N° 2790 Donderdag 2 Juli 1914. 278ta Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. ATTENTIE S.Y.P. geen plaatsing kunnen verzekeren Binnenland. Van meek tot meek. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 0 nnr op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELDDE R O 0 IJ, Parkstraat, Burg op Tbx rl. Om teleurstelling te voorko men deelen wij hierbij mede, dat wij aan GEWONE ADVERTENTIËN op den dag van verschijning der cou rant NA NEGEN UUR aangeboden, en evenmin aan ABONNEMENTS- ADVERTENTIËN die niet reeds DAAGS TE VOREN in ons bezit zijn. De Uitg. 20-27 Juni. De Tweede Kamer is Donderdag op reces gegaan, het eerste parlementaire jaar van de nieuwe Kamerperiode is achter den rug. De heeren zijn in vrede gescheiden, zij het ook in een ietwat gejaagde, zenuwachtige stemming, welke gepaard ging meteenige prikkelbaarheid, zooals men dat vlak voor de vacantie van d6 Kamer gewend is en waarmede de leden, die in de laatste dagen nog iets te zeggen meenden te hebben op niet al te prettige wijze voor het eerst of bij vernieuwing kennismaakten. De voor zitter had de heeren kort aangebonden ook al omdat hem van velschillende leden be kend was, dat zij niet de volgende week konden vergaderen en hij de agenda af wilde bandelen. Zoo bleven er wellicht nog eenige redevoeringen in den zak, waarover het Nederiandsche volk echter wel niet al te bedroefd zal zijn. Belangrijke ontwerpen kwamen in de laatste week niet aan de oVde en de Handelingen over het laatste parle- taiie jaar zien er voldoende welgedaan uit, het aantal kolommen loopt in de honderden en 't was voor de drie guldens abonne's haast een koopje, zooveel kolom men druks, zooveel kilo's papier voor zoo'n bagatel. Voor de Kamer uiteenging heeft nog eerst het nieuwe lid voor Katwijk, de heer Dr. J, Th. de Visser, zijn intrede in de Kamer gedaan, door tal van geestverwan ten en ook anderen hartelijk begroet. De Cbr. Historische Unie heeft thans haar voorzitter in de volksvertegenwoordiging terug en dat zonder onaangenaamheden in de coalitie, wat aanvankelijk wel niet was verwacht. Is de Tweede Kamer thans weder com pleet, in de Eerste Kamer is in de afge- loopec week weder een vacature ontstaan door het overlijden van baron van Wassenaer van Rosande, afgevaardigde voor de prov. Zuid-Holland. Baron van Wassenaer van Rosande, een oud-zeeofficier, o.a. drager van het eerekruis en de Atjehmedaille, en ridder in de orde van den Ned. Leeuw, had vanaf 3 Aug. 1904 zitting iD bet Hoogerhuis. Bij behoorde tot de anti-revolutionnaire partij, zonder evenwel daarin op den voor grond te treden. Ook in de Kamer placht Pij zich met een bescheiden rol tevreden te stellen. Overigens was er in de afgeloopen week weinig nieuws op parlementair of politiek gebied. Alleen willen we nog even aanstippen dat, blijkens de berichten in de bladen, de Onderwijscommissie, wier taak bet is een bevredigende oplossing te zoeken voor de moeilijke onderwijskwestie, hare beraad slagingen geëindigd heeft £n eenige com missies uit haar zich thans zullen bezig Kouden met het opstellen van de conclusies. Het zal nog wel eenigen tijd aanhouden, roordat de conclusies vastgesteld en ge publiceerd zullen worden, maar dat met groote belangstelling uitgezien wordt naar bet resultaat van deze Staatscommissie is zonder twijfel. In aansluiting met 't bovenstaande kan slot nog het btriebt volgen, dat door bst Hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond een commissie samengesteld is, die zal na gaan, welke wijzigingen van art. 21 van de wet op het lager onderwijs wenschelijk moeten worden geacht. In deze commissie hebben een aantal „onderwysspecialiteiten* uit den Bond zitting. Keizer Wilhelm's voorliefde om te reizen is bekend. Als het reisseizoen er is, laat de Keizer zijn koffers pakken en richt hy zijn schreden nu eens hier, dan weer daar heen Tot een van zijn vaste uitstapjes echter behoort dat naar Kiel, ter gelegenheid der Kieler Woche. Er hebben dan de groote wedstrijden op het water plaats waaraan in den regel ook het keizerlijke jacht deelneemt. Dezen keer waren er behalve den keizer ook Engelsche gasten te Kiel, voor wie zeer veel belangstelling getoond werd. Een smaldeel van de Engelsche vloot bracht een bezoek aan de Duitsche oorlogshaven en de Engelsche zeeofficieren en de Engelsche jantjes hebben over een gulle vriendelijke ontvaugst niet te klagen gehad. Volgens de berichten werden ze overal, waar zy zich maar ver toonden, met gejuich door het publiek be groet. Het Engelsche smaldeel g6noot ook de eer van het bezoek van den Keizer en het toeval wilde dat hij bij die gelegenheid tevens bevelhebber was van het Engelsche eskader. De Keizer is n.l. eere-admiraal van de Engelsche vloot en was daardoor het hoogst in rang toen hy zich aan boord bevond van het vlaggeschip, de „George V" De Keizer inspecteerde de manschappen, onderhield zich hartelijk met de officieren, vertoefde een uur lang aan boord van het slagschip, doch onthield zich van het bezichtigen van de geschuttorens en andere onderdeelen van het schip, die als geheim worden beschouwd. De Duitsche pers toonde, zich met het Engelsche bezoek zeer ingenomen maar de Fransche en Russische pers was er daarentegen zeer slecht ovei te spreken. Gelukkig had de Engelsche admiraliteit ook een eskader naar de Russische wateren gezondeD en genoot Kroonstadt de eer van het Eugelsche bezoek. Maar tevreden was de Russische pers toch niet geheel en al. Ze kende aan het bezoek der Eugelsche oorlogsschepen aan Kroonstadt natuurlijk een groote beteekenis toe, noemde het een nieuwe bevestiging van de Engelsch- Russische bondgenootschap, maar ze toonde zich ook spijtig over het bezoek der En- gelschen aan Kiel. Waarom, zóo vroeg ze, moest de waarde van het bezoek aan Kroonstadt nu toch verminderd worden. De „Nowoje Wremja" het toonaangevend Russisch orgaan begon zelfs op Duitsch- land te schelden. Volgens dat blad, is bet de schuld van Duitschlaod, dat Europa zoo tot de tanden gewapend is. Duitschland heeft steeds zijn vloot en leger versterkt. Maar het heeft ni6t gebaat, want Rusland en Frankrijk's legers winnen het al van het Duitsche. Toch gaat Duitschland nog steeds voort met de bewapening, met bet gevolg dat de anderen moeten volgen Duitschland zal zijn doel niet bereiken en mag er wel gerust van afzien om te streven naar de hegemonie in Europa. De Duitsche pers heeft zich over den aanval van het Russische blad niet erg druk gemaakt. Ze schoDk liever wat meer aandacht aan het woord van den Keizer, dat deze dezer dagen ter gelegenheid sprak van het te water laten van het reuzen schip „Bismark", waarbij de Keizer er op wees, dat alle Duitschers nog meer den yveren kanselier behooren na te zeggen. Wij Duitschers vreezeD God en anders absoluut niets en niemand op deze wereld. Dat Keizerlijke woord, zegt de Dnitsche pers, is een woord van alle pessimisme vrij. >Das stolze Bismarckwort" door den Keizer verlevendigd, zal ntet nalaten te weerklinken in duizenden harten. Zoo oordeelt de Duitsche pers en ze wijst daar bij op de jongste ontmoeting tusscben den Oostenrijkschen troonopvolger en den Keizer waardoor de Keizer het trotsche woord herhalen kan. —o—o—o— Een voor Nederiandsche verhoudingen gelukkig Dog ondenkbaar beeld, bood Parijs in de afgeloopen week. De brievenbestellers staakten Geen brief, geen kaart, geen krant werd besteld en onder de brievenbestellers heerscht[zoo groote opwinding, dat het tot ernstige opstootjes kwam. Reeds sedert eenigen tijd heerschte er onder de Parijsche postbeambten in sterke mate ontevredenheid, Behalve hun salaris dat van f60 f78, in de maand bedraagt, ontvingen ze jaarlijks een woningtoeslag van f 150. Daarmede waren ze echter niet tevreden, ze eischten althans een verhooging van de woningtoeslag tot f200. De regee ring en de Kamer waren hun goedgunstig, maar de heeren Senatoren dachten er anders over en de Senaat verwierp de door de regeering voorgestelde en door de Kamer aangenomen verhooging. De woedende postbeambten bepaalden zich er niet toe enkel den arbeid neer te leggen, wat op zich zelf voor den handel al erg genoeg was en waardoor tal van onschuldige personen getroffen werden, doch ze pleegden ook allerlei schandalen. Ze wierpen barikade3 op, zoodat geen poet- rijtuig bet postkantoor bereiken kon, wier- Den zelfs postrijtuigen omver en schreeuw den het uit naar alle kanten, dat de Senaat verdwijnen moest. Gelukkig ging de storm nogal spoedig weer over. Het publiek, dat de dupe werd, nam een dreigende houding aan en de minister stond toe een deputatie der stakers te ontvangen. De arbeid werd hervat, na eon dag ver stoord te zijn geweest, maar de post was geheel en al in de war en de handel had naar globale berekening voor een half miljoen gulden schade geleden, —o-o—o— In de afgeloopen week wendde zich de blik nog voortdurend naar Albanië waar de toestand steeds ongunstiger scheen te worden. Mag men de berichten der laatste dagen gelooven, dan ziet het erinDurazzo wanhopig uit. De vorst van „Sprookjes land" 't woord van Carmen Sylva is al lang tot spot geworden is een gevangene in zijn benarde residentie. Dapper staan de Nederiandsche officieren hem ter zijde en onder hun leiding is de stad in zoodanigen staat van tegenweer gebracht, dat vooreerst nog niet de val van de hoofdstad gevreesd behoeft te worden Tenzij het verraad, dat al zooveel onheil stichte, zegeviert. Achter de diepe borstweringen, de vuur monden en de prikkeldraadversperringen moge prins von Wied zich op dit oogen- blik nog vrij veilig achten, een gevaDgene is bij niet te min en er scbynt al een groot wonder te moeten gebeuren als hy nog eens in schitterenden stoet zal mogen optrekken naar Kavala om den vorstenkroon van Albanië te ontvangen. Zijn rijk schynt ten einde te spoeden, niettegenstaande het bloed van den dapperen Thomson, de dap perheid van onze landgenooten en het handjevol getrouwen, waarover deze heb ben te beschikken. Geheel Midden en Zuid-Albanië is thans in banden der opstandelingen De troepen die tot ontzet van Durazzo uit het zuiden oprukten, zijn, naar luid der berichten, verslagen, waarbij twee Nederiandsche officieren gevangen werden genomen. En de Epiroten, die zich na de onderhandelingen op Korfoe tot nog toe rustig hadden ge houden begonnen in de laatste dagen ook weder het hoofd op te steken. Zij'grijpen de gelegenheid mede aan om den ondergang van het vorstendom Albanië te voltooieD. Uit het noorden zou nog redding kunnen komen. Daar bevindt zich Prenk Bib Doda met 800Ü Mirdieten, voorzien van geschut en machinegeweren. Maar men heeft op hem weinig vertrouwen Volgens sommige berichten zou hij zelfs verslagen of naar de opstandelingen overgeloopen zijn. Als dat waar is, dan is de toestand van Durazzo hopeloos. Nadere berichten dienen echter to worden afgewacht. Trouwens, hoe de toestand precies aan ligt, weet blijkbaar niemand. De berichten zijn verwarder dan ooit. Men leest van het heropenen van onderhandelingen met de opstandelingen en tegelijk ook van een hervatting van den strijd om Durazzo. Vast staat intusschen, dat zich in Albanië ernstige gebeurtenissen afspelen en dat het oogenblik van een beslissing niet ver meer af is. En ook, dat het er voor den v net zeer donker uit ziet. B T E X E L, 1 Juli 1914. Zaterdag j.l. vergaderde de afdee- ling „Texel" van het Ned. Ond. Ge nootschap in „Hotel Texel". De meeste leden waren aanwezig, terwijl de heer W. Mets Tz., l.-B en Wethouder, tot aan de pauze de ver gadering bijwoonde. Mede was als gast aanwezig Mej. Postma, tydelljk onder wijzeres te Waal. Nadat de voorzitter allen welkem had geheeten en den wensch had uitgespro ken, dat de vergadering een opbouwend karakter zou mogen dragen, las de secretaris de notulen, "die onveranderd goedgekeurd weiden. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering, die in het begin van Augus tus te Zwolle gehouden zal worden, werd aangewezen de heer A. Lap, tot plaatsvervanger de heer M. Kikkert. De geloofsbrief werd geteekend, waarna men overging tot behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering, waartoe de heer J. de Jongh eene inleiding gaf. Voor de meeste punten ontving de afgevaardigde vry mandaatslechts voor enkele, salaris kwestie en wetswijziging betreffende, is hij voor de stemming gebonden. Na de behandeling van dezen uitvoe- rigen beschrijvingsbrief, die byna al den tijd in beslag nam, werd omvrage ge houden. Hierbij werd bepaald, dat de volgende vergadering zal gehouden wor den op 26 Sept. a s. in „cafó den Burg", terwyl de heer B. Elzer werd aangewe zen als inleider van 'n onderwerp. Hierna werd de vergadering met dank aan allen gesloten. Texelsch Fanfarecorps. Het moet voor de leden van Texelsch Fanfarecorps in het algemeen en voor den Directeur in 't byzonder een aange name gewaarwording zijn geweest, Zon dag j. 1. het publiek in zoo grooten getale aanwezig te zien, het moet hen versterkt hebben in de overtuiging, dat hunne prestaties door een breede schare van Texels ingezetenen worden gewaardeerd. We zagen ze van heinde en ver ge komen, om door hunne tegenwoordigheid te toonen, hoezeer ze de muziekuit voeringen van het corps op prijs stellen. De opkomst was schitterend. Om een term te gebruiken, die wfl hoorden bezigen, „je kon Zondag op het Koogereind wel over de hoofden loopen" en „er was nog meer publiek dan de vorige maal". De wind was de uitvoering gunstig en ook het weer liet niet te wenschen over, de uitvoering is uitstekend geslaagd. WekuDnen onze lezers en lezeressen verder nog mededeelen, dat de eerstvol gende uitvoering Zondag 19 Juli a. s. zal plaats hebben. Middenstandsbond. Onder presidium van den heer A. Langeveld Pz. vergaderden belangheb benden Maandagavond in hotel „Texel" en met eenparige stemmen weid tot de oprichting van de Algemeene Texelsche Middenstandsvereeniging besloten. De vereeDiging telt reeds 43 leden, waaronder van alle dorpen op Texel, behalve van den Hoorn. De statuten en het huishoudelijk re glement in ontwerp door de commissie van voorbereiding aangeboden, worden na artikelsgewijze behandeliug na enkele kleine wijzigingen en aanvullingen vast gesteld. De voorz. de heer A. Langeveld Pz. acht zijn taak thans geë i.digd, de veie functies, door hem in alle, lei vereenigirj- gen vervuld, maken het hem onmoge ijk TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika en andere hinden met verhooging der porto's. Prijs der Advertcntibn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer fi Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. o—o—o—

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1