N°. 2785. Zondag 14 Juni 1914, 27ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave Pr\js der Advertentiën. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIE N. worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burö op Tkx eb. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het volgende bericht aan zeevarendon is Ditgevaardigd. Schietoefeningen in de stelling van den Helder. „Volgens 30 Mei j.l. ontvangen mede- deeling van den Minister van Oorlog zullen van 15 tot 30 Juni a.s. schiet oefeningen gehouden worden van ver schillende verdedigingswerken in de Btelling van den Helder: a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee onveilig is tusschen de ware richtin- ;en W. en NW. (45°), tot op 8000 M. van het fort b van de batterij Kaaphoold, waarbij onveilig gemaakt wordt een sector usschen de ware richtingen NW. en NNO. (67°) tot op 4500 M. van het werk c. van het fort Erfprins, waarbij het onveilige terrein ligt tusschen de ware richten NW. en NNO. (67°) tot op 9000 M, van het fort. De onveilige sector zal voor elk fort worden aangegeven door bakens, op het fort of de zeewering geplaats en wel voor Kijkduin door een stel bakens, voorzien van een ronde schijf; voor Kaaphoofd door een stel bakens, voorzien van een driehoek voor Erfprins door twee stel bakens waarvan één stel, voorzien van twee dwarslatten, de O.lijke grens en één, voorzien van 1 dwarslat, de W.lijke grens aaDgeeft. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van den lichttoren van Kijkduin of het fort Kijkduin en de betrokken ver dedigingswerken een roode vlag waaien, die 3 uren vóór het begin der oefening halt stok en één uur vóór het begin der oefening geheel voorgebeschen wordt. Bovendien zal, op den avond voor en op de dagen dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden op het terrein van den gemeentelijken visch- atslag te Nieuwediep. Indien een stoomvaartuig tot waar schuwen of sleepen aanwezig is, zal indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desgewenscht hulp worden verleend om uit den onveiligen sector te komen. (Zie „Ned. krt." No. 201.)" Texel, den 10 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Collecte voor den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend dat in den loop der volgende week aan de huizen der ingezetenen zal worden ge houden de gewone jaarlijksche collecte ion behoove van bet Fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Zij achten het niet ondienstig de inge zetenen te herinneren, dat dit Fonds oiot is opgericht en wordt aangewend °m datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone oelooningen uit te reiken aan hen, die hij de verschillende oorlogen voor ods vaderland en onze overzeesche bezit- "ogen lijf en leden hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrou wen, met het oog op de steeds toenemende 'ehoefte, dat de ingezetenen door milde fBers blijken zullen geven van hunne helangsteling in het lot der gekwetsten. Texel, 11 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders voornmd., GAARLANDT. De Secretaris JONKER. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat het verzoek van B. DROS landbouwer, wonende te Eierland alhier om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie A, No, 2367 een motor van 4 P.K. te mogen plaatsen door hen is ingewilligd. De aandacht wordt er op govestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de boschik- king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 12 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders vud. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. TEXEL, 13 Juni 1914. Bij de Woensdag te 's Gravenhage gehouden examens slaagden o.m. de heeren J. F. W. Aukes en IJ. Alkema, voor derden stuurman, groote stoomvaart. Uitspanning door Inspanning. Door de inspanning van 2 maal 11 wordt op het sportterrein alhier, week aan week aan honderden uitspanning bezorgd. Hoe spannender een match, hoe meer enthousiasme bij het publiek, dat zelfs voor het meerendeel uit niet- beoefenaren van de sport bestaat, Tegen Zondag e.k. en Zondag 28 Juni a.s. zijn weer een tweetal spannende matches in uitzicht gesteld en kinderen en volwassenen spitsen zich daar reeds op. Morgen speelt „Texel I" tegen „Hol land" van Alkmaar, naar men ons mededeelt onder leiding van den heer J. Walig, scheidsrechter N.V.B. en 28 Juni komt „Texel" op eigen terrein uit tegen „U.V.V." van Utrecht, een vereeniging, die zelfs internationale spelers onder hare leden telt. Uitspanning door inspanning. Door inspanning van directeur en leden slaagde Texelsch Fanfarecorps er in, op het Nationaal Concours te Hoorn een prijs te verwerven. Tot uitspanning van velen, hoopt het corps Zondag a s. onderstaand programma uit te voeren, waarop onder no. 4 en 7, onderscheiden lijk het verplichte en het nummer naar keuze voorkomen, op bovengenoemd concours ten beste gegeven. 1. Marsch. 2. Mignonnette, Ouverture. 3. Mazurka. 4. Sous les Cytises, Verplicht nummer Concours Hoorn. 5. Galop. 6. Pas-redoublé. 7. Autour de l'Abbaye, Nummer naar keuze Concours Hoorn. 8 Solo voor Cirnet h Pistons. 9. Gloria Victis, Ouverture. 10. Marsch. De uitvoering zal worden gegeven van 's namiddags 4 uur tot half zes, op het terrein aan den Koogerweg, daarvoor welwillend en kosteloos door den eigenaar, de heer Joh. D. Roeper, afgestaan. In de, deze week gehouden, algemeene vergadering van het fanfarecorps is be sloten, aldaar een vaste tent op te slaan, die den geheelen zomer blijft staan, en vandaar uit, wanneer het weer het toe laat, een vijftal uitvoeringen te geven. Wie klaagt er Uitslag van de aanbesteding voor de kruinsverhooging van den Prins- Hendrikdijk, waarvoor f 1500 op de be grooting is uitgetrokken. C. J. Doeksen, Terschelling 200 M. D. Maas, Texel 300 W. du Porto Texel 607 L v. d. Vlies 698 H. Doorn, 't Zand gem. Zijpe 700 De Cocksdorp. Dinsdag j.l. maakten de oudste school kinderen het voorgenomen reisje naar Alkmaar en Schoorl. Ondanks den regen welke bijna den geheelen dag aanhield, bleven ou kinderen èn geleiders in eene goede stemming en wisten ze zooveel mogelijk te profiteeren van het aange name en nuttige hetwelk een reisje naar deze plaatsen aanbiedt. Te be klagen evenwel waren te Schoorl aan wezige schoolkinderen van Nieuwe Nie- dorp en Zwaagdijk, die met open bak- wagens de reis hadden ondernomen. Was de regen voor een groot deel van den dag een zachte zomerregen geweest bij aankomst te Helder viel hij in stroo men naar beneden en was het niet geraden naar de aanlegplaats der boot te loopen. Na eenig overleg werd besloten twee groote, overdekte wagens te huren en toen kort daarna een ver huiswagen en een meubelwagen voor het station verschenen, ging er een algemeen hoera 1 op. De meisje namen plaats in den eersten en de jongens in den anderen, waarna het met spoed door Den Helder ging om de boot op tijd te bereiken. De wagens met hun ongewone vracht hadden natuurlijk veel bekijk. De koetsiers verklaarden, dat ze nog nooit zoo'n vrachtje met deze voertuigen hadden gereden. Het verdere van de reis ging zonder tegenspoed en te ongeveer 7 uur kwam het gezelschap, opgewacht door familie en vrienden, te De Cocksdorp aan. Een hartelijk woord van dank aan de directie T.E S O. voor het vrij vervier over het Marsdiep, aan hen, die hun rijtuigen gratis beschikbaar stelden en financiëel steunden, is hier zeker niet misplaatst. Oudeschild, 12 Juni. Met de 4de groote lammerenverzen- ding zijn met 3 stoombooten 1998 lam meren vervoerd. De inschepiog had zonder eenige stoornis plaats. Van 8 tot en met 11 Juni zijn van hier verzonden 2742 lammeren, 13 koeien, 11 kalveren, 17 schapen, 5 paar den en 37 varkens. Vlieland, 10 Juni. De Ned. koftjalk Sterne kapitein Schuitema, van Londen naar Hamburg bestemd, is hier wogeDS slecht weer binnengekomen als bijlegger en heden naar de bestemming vertrokken. Uit het Rott. Nieuwsbl. - Een nieuwe sport. In Baltimore verlustigt zich het publiek in de laatste dagen iu de beoefening van een nieuw soort sport. De Amerikaan Howell Parr is or de uitvinder van, hij stelde n. 1. voor met zijn lichaam gelijk een ton, een afstand van 5 kilometer af te „rollen" in den tijd van 24 uren. Het laat zich hegrijpon, dat de Ameri kanen deze gelegenheid aangrepen om hun hartstocht tot „wedden" bot te vieren. En zoo begon dan de dader zijn werk Hij kleedde zich in voetbalcostuum, maar zorgde er voor, dat dit zoodanig met watten was gevoerd, dat bij eenige stoot jes kon verdragen. Des avonds om 8 uur begon de „rol"- partyen den volgenden morgen om 11 uur had Parr den afstand van 5 kilometer afgerold 1 en bleef hij alzoo negen uur binnen den door hem vastgestelden tijd. Het feit, dat beenderen de aan kondigers zijn van goéd en slecht weer, is vastgesteld door den kapitein van een Italiaansch stoomschip, die een lading beenderen van een Zuid-Amerikaansche haven naar New-York moest brengen. Bij opkomenden storm kraakten en huilden de beenderen, terwijl ze bij goed weer weder kalm werden. Een ongeluksplek)c. De arbeider J. Bos uit Noordwolde, werkzaam bij het leggen van dubbel spoor bij het station Echten, werd Dins dag door een goederentrein aangereden en weggeslingerd. Tijdens het vervoer naar Groningen overleed de ongelukkige. Dit is reeds de 3e persoon, die, tijdens het leggen van dubbel spoor, op deze plek het leven verliest. De wonder vis ch. Onlangs behelsde de „Dordr. Ct." een bericht aangaande een vreemdsoortige visch, die te Seheveningen, 10 mijlen van de kust was gevangen. Het lichaam van het dier, dat ongeveer 1 M. lang was, was verdeeld in 17 zwaar den en van onderen geheel met haar begroeid. Voorts hadden zich overal aan het lichaam kleine schelpjes afgezet. Oogen waren niet te zien. De visscher had 't beest naar den vischhandelaar J. P. v. d. Heuvel te Dor drecht gezonden, maar daar deze even min den visch wist thnis te brengen, zond hij hem aan de Heidemaatschappij te Arnhem. Thans blijkt uit „Onze Zoetwater- visscherij" dat die wondervisch een walvischkaak was met 17 baleinplaten, die een poos op den bodem der zee had gelegen, waar er zich kleine schelp diertjes op afzetten. Oorlogsschepen te Harlingen. Het departement van Marine heeft e^n verzoek ontvangen van het bestuur van de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Harlingen, om Woensdag 24 Juni ter gelegenheid van de Hollandia-zeilwedstrijden ter opluistering eenige oorlogsschepen te zenden. Dit verzoek is toegestaan, Alsnu zullen de kanonneerbooten „Evert", „Das" en „Hom" van uit Nieuwediep naar Harlingen gaan. Kersen. Te Wageningen was Woensdag op de jaarlijksche kersenveiling de kooplust groot en waren de prijzen dientengevolge buitengewoon hoog. Naar schatting werd van 9 tot 12 cents op het hout besteed. Daar komt nu nog een cent of 5 a 6 voor plukloon en andere onkosten bij 1 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 6 tot en met 12 Juni '14, GEBOREN Karei Clemens z.v. Jan Zoet lief en Johanna Margaretha Barhorst, Gerrit8landAlbertus Cornelia z.v Pieter van der Schans en Aaltje Mots, Oudeschild Katharina Petronella d.v. Hendiik Klimp en Marie Koppelle, Zui l-Eierland. ONDERTROUWD: Philippus Bagge cn Grietje Bootsman. GETROUWD: Jan Pieter Riemens en Ietje Eel man. OVERLEDENMarfje Buys, oud 21 jaren, gehuwd met Hendrikus Daalder, do Cocksdorp. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 portemonnaio, inhoudende eenig geld, 1 ceintuur en 1 „doutriug" van een wagen. COURANT,

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1