N° 2784 Donderdag 11 Juni 1914. 27ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lenden met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prys der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere rogel meer 8 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewyanummors 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. 'Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Tex el. 30 Mei—6 Juni. Mei dit jaar allesbehalve >die wun- ierseböne Monat Mai" is ten eiüde ge- ipoéd. Ze is heengegaan even koud en ruur als ze gekomen is en daardoor is de ivensch te sterker geworden, dat Juni het nu maar goed mag maken. Niet alleen de aadbouwer en de tuinman koestert dien renschstellig ook de velen die zacht- es aan hun koffers gaan pakken voor hun ;omer uitstapje. De tijd van reizen en rekken is weer aangebroken en ook de acantietijd nadert met rassche schreden. Ook die voor de volksvertegenwoordigers, il zullen deze nog eenige weken „ange- treogf hebben te werken. De voorzitter leeft althans al weer Maandag- en avood- ittingen in uitzicht gesteld, zal de Kamer «gen het einde dezer maand met haar erk gereed komen. De behandeling der Stuwadoorswet zal nog wel een aantal lagen vragen en daarna moeten nog een eeks kleine ontwerpen worden afgehandeld erwijl tevens het sectie onderzoek nog noet plaats hebben van de wijziging van iet wetboek van strafvordering en der mderwijswetten. Er is voor deze maand lerhalve nog meer dan voldoende werk lan den winkel, als de heeren tenminste jun tong niet een beetje aan banden leggen. Parlementair en politiek nieuws van lijzondere beteekenis was er in de afgeloopen eek al niet en ook in ander opzicht was ir al weinig dat tot stof voor ons wekelijksch verzicht kan strekken. Van dat weinige itippen we echter gaarne even een paar ïoiberichten aan. Het eerste betreft H M. Ie Koningin, die weder eens een bewijs af van haar belangstelling in het publieke even. Ze bracht in den laatsten tijd weder lezoeken aan verschillende deelen van ons aod om zich met eigen oogen te overtuigen an bet geen daar de aandacht waard is. loo ook ondernam ze heden weder een tocht laar het noorden, naar Meppel eb zijn om- ;eving, niet met de bedoeling zich eens lan haar onderdanen te vertoonen, doch im kennis te maken met wat op het ge- ied van landbouw en veeteelt in deze treken gewrocht wordt Ongetwijfeld zal eze koninklijke belangstelling in breeden ring waardeering vinden. Het andere bericht betrof ons prinsesje. >e tijd nadert „dat het koningskindje oaar school" moet. De tijd van leeren reekt aan en het gerucht, dat reeds vroeger d de pers de rondte deed, heeft zich be waarheid. Den bekenden onderwijzer eD aedagoog Jan Ligthart van Den Kaag is et geven van onderwijs aan het prinsesje pgedragen. De heer Ligthart, de man an „School en Leven", die reeds jaren ieuwe mooie ideëen de onderwijswereld innen gedragen heeft en deze in zijn eigen nderwjjs ook heeft belichaamd, de maD, 'iens beele persoonlijkheid eerbied en tthtiDg afdwingt en wiens naam als paeda- oog ook in het buitenland een goeden lank bezit, zal met de vorming van het rinsesje worden belast en we gelooven, at de kouiDklijke moeder moeilijk een etere keuze kon hebben gedaan. We zouden hiermee het „biDnenlanasch edeelte" van ons overzicht kunnen be- iuiteD, zij het niet, dat we Dog even mel- ing wenschten te maken van de algemeene ergaderiDg van de Maatschappij tot Nut an 't Algemeen. Ze werd te Amsterdam «houden onder moedgevende omstandig- «den. Dit laatste doordat het Nut een 'jdperk van bloei doormaakt. Het leden- antal steeg sedert 1912 met 471. In de aatste jaren ging het Nut voortdurend ooruit en al heeft het een zeer eerbied- 'aardigen ouderdom bereikt, het blijkt ook 'nor onzen modernen tijd nog niet te oud 0 zijn en in velerlei opzicht nuttig werk 0 kunnen leveren. Het weet zich aan te [assen aan de omstandigheden en verstaat e teekenen van den tijd. Ook nu weder T«rden verschillende nuttige zaken '«bandeld. oo o Frankrijk krijgt een nieuw Kabinet. Het 'ioisterie-Doumergue heeft zijn ontslag anvrage ingediend en dit als een gevolg aa den uitslag der verkiezingen. De lezer W6et, dat het inzonderheid de socialisten zyn geweest die daarbij de overwinning behaalden. Weliswaar in samenwerking met de linkervleugel der radicalen, maar dan toch in die mate, dat de regeering niet geheel onafhankelijk kan staan tegon- over Jaurès en zijn aanhangers. De ver kiezingsoverwinning werd behaald op een programma waarvan terugkeer tot den 2-jarigen dienstijd nummer één en de invoering van een Inkomstenbelasting met gecontroleerde aangiftö nummer twee was. Het kabinet-Doumergue zou voor het tweede nog wel te vinden zijn, doch voor het eerste niet. Doumergue zelf heeft als Senator voor den 3jarigen diensttijd gestemd en toen hij daaiop minister-president werd, door middel van den minister van oorlog aan de Kamer laten mededeeleD, dat de regeering voor nemens was de nieuwe militiewet loyaal uit té voeren. Dezer dagen heeft Doumergue het balletfo opgeworpen, dat bij aan beengaan dacht. Men beschouwde dat eengszins als een poli tieke manouevre, waardoor de minister president het terrein trachtte te verkennen. Hij wilde blijkbaar eens zien hoe de socia listen over het aftreden van het Kabinet zouden denken. Welnu het antwoord bleef niet uit, van meer dan eene zijde kwam bet socialistische kamp de verklaring dat er aan schipperen niet meer gedacht mocht worden.Het kabinet zou den diensttijd weer tot twee jaren terug moeten brengen wilde ze op den steun der Socialisten rekenen. En ook uit het kamp der uiterste radicalen kwam dat parool. Het besluit van Pau diende thans gevolgd te worden. Doumergue voorziet een te zwaren strijd met de Kamer en wil liever in vrede van de heeren scheiden. Liever bijtijds den terugtocht aanvaard dan verslagen te worden. Zoo is het kabinet dan terugge deinsd voor de moeilijkheden, die de socia listen en geavanceerd radicalen het in den weg legden. Het wenscht niet tot den 2- jarigen diensttijd terug te gaan en laat het oplossen der militaire kwestie liever aan zyn opvolger over. Zoo heeft het Kabinet-Doumergue na een kortstondig leven dan besloten heen tegaan. De radicale Viviani is met de vorming van een nieuwe ministerie belast. —o—o—o— Dat leden van de uiterste linkerzijde niet bang zijn voor het voeren van obstructie in het parlement is zoowel ten onzent als elders meer dan eens gebleken, doch dat ook de conservatieven dit machtsmiddel aangrijpen om hun wil door te drijven is nog iets nieuws. De Deenscbe conservatie ven hebben in dezen de primeur, want de conservatieve leden van de Deensche Eerste Kamer, de Landsting, hebben dezer dagen de verklaring afgelegd, dat zij telkens wanneer het ontwerp tot hervorming van het kiesrecht aan de orde wordt gesteld, de zaal zullen verlaten, tengevolge waar van de vergadering dan onvoltallig zal worden. Dat is derhalve je reinste obstructie. De oorzaak van een en ander moet wor den gezocht in het volgende De Deenscbe Tweede Kamer, de Folkeiing, nam't vorig jaar een voorstel tot grocdwetshervorming aan zoo goed als met algemeene stemmen. De Eerste Kamer bracht echter belangrijke wijzigingen in het ontwerp ea zond het toen aan de volksvertegenwoordiging terug. Deze wilde van die wijzigingen echter niets weten en nam het ontwerp ongewijzigd nu ten tweeden male, aan. Zoo ontstond er een conflict tusschen de beide Kamers, met het gevolg, dat het ontwerp gesteld werd in handen van een commissie, waarin leden van beide Kamers zitting hadden. Men kwam tot een schikking door de over eenkomst, dat tegelijk met het Grondwét- ontwerp een ontwerp Kieswet zou worden ingediend overeenkomstig de bepalingen van de nieuwe Grondwet. De regeering diende een ontwerp in, doch het kon de goedkeuring der beide partijen niet weg dragen. Daarop volgde een nieuw ontwerp opgemaakt door de commissie uit beide Kamers. Dit ontwerp vond instemming be halve bij de conservatieven, die nu besloten hebben "het te bestrijden. De conservatieven leden van de Landsting kondigden de ob structie aan. Als het ontwerp-kieswet in de Eerste Kamer ter tafel mocht komen zullen zy door weg te gaan de behandeling onmogelijk maken. Ook is het niet onmo gelijk dat ze op die zelfde wijze optreden zullen tegen het ontwerp tot Grondwets herziening. Gebeurt dat echter dan, zoo heeft de minister-president verklaard, zal de Eerste Kamer naar huis worden gezon den. o—o—o De toestand in Albaniö bljjft nog steeds aller aandacht vragen, medo al omdat het er in het woelige vorstendom inderdaad ernstig uitziet. De berichten der laatste dagen laton daaromtrent geen twijfel meer, ook al zijn ze nog zeer verward, De onder handelingen tusschen de Controle-commis sie en de opstandelingen, die te Sjiak werden gevoerd, blijken gestaakt te zijn. De opstandelingen waren vooral verstoord over het feit, dat te Durazzo een belang rijke afdeeling Malissoren ontscheept is. En de commissie schijnt ook daarover niet al te best te spreken te zijn. Ze had aan de opstandelingeu verklaard, dat de Malis soren te Skoetari zouden blijven 6n daarom zond ze aan vorst Wilhelm een schrijvon waarin ze verklaarde niet verantwoordelijk te willen zijn voor het bijeenbrengen van zooveel gewapenden te Durazzo, temeer, daar zij daardoor aan het gunstig resultaat der onderhandelingen met de opstande lingen moet twijfelen. Vorst Wilhelm heeft nog geen beslissing genomen omtrent dit schrijven van de Cogimissie, maar dat hij de Malissoren weer terug zal zenden is niet te denken. In Durazzo, waar majoor Thomson thans commandant is, werd de krijgswet afae kondigd en tevens wordt de stad in staat van tegenweer gebracht. De verschillende toegangen tot de stad worden versterkten alles wordt in gereedheid gebracht om de opstandelingen het hoofd te bieden zoo ze een aanval op de stad mochten ondernemen. Ook was er sprake van dat de Malissoren de opstandelingen zouden aanvallen om ze zoo mogelijk uiteen te drijven, doch omdat eenige der Malissoren weigerde uit teruk ken, moest daarvan voorloopig worden afgezien. Bij de onderhandelingen tusschen de Commissie en de opstandelingen is duidelijk aan den dag getreden, dat de strijd in hoofdzaak gaat tegen den vorst. De Com missie zegde de leiders toe, dat de grootst mogelijke vrijheid van godsdienst zou wor den toegestaan, doch dat herstel van het Turkschö bestuur een onmogelijkheid was en de opstandelingen den vorst hadden te eerbiedigen. Van dit laatste wilde ze echter niet hooren. Ze wilden desnoods gehoor zaam zijn aan een niet-Mobamraedaansch vorst, maar aan vorst Wilhelm niet, omdat deze de kauonnen op hun vrienden heeft laten richten. Ze verklaarden zich nooit aan vorst Wilhelm te zullen onderwerpen. De vorst, aan wien dit alles medegedeeld werd, moet zeer neerslachtig zjjn geweest en riep dadelijk den ministerraad bijeen om den toestand te bespreken. Het laat zich aanzien, dat de vorst midden-Albanié gewapenderhand zal moeten veroveren om de bevolking aan zich te onderwerpen. En waarmee De mogendheden schijnen niet van plan een handje te helpen en de eigen Albaneesche troepen, de gendarmerie incluis zijn zeer onbetrouwbaar. Inderdaad, het schijnt er voor den vorst allesbehalve prettig uit te zien. TEXEL, 10 Juni 1914. Vreemdelingenverkeer. Een slecht bezochte vergadering van een niet sterke vereeniging, een dankbaar onderwerp voor een krantenartikel. Ra, Ra 1 hoe zit dat 't Geeft stof voor een beschouwing 1 We zullen daarom eerst een kort verslag geven, om daarna eenigszins uit voerig <r het besprokene te behandelen. De vergadering was Maandagavond in hotel „de Lindeboom" maar zuinig be zocht 12, personen waren aanwezig toen de voorz. het openingswoord sprak. De notulen van de vorige algemeene vergadering, April 19 3, werden gelezen en onverandeid vastgesteld, Voor een keurig verzorgd verslag over 1913 ontving de secretaris, met in stemming van de vergadering den dank van den voorzitter. De rekening en verantwoording van den penningmeester, de heer Pisart, sluitende met een saldo van f 0,53, werd na onderzoek door de heeren P. C. Koorn en J. Daalder Dzdoor de vergadering goedgekeurd. In plaats van den voorz. de heer Wagemaker, aftredend en niet herkies baar, werd na stemmingen en herstem ming tot bestuuislid gekozen de beer Terhorst, in plaats van den secretaris, de heer L. J. Kikkert, die bedankte, werd gekozen de heer R. Kikkert. Tot zoover het strikt zakelijke. Reeds uit het openingswoord van den voorz. vernanfen wij dat het aantal leden veel te klein was, iets wat door de rekening over 1913 werd bevestigd, slecht 41 personen toch droegen een steentje bij, terwijl bij voorlezing van de namen der leden, zelfs bleek dat de werkelijk belanghebbenden bij het vreemdelingenverkeer, de neringdoenden, onder die 41 leden maar zuinig ver tegenwoordigd waren. De vraag of het misschien niet beter was, een vereeniging die niet werd ge dragen door de belanghebbenden, op te helïen, zou gewettigd zijn geweest, ware het niet, dat uit het verslag van den secretaris was gebleken, dat na April in 1913 nog 40 aanvragen om inlichtingen waren ingekomen, benevens een lOtal verzoeken om toez ending van de Gids van Texel. De vereeniging heeft recht van bestaan, dat bewijzen de aanvragen, maar een bestuur is met lamheid geslagen, wanneer het niet over meer middelen kan be schikken. Ingekomen waren eenige schetsen voor een reclamebiljet in twee kleuren, typisch van uitvoering noodzakelijkheid van het maken van reclame in een uitgave van het Koggeschip, (kosten f 25) werd betoogd, het mo9st en moet alles achterwege blijven uit financieel oogpunt. Wel kon op voorstel van den heer Koppen besloten worden het bestuur te machtigen tot het betuigen van adhaesie aan mogelyk in te dienen adressen aan de Regeering, om niet de gemeentebesturen de bevoegdheid te verloenen tot het heffen van een belas ting van de gast9n. Alweer de vereeniging is nuttig en noodig, doch lijdt aan bloedarmoede, nieuw leven moet worden ingeblazen en daarvoor is allereerst noodig ver sterking van de kas. Laat iedere neringdoende zich opgeven voor het lidmaatschap, die kleine uit gaaf wordt zeker met rente vergoed. Het Bestuur dat thans door omstan digheden berust in handen van twee allereerst belanghebbenden, dient ook nwe zaak. Is dat niet naar uw zin 't Is ook niet naar den zin van de bestuurders zelve, doch door de omstan- daghoden geboden. Sluit u aan en d functionaresson zullen gaarne hunne bevoegd hedenafstaan aan anderen, daar voor aan te wijzen. Daarom allereerst geef financiee'eu steun en sluit u aan. Heeft misschien het vorig bestuur fout gedaan, met dingen [te doen, die boven de draagkracht van dê vereeniging gingen en was de vereeniging daarom later met lamheid geslagen Toegegeven 1 grif toegegeven 1 Maar het bestuur gaf daarmede alleen maar blijk, te veel vertrouwen te hebben in Je offervaardigheid of beter misschien, m het eergevoel van de neringdoenden, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1