Gemengd Nieuws. Predikbeurten Marktberichten. die Diet zouden willen profiteeren van hetgeen anderen ten hunne bate deden, zonder er zelf aan bij te dragen. Maar „zand er over" De vereeni- ging sloot op 1 Januari met een batig saldo, staat dus thans weer op gezonden bodem. Wie geeft zich op voor het lidmaatschap Niet allemaal gelijk Want reclame dieut gemaakt, het moet in mimen kring vertelt, dat Texel op vogelkundig gebied, op dat der planten, der insecteD, odz. veel bezienswaardigs bezit. Texel geett een groote verscheidenheid van natuurschoon in allerlei opzicht, binnen een klein bestek, door vreemde lingen die ons eiland bezochten wordt het zonder uitzondering erkend, het is slechts aan de Texelaars om er munt uit te slaan. Daarom, met vereende krachten 1 Op voor het vreemdelingenverkeer Naar de tentoontstelling voor Vreem delingenverkeer te Hilversum zal door het bestuur der afdeelingen een eieren- verzameling, een plaDtenverzameling, misschien ook nog een aantal kiekjes van ons eiland worden ingezonden. Ziedaar, uitvoerig relaas 1 De lammerenprijzen. „liet was niet goed in Leiden," als we dat hooren, weet iedere Texelaar wat het beduidt. Een belangrijk lagere prijs van de lammeren was er ook ditmaal Maandag het gevolg van en al zal het bij niemand opkomen om te spreken van slechte prijzen, de mindere opbrengst is een feit, dat zich in minder klinkende munt tastbaar openbaart. Komt er geen regen voor Texel en geen warmte voor het vasteland, daD, hoorden wij van bevoegde zijde voor spellen dan zal de terugslag in de prijzen zich zeker hierbij niet bepalen. Gelukkig, de regen voor Texel is ge komen, milde Meiregen in Juni, het bezwaar voor Texel is dus opgeheven, Nu de warmte voor het vasteland nog en als dan Vrijdag de handelaar in staat is de schade, vorige week geleden, weer vergoed te krijgen, dan bepaalt het zich bij een minder goede vierde week. Wie weet! De Maatschappij „Pbytobie" te 's Gravenhage heeft zich met hare werk zame, goedkoope verdelgings- en be strijdingsmiddelen van schadelijke insec ten en plantaardige parasieten een uit stekende naam gemaakt. Niet alleen piactische tuinlieden en vakmannen erkennen de uitstekende werking, doch ook mannen van naam als prof. Dr. Ritzema Bos, directeur van het Phytopathologisch instituut te Wageniugen en prof. Went, Directeur van den Hortus Botanicus te Utrecht spreken met lof over die middelen. Blijkens advertentie in dit nummer zijn de preparaten en besproeïingswerk- tuigen thans te Texel verkrijgbaar bij J. Kortenhoeven alhier. Oosterend9 Juni. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer W. Boon Pzn., thans onderwijzer aan eene bijzondere school te Boskoop, be haalde te Utrecht acte schoolraad met aanteekeningen voor Chr. Nat. Schoolond. en Ger. School verb. Zondag j. 1. werd dit dorp met de omgeving, vooral met het oog op wat de Natuur thans te zien geeft, bezocht door eenige gezelschappen, te zamen een 30 personen uitmakende. Het af- en aanrijden der rijtuigen en fietsen gaf heel wat drukte en bracht ook menigeen op de been. Het naloopen door kinderen wanneer de vreemden door het dorp liepen, moet als hinderlijk aangemerkt worden. Misschien kan dat op een an deren keer achterwege blijven. Oudeschild, 9 Juni. Door het Kies-college der Ned. Herv. kerk alhier is in zijn gisteravond ge houden bijeenkomst een beroep uitge bracht op den Eerw. Heer P. Glas, candidaat tot den Heiligen Dienst te Hoogwoud. Een bede om hulp. De „Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde- verwaarloosde- of verlaten kindoren, in het Huisgezin," die meer dan 600 bulpelooze kinderen verpleegt, welke door besturen en weeshuizen Diet kor den worden opgenomen, of door de justitie eu voogdijraden weiden toever trouwd aan de particuliere liefdadigheid, opdat deze de verantwoordelijkheid dro gen zou voor hunne geestelijke en lichamelijke opvoeding, verkeert in hoogst moeielijke fioantieële omstandigheden. Voor de opvoeding der regeeriogs- en voogdijkinderen ontvangt de Vereeniging weliswaar steun van de regeering, maar die steun is slechts een bijdrage, een toeslag, daar bij de aanneming der kin derwetten, gerekend werd op de mede werking der publieke liefdadigheid. Die medewerking deed zich echter in slechts zeer onvoldoende mate gelden. En de Vereeniging, die sedert meer dan 700 kinderen] verzorgde, heeft daarvan de ervaring opgedaan. Door baar geschie denis loopt een zwarte lijn van zorg voor het heden, van bezorgdheid voor de toekomst. En thans is de nood zoo hoog gestegen, dat krachtige en voort durende hulp gebiedende eischen zijn geworden. Om in dien nood te voorzien wil het bestuur pogen, door een verloting, waar toe H. M. de Koningin Hare goedkeuring verleende, de noodige middelen bijeen te brengen. Wanneer velen helpen is de nood spoedig gelenigd. Eu die hulp wordt thans ingeroepen, door het koopen en helpen verkoopen van loten, door het schenken van prijzen voor de verloting en vooral door als lid of begunstiger toe te treden tot de vaste bijdragers der Vereeniging. Elke steun zal dankbaar worden aan vaard, aan het Secretariaat der Vereeni ging, O. Z Voorburgwal 149, te Amster dam, zijn alle inlichtingen 6djaarversla gen, iederen werkdag van 10-4 uur, ver krijgbaar, alsmede bij de afdeelings- bei turen. In den nacht reed de metselaar G. O. uit Poortugaal per fiets Daar Hoog vliet. Thuisgekomen, plaatste bij de fiets even voor zijn woning, om te zien of de schuur wel gesloten was. Bij zijn terugkomst was de fiets spoorloos ver dwenen. Dat zal helpen. Voor de uitbreiding van het Haar- lemsche Diaconessenhuis zijn 2 giften, elk van f 10,0C0, ODtvangen. d Een woesteling. Tc Oedenburg, bjj Weenen, is een 28-jarige teleurgestelde minnaar dermate in woede ontstoken, dat hij de ouders van het meisje doodschoot en het meisje zelf ernstig wondde. Daarna klom hij, rijkelijk van patronen voorzien, met zijn geweer op den kerktoren, vanwaar hij op de voorbijgangers beneden hem begon te vurenvelen werden door den woeste ling gewond. De man zit nog steeds op den toren en schiet voortdurend. De politie heeft den toren omsingeld en schiet terug. Militairen zijn uit Weenen gerequireerd. Aanleiding tot 's mans uit zinnige woede moet in het simpele feit gelegen zijn, dat zijn meisje geweigerd had met hem te dansen 1 Zalm. De Ned. Heidemaatschappij, hoofdafd. Zoetwatervisscherij, heeft in de afgc- loopen week 109,000 jonge zalmen in den Gelderschen IJsel uitgezet (losge laten.) Een schadepost. Te West-Graftdijk had een Vollen dammer vischventer een avontuur, dat hem een schadelijken dag en een nat pak bezorgde. Komende met zijn kar met bot van Spijkerboor, vroeg hij aan een particulier te West-Graftdijk om hem met een schuitje over het Noordhollandsch Kanaal te halen. Aan dit verzoek werd bereidwillig voldaan. Dit vaartuigje was echter niet bijzonder geschikt om daar mee zoo'n kar met visch over te halen. Het schuitje maakte dan van achteren ook vrij wat diepgang, doch men bereikte toch de overzijde van het kanaal. Toen de roeier uit het schuitje stapte, lichtte dit van voren op, zoodat het achtereinde water inkreeg en zonk. De visch kwam daardoor weer in haar element en maakte daarvan gretig gebruik om haar vrijheid te heroveren. De man hield van zijn 20 kilo bot misschien l1/» kilo over. Te water. Maandagmiddag reed een motorwiel rijder met zij u motorfiets, waaraan 'een zijspanwagentje, waarin een dame ge zeten was, door het defect geraken van de koppeling in volle vaart in het kanaal aan de Koninginnegracht te 'sGravenhage. De motonijder, die bleek een goed zwetpmer te zijn, kwam spoedig boven en wist daarna de dame te grijpen en boven water te houden. Door inmiddels toegeschoten voorbij gangers werden beiden op het droge geholpen. De dame werd binnengebracht in pension Van der Kroon, waar zij lief derijk geholpen en van droge kleeren voorzien werd. Daarna werd zij per auto naar haar buis aan den Parkweg vervoerd. Door een schipper werden de motor- flets en het wagentje opgevischt. Hoefiijzerverbond. Tot heden kwam bij het hoofdbestuur van het hoefijzerverbund (penningmees- teresse Jonkvrouw J. van de Santheuvel, Corn. Speelmanstraat 21, Den Haag) bijna 60 duizend gulden in voor het Nederlandsch Kinderherstel lingsoord. Voor het hoofdgebouw is ongeveer 80 duizeDd gulden noodig, terwijl het zieken huisje, de lighutten, de meubileeriug en inrichting ten minste 20 mille vereischen. Nog een aantal sub-comité's in kleinere plaatsen zijn bezig met inzamelen. De week van 1 8 Augustus is tot een nationale hoefijzerwerk gekozen. Het verbond wil trachten in zooveel mogelijk alle gemeenten een straatver koop te organiseeren van de bekende keurige 1 O-cents hoefijzerspeldjes. Het is de bedoeling om, als het geld bijeen is, onmiddellijk met den bouw te beginnen. Dat zal hem leelijk opbreken Toen de agent van politie Visser, te Delft een persoon arresteerde wegens overtreding, was dit niet naar den zin van den werkman M. Met getrokken mes noodzaakte M. den agent zijn arre stant los te laten. Mdie later werd aangehouden, zal zich voor deze ongevraagde tusschen- komst bij de justitie hebben te verant woorden. Misdaad Bij de justitie te Winschoten is in onderzoek de oorzaak van het verdrinken van zekeren Jan W., te Terapel, onge veer een jaar geleden. Er werd namelijk klacht gedaan, dat er opzet in het spel zou zijD geweest en dat Rijks- en gemeentepolitie daarvan zouden afweten. Zaterdag zijn de brigadier der maré- chaussées, een maréchausseé, een Rijks veldwachter en een gemeenteveldwach ter allen van Terapel, door den rechter van instructie te Winschoten gehoord. De gevreesde nonvlinders. Werd de non vlinder tot dusver inde bosschen in het zuiden van ons land aangetroffen, thans schijnt deze ver woester van de dennenboomen zijn ar beidsveld in noordelijke richting uit te breiden en worden Drenthe's bosschen bedreigd door dit zeer schadelijke in sect, dat ook 't loofhout niet spaart. Te Koekange zijn reeds enkele exem- laren gevauge n. In de wiervisscherijen te Ouddorp (Flakkee) werd Zaterdag ruim 250 pond zalm gevangen. Automatische kaartjesverkoop. Met het oog op de dikwijls groote drukte en de beperkte ruimte, zijn aan het station te Bussum vier automaten geplaatst voor den verkoop van diverse kaarten voor de richting Amsterdam 2e en 3e klasse. Twee dezer automaten zijn zelfs zoo ingericht, dat ze van een gulden teruggeven respectievelijk 15 ct. en 60 ct. De loketten blijven evenwel ook voor den verkoop van plaatskaarten geopend. De ronde nikkelen stuiver. Wij brengen in herinnering, dat de ronde stuiverstukken, de z. g. Haagsche kwartjes, van 1 Juli af aan de circulatie onttrokken worden en na dien datum dus niet meer behoeven te worden ge accepteerd. Tot 1 Januari 1915 kunnen de stuiver stukken bij de betaalmeesters worden ingewisseld. Zekere Hendriks te Ter Appel kanaal had bezoek van zijn dochter met kind van ongeveer 2 jaar. Het ging tegen den avond, zoodat de vrouw huis waarts wilde. Het kind was reeds weer reisklaar en nu moest ze zichzelf nog even gereedmaken. Het kind liep huiten en daar er bij het scheiden dikwijls nog zooveel te verhanleien is, duurde het ook hier nog al een oog nblik vóór men buiten kwam. Men keek rond, men zag het kind nergens. Bij onderzoek bleet het in het kanaal geraakt en was 't reeds dood. Treurige terugtocht voorde arme moeder. Hij vond het trouwen te duur Op de gemeeDte-secretarie te Ooster beek vervoegde zich iemand met het verzoek om zijn papieren voor zijn aan staand huwelijk iu orde te maken. En ook die van zijn meisje. Door omstan digheden had hij verschillende stukken noodig. Dit stuk kost zooveel en dat zooveel. Is dat zooveel Hoeveel is 't dan bij elkaar De ambtenaar telt op en zegtsamen is het f 9,60. Zooveel 1 Neen, dat is me te duur, Dan trouwen we maar niet, en de man ging mopperend weg. N. A. Ct. SPORT. Texel If Fro Patria. Het tweede elftal heeft Zondag revan che genomen. Het had de vorige maal verloren met 2 1, doch nu warend; blaadjes gekeerd, gedurende de geheels wedstrijd was Texel verreweg de meer dere. De backs van P.P. waren nie; opgewassen tegen de voorhoede van Texel, die goed in vorm was. Ook de backs waren uitstekend, de keeper kreeg slechts nu en dan een bal. In he: tweede elftal is de halflinie wel hel zwakste punt. Als deze nog wat wordt versterkt, kan het tweede elftal met goede moed aan de serie-wedstrijden te Den Helder gaan deelnemen. Uitslagen als 7 2 tegen H.V.V. en 7-0 tegen P.P. voor Texel geven Dieuwen moei Moge Texel even roemrijk, als het vorig; jaar van Den Helder terug komen. Plaatselijke Belasting. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat het kohier van schoolgelden over de maanden Mei tot en met Augustus betrekkelijk de school met uitgebreid leerplan vanaf heden gedurende vijf maanden ter gemeente secretarie voor een ieder ter lozing ligt Texel, 9 Juni 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 10 Juni. Burg, 's avonds 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Zondag 14 Juni -1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Norel. Raaf, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild, Km, 2 uur ds. Visser. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Nm. half 3 ds. v. d._Waa. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ooslerend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn,Ym. 10 uurdehr. Simonides, Candidaat. Amsterdam, 8 Juni. Aangevoerd 382 Runderen, le kwal. 83 k 88 ct. jj? 2e kwal. 78 a 81 ct. 3e kwal. 69 a 75 ct. o, 130 Melk- enKalfkoeien f 280 a f 350, 97 Nuchtere Kalveren i 12,k i 20, 503 Vette Varkens 44 a 48 ets. Purmerend, 9 Juni. Aangevoerd: 598 Runderen waaronder: 332 vette koeien 75 a 86 Ct. per KG- „.p. Gelde koeien f 150 a 220 Melkkoeien f 190 a 310. 26 stieren. 151 vette kalveren f 0,90 a fl.10p.Kf- 571 Nuchtere kalveren f 15a 1 30— 1906 Schapen f 26 a 134,00 1046 Lammeren f 11,a f 18, 505 vette varkens f 0,44 a 10,48 per Kg- 4Z magere varkens 1 18 a 1 26, 360 biggen f8 a 1 12 kipeieren f 4.00 a f 4.50 per 100; Purmcrender Cct. B

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2