N° 2786. Donderdag 18 Juni 1914. 27sU Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Gemengd Nieuws. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiëu vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. 'Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burq op Tex el. POST- en TELEGRAAF. Kantoor den Burg is open op werkdagen van 8,— vm. tot 3,30 nam. en van 6,— nam. tot 7,30 nam. Op Zon- en Feestdagen van 8 9 vm. en van 1—2 nam. Voor Rijksverzekeringsbank, Postwissels en Kwitantiën, alleen op werkdagen van 8,30 vm. tot 3,30 nam. Voor Rijkspostspaarbank, op werkdagen van 9,vm. tot 3,30 nam. en van 6,nam. tot 7,30 nam. op Zon- en feestdagen van 8-9 vm. Laatste Bnslichtingen. 3,30 voorm. Voor de richting den Hoorn, Oosterend, Oudeschild, Helder en verder gelegen plaatsen 6,55 vm. Voor richting Waal, Koog, Eierland, Cocksdorp, Vlieland en Terschelling; 9,50 vm. Voor richting Helder en verder gelegen plaatsen 2,05 nam. Voor richting den Hoorn, Oude schild, Helder en verder gelegen plaatsen nam. Voor richting Waal, Oosterend en Cocksdorp en 5.30 nam, Voor richting Oudeschild, Helder en verder gelegen plaatsen. De buslichtingen van 9,50, 2,05, 5,25 en 5,30 hebben op Zon- en feestdagen niet plaats. 613 Juni. De arbeid der Tweede Kamer spoedt weder ten einde. Weldra zullen de vertegenwoor digers van het Nederlandsche volk mogen genieten van de vacantie, die hun van harte gegund zij. Nog wat kleine wets ontwerpen wachten op afdoening, de be handeling van het ontwerp tot wijziging van het wetboek van strafvordering voor bet volgend jaar behoort nog in de afdee- lingen te worden voorbereid, daarbij nog een enkele interpellatie en de Kamer gaat naar huis. Dan is het eerste jaar van de nieuwe Kamer en het nieuwe Kabinet volbracht en zal als naar gewoonte de balans worden opgemaakt. Men begint er nu reeds mee' en af en toe troffen we in den laatsten tijd in de bladen reeds van die voorloopige balans beschouwingen aan. Er zullen er straks waarschijnlijk niet velen gevonden worden, die getuigen zullen, dat het achterliggende parlementaire jaar er een van groote vruchtbaarheid is geweest op het gebied van den wetgevenden arbeid. Al te veel tijd werd in beslag ge nomen door de beschouwingen over de Staatsbegrooting en met de begrootingen zelf kwam de Kamer voor een deel zelfs weken te laat klaar. Dat moge op zich kwalijk zijn te verdedigen, maar toch zijn er verzachtende omstandigheden aan voeren. Er stond een in haar samen stelling gewijzigde Kamer tegenover een nieuw Kabinet. De wonden in den ver kiezingsstrijd geslagen waren nog niet alle geheeld, de partijen hadden elkander harde dingen te zeggen, de regeeriDg kwam 'bij met plannen en verklaringen die tot het makeu van aanmerkingen en het stellen van vragen prikkelden. Kortom, het "as als steeds in bet eerste jaar van een nieuwe parlementaire periode en van een hieuw kabinetEr was zooveel te zeggen. Dat alles bracht vertraging van den be- pootingsarbeid mede en besnoeïiDg van programma, dat onder normale om standigheden in een parlementair jaar met Semak had kunnen worden afgewerkt. Zoo "as het jaar dat thans bijna voorbij is, dan niet een vruchtbaar jaar op wetgevend gebied. En toch ook kan men het eenige be- teekenis niet ontzeggen. Het kabinet wist een belangrijk wetsontwerp tot stand te brengen, het ontwerp van minister Bertliug. Althans genoemd naar dezen bewindsman, ofschoon zijn beide voor- hogers, Kolkman en De Meester inzonder- 1 laatstgenoemde, ook met eenig recht ^"spraak op het vaderschap kunnen maken Minister Bertling heeft intusschen de Kamer de eerste groote schrede laten zetten op den weg tot herstel van onze financiën. Zijn inkomstenbelasting kwam tot stand, althans in do Tweede Kamer en met het vooruitzicht dat de Eerst9 Kamer het den weg naar het Staatsblad niet zal versperren. Daarmee is het door den minister geraamde tekort nog niet gedekt en zuilen nog successiebelasting, bieraccijns en tabaks belasting moeten volgen om hetflnancieele evenwicht te herstellen, maar de grootste, belangrijkste stap is toch gedaan. De tot standkoming van een Rijks-inkomsten belasting geeft aan het achterliggende par lementaire jaar ongetwijfeld een bizondere beteekenis. Ook de totstandkoming der Stuwadoors wet mag niet eere worden genoemd, 't Is een sociale wet bij uitnemendheid, omdat ze een einde zal maken aan wantoestanden in het havenbedrijf, die meer dan ergelijk zijn, De beteekenis van dit ontwerp is dan ook in de Kamer alleszins gevoeld. Bij de behandeling is dat voldoende gebleken, want minister Treub, die gewend is stijf opzijn stuk te staan, was er nu en dan nogal vlug bjj om het een of ander amendement „onaannemelijk* te verklaren en het werd dan steeds ingetrokken of verworpen omdat men de geheele wet niet in gevaar wilde brengen. Ook dit ontwerp, waarover de eindstemming nog gehouden moet worden zal wel in veilige haven van hot Staatsblad terecht komen. De Tweede Kamer zal het zonder twijfel aannemen en ook van de zijde der heeren Senatoren zal wel geen gevaar dreigen. Niettegenstaande deze beide belangrijke wetsontwerpen blijft toch de oogst van den parlementairen akker dit jaar beneden het middelmatige. De hoop begint zich nu te vestigen op het komende jaai. En stellig de ervaring heeft het telkens nog baast geleerd kan van het tweede jaar heel wat meer worden verwacht dan van het eerste. Men pleegt elkaar dan niet zoo veel en zoo heftig te lijf te gaan als zoo vlak na de hartstochtelijke verkiezingsdagen, het geheel krijgt een kalmer aanzien en de neiging om meer te zoeken dat wat ver- eenigt, dan dat wat scheidt, neemt dan gaandeweg toe. Zoo blijft de hoop en hoop doet leven. Ook op parlementair gebied geldt dat. oo o Viviani, door president Poincaré aange zocht om een nieuw kabinet sameD te stellen heeft zijn pogingen daartoe moeten opgeven. En dat, terwijl hij reeds waande zoo goed als zeker zijn doel te hebben be reikt. Hij had zijn mannetjes bijeen, maar toen kwam er eensklaps een kink in de kabel. Dat tengevolge de lastige militaire kwestie. Viviani wenscht6 niet met een verklaring voor de Kamer te treden, waarin terugkeer tot den 2-jarigen diensttijd be loofd werd.Hij had inderegeeringsverklaring inzake de militaire kwestie een clausule opgenomen waarin gezegd werd verminde ring van de militaire lasten overwogen zou worden als de opleiding der jeugd haar beslag gekregen had en de internatio nale verhoudingen terugkeer tot de 2jarigen diensttijd mogelijk maakten. Een tweetal, tot de radicale partij behoorende, adspirant ministers konden hun instemming met die verklaring niet betuigen omdat deze hen niet ver genoeg ging. Waarop Viviani geen anderen weg wist dan naar Poincaré te gaan en deze mede te deelen, dat bij van de vereerende opdracht verzocht ont slagen te worden. De president moest dus weer op zoek naar een nieuwen Kabinetsformateur. Verschil lende vooraanstaande personen trachtte hij de vereerende opdracht te geven, doch de een na den aoder bedankte. Ten slotte kwam hij terecht bij den senator Ribot, een der gematigd republikeinsche voor mannen, die destijds Poincare's tegeo-can- didaat was voor het presidentschap. En Ribot aanvaardde de opdracht en slaagde er in al spoedig zijn Kabinet bijeen te krijgen uit personen der gematigde rechter - en linkerzijde. Dat van hem geen voorstel mocht worden verwacht om den 3 jarigen diensttijd af te schaffen was bekend. Hij schaarde zich in dezen aan de zijde van den president, stemde destijds ook voor den 3-jarigen diensttijd en de leden van zjjn Kabinet waren het met hem eens. Zoo scheen de crisis dan opgelost. Ribot rekende niet op veel steun by de Kamer, bereidde zich voor op veel tegenstand, maar hij en zjjn vrienden meenden toch op een meerderheid van een 20-tal stem men te mogen rekenen. Doch Ribot heeft zich vergist, want reeds bij zijn eerste optreden wierp de Kamer zijn Kabinet omver. De Kamer nam een motie aan, waarin ze verklaarde alleen met een Kabinet uit de linkerzijde te willen regeeren. Een votum van wantrouwen tegen Ribot, een doodvonnis uitgesproken over het Kabinet. Nauw verschenen, al weer verdwenen. Het kan gezegd worden van het Kabinet-Ribot, het Kabinet van één dag. Wie zal nu volgen? o—o—o— In Italië beleeft men weder eens woelige dagen. Er is een uitgebreide revolutionaire beweging uitgebroken en uit tal van plaat sen komen berichten van ernstige onge regeldheden. De aanleiding daartoe is te vinden in do opstootjes die Zondag j 1 te Ancona plaats grepen. De regeering had op 7 Juni een algemeen gebod uitgevaar digd tegen het houden van anti-militaire bêtoogingen die in tal van steden voorbe reid waren. Het gebod werd vrij wel overal opgovolgd, doch in Ancona ontstonden relletjes waarbij de politie aangevallen werd en een tweetal personen gedood en tal van anderen gewond werden. Als protest daar tegen werd de algemeene workstaking af gekondigd en in versohillende steden werd het verkeer stilgelegd. Hier en daar, o a te Florence, kwam het tot botsingon tus- schen militairen en stakers en tot andere ernstige ongeregeldheden. De toestand is in tal van steden nog zeer ernstig, doch de regeering heeft strenge maatregelen genomen om de orde te hand haven of te herstellen. De algemeene staking is wel afgekondigd doch algemeen is ze nog niet, ofschoon in sommige steden het aantal stakers groot is. —o—o—o De toestand in Albanië is nog steeds zeer ernstig. Durazzo wordt nog steeds inge sloten door benden opstandelingen, die niet veel goeds in den zin hebben. Majoor Thomson, die thans met het opperbevel is belast, werkt nacht en dag aan de verdedig baarheid der stad en het bijeenbrengen van een flinke troepenmarkt om de opstande lingen aan te vallen indien deze niet be reid zjjn zich aan den vorst te onder wérpen. Een pijnlijk incident heeft zieh> in de afgeloopen week voorgedaan, dat doet zien hoe zeer de moeilijke taak der Nederland sche officieren nog verzwaard wordt. De Nederlandsche officieren hebben zich ge noodzaakt gezien een tweetal Italianen te arresteeren, waaronder een gewezen Itali- aansch majoor, die lichtseinen met de op standelingen hadden gewisseld. Hun cor respondentie werd in beslag genomen en daaronder was een brief, die den gewezen Italiaanscheu officier zeer compromitteerde. De Itaüaansche gezant heeft echter op scherpe wijze tegen de arrestatie zijner landgenooten geprotesteerd en ook de Italiaansche regeering eischt voldoenmg over het feit dat de Nederlandsche officieren tegenover Italiaansche burgers buiten hun boekje zouden zijn gegaan. Koe de moei lijkheidzal worden opgelost valt nog be zwaarlijk te zeggen. TEXEL, 17 Juni 1914. Texelscli Fanfarecorps. 't Was Zondag bepaald gezellig op den Koogerweg, een gemengd publiek bewoog zich daar reeds voor den aanvang van de uitvoeriDg, Op den bepaalden tijd waren de uit voerders op hun post en klonken de tonen aan het koper ontlokt over de landelijke omgeving. Het programma werd naar ons van verschillende zijden bleek, zeer ten ge- noege van de aanwezigen afgewerkt, na do concoursnummers klonk zelfs een krachtig applaus. De datum voor de volgende uitvoering is bepaald op Zondag 28 Juni. En het heeft zich bepaald by een minder goede vierde week. De prijzen te Leiden gaven Vrijdag alle reden tot tevredenheid en onze handelaren besteedden Maandag weer prijzen als te voren. De oogst voor onze veehouders komt zonder noemenswaardige tegenslag ais klinkende munt in de zak, en daaiop komt het, hoe men de zaak ook bekijkt, ten slotte aan. Teel de beste granen, onder de meest gunstige omstandigheden, wat baat het den boer, ais dat kostelijke graan geen geld waard is. En daarom, al moge de hooioogst niet zoo ruim beloven, onze schap« nbueren kan dat niet in die mate «leien Maar hoe staat het met onze lai d* bouwers Het verreljaars dat ons nu wacht, moet alles nog doen, de vooruit zichten zijn niet bepaald gunstig te noemen en dan de prijzen. Oosterend, 12 Juni. De rogvisscherij is geëindigd, de resul taten zij o niet schitterend dit jaar, wat voor een deel geweten wordt aan hetont trekken aan de openbare visscherj) van een mooi terrein bij Terschelling, Juist hier werden anders de netten uitgezet. Nog twee garnalenvisschers zijn er overgebleven en die maken nu nog goede zaken. Anderen zijn met het visschen naar paling begonnen, wat met korren op de wierwtarden geschiedt, en ook hiermede is op het oogenblik een week geld te winnen. De nieuwe loswal te Oost doet reeds druk dieDstdagelijks liggen er vaartuigen aan, vooral voor het inladen van vlas en stroo. De schippers meenen evenwel, dat het steiger- ot kadegeld te hoog is. 16 Juni. De aanplant van bloembollen, vooral narcissen en tulpen, is hier in de laatste jaren van beteekenis geworden. Op heden klaagt men over ziekte in de bollen, wat vcor meerderen eene groote schade zou kunnen zijn. Men hoopt nog dat het kwaad van geen grooten omvang zal wezen. Op „De Rol" in het Noorden zijn dit jaar, dank zij de goede zorgen van den wachter, aanmerkelijk meer vogels uitgebroed, dan in het vorig jaar. Vooral de kluit en de dwergzeezwaluw zijn in groot aantal aanwezig. Vanwege het Leidsch Museum heeft men in de laatste dagen vele jonge vogels van de bekende ringetjes voorzien. Vlieland. Het lichtschip Uitlegger is wegens reparatie naar Terschelling gebracht en een loodskotter ter vervanging op station gelegd. De dames- en heerenbaden te Scheveningen worden 13 dezer geopend inplaats van den 15den, dus twee dagen vroeger, omdat hetzoo erg warm is. Den landman K. de H. te Noordwiik is een leelijk ongeval overkomen. Hij was bezig, den gevel van zijn woning te sausen. Toen hij de ladder verzette, kwam de pot met saus naar beneden en den inhoud kreeg de man over het gelaat. Zijn oogen hebbea zóó geleden, dat hij niets kan zien. Hij is opgenomen in het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Men geeft de hoop nog niet op, het gezicht te behouden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'inden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedore regel meor fi Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummor.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1