Gemengd IN ieuws. Uilslag van gehouden Moopingen. Marktberichten. Veiling V. P. N. Predikbeurten Advebtentiën. Verloren Bij de Zaterdag te Groningen ge houden examens voor apothekersassis tente, slaagde o.m. onze vroegere plaats- genoote mej. if. Rab, dochter van den heer J. Jac. Rab, alhier. Oudeschild, 2 Juni. De Pinksterdagen zijn gepasseerd en daarmede ook de groote levendigheid, die dan gewoonlijk aan 't Oudeschild is waar te nemen. De Dageraad beeft weder tal van passagiers van en naar Texel vervoerd, doch naar 't ons voor komt niet zooveel ais 't voorgaande jaar. Het minder aanlokkelijke weer van den 2den Pinksterdag zal hieraan wel niet vreemd zijn. Zondagmorgen 31 Mei heerschte op de Haven reeds vrij wat drukte, toen het Texelsche fanfarecorps met de Texel- stroom onder opwekkende tonen de Haven verliet, om zooals later is gebleken met gunstig gevolg deel te nemen aan een wedstrijd te Hoorn. De oude gebruiken voor en na de Pinksterdagen gaan wel langzamerhand uitslijten, doch behooren nog niet tot het verledene. Zaterdagmorgen zag men nog tal van jongens en meisjes zich langs do dorpstraat bewegen, om de luilakken uit den slaap te wekken en hier en daar de deurknoppen met een bouquetje veld bloemen te behangen. De Pinksterbloem bleef achterwege, doch des middags kon men vele kinderen als oude bestjes toe getakeld door het dorp zien loopen en ook hedenmiddag zal bij eenigszins goed weder ongetwijfeld een druk bezoek aan 't Boschje en den zandkuil gebracht worden. Vlieland. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer N. L. Sieben, slaagde te 'sGravenhage voor de acte Lager Onderwijs. Het badpaviljoen zal bij gunstig weder 1 sten Pinksterdag geopend worden. Reeds is alles1 op het strand daarvoor in gereedheid gebracht. Scheepsramp. In tegenstelling met het laatste telegam in ons vorig nummer vermeld worden de eerste berichten omtrent de ont zettende scheepsramp bij herhaling be vestigd en blijken bij de aanvaring tusschen de stoomschepen „Empressa en „Storstad" ruim duizend menschenlevens te betreuren te zijn. Naar de „Goudsche Crt." verneemt, heeft de firma P. van der Want Gzoon, besloten de afdeeling Goudsche pijpen- labricage van haar bedrijf op te heffen, op grond van de ongunstige uitkomsten, die de fabiicage van het oude Goudsche artikel oplevert. De oorzaken.daarvan zijn de onvoldoende werkkrachten waar door geen groote quantiteiten kunnen worden vervaardigd en geen geregelde aflevering van inkomende orders kan geschieden, en daarnaast de ernstige concurrentie, die het artikel in het buitenland ondervindt. Het aantal werk lieden in het pijpmakersvak neemt ge stadig af, nieuwe krachten komen daar niet in, zoodat dit vak, dat eertijds het bestaan vormde voor een groot deel der bevolking van Gouda, gedoemd zal zijn op den duur te verdwijnen. In verband met dit besluit heeft ge noemde firma zich genoodzaakt gezien zijn bij de „Goudsche piipen"-fabricage betrokken personeel ontslag aan te zeg gen. Het rooken. Het gebruik van tabak als genotmiddel G een uitvinding van de Indianen in Amerika. Ten tijde van de ontdekking van Ame rika was de gewoonte van rooken, snui ven en pruimen reeds over het grootste gedeelte van de Nieuwe Wereld verspreid. In Zuid Amerika werd meer gepruimd en gesnoven, in Noord-Amerika gerookt. In Europa werd de tabak aanvankelijk alleen in snuifvorm gebruikt, eerst als geneesmiddel, )at*r ook als genotmiddel. Het rooken schijnt pas later in zwang te zijn gekomenhet heet, dat Sir Walter Raleigh dit gebruik voor het eerst heeffcingevoerd aan het Hof van Koningin Elizabeth van Engeland. De invoering van het rooken ging niet zonder bezwaren: Tal van vorsten, o. a Jacobus I van Engeland, en geestelijken hebben zich hardnekkig er tegen verzet en over treders van verbodsbepalingen daartege; werden in velschillende landen vaak met zware straffen bedreigd. In Nederland schijnt het rooken (uit aarden pijpen) in het begin der 17e eeuw ingevoerd te zijn door Engelsche studen ten, die de toenmaals reeds beroemde Universiteit te Leiden bezochten. Onder de patriciërs schijnt het gebruik minder spoedig ingang te hebben gevonden dan onder het meer democratisch gedeelte der bevolking. Het pruimen is vormoedelijk in zwang gekomen door de zeelieden, die indertijd wegens het brandgevaar op de houten schepen niet mochten rooken. Ook hier te lande werd het tabaks gebruik aanvankelijk door de burgerlijke, militaire en kerkelijke overheden be streden. Ten tijde van Prins Maurits en Piet Hein was bet rooken in het leger en bij de vloot verboden; de Overheid trachtte door keuren en belastingen het rooken te beperkende regenten van wees en ar menhuizen verboden hetde kerkelijke autoriteiten dreigden de rookers met de censuur en de predikanten ijverden zoo krachtig mogelijk tegen het misbruik van het „pestigh cruydt". Doch al deze maatregelen misten de uitwerking, die er van verwacht werd het rooken, pruimen en snuiven nam on der alle standen voortdurend toe. „Moleschott." Arbeid als geneesmiddel. Het Nederl. Tijdschrift voor Genees kunde vermeldt een adres van prof. J. A. Korteweg te Leiden, aan den Minister van Landbouw, waarin de aandacht gevraagd wordt, voor ongewenschte ge volgen der Ongevallenwet van 1901, zooals die zich in een trage en slechte genezing van ongevallen letsels gevoelen doet. Voor een onderbeensbreuk bijv. wordt tegenwoordig een genezingsduur van 7 maanden gesteld, terwijl deze vroeger 8.... weken duurde. Dit is een gevolg daarvan, dat de ge nezing eerst volkomen kan worden wanneer de werkman zijn arbeid hervat waardoor het getroffen lid lenig en krachtig wordt. Zonder beweging blijft de genezing halverwege staan. De arbeider kan echter zijn werk moeielijk hervatten, daar hij van zijn oorspronkelijken werkgever geheel los is en een ander hem geen arbeid, aan vankelijk ter oefening zal geven. In het adres wordt dan ook gevraagd wijziging der Ongevallenwet o.a. door bevordering van werkverschaffing als geneesmiddel, terwijl ook aanbevolen wordt den getroffene onder behandeling van een specialist-heelkundige te stellen. Spel van den bliksem. Bij een kort doch hevig onweder, dat zich bij Scharwonde (N.-ïï.) ontlastte is, (meldt het Hld.) de bliksem ingeslagen in een woning van den lieer T. P. Hij sloeg in zonder brand te veroorzaken, en vernielde alles wat in zijn weg lag. De verwoesting is merkwaardig Alle ruiten werden vernield, de gor dijnen zwart gebrand vele voorwerpen zijn van de oorspronkelijke plaats gerukt, zoowel in huis als daarbuiten. Schilderijen werden van den wand gerukt, de voor deur is stuk geslagen. De bewoners bleven, als door een wonder, gespaard. Talrijke nieuwsgierigen komen naar de verwoesting zien. Ouderliefde bij vogels. Te Arnhem genoten de voorbijgangers van een treffend tafereel van ouder liefde bij vogels Eenige jonge merels, blijkbaar pas het nest ontvlogen, beproefden onder toezicht der ouders de eerste vliegoefeningen, doch hadden nog moeite om zich van de straat tot in de boomen te verheffen. Hiervan maakte een hond gebruik om achter de diertjes aan te jagen en te trachten een der vogels te grijpen. Doch eensklaps snellen de ouden hun jongen te hulp. Onder heftige kreten van angst eu woede stortten zij zich uit de boomen op den aanranderen deze vereende aanval leidde de aandacht van den hond zoozeer af, dat het den jonge vogels gelukte in de voortuintjes der huizen een veilige schuilplaats te vinden, waarheen de ouders hen onder blij getjink volgden. Geheimzinnige verdwijning. La Gazette, een Belgisch blad, bevat bi t volgende bericht Sedert eenige dagen nam te Bercbem «n Neberlandsche dame mevrouw Van Rijn-Van de Cock, oud fi jaaa weduwe van een zee-offLier, haai n.ti k n eer pension. Zij scheen veel gold te bezitten. Maandag j.l. verliet zij het huis om zich naar een wissel-bnreau te begeven. Sedert hoorde men niets meer van haarmen- is er tot dusver niet in ge slaagd haar spoor te ontdekken. Den loteling P. Valstar te Kala mazoo (Noord-Amerika) lichting 1890 uit Delft, die wegens zijn verblijf in Amerika niet voldeed aan de oproeping en thans naar Nederland wenscht terug te keeren, is vrijstelling voorgoed van den dienst bij de militie verleend. De sluitzegelwoede. Als een slecht gevolg van de sluit zegelwoede mag zeker wel genoemd worden het feit, dat te Vlissingen een paar knapen door de politie zijn opge spoord, die in een winkel pakken zeep wegnamen, alleen om in het bezit der op die pakken zittende sluitzegels te komen. In het Heidenschap te Workum heeft een treurig ongeluk gehad. Een 7-jarig zoontje van den veehouder M., met een jonger broertje even aan het ouderlijk toezicht ontsnapt, had zich naar de weide begeven en een paard een touw aan den halster geboden. Het andere eind was eenige slagen om zijn hand gewonden. Het paard is plotseling.geschrokken, het jongetje werd omvergeworpen en meegesleurd. Vreelijk verminkt aan hoofd en lichaam is het lijkje een oogenblik later door den vader naar huis gedragen. Een vrouw in een waterschapsbe stuur. Ged. Staten 7an Friesland hebber, naar de L.Ct. meldt, o.a. benoemd tot lid van het voorloopig bestuur van het op te richten waterschap de Luts, in Gaasterland en Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, mevrouw a.W. Posthu- m us Meijes Star Numan te Oudemirdum. Op een trein geschoten. Maandagavond, toen trein 192, snel trein België—Duitscbland het station Weert op deze lijn pl.m. 1000 meter ge passeerd was, werd op dezen trein ge schoten. Een der reizigers moet een kogel rakelings langs het hoofd gevlogen zijn. Te Roermond werd de stationchef er mede in kennis gesteld, die onmid dellijk de stationchef te Weert per draad kennis gaf. De chef te Weert waar schuwde de marechaussee, die een onderzoek instelde, met hot gevolg, dat een 4 tal werklieden, welke bezig waren met een afwatering langs den spoorweg te maken, als verdacht van bet op -den trein schieten aangehouden werden. Onnoodig te zeggen, dat een streng onder zoek zeer gewenscht is, zegt do Tel. - In Maart 1894 vroeg een handels firma te Tilburg nadere inlichtingen op een advertentie. Op 20 Mei 1914 met de laatste post ontving de firma op die vraag een antwoord. De „N. T. Ct," heeft den legger van 1894 opengeslagen en werkelijk, de bewuste advertentie stond er in het nummer van 25 Maart. SPORT. De Sportvereeniging heeft zich de beide Pinksterdagen wel geweerd, Niet minder dan 4 wedstrijden werden gespeeld. Op den 6ersten Pinksterdag kampten H.V.V. en Texel II, laatst genoemde won met 7 2. 's Middags om 3 uur kwam Texel 1 in 't veld tegen Kinheim. We hadden niet ver wacht dat Texel deze strijd zou verliezen. Er was aardig samenspel, de rechtervleugel speelde mooi en werd goed gesteund, vooral door de mid. half, die overal scheen te zijn. Ook Kinheim beschikte over goede krachten, 't Bpel van de rechtervleugel was ook bij hen schitterend. De rust trad in met 3—1 voor Texel. Na de rust maakte Texel nog een punt, doch Kinheim maakte in een oogenblik 4 goals, zoodat deze wedstrijd door hen werd gewonnen met 5 4. Den volgenden dag, tweede Pinksterdag, speelden eerst de Adspiranten tegen Victoria. "VVe hadden niet verwacht, dat deze strijd met gelijk spel zou eindigen. (3 3.) Ajax, die den eersten Pinksterdag H.F.O. met 5—0 klop gaf, vermocht niet onze sportvereeniging te verslaan. Kuiper en Engel, die beiden in de half linie speelden, hielden goed vast en waren moeilijk te passeeren. Koorn was ook uitstekend op dreef en werkte reusachtig weg. De voor hoede speelde schitterendin 't gansche elftal was geen zwakke plaats te bespeuren, De r.buiten, die voor de eerste maal met Texel speelcfój beeft zijn plaats in'teerste elftal ruimschoots verdiend. Had Texel deze speler ook tegen Kinheim in 't veld gehad, de uitslag was vast niet in 't voordeel van Kinheim geweest. Over't laatste punt, voor Ajax geteld, liepen de meeningen nogal uiteen. Sommigen, die dicht bij de goal zateu, beweerden dat de keeper den bal wel een halve meter voor 't doel stopte, de scheidsrechter kende echter toe. De wedstrijd eindigde dus met 3—2 voor Texel. Moge „Texel* nog vele malen zulk een spannende wedstrijd geven, waarb zoo keurig gespeeld wordt. We hopen de overgekomen spelers nog dikwijls in de gelederen te zien. Woensdag 3 Juni in Hotel „Texel." Notaris G. J. O. D. DIKKERS Hofstede „Dordrecht" Eierland. Koopers de heeren Kavel I C. M. Verheul, Rozenburg voor t 11500.- II E. E. Stoel c.8. Alkmaar voor f8900,—. III H. Flens, Texel, voor f 16800, Texel 2 Juni. 2 Paarden f 150 a f 200. 12 Koeien f 185 a f 250. 6 Nuchtere kalveren i 22 a f 30. 1 Ram. 7 Schapen 28 a 35. 5593 Lammeren f 15 a f 17.50 30 Schrammen f 25 a f 35. 32 Biggen f 10,00 a f 12. Matige handel. Amsterdam, 2 Juni. Aangevoerd 309 Runderen, le kwal. 87 k 92 ct. 2e kwal. 82 a 85 ct. M 3e kwal. 73 a 79 ct. g, 115 Melk- enKalfkoeien f 280 a f 350, 80 Nuchtere Kalveren f 12,k f 20, 363 Vette Varkens 43 a 47 ets. Purmerend, 2 Juni. Aangevoerd: 472 Runderen waaronder: 211 vette koeien 75 86 Ct. per KG, o,. Gelde koeien f 150 a 220 J4t) Melkkoeien f 190 a 310. 16 stieren. 112 vette kalveren f 0,95 a f 1.15 p. Kg, 494 Nuchtere kalveren f 15— a f 30—; 1415 Schapen f 26 f 35,00 996 Lammeren f 10,— a f 18,—. 395 vette varkens f 0,45 a f 0,49 per Kg.; 17 magere varkens i 20 a 1 25,—; 242 biggen f9 a f 12 kipeieren f 3.90 af 4.30 per 100; Purmerender Crt. No. 299, 2/6 '14. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 3.50 f 6.60. Eendei 1 4,25 f 4,65. Aanvoer 55082 Middenprije f 4,19. 5 j. hanen 4,50 kg. f 0,75 f 1,30. 4 o. hanen 11,kg. f 1,50. 7 o. kippen 13,00 kg. t 0,72. f 1.50 Vlotte en vastsluitende markt met zeer veel vraag naar eieren van 16 per kilo, en zware slachtdieren. Langenhofi'. HERVORMDE GEMEENTE. Woeusdag 3 Juni. Burg, 'savonds 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Zondag 7 Juni 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. ,T. D. de Stoppelaar, van Vlaardingen. Koog, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur P. Glas, Candidaat tot den H. Dienst Leiden. De» Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. vanGrasstek. Doopsbediening. Kerkeollecte. Cocksdorp, Nm. half 3 ds. van Grasstek. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. De» Hoorn, Vm. 10 uur ds, Bussemaker. Geboren: MATHILDA MAGDALENi, dochter van Jb. v. d. KOOIJ en E. v. d. KOOIJ-v.d. Woldt. Cocksdorp, 1 Juni 1914. een zilveren horloge, vern oedeüjk op den flooredorweg. Terug te bezorgen bij P. MOOJEN.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2