N°. 2792, Donderdag 9 Juli 1914 Nieuws- en 27ste Jaargang Advertentieblad. ATTENTIE S.Y.P. geen plaatsing kannen verzekeren Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex el. Om teleurstelling te voorko men deelen wij -hierbij mede, dat wij aan GEWONE ADVERTENTIËN op den dag van verschijning der cou rant NA NEGEN UUR aangeboden, en evenmin aan ABONNEMENTS- ADVERTENTIËN die niet reeds DAAGS TE VOREN in ons bezit zijn. De Uitg. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. RANT. Prijs der Advcrtmtièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag den 10 Juli 1914, des voormiddags te ÏO1/» uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 7 Juli 1914. De Burgemeester van Texel, GAARLANÜT. Onderwerpen ter behandeling: 1. /Acdedeelingen. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenteuerslag ooer1913. 3. Idem rekening uan het Algemeen Arm bestuur ouer 1913. 4. Idem rekening uan het Alg. Weeshuis ouer 1913. 5. Vaststelling kohier uan 'schoolgelden ouer het 3e kwartaal 1914. 6. Ontslag-aanurage onderwijzeres aan de o.l. school te Midden-Eierland 7. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te Midden-Eierland. 8. Benoeming ambtenaar uan den Burger lijken Stand. 9. Regeling jaarwedden leeraarin de theo- retische- en leeraar in de praktische zeeuaartkunde aan de zeeuaartschool. 10. Benoeming leeraar in de theoretische zeeuaartkunde aan de zeeuaartschool. 11. Regeling belooning uoor het geuen uan onderwijs in de stoomwerktuigkunde aan de zeeuaartschool door den prak tijkleeraar. 12. Aankoop strookje grond aan de Park straat. 13. Voorstel tot aanuaarding buitengewoon Rijksubsidie uoor schooluerbouwingen. 14. Voorstel tot gedeeltelijke uerharding uan den Achterweg te Oudeschild. 15. Voorstel betreffende het Bargerwegje te de Waal. 18. Financieele regelingen. 17. Belastingatschrijuingen. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier 1 op de be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten over't belastingjaar 1914/15, invorderbaar verklaard op den 2 Juli 1914, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Texel, den 6 Juli 1914. De Burgemeester, GAARLANDT. BRANDGEVAAR door het broeien van Hooi. Burgemeester eu Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze Gemeente op de MAATREGELEN VAN VOORZORG, die naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen brand gevaar door het broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neer Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij alvorens het wordt binnengehaald. Maar dit is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weer ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats*noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aange bracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hierdoor zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaais behoort elke hooitas van ten minste een lucbtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardigen is van stevige mandenmakerstwijgen of van eenig eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich 'geen ge vaarlijke broei zal voordoen, waar de drie bovenomschreven maatregelen zijn genomen. Ten slotte' achten zij het wenscholijk te wijzen op den inhoud van artikel 158 van bet Wetboek van Strafrecht waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hem, AAM WIE VS SCHULD BRAND IS TE WIJTEN, en wello. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat2o gevangenis straf of hechtenis van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daar door levensgevaar voor een ander ont staat; 3o. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste een jaar indien het feit iemands dood ten gevolge heeft. Texel, den 2den Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornmd. De Sécretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. 37 Juni -4 Juli. Van de gebeurtenissen der afgeioopen week hebben ten onzent ongetwijfeld de schitterende feesten te Groningen ter gele genheid van het 3'0-jarig bestaan der Uni versiteit aldaar, in bijzondere mate de aandacht getrokken. Van einde en ver, uit alle deelen der wereld, waren geleerden gekomen als vertegenwoordigers van tal van buiteniandsche universiteiten om de Groninger universiteit te huldigen en de getuigen te zijn van den goeden naam die ons land in het algemeen en de Groninger Universiteit in het bijzonder op weten schappelijk gebied in het buitenland bezit. Overtuigend is dat gebleken uit de toespra ken door de buitedandsche geleerden ge houden en de erkenning, dat Nederland op het gebied der wetenschap niet achteraan komt, zells een eervolle plaats inneemt in de rij der landen van hooge cultuur en ontwikkeling heeft ongetwijfeld menig hart dankbaar gestemd. De academiefeesten te Groningen werden op schitterende wijze gevierd en bijzonderen luister kregen ze wel door de aanwezigheid van het Koninklijk Echtpaar, 't Sprak van zelf, dat II.M. van haar hooge belangstelling wenschte te laten biyken. Hebben haar talrijke bezoeken aan de stroken vau in dustrie, handel en landbouw reeds meet dan eens doen bljjken hoe H. M, meeleeft met alles wat de stoffelijke welvaart van ons volk kon verhoogen, Zij, zelf een vrouw van hooge ontwikkeling, heeft oog en liefde voor de geestelijke rijkdommen die het bezit van het Nederlandsche volk zijn. Door I-I. M. een eeredoctoraat aan te bieden heeft de Groninger universiteit hare dank baarheid op welsprekende wijze getoond. Ook nog om een andere reden heeft het bezoek van H.M, aan Groningen een meer dan gewone beteekenis gekregen. Over enkele dagen zal er door Groningen's straten een rouwstoet trekken als nooit to voren. Majoor Thomson, de voor Durrazzo gevallen officier, zal er to ruste worden gelegd op het kerkhof dat zoo dicht bij de kazerne gelegen is waar hij nog voor enkele jaren het commando voerde, als bevelhebber van het Groninger bataljon infanterie. Van Groningen giug hij naar Albanië en straks keert zijn stoffelijk over schot van daar naar Groningen terug, waar zijn gedachtenis evenwel zal blijven voortleven en straks wellicht een gedenk- teeken ter zijner eere zal worden opgericht. Hoezeer nu het sneuvelen van den kloeken majoor Thomson, ook II M, getrof- fon heeft, bleek uit de hulde die Zyzijner nagedachtenis te Groningen bracht, toen Zij het bataljon van Thomson om zich heen verzamelde en hoog- en laaggeplaatsten wees op het hooge voorbeeld van trouw en' plichtsbetrachting vau den gevallen officier, De lezer zal met den inhoud van het kloeke Koninklijke woord bckeud zijn hoe het tevens een oproep was tot anderen om eerbied te hebben voor de mannen die in Albanië en in onze bezittingen de taak hebben aanvaard om den weg te effenen voor beschaving en vooruitgang. Het kloeke koninklijke woord, dat weerklank heeft gevonden in verschillende bladen. Over de andere gebeurtenissen der voorbije week kunnen we kort zijn. Zeer belangryk waren ze niet, ais men althans het Ned. Landbuishoudkundig congres dat te Apel doorn gehouden werd buiten bespreking laat. Evenals vorige jaren werden opdat congres weder verschillende belangrijke vragen op het gebied van den landbouw onder de oogen gezien en werd zelfs door een der sprekers de noodzakelijkheid bepleit van een agrarische partij, tot de oprichting waarvan het echter nog niet is gekomen en in den eersten tijd waarschijnlijk ook nog wel niet zal komen. Ook prins Hendrik loonde zijn belangstelling in bet congres en maakte ouk de excursie mee die in den omtrek ondernomen werd. Politiek Rieuws was er al heel weinig in de laatste dagen. Alleen kan worden ge meld, dat de Eerste Kamer in de afdeelingen blijkbaar zoo zwaar over de financieele ontwerpen geboomd heeft, dat aan een be handeling voor het zomerreces niet kan worden gedacht. Pas in het laatst dezer maand kan het voorloopig versiag worden tegemoet gezien, Dat schijnt voor minister Bertling wat te beloven. —o—o—o— Vrij onverwacht bracht Reuter in het laatst der voorbije week het bericht uit LondeD, dat de Eugelsche oud-miDister Joe Chamberlein overleden was. Dit bericht heeft de herinnering weder wakker geroepen aan den tijd toen het hart van het Nederlandsche volk uitging naar de stamverwanten in bet verre Zui l-Afrika, d:e den kamp op leven en dood hadden aanvaard met den Brit. Dat is nu al een aantal jaren geleden en de wonden toen geslagen zijn meerendeels ge heeld, maar toch zal in geen enkel Hol- landsch hart de nagedachtenis van Cbam- berlain in gezegende herinnering blijven. Op 78jarigen leeftijd is de oud-mininister die in zijn jeugdiger jaren een belangrijke rol in de Engelsche Staatkunde speelde, vrijwel als een eenzame gestorven. Ziekte eD zwakte noodzaakten hem zich uit het. openbare leven terug te trekken en in de laatste jaren hoorde men hem Dauwelijks normen. Een groote rol heeft hij iu het openbare leven gespeeld. En niet minder in de politiek. Aanvankelijk was hij Gladstones metgezel. Als radicaal werd hij tot lid van het Lagerhuis gekozen eu iu 1880 stond Gladstone hem een plaats af in het ministerie. De lersche kwestio bracht echter verwijdering te weeg tusschen beide staatslieden. De klove werd steeds breeder en ten slotte scheidde Chamberlain zich geheel van den grooten staatsmaD af om met lord Harrington de unionistische party te stichten. Dat was het einde van Cbamber- laiDS radicalisme. Toen in 1S95 het con- servatief-unionistisohe kabinet gevormd werd onder lord Salisbury werd Chamber lain minister van koloniën. En zijn regeering werd een ramp voor de Boeren in Zuid- Afrika. Tegenover de Zuid-Afrikaansche republiek voerde hij een politiek, die nood wendig tot een oorlog moest leiden. En de oorlog kwam, de oorlog die weliswaar de ondergang der Boerenrepubliek tenge volge had, maar hot Britsche rijk op millioenen geld en duizenden by duizenden menscheulevens te staan kwam. De oorlog, alleen begonnen om een aantal Engelsche goudkoningen te believen, had ten slotte don val van het ministerie tengevolge Cham berlain ging steeds verder in de richting van het conservatisme, en werd een stryder voor de protectionistische politiek die de ver- verschillende deelen van het Britsche rijk nauwer aan elkaar zou moeton verbinden. Doch een ongeneeselijke ziekte overviel hem en langzamerhand kwynde de eens sterke man weg, totdat Donderdag de dood een einde maakte aan zijn leven. Het was op diezelfde dag, dat het IIoo- gerhuis de Home Rulekwestiein behandeling nam. Chamberlain was een sterke tegen stander van elke tegemoetkoming aan de regcering, maar al zijn tegenstand heeft niet kunnen voorkomen dat de lersche kwestie haar oplossing nadert. De beraad slagingen in het Hoogerhuis hebben doen zien, dat de hoop op overeenkomst tusschen regeering en oppositie nog niet opgegeven behoeft te worden. -0 0 0- Oostenryk-Hongaryo werd in de afge ioopen week door eeu zwaren slag getroffen. Er heerscht thans een nationale rouw in do beide landen van den grijzen monarch Fians Jozef. Het geluid vau de twee af schuwelijke revolverschoten, die een einde maakten aan het leven van den troon opvolger, aartshertog Frans Ferdinand en diens gemalin, heeft als een kreet van smart en afgrijzen weerklonken in de ver bonden rijken. En ook ver daar buiten, schier in geheel Europa, zoo niet in alle streken der wereld, waar maar eenige be schaving gevonden wordt. We behoeven over de byzonderheden van den afschuwelijken aanslag hier niet uit waden. Ze zijn den lezers voldoende bekend. Een student vau Servischen bloede heeft den troonopvolger en gemalin door revolver schoten gedood toen deze zich in de hoofd stad van Bosnië, Serajewo, bevonden. Een oogenblik te voren was reeds een mislukte bomaanslag tegen het aartsbertogeiyk paar ondernomen door een anderen Serviër Ia enkele oogenblikken tijd werd Oostenrijk- Hongarije in nationalen rouw gedompeld en werd een nieuw en zwaar kruis gelegd op de schouders van den gryzen Keizer, die in zijn lang leven reeds zoo ontzaggelijk veel leed te dragen kreeg. En aan drie jonge kinderen werd op de wreedste wyze het ouderen paar ontnomen. In Serajewo hebben na den aanslag ern stige ongeregeldheden plaats gehad en ook in andere deelen van Bosnië, zoodat de staat van beleg voor het gebeele land moest worden afgekondigd. De ongeregeldheden wa-en gericht tegen de Serviërs, die er woonden, al waren die allen dan ook zelf onschuldig aau den ontzettenden moord op den aartshertog en diens gemalin. Alleen in den ontketenden nationalen haat vonden die ongeregeldheden hun oor sprong en ze gingen tegen de groot Servi sche beweging. Want de moordaanslag op den aartshertog en diens gemalin stond ten nauwste in verband met die beweging. De moordenaar bedreef onder den invloed van die beweging zijn ontzettende daad.'t Was hem er niet om te doen om den persoon van den aartshertog te dooden, maar den troonopvolger, die die groot-Servische be weging het meest in den weg ston I. Men moest in hem den sterksten bestrijder zien, en daarom moest hij vallen. Men weet, dat de groot Servische be we-

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1