N° 2791. Aondag 5 Juli 1914 27ste jaargang Nieuws- em Advertentieblad. Binnenland Gemengd Nieuws. Dit blad verscliijat Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Adverteutiën vóór 9 nar op den dag der aitgave Prijs der Advertcntiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere rogel meer fi Ct. Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewysnummora 2 Cts. per nummor. ABONNEMENTEN en ADYERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Bürq op Tb x e r, BRANDGEVAAR, door liet broeien van Hooi. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze Gemeente op de MAATREGELEN YAN VOORZORG, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen brand gevaar door het broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij alvorens het wordt binnengehaald. Maar dit is ten opzichte van krachtig hooi niet genoog, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud booi of stroo er tusschen worden aange bracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hierdoor zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste een luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen ge vaarlijke broei zal voordoen, waar do drie bovenomschreven maatregelen zijn genomen. Ten slotte achten zij het wenschelijk te wijzen op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, AAN WIENS SCHULD BRAND IS TE WIJTEN, en wello. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden bf geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat2o. gevangenis straf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daar door levensgevaar voor een ander ont staat; 3o. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar indien het feit iemands dood ten gevolge heeft. Texel, den 2den Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voorn md. Be Sécretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. LANDWEER. Inlevering van Rijksgoederen. he Burgemeester der Gemeente Texel maakt bij dezen bekend, dat de in bet 'erlofgangersregister van de landweer dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der landweer, die in den loop van het jaar 1914 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de landweer wegens volbrachten landweerdiensttijd, op Stond van art. 31, laatste lid der Land- tteerwet al de hun voor Rijksrekening verstrekte voorwerpen, met uitzondering 'an het zakboekje, (dus wapeneD, voor werpen van ledergoed, kleeding-en uitrus 'ingstukken, reglementen en dienstvoor- scbriften) moeten inleveren te den Burg, 1D he openbare lagere school, op Baandag 37sten Juli 1914, des voormiddags 11 uur. Indien de verlofganger wegens geldige redenen verhinderd is persoonlijk de wape- tet het ledergoed, de kleeding- en uit rustingstukken en de reglementen en dienstvoorschriften in te leveren, is hij of zija zijne naastbestaanden gehouden er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiedt. Van dö geldigheid dei- redenen van verhindering moet blijken uit een bewijs, dat hetzij door den Burgemeester afgegeven, hetzij door dezen gelegaliseerd is. Dit bewijs moet bij de inlevering worden overgelegd door den persoon, die namens den verlofganger tot het doen van do in levering verschijnt. Op daartoe aan den Burgemeester gedaan verzoek worden door dezen aan den verlof ganger zoo noodig passagebiljetten afge geven voor veren, waarvan moet worden gebruik gemaakt op de reis naar en van de plaats van inlevering. Overigens geniet de verlofganger geen vervoer voor Rijksrekening. Bij de inlevering moeteu de verlofgangers in burgerkleeding verschijnen, en hun 'zakboekje medebreugen. Texel, den lsten Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 4 Juli 1914. De kermis. De kermis is in vollen gang en we zouden zeggen, er is nog al eenige ambitie voor. Reeds Maandag werd goed ingezet, want tot twaalven Boorden we de mu ziek van de mallemolen. Ook Dinsdag en Woensdag was het kermisbezoek grooter dan we dat in jaren gewoon zijn. De schouwburg Wijlacker gaf Woens dag de openingsvoorstelling, die goed bezocht mocht heeten, met „De Kroeg- zangeres. Het gezelschap Delmonte trad Don derdag op voor een goed bezette zaal met „De Zielesmarten". Maandag gaf de Biograaf de openings voorstelling. Op vriendelijke uitnoodi- ging werd Donderdag onzentwege een bezoek gebracht aan de nette tont en we hebben niets dan lof voor het aan gebodene. Het hoofdnummer „de Doodsvijand" was hoogst tragisch, de overige nummers meest van komischen aard, er was voor elk wat wils. Theatre de Dressuur trekt verbazend veel publiek en vooral het ezeltje, dat niemand op z'n rug duldt, wanneer dat niet met volle instemming van z'n meester geschiedt, is voor een groot deel van die belanggstelling de oorzaak. Schiettent, werptent, koekhakkramen, palingkramen, galanterie- en koekkra men, enz. enz. vullen het geheel aaD. Onze neringdoenden laten zich evenwel ook niet onbetuigd, met pracht van uit stallingen, smaakvol en weelderig, trach ten ze koopers(sters) tot een bezoek aan hunne inrichtingen over te halen. Er is sedert lang een onderlinge wedijver, speciaal onder de manufac- turenmagazijnen te dezer plaatse. liet eene voor, het aDdere, ca onder ging eene vernieuwing en werkelijk onze magazijnen kunnen, ook wat inhoud be treft, met die in de steden wedijveren. De wedijver bij de aanprijzing hunner waren is mede niet achterwege gebleven en zoo prijken thans ter gelegenheid van de kermis, de verschillende maga zijnen met de opschriften groote uitver koop, 10 procent korting op alle goederen, enz. enz. en Th. Schraag s magazijn zelfs met de voer Texel zeker nieuwe reclame een oranje vlag van kolossale afmetingen met het opschrift „Groote Halfjaariijksche Uitverkoop". Wij bevelen onze Texelsche nerirg- doendon vooral in de gunst van de kermisgangers aan. Een vraagstuk opgelost. De vorige week werd een hoogst be langrijk vraagstuk opgelost, dat vooral voor belanghebbenden hoogst gewichtig was, we bedoelen het vraagstuk der watervoorziening. Niet der watervoorziening van Am sterdam, een hoogst belangrijk vraag stuk overigens, neen zolfs niet, hoewel ook dat vraagstuk in studie is, de wa tervoorziening in onz9 gemeente. Het betreft enkel en alleen de water voorziening voor het badhotel „Prinses Juliana" te Koog. Tot voor korten tijd moest bet water voor het hotel benoodigd, en dat is in den zomer vaD groote betoekenis, vanuit de vallei naar boven worden gedrageö, een bezigheid, die zoodra het hotel be volkt is, don vollen dag werk gaf voor een krachtigen jongen man. Het bracht met de hooge loonen van tien tegenwoordigen tijd groote kosten met zich gedurende het seizoen, maar vooral het maakte de exploidatie van het hotel bijna van den persoon, als waterdrager, afhankelijk. De heer Flens heeft dat ingezien en gewoon als we dat van den heer Flens zijn, hij heeft zich niet bepaald tot halve maatregelen, hij heeft de koe bij de horens gevat. Voor een drietal weken, is men begon nen de nortonpijpen te slaan. Op een diepte van 17 meter werd heerlijk drink water gevonden, men ging dieper, stootte op ongeveer 20 Meter diepte op een kleilaag en had zout water. Geen bezwaar, hot gat in den kleilaag werd gestopt en men had overvloed van heerlijk duinwater. Verleden week is de installatie aan gebracht om het water tot de vereischte hoogte op te voeren. Wij brachten vorige week persoonlijk een bezoek aan het badhotel en over tuigden ons van de uitstekende werking van de installatie, die met betrekkelijk geringe krachtsinspanning in staat stelt het water op te voeren, tot die hoogte, dat het hotel zelfs tot op de verdiepin gen van heorlijk zuiver water wordt voorzien. Een woord van hulde voor de onder nemingsgeest van den heer Flens komt ons niet ODgepast voor, trouwens is de voldoening van te zijn geslaagd, hem zeker een beter loon. Den Hoorn1 Juli. Woensdag gaf de Tooneelvereeniging H. N. B. haar aangekondigde uitvoering in het Loodsmanswelvaren. Alle stukjes werden voortreffelijk af gewerkt en brengen wij dan ook een woord van hulde aan de jeugdige dilet tanten, alsmede aan den heer Kuijper voor zijne onvermoeide opoffering bij het instudeeren. De opkomst van het publiek mag gunstig genoemd worden, vooral de jongelui waren goed vertegenwoordigd. Een gezellig bal besloot den recht ge- noegelijken avond. Vlieland. De zangvereeniging Harmonie maakte, begunstigd door prachtig zomerweer, haar tweejaarlijksch uitstapje onder leiding van den heer Donia, directeur Naar we vernamen, hebben de leden vol p genoten, zoowel in het Oranje woud als in Beesterzwaag, zoodat ook ditmaal het reisje bij allen de aange naam te herinneringen heeft achterge laten. Iloetijzcrverbond. Tot 28 Juni is bij het hoefljzerverbond ingekomen eeu bedrag van 65933,69'gld. Voor deelname aan de hoefljzerweek, 1 tot 8 Augustus, om bij toestemming van B. en W. de bekende speldjes te verkoopen hebben zich reeds aangemeld de navolgende plaatsen Zeist, Beemster, Goes, Hellevoetsluis, Castricum, Midwol- da, Wateringen, Muntendam, IJselstein, Enkhuizen, Zuidland, Stavenisse, Steen- wijk, Andijk, Haarlem, Oldeberkoop, Schoonhoven, Scheemda, Aalsmeer, Nun- speet, Elburg, Amstelveen, Baambrugge, Zaams'ag, Meeden, Westzaan, Ruiner- wold, Krommenie, Swichum, Den Haag, Arnhem, Nijmegen, Utrecht, Oldebroek, Bergum, Oudkarspel, Rysoord. Ingezonden door den Administrateur, A, C. Bos, Egmond aan Zee, 29 Juni 1914. Niet erg dankbaar. Eenigen tijd geleden werd een henge laar uit Dordt door M. Bode, machinist op de Sliedrechtscbe watermachine te Bleskensgraaf uit het water gered. Bode voorzag den drenkeling gedeel telijk van droge kleeren. Tot heden heeft de hengelaar vergeten de kleeren terug te zenden. De sok als brandlcast. Ten nadeele van een logeergast in een der logementen te Arnhem, is eenig lijf goed ontvreemd. Dit was op zichzelf nu niet zoo heel erg, doch de eigenaar had in een der daarbij zijnde sokken onge veer f20 geborgen, wat de dief als hy het niet heeft geweten natuurlijk als welkome buit zal beschouwen. Zorg voor ooievaars. Telken jare worden de jonge ooievaars gestolen uit het nest bij de boerderij van de weduwe Velde bij Heerenveen. Nu zijn er weer jonge vogels en de buren hebben besloten, om de beurt by het nest des nachts te waken totdat die jonge vogels uitgevlogen zijn. Van een man op jaren, die zich in de Bonte Ossteeg te Delft inliet met een twist tusschen een echtpaar over een kind, werd uit dankbaarheid voor zijn tusschenkomst een vinger afgebeten. Ondank is nog altijd 's werelds loon. Een belasting commies gehuldigd doorde slagers. De heer B. Bosma, commies der Rijks belastingen te Joure, die 1 Juli den dienst met pensioen verlaat, is gehuldigd door de slagers van die plaats. Ze boden hem een fraaien leunstoel aan. Een ernstig ongeluk gebeurde te IJzendijke De 16-jarige landbouwersknecht C. Aers reed weg met een voer steenpuin. Door het schokken over de steenen, week het voorkrat van den wagen, terwyl een deel der lading den jongen in zijn val mee sleurde. Aers kreeg de beide wielen van het voertuig over de beide boenen, waar door die zoo goed als afgedrukt werden. In zorgwekkenden toestand werd hij bij familie binnengedragen. Zeldzaam. De tweeling zusters Grietje en Guurtja Keijzer te Alkmaar, vieren heden haar 88sten veijaardag. Een slaapwandelaarster. Het 20 jarig dienstmeisje P. de V., in betrekking bij een firma aan den Hilledijk te Rotterdam, last had van slaapwan delen, ze is gisteravond 10 uur slapende opgestaan en uit de tweede verdieping op straat gevallen. Zij bekwam daarbij een schedelbreuk, terwijl linkerbeen en linkerarm gebroken werd.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1