenen. Te ongeveer 6 uur sloot Mej. Langeveld met een kort woord de bijeenkomst. In de Zaterdagavond j 1. gehouden jaarvergadering van het College van Brand meesters werd geconstateerd dat de brand- bluschmiddelen in behoorlijken toestand verkeerden en besloten aan B. en W. voor te stellen een aantal personen wegens vertrek, overlijden of 60 jarigen leeftijd van de naamrol af te voeren en door anderen te vervangen. Gisteren werd door P. Duinker Cz.. zoontje van C. Pz. Duinker alhier, met goed gevolg toelatingsexamen gedaan voor de ambachtsschool te Helder. Den Hoorn, 18 Mei. Door een der werklieden van 't Horntje is een meeuw gevonden, welke om een der pooten een ringetje had met de volgende merken Museum Nat. Hist. Leiden Holland 12378. MILITIE. Keuring' van Militieplicktigen. SPORT. Texel I - H. F. C. I. Naar wij vernemen zal de sportvereeniging „Texel" op de beide Pinksterdagen bezoek krijgen van twee bekende voetbalvereeni- gingen n.l. „Ymheim" van Beverwijk, spelende in de 3e klasse N.V B. en „Spar taan" van Amsterdam spelende in de 2de klasse N.V.B. Zeer zeker zal het bij die wedstrijden, die onder leiding van den bekenden heer J. Walig scheidsrechter N.V.B. zullen plaats hebben, niet aan belangstelling ontbreken. Postkantoor te DEN BURG (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wpgens onbekendheid van de of weige ring door geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie helft der maand Mei 1914, M. v. Aliezebeth Bakker p.a. den heer Dirk Bakker Schagen Joh. Witte Zuid-Haffel. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland van 115 Mei. GEBORENJohannes, zoon van Harmen Wortel en Anna Bloem. GETROUWD: Cornelia Zeylemaker en Neeke Kooijman. Texel 18 Mei. 10 Koeien f 185 a f 250. 15 Nuchtere kalveren f 22 a f 28. 5602 Lammeren f 16 a f 19. 76 Schrammen f 22 a f 35. 57 Biggen f 12 a f 14. Handel matig, Amsterdam, 18 Mei. Aangevoerd 359 Runderen, le kwal. 85 k 90 ct. j"> 2e kwal. 80 a 83 ct. 3e kwal. 71 a 77 ct. g, 150 Melk- enKalfkoeien 1 280 a f 350, 114 Nuchtere Kalveren 1 12,k f 18, 571 Vette Varkens 42 a 46 ets. Purmerend, 19 Mei. Aangevoerd 746 Runderen waaronder: 164 vette koeien 75 A 88 Ct. per KG. Gelde koeien i 150 A 220 Melkkoeien f 190 A 310. 34 stieren. 97 vette kalveren 1 0,95 a 11.15 p. Kg. 561 Nuchtere kalveren t 15a t 30 1280 Schapen f 26 a 134,00 1869 Lammeren f 10,— a f 18,—. 386 vette varkens f 0,44 a 10,48 per 108 magere varkens 1 20 a 130,—' 394 biggen f 9 a 1 14 kipeieren f 3.70 a f 4.20 per 100; Purmerender Cr No. 297, 5/19 '14. Door de diverse kooplieden werd hi besteed voor Kipei f 3.50 1 6.90. Eendei 1 3,95 t 4,50. Kalkoeneieren f 6. Parelhoeneieren f 5, Aanvoer 50412 Middenprjjg f 4,14 lij. banen 5,25 kg. f 0,19 f 0,74 "Veel kooplust en veel vraag naar® eieren en eerste klas slachtgevogelte. Langen hoff. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 20 Mei. Burg, 's avonds 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëie Donderdag 21 Mei (Ilemclvaartsdij HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur da. Norel. Waal, Vm. 10 uur ds. Van der Was. Den Hoorn, Vm. 10 de heer J. A.v.Bi Oud-Zendel. Utr. Zend. Verec Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Qrasak Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Hoorn, Geen dienst. Zondag 24 Mei 1014. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Raai, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. H. Doop. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Boeke. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasele Cocksdorp, Nm. half 3 de. Boeke. H. Doop, Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst wegens doopbeurt. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemakei Ondertrouwd Th. DE JOXGH 0.1. Ambtenaar met veil en MARIE A. KUIPER. Huwelijksvoltrekking 30 Mei a.s. Eenige en algemeene kennisgeving, Getrouwd Joannes Baptista Jozef Panlus DOEDi en Wilhelmina Frederika MOESMAN, KampeD, 20 Mei 1914. Heden overleed odzo innig gs liefde Zoon, Broeder en Behuwd broeder, JOHANNES JACOBUS RIJK, in den ouderdom van 40 jaar. Familie RIJK. 19 Mei 1914. Algemeene "Vergadering op 22 Mei 's avonds 8 uur in Hotel Lindeboom." Agenda Opening. Verkiezing 3 Bestuursleden. Rekening en verantwoording. Rondvraag. Het Bestuur. Aller opkomst gewenscht. Afd. „Texel". Vergadering Zaterdag 23 Mei 's avoti 8 uur in Hotel „Texel." Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Verslag v.d, algevaardigde. 3. Uitreiking getuigschriften v.d. K.N> 4. Diversen. Namens het bestuur, H. W. KEESOM, Voorzitter. Jac. KIKKERT Nz. Secretaris. De Burgemeester der Gemeente Texel Gevolg gevende aan een namens den Minister van Binnenlandscke Zaken tot hem gericht verzoek Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er blijkens bij voornoemden Minister ingekomen ambtsberichten personen zijn, wier praktijken o.a. daarin bestaan, dat zij voorspiegelen in staat te zijn, tegen betaling van eene som gelds, de afkeuring voor den dienst der Militie te verkrijgen waarschuwt de Militieplichtigen dezer Gemeente voor bovenbedoelde praktijken onder verwijzing naar artikel 206 van het Wetboek van Strafrecht, onder meer inhoudende: Met Gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de Militie ongeschikt maakt of laat maken 2o. hij die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval bet feit den dood ten gevolge heeft, wordt Gevangenisstraf van ten hoogste zes jvren opgelegd Vestigt er voorts hunne aandacht op dat door de bemoeiingen van de hiervoren be doelde personen de afkeuring in geen enkel opzicht kan worden bevorderd. De raadpleging dier personen zal niets anders dan noodelooze kosten veroorzaken, omdat bij werkelijke ongeschiktheid voor den dienst, ook zonder hunne bemoeiingen, de afkeuring niet kan uitblijven. Texel, den 19 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, GAAllLANDT. Bij 't begin van dezen wedstrijd wogen beide partijen vrijwel tegeu elkaar op, en het liet zich toen ook niet aanzien dat Texel deze strijd met 42 zou verliezen. De eerste goal werd door H. F. C. gemaakt uit een corner, doch kort daarna werd door Frohn van buitenstrafschopgebied met een mcoi schot de gelijkmaker in liet net getrapt. Nadat door Texel twee strafschoppen genomen zijn, die geen van beide een punt opleverde, geeft Groote weer H. F. C. de leiding. De rust treedt in met 21 voor H. F. C. Het schijnt wel ot de punten elkaar om beurten opvolgen want spoedig maakt Texel zijn tweede goal en maakt daardoor weer gelijk, 't Is echter weer Groote, die uit een vrije schop 't punt fabriceert, dat aan H.F,C. de leiding bezorgt. Bij 't laatste punt, toen Groote door den back heendreef, wist de keeper door „uitloopen den bal nog te bereiken doch schoot hem tegen een aanvaller op, van wiens lichaam de bal in het net vloog. Men meende, dat dit punt offside was, doch de scheidsrechter kent toe. Wanneer de scheidsrechter het einde aankon digt, heeft H.F.C. gewonnen met I2de ver houding der krachten wordt echter volgens onze meening met deze cijfers niet juist weergegeven. O

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2