N°. 2779. Zondag 24 Mei 1914. 278t# Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Dit blad verschQut Woensdag;- en Zaterdagavond Advcrtentiëu vóór 0 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Oitg. Fir.ua LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Bürö op Tkx el. Verjaring van vörderingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen belanghebben den in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1913 voor of op den laatsten Juni aanstaande bij de besturen en ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet-ingediende vorderingen worden voor VERJAARD en VERNIE TIGD gehouden. Voorts worden belanghebbenden ver zocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijs stukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Texel, den 20en Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornmd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. Militie te land. BEKENDMAKING. STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis vaD belang hebbenden, dat de weg over Pijpersdijk naar Waalenburg op 26 en 27 Mei a s. sa de weg Spang naar den Zuiderdijk van 28 Mei-4 Juni a.s. voor het ver keer zullen zijn gestremd, zulks in ver band met werkzaamheden van het waterschap „de 30 gemeenschappelijke polders." Burgemeester en Wethouders van Texel, GAARLANDT. De Secretaris JONKER. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeènteraad is belegd op Dinsdag den 26 Mei 1914, des voormiddags te ÏO1/» uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 22 Mei 1914. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: TEXEL, 23 Mei 1914. De dames H. E. Dijt en M. Dijt van Den Burg deden Woensdag te Haarlem met goed gevolg examen voor vak j (vrije en ordeoefeningen der gymnastiek.) Het Nut, De huishoudelijke vergadering van de afd. „Texel" van de Mij. tot Nut van het Algemeen, was niet druk bezocht, slechts ongeveer de helft der leden was opgekomen. Na opening der vergadering door den voorz. de heer Gaarlandt, werden de notulen gelezen door den secretaris, de heer L J. Kikkert, en onveranderd vastgesteld. De rekening 1913 en begrooting 1914 van de Bewaarschool werden na onderzoek goed gekeurd, tot commissarissen van die in richting werden herkozen mevr. Wagemaker en de heeren D. Daalder en J. G. Ph. Pisart Uit het verslag deolen wjj mede, dat bij herdenking van het 35-jarig bestaan van de Bewaarschool een woord van hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van de op richters v. Kerkwijck, Loman en Huizinga en aan den heer Kruse nog in leven. Herdacht werden de moeielijke jaren die werden doorgemaakt, de groote rol, die de bodem van de schatkist in het bestaan van de bewaarschool bad vervuld, om met dank baarheid te gewagen van de belangstelling die er tbans voor de inrichting bestaat. He; aantal leerlingen bedroeg het afge- loopen jaar 77, aan de Directrice en de helpster werd lof gebracht voor de wjjze waarop zij bare taak vervullen. Tot commissarissen van deNutsbibliotheek werden gekozen de heeren H. Dalmejjer, Jb. Eelman Az. en Jb. Roeper Jbz. Uit de rekening van de Nutsspaarbank stippen wjj aan: Dat de spaarbank opgericht in Juni 1913, op 31 Dec. 1913 41 spaarbankboekjes had uitgegeven, waarop tot een gezamenlijk bedrag vab f 10027,05 was iDgelegd, de ver gehuldigde rente bedroeg f93.42terug betaald werd f625, De balans sloot in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f9715,48Vo, de winst en verliesrekening tot een bedrag van 1570,27V3. Het verslag gewaagde van voldoening over de in zoo weinige maaDden verkregen resultaten en vooral over de bijzondere toewijding van de Directeuren. In plaats van don periodiek aftredonden Directeur, den heer D. P. Bakker die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer Jb. Dekker, de aftredende directeur-penning meester, de heer P. C. Ivooin, werd met algemeene stemmen herkozen, terwijl de vacature ontstaan door periodieke aftreden van den heer Gaarlandt, niet herkiesbaar, werd vervuld door de verkiezing van den heer R. S. Kuperus. Mede met op 1 na algemeene stommen werd de heer Kuperus als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering benoemd, terwijl de beer Aug. C Keijser als plaats vervanger word benoemd, aaD welke heeren blanco mandaat werd verleend ten opzichte de te behandelen onderwerpon en te houden verkiezingen. De voorgestelde wijzigingen in het huis houdelijk reglement werden vastgesteld behoudens goedkeuring van het Hoofd bestuur. Bij de omvraag brengt de heer Aug. C. Keijser, als voorzitter van de Nutsspaarbank den heer Gaarlandt dank voor de belang stelling door ZEd. als commissaris aan den dag gelegd, waarop de heer Gaarlandt met de besto wenschen voor de instelling ant woordt. Als commissaris van deNutsbibliotheek, die thans weer belangrijk is aangevuld en nagezien, bepleit de heer Pisart invoering van een controle op het vuil maken der boeken, in Alkmaar met succes toegepast. Besloten wordt het aan commissarissen in overweging te geven, waarna de ver gadering wordt gesloten. Het Cbr. Rusthuis „Rust een weinig", te Putten op de Veluwe, heeft een nieuw geïllustreerd prospectus doen verschijoen. Het Rusthuis staat open voor hen, die aan rust en herstel van krachten be hoefte hebben, zomer en winter, en wel voor vrouwelijke personen van 14-60 jaar, van alle gezindten. Onvermogenden betalen niet, minvermogenden naar ver mogen. Het maandblad van bet huis doet een beroep op liefdadigen, wijl deze zoo heil zaam werkende inrichting over 't vorig jaar een tekort heeft van f1031. Volkspctitionnement voor Paatsclijkc Keuze. Op 14 Mei waren 635,350 handteeke- Dingen ingekomen op het adres voor Plaatselijke Keuze. Behalve van enkele kleine gemeenten worden thans de op gaven nog ingewacht van Franekera- deel, Meppel, Kampen, Enschede, Baarn, Helder Katwijk, die te zamen 120,000 inw. telleD. De cijfers van enkele groote steden zijn als volgtLeeuwarden 10250; Groningen voorloopig 7980; Assen 2635; Zwolle 6301; Arnhem 6652; Nij megen 5230; Zutphen 3340; Utrecht 20147; Alkmaar 3762; Haarlem 8574 Amsterdam 58903; Delft 6300; Dordrecht 7900; Gouda 3806; Den Haag 33878; Leiden 6991; Rotterdam 37786; Schiedam 3379; Middelburg 3100; Vlissingen 3288; Breda 1741; Helmond 2477;'s Hertogen bosch 2272; Tilburg voorloopig 2429. Sportvereeniging. De vergadering van de Sportvereeci- ging, gisteren in hotel „de Lindeboom" gehouden, in den aanvang slechts zuinig bezocht, zoodat de voorz. de heer A. C. Rab, z'n leedwezen over de afwezigheid van zoovelen in z'n openingswoord uit sprak, kon ten slotte nog als goed be zocht aangemerkt worden. In het verslag daarna door den secre; taris gelezeD, werd al wat in het afge- loopen jaar binnen het vereenigings- gebied plaats vond, gememoreerd. Den secretaris werd dank gebracht voor z'n keurig verslag, waarna de reke ning, onderzocht door de heeren Frohn en Schrama, bij acclamatie werd goed gekeurd. Aan de aanwezigen werd ter viering van het 2-jarig bestaan, ieder tot een bedrag van 15 cents voor vertering uiÊ de kas der vereenigiug geoffreerd, die f 129,005 groot was. Voor de verkiezing van 3 bestuurs leden, noodzakelyk wegens tusschentijds bedanken van den heer H. Rejj en perio diek aftreden van de heeren A. C. Rab en D. Dros, werden bij eerste stemming gekozen de heeren A. C. Rab en G. Brands, na herhaalde stemming werd als derde gekozen de heer v. Arkel. Bij de rondvraag, die zeer geanimeerd was te noemen en ruim anderhalt uur iu beslag Dam, werden allerlei kwesties meest van huishoudelijken aard behandeld Door don voorzitter werd bij die ge legenheid nog meegedeeld, dat de bonds- vlag, waarvoor de noodige gelden door de dames Dijt en Flens waren verzameld tot spy t van het bestuur niet tydig was gearriveerd. Te elf uur werd do vergadering ge sloten. In gezelschap van de heeren v. Stein en v. Tienhoven, bezocht gisteren de heer Baron van Pallandt ons eiland. Te Koog werden door laatstgenoemden heer de noodige maatregelen getroffen voor een kampement aldaar van 20 Hollandsche en 20 Eogelsche padvinders te houden van 7 tot 21 Augustus a. s. O osterend. 19 Mei. Alhier zijn in het „Wapen van Amstordam" gelogeord de heeren Dr. Ingenieur Victor Benuert, opper-jaoht- meester van het Min. van Landbouw te Brussel, en Graaf Max de Lalaing, vaD Oostcamp, België, naar hier gekomen tot waarneming en bestudeering van de broed- vogels. In den vogeltrekö(jd komen deze heeren opnieuw. De Koog, 20 Mei. De heer D. Schering, hoofd der school alhier, staat No. 1 op de voordracht voor gelijke betrekking te Houtrakpolder. Oucleschild, 22 Mei. Het was hier gisterenmorgen op de Haven een aangename drukte. De eerste groote lammerenverzending naar Leiden had plaats. Met 4 stoombooten en 1 tjalk werden 4741 lammeren verzonden. Over het algemeen giüg de inscheping zeer geleidelijk dank zij het uitstekende toe zicht en de omstandigheid, dat niet alle aanvoer te gelijk kwam. Van 16 tot en met 21 Mei zijn van hier verzonden 6509 lammeren, 73 koeien, 5 kalveren en 16 varkens. Gistermiddag had, begunstigd door het prachtigste weder in „het Boschje" (Doolhof) een Openlucht Zendingsamen komst plaats. Van verschillende plaatsen op ons eiland, waren velen, doch meest jongeren meestal per fiets naar de plaats van samenkomst opgetrokken. Zoowel in het Boscbje als er rondom zag men tal van fietsen en belangstellenden of nieuwsgierigen. Ook van den vasten wal waren enkelen voor deze gelegenheid naar hier gekomen. Afgewisseld door het zingen van eenige liederen, meestal uit den bundel van Joh de Heer werd achtereenvolgens het woord gevoerd door ds. Van Grasstek, Mevrouw Van Balen (Utrechtsche Zen- dingsvereeniging), den heer A. van Cs (Zendeling onder Israël), den ex-zendeling Van Balen en ds. Visser. Het gesprokene weer te geven ligt riet op onzen weg. Alleen zij opgemerkt, dat zoowel Mevrouw Van Balen, als de heeren A. van Os en Van Balen ons de ont zettende moeielijkheden en hinderpalen schilderden, waai me lo zij hebben te TESELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Na*r Amerika en Andere l'.nden met verhooging der porto's. Prijs der Adverlcnliin. Ven 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedore regel meor 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. por nummer. Oproeping tan verlofgangers voor herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers, hieronder vermeld, bij deze worden opgeroepen om in 1914, ieder voor het achter zijnen naam aangegeven tijdvak, krachtens art. 80, in verband met art. 114 der llilitiewet (Staatsblad 1912, No. 21), voor her halingsoefeningen in werkelijkcn dienst te komen. Hospitaalsoldaten 's Gravenhage. Lichting 1910. Jan Helman, 4—29 Sept. .Regiment Grenadiers, 's Gravenhage. Lichting 1910. Gerhard Lambertus Hendrik Boelsen, 429 Sept. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun zakboekje met verlofpas, alsmede van alle verdere tot hun verlofsuitrusting behoorende voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aan melden en wel le. zij, die verblijf houden in de plaats van opkomst, uiterlijk te S uur voormiddag; 2e. zij, die verblijf houden binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3e. de overige verlofgangers, voor zooveel zij binnen het Rijk verblijf houden, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van opkomst, waarheen zij zich met het eerstvertrekkend openbaar middel van versneld vervoer, langs de op de vervoerbe- wijzen aangegeven route en met de op die bewijzen vermelde vervoermiddelen moeten begeven, of indien bij gebruikmaking van een later vertrekkend middel van versneld vervoer langs diezelfde route znlks mogelijk is, uiterlijk te 10 unr voormiddags voor zooveel zij buiten het Rijk verblijf houden, vóór 4 uur namiddag. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan eze oproeping, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog verstrekten last als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen van eene persoonlijke ken nisgeving van de oproeping ontheft den verlof ganger geenszins van zijne verplichting tot op komst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving, tenzij de verlofganger zich op den dag van laatstbedoelde kennisgeving buitenslands ophoudt en zijn adres bi; den Burgemeester be kend is, EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 19 Mei 1914. He Burgemeester voornoemd GAARLANDT. 1. /Aededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling kohier uan schoolgelden. 3. Goedkeuring financieele regelingen dienst 1913 uan het fllgem. Weeshuis. 4. Ontslagaanurage R. C. Kaan als amb tenaar uan den Burgerlijken Stand. 5. Idem H. Bremer-Outhuijs alsgemeente- uroedurouiu te Oosterend 6. Benoeming onderwijzeres aan de o.l. school te de Waal. 7. Vaststelling instructie uoor den kade- meester uan den loswai aan den Noorderdijk. 8. Vaststelling jaarwedde uan den kade- meester uan den loswal aan den Noorderdijk. 9. Benoeming kademeester uan den los wal aan don Noorderdijk. 10. Vaststelling rooilijn aan de Parkstraat tegenouer de Nieuwstraatte den Burg. 11. Subsidie aanurage wijkuerpleging. 12. Gratificatie-aanurage J. Middendorp. 13. Financieële regelingen dienst 1913. 14. Idem dienst 1914. 15. Vaststelling reglement uoor de Zee- uaartschool. 16. flfschrijuing belastingen.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1