Marktberichten. De Nationale Roefijzerweek. Het Hoefljzerverbond heeft in een korte, krachtige actie een som van 60 mille bijeengebracht. Met dubbeltjes en kwartjes is het be drag vergaard. Nog een 40 duizend gulden en het Nederlandsch Kinderherstellingsoord kan tot den laatsten cent betaald worden. Wij roepen aller medewerking in om de eerste week van Augustus het ont brekende aan te vullen. Het is herhaaldelijk gebleken, dat de straatverkoop van de hoefijzerinsignes een aangename, vlotte en voordeelige wijze van geld inzamelen is. De speldjes, die voor ten minste 10 cent verkocht worden, zijn in commissie te bekomen bij A. C. Bos te Egmond aan Zee. Komt, vrouwen van Nederland, die reeds zooveel mooi werk verrichtten en gij allen, die tot heden nog niets voor ons deed, stelt U één dag in dienst van het zwakke kind. De gemeenschap zal U dankbaar zijn voor 't mooie geschenk het kinderher stellingsoorden het nageslacht zal U zegenen voor den stoot, dien gij geeft aan een afdoende tuberculosebestrijding die aanvangt bij het kind. Het dagelijksch bestuur van het Hoefljzerverbond, Mevr. M. Beeckman-Gevers, Presidente, Zandvoort. Mej. J. Olie, Secretaresse, Amsterdam. Jonkvrouw J. v. d. Santheuvel, Penning- meesteresse, Corn. Speelmanstr. 21, 's Gravenhage. Grasmaaien. In Friesland zijn in de vorige week uit de provincie Groningen ongeveer 500 grasmaaiers en hooiers aangekomen meerendeels uit de omstreken van Winschoten, Scheemda, Zuidbroek en Nieuweschans. De meesten begaven zich naar den greidhoek, den zuidwest hoek der provincie. Het getal grasmaaiers uit Duitschland vermindert elk jaar en bedroeg ditmaal niet meer dan 80. Een aantal maaiers hebben geen werk kunnen vinden en zijn teleurgesteld, enkelen te voet, bij gebrek aan reisgeld naar huis teruggekeerd. Het weinige gras dit jaar, maar vooral het toenemend getal maaimachines in de provincie, die veel arbeidskrachten overbodig maken, zijn hiervan de hoofdoorzaken. Als maailoon wordt over het algemeen bedongen fS a f8,25 per pondemaat (is 0,3675 H.A.) met eigen kost. Een vindingrijk schouwburgdirec teur natuurlijk een Amerikaan meent eindelijk een middel gevonden te hebben om eiken avond voor een vol huis te spelen. Hij blijft n.m. borg voor de kwaliteit der opgevoerde stukken, evenals een kleermaker voor de goede coupe, en een eierhaodelaar voor de verschheid van zijn waar. Met andere woorden: hij geeft den toeschouwer het geld terug als het stuk geen bijval vindt. Dat bewijst het affiche, dat de directeur onlangs liet aanplakken. Het luidde: „Wij g-ven allen het entreegeld terug, die ons stuk niet bevalt. Alsgjj een auto of naaimachine koopt, koopt gij die onder garantie. Zoo nemen wij ook voor het blijspel „Ruth is weg" de volledige garantie op ons en verplichten ons, diegenen, die niet lachen, hun geld terug te betalen." Eu deze reclame is niet die van een kleine obscure schouw burg, maar van een groot theater in een der beste gedeelten van New-York. De nieuwe dansen hebben aan een- nieuwe kwaal het aanzijn geschonken, den tango-voet. Dr. Böhme, een bekend Berlijnsch specialist, heeft er op zijn college, naar de „N. R. Ct." meldt, het volgende medegedeeld „De patiënt wordt gewoonlijk wakker met een doffe pijn tusschen kuit en enkel. Eerst denkt hij aan een een voudige verrekking of aan rheumatiek, maar na enkele dagen wordt de pijn heviger 6n kan hij zijn voet niet strekken of buigen. Trappen op- en afgaan wordt buitengewoon pijnlijk. En als hij op de teenen wil gaan staan, voelt hij ook hevige pijn. Dr. Böhme heeft verschilleude gevallen van dien aard onderzocht en een hevige ontsteking van de peesscheede gevonden, welke volgens hem zonder twijfel te wijten was aan de tegroote inspanning bij het uitvoeron van de nieuwe dansen, met name de tange en de maxixe, welke van de spieren en de pezen van den voet -gansch ongewone bewegingen ver langen. Haagsche chique. Men weet dat een vioolkist bij een jonge dame in den Haag dienst heeft gedaan om aardappelen bij een groente boer te halen. Maar nu nog wat anders. Twee jonge dametjes kwamen aan gereden per rijwieleen van haar draagt een keurig net pakje, zorgvuldig met een fraai gekleurd touwtje of was 't wellicht een lintje? vastgemaakt. De wind blies guur en het dametje had al haar krachten noodig op het rijwiel te blijven. Had zij daardoor wellicht het pakje te krampachtig vastgehouden? Wie weet. 't Keurige touwtje breekt en het nette pakje rolt over het Bezuidenhout geheel open. 't Dametje springt met een gilletje af, maar als zij den gebroken inhoud ziet, maakt z\j zich fluks met het andere dametje uit de voeten. De omstanders lachten om de brokstukken van een paarbruinkoolbriketten. Aan het Hollandsche Spoorstation te 's Gravenhage is bij het seinhuis een groote spiegel geplaatst waarin de sein huiswachter vanuit zijn huisje het ge- heele perron kan overzien en aldus op een gemakkelijke wijze kan waarnemen, of de hoofdsporen belemmerd zijn door een nog zich in het station bevindenden trein of door een nog niet gelosten goederentrein, waarmede de veiligheid voor het reizend publiek zeer wordt gebaat. Als het hek van den dam is Het gebeurt wel meer, dat families voor korten of langen tijd op reis gaan en de kinderen onder de hoede van een dienstbode achterlaten. Zoo deed ook een familie op de Funen- kade te Amsterdam. Men bleef slechts één nacht uit en liet het 3-jarig dochtertje met de gedienstige thuis. Deze laatste vond daarin een goede gelegenheid om haar vriendin en een paar vrienden tot een gezellige bijeen komst uit te noodigen en zoo werd 's avonds eens prettig huisgehouden. Een der gasten heeft echter gemeend dat men ook nog wel een herinnering aan dezen vroolijken avond mocht heb ben en nam een gevulde portemonnaie en nog een paar snuisterijen mede. Dit beeft er toe geleid dat de beide vriendinnen zijn aangehouden en het heele gezelschap vermoedelijk de na weeën van de pret zal ondervinden. Handelsbl. Gaan we vooruit Een dame ontmoet op haar wandeling met haar 7-jarig zoontje, in de straten van Den Haag een man, in zwaar be schonken toestand. „Moeder, wat doet die rare man wat heeft hij gekke benen 1" zegt het ventje en vol verbazing en ontsteltenis kijkt hij de „zieke" man na. Wat dunkt u, gaan we vooruit Blijkt hier niet uit, dat het aantal dronkaards op den openbaren weg ontzaglijk vermin derd is? Zou voor kleine 20 jaar iedere Haagrche jongen van 7 jaar niet meerma len zoo'n rare man gezien hebben Landverhuizing naar Canada. De te Londen gevestigde afdeeling emigratie van het Canadeesche departe ment van binnenlandsche zaken heeft een kennisgeving van de Canadeesche regee ring openbaar gemaakt, waarin wordt gezegd dat er op 't oogenblik in Canada genoeg handwerkslieden en geschoolde en ongeschoolde arbeiders aanwezig zijn voor alle werken, die in den loop yan 1914 uitgevoerd moeten worden. De regeering geeft dan ook aan degene die tot bedoelde klassen van personen behooren, en plan mochten hebben naar Canada te emigreeren, in overweging om daarmede tot later te wachten. Evenwel is de vraag naar landarbeiders en vrouwelijk dienstpersoneel grooterdan ooit Degenen, die als zoodanig emigreeren kunnen er, naar het in de kennisgeving beet, volkomen van verzekerd zijn, dat zij dadelijk na aankomst werk zullen vinden. Ook bestaan er in alle provinciën van Canada uitstekende vooruitzichten voor landbouwers met kapitaal. De heer J. Chr. te Noordwijkerhout, die in December 1913 zijn been brak bij het voetbalspel en nog steeds zeer ge brekkig loopt, maakte voor bet eerst een fietstochtje. Te Lisse reed een wiel rijder hem aan, hij valt en wederom breekt hij hetzelfde been De 2 dozijn vol. Te Heesch (Noord Brabant) werd dezer dagen door een gelukkigen vader bij den ambtenaar van den burgerlijken stand aangifte gedaan van de geboorte van zijn24e kind uit één huwelijk. Hedenmorgen is te Lekkerkerk het 4-jarig zoontje van den arbeider G. Perkouwer nabij de ouderlijke woning verdronken. Daar is weer een millioen mee ge moeid De raming der kosten voor deelneming van Nederland aan de tentoonstelling te San Francisco is thans opgevoerd tot een bedrag, dat negen ton gouds overtreft, dus het millioen nabij komt. Nu laatstelijk zijn er bij aanvullings begrooting f90.000 bijgekomen. Dat is ook der Kamer wel wat machtig. De commissie van rapporteurs vraagt dan ook nadere toelichting aan Minister Treub. Een kinderleven gered. De heer B ,te Noordwijkerhout, maakte een fietstocht. Hij komt in de „Meer" en ziet daar in de vaart een kinderhand boven het water uitsteken. Hij springt van de fiets, gaat te water en smaakt het genoegen het kind te redden. Het 2 jarig zoontje van V., te Haarlemmermeer, trok van de tafel een pot kokende koffie om, met het gevolg dat de inhoud, over het lichaampje kwam. Met vreeselijke brandwonden werd het ventje naar Ziekenhuis vervoerd. Aan het verslag van de Directie van den landbouw, omtrent den stand der landbouwgewassen 'op 8 Juni 1914, uitge geven door het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, ontleenen wij het volgende De koude, regenachtige maand Maart werd gevolgd door eene periode van warm en zonnig weer met krachtige noordelijke en oostelijke winden in April, waardoor de grond sterk uitdroogde. Ook in Mei viel betrekkelijk weinig regen, in Zeeland zelfs slechts de helft van de normale hoeveelheid, doch ook in de overige deelen des lands bleef de neerslag beneden den normalen. De temperatuur was in deze maand aan vrjj groote schommelingen onderhevig, doch dooreengenomen iets beneden de normale. De laatste dagen van Mei en de eerste van Juni waren zeer koud en donker en in 't iaatst ook regenachtig. Deze weersomstandigheden waren over 't geheel weinig gunstig voor de ontwikke ling der gewassen. In de week vóór en in die na 1 Juni, dus in een tijdperk dat in normale jaren de gewassen zich zeer snel ontwikkelen, stond de groei thans vrij wel stil. Zeer nadeelig is dit geweest voor den grasgroei. De weilanden zijn algemeen sterk ingekort, zelfs in die mate, dat vele land bouwers genoodzaakt zijn hun vee in het hooiland te drijven Het hooiland zal maar 6en lichte snede hooi geven. Het koude, droge voorjaar is voorts zeer ongunstig geweest voor de kieming van suiker- en voederbietenzaad, vooral op zwaren grond, zoodat herhaaldelijk opnieuw gezaaid moest worden en op vele perceelen de plantjes nog nauwelijks of in 't geheel niet boven staan. Ook de andere gewassen zijn sterk in ontwikkeling terughouden. Bij spoedig intredend warm weer zullen de meeste gewassen zich echter nog grooten deels kunnen herstellen.Dit geldt intusschen niet van hooiland, daar de grassen reeds beginnen te schieten, zoodat met maaien moet worden begonnen en op vele plaatsen reeds is begonnen. Het koude, droge weer en de nachtvorsten in April, Mei en Juni waren voor den grasgroei zeer ongunstig. De weiden zijn algemeen kaal en vele veehouders hebben uit gebrek aan weide het hooiland moeten aanspreken. De stand van weiland wordt dan ook algemeen slechts matig genoemd, in verschillende streken is de stand zelfs vrij slecht, terwijl slechts zelden, en dan voornamelijk in het noorden des lands, wordt gesproken van een vrij goeden stand. Zooals reeds werd vermeld zal de hooioogst dit jaar niet groot zijn. Algemeen wordt opgemerkt, dat het ondergras zich zeer onvoldoende ontwikkeld heeft. Ook is een niet gering deel van het oorspronkelijk voor hooiland bestemde land als weide in gebruik genomen. Uit verschillende provinciën wordt bericht, dat ten gevolge van de geringe ontwikkeling van het ondergras, onkruiden, als boterbloem en zuring, buitengewoon welig zijn opge schoten. Daar de grassen reeds halmen hebben gevormd, kan het maaien niet langer worden verschoven en is dit reeds op vele plaatsen in vollen gang In Friesland wordt, daar goed hooiweer uitblijft, reeds veel gras ingekuild. Eene gelukkige omstandig heid is, dat vele veehouders nog een ge deelte van den grooten hooioogst 1912 hebben overgehouden. De stand van het hooiland wordt in de meeste streken vrij slecht tot matig ge noemd. In het noorden is de stand over het geheel iets beter dan in het overige deel des lands. Barbaarsch Nederland. 'tSchijot dat er zelfs menschen-ets in Winterswijk zijn! Bij een vechtpartij aldaar tusschen e- paar Amsterdamsche en Friesche mei knechten heeft de een den ander stuk uit de wang gebeten 1 Te Posterholt (in Limburg) wil ni: een landbouw-huishoudschool voor me jes oprichten. Een kerk die niet gebruikt wori Te Lekkerkerk woonden een 40 ai jaar geleden tal van Joodsche gezinc: die een prachtig kerkje hadden, ongeveer 150 zitplaatsen. Geleidel: zijn vele familie's naar elders vertrokkl waardoor het getal Joden is gedaald! 4, n.l. 2 mannelijke en 2 vrouwsl§ leden. Daar echter het kerkje een geschei is, wordt het (hoewel er geen dienst gehouden wordt) altijd in een goed toestand gehouden. Luitenant-kolonel Thomson gem veld. De Italiaansche gezant te Durai telegrafeerde Maandagmorgen 8 uur a zijn regeering, dat de opstandelingen stad Durazzo om 4 uur van 3 zijl aangevallen hebben. Bij het gevecht, dat ontstond, werd commandant luitenant-kolonel Thoms gedood. Brand in een bioscoop. Zondagavond ruim 8 uur vloog in; New York Bioscoop te Hilversum, film door onbekende oorzaak in brat In een oogenblik was het talrij publiek dat natuurlijk hevig schrik! de straat opgevlucht. Een paniek kws gelukkig niet voor. De brand was in een minimum t tijd gebluscht. Maand. CL haar leven is een treurspel. Met haar beide kinderen, 2 jaar de en nog maar vier weken de andere, ze van Amsterdam naar Alkmaar gel men, om haar man te bezoeken in gevangenis. Zooveel had zij door hi werken overgespaard, dat ze in sts was haar man den jongstgeborene ee te laten zien. Het bezoek had haar aangepakt, i kindertjes hadden baar vermoeid eno wat uit te rusten was ze gaan zitt op een bank. Aan twee dames, die ds ook zaten, vertelde ze van haar leed haar strijd. Met bezorgdheid keken dames naar het kleine kindje, dat bleeker en bleeker werd en, terwijl a van haar gauw naar een naburigend: ter snelde, in de armen van de m hopige moeder overleed. SPORT. De wedstrjjd Texel II—Leonidas g! niet door, doordat Leonidas niet was op komen. Holland was echter gearrive-: zoodat de wedstrijd op den bepaalden: kon aanvangen. Hoewel Texel Frohn Dalhuyzen miste, was 't toch al gauv zien, dat het geen revanche wedstrijd worden. De backs werkte weer reusacht Blinckhof, die verreweg de beste in voorhoede was, zorgde al spoedig voon paar puntjes. De centervoor zorgde vooi derde goal, gefabriceerd uit een voon De beide goals van Holland werden in! ledige doel geplaatst, zoodat o i. de uil! 3—2 voor Texel niet de juiste verhoud! der krachten weergeeft. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlielan van 115 Juni. GEBORENAnna Jacoba, dochter vanJ Hoedemaker en Maria Doeksen. CORRESPON DENïIE. Een sportman. Uw schrijven is een du loopende beschuldiging aan het adresf iemand, die daarvoor geen aanleiding Ge zijt zeer eenzijdig ingelicht. Het ons goed voor Uw ingezonden stuk nid plaatsen. De m Texel 15 Juni. 21 Paarden f 200 a f 275. 1 Yenlen 1135. 8 Koeien f 185 a 1 230. 9 Kalveren f 16 a f 24. 17 Schapen 32 a 34. 2043 Lammeren f 14 a f 17.50 11 Schrammen f 24 a f 28. 19 Biggen 1 10,00 a f 12. Matige Vlug.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2