Binnenland. Gemengd Nieuws. ging een Slavische actie is, maar die de Servische kleuren draagt. De voorstanders willen de Zuid-Slavische volken onder één hoofd weer te samen brengen. De groot- Serviers droomen van een rijk als dat uit de oudheid, waartoe Serviërs of tot Servië verwante volkeren behooren. Montenegro, Kroalië en Bosnië moeten daarvoor in ieder geval in aanmerking komen en Albanië eveneens. Sedert den jongsten Balkanoorlog is die groot-Servische beweging zeer in kracht toegenomen. Het succes der Servi sche wapeneD, de vergrooting van het Servische rijk, heeft de beweging nieuw voedsel gegeven. En naar uit de berichten van den laatsten tijd bleek wordt reeds sedert lang aan een vereeniging van Mon tenegro met Servië gedacht. Ze zou slechts een kwestie zijn van tijd. Er moet zelfs reeds besloten zijn tot het instellen van een gemengde regeering voor beide lijken. Ongetwijfeld, de groot-Servische beweging neemt voortdurend in kracht toe. En één is er die dat streven zooveel mogelijk in de hand werkt, n. 1. Rusland, dat liefst altijd de stokebrand speelt en veel belang heeft bij een vereeniging der Slavische elementen. Bosnië en Herzegowina zijn destijds voor Servie verloren gegaan door dat Oostenrijk er zonder veel omslag de hand op legde. In de dagen van den Balkanoorlog zijn Servie en Oostenrijk allesbehalve vrienden geworden. De Sorvische regeering moge officieel niets met de groot-Servische be weging hebben uit te staan, doch officieus werd deze zeer zeker krachtig gesteund. En niets heeft ze tot nog toe gedaan om een einde te maken aan een propaganda onder de studeerende jengd, die ook den jeugdigen moordenaar van den aartshertog het hoofd op hol heeft gebracht. De betrekkingen tusscben de regeering der Monarchie en die van Servie zullen er niet beter op zjjn geworden in de laatste dagen, ook al heeft de Servische regeering niets met de misdaad uitte staan,en heeft ze baar leedwezen en afkeuring er over uitgesproken, ook al neemt zelfs het Ser vische hof d6n rouw aan over den moord op den Oostenrijkschen troonopvolger. Vast staat, dat de aanslag voorbereid werd in Servie, dat uit Belgrado bommen aange voerd werden, dat het aartshertogelijk paar gevallen is als slachtoffer van de groot-Servische beweging, die reeds meer dere aanslagen op haar geweten heeft. Aanslagen, die echter steeds mislukten. Van den Balkan kwam in de afgeloopen week weinig nieuws. In Albanië blijft de toestand nog steeds zorgwekkend, doch het valt moeilijk zich ook maar eenigszins een denkbeeld te vormen omtrent de aange legenheden in het woelige land. De vorst is echter nog steeds een gevangene in de hoofdstad en de geruchten, dat hij er over denkt de brui te geven aan de Albaneezen en Albanië nemen steeds vasteren vorm aan. Gevochten is er in de laatste dagen niet. Blijkbaar worden er nog onderhande lingen gevoerd. Toch kan de toestand niet laDg' meer zoo blijven en moet er spoedig inzake de Albaneesche kwestie een beslis sing vallen. Uit een ander rumoerig stukje van de wereld kwam in de afgeloopen week beter nieuws. De regeering van de Vereenigde Staten is het eens geworden met Huerta en de vrede is geteekend. Huerta zal altre den en er zal een nieuwe voorloopige regeering wordeu ingesteld, terwijl de Ver eenigde Staten geen oorlogsschatting zullen eischen President Wilson krijgt dus in zoover zijn zin dat Huerta van het iooneel verdwijnt. Nu de zaak zoo staat heeft ook Caranza, de aanvoerder der opstandelingen zich tot de bemiddelingscommissie gewend met de boodschap, dat hij bereid is over den toestand te onderhandelen. Gelukt het ook met hem tot een overeenkomst te ge raken, dan is de mogelijkheid groot, dat zoo langzamerhand in Mexico eengeregel- den toestand zal terugkeeren. TEXEL, 8 Juli 1914. Slot en Naspel. „Op veelvuldig verzoek" en „Op ver- eerend verzoek" gaven de directies van Nederl. Biograaf-Theatre en Schouwburg Maandag een laatste voorstelling. In eerstgenoemde imichtiog werd Dogmaals gegeven „De laatste dagen van Pompei" in laatstgenoemde „De Zegepraal des kruises", beiden voor een goed bezette zaal. De kermis behoort thans tot het ver leden, het kermisterrein is ontruimd en de dingen gaan weer hun gewonen gang, orde en rust keeren zoo langzamerhand in de gezinnen terug. Zijn de exploitanten van de inrichtin gen van vermaak en uitspanning te vreden 't Is voor ons een open vraag,, we vermoeden echter van wel, want de kermis was o. i. drukker dan ooit bezocht. Toch handhaafde Texels publiek zyn ouden roem, de gezelligheid had de boventoon, tafereelen van ongebonden heid, dronkemanstooneelen ot vechtpar tijen kwamen niet voor. Men denke over de kermis zoo men wil, dit is toch zeker ieder een reden tot verheugenis, dat de beschaving hier zoover is doorgedrongen, dat de erger lijke dingen die elders de volksfeesten ontsieren, hier niet voorkomen, althans tot een miminum beperkt blijven. De vorige week legde te 's Graven- have met goed gevolg examen af voor 3de Stuurman groote Stoomvaart, de heer N. F. M. van Deun, leerling aan de Zeevaartschool alhier. Bij de Maandag en Dinsdag te 's Gravenhage gehouden oxamens slaagde voor 2den Stuurman groote stoomvaart de heer J. Hillen en voor 3den stuur man idem de heer R. II. Godthelp, beiden leerling van de Zeevaartschool alhier. Tot le Ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer J. J. Maasson te Abcoude. Oosterend, 7 Juli. Tot Secretaris van het Bestuur der N V. „Handelsvereeniging Wilhelmina" is herkozen de heer C. Timmer Az., terwijl tot Commissaris is gekozen de Heer R. N. Bakker, in de plaats van den Heer A. v. d. Vis, die aan de beurt van aftreden en niet dadelijk herkiesbaar was. Uit de rekening is gebleken, dat de garnalenvangst, hoewel zij korter dan anders heeft geduurd, tamelijk bevredi gende resultaten heeft opgeleverd. 't Is voor de Vennootschap wel jammer, dat h6t aantal deelnemers hoe langer hoe kleiner wordt. Oudeschild, 6 Juli. In de voorgaande week zijn hier groote hoeveelheden wier komen aandrijven, zoodat men tal van personen, zoowel oud als jong, druk in de weer zag het op de steenglooiing te haleD, zoover het oog reikt ligt de glooiing dan ook bijuavol. Ook werd er in de afgeloopen week heel wat gemaaid wier aangebracht. Wat de visscherij betreft kan gemeld worden, dtt de garnalenvisscherij is afgeloopen en dat de palingvisscherij op de waarden nog alles behalve gunstige resultaten oplevert. Den Hoorn, 6 Juli. Terwijl de zoon van den veehouder W. met zijn meisje van de kermis huiswaartskeerde en ze bijna thuis waren braken de boomen van het karretje waar door het paard niet was te houden en paard en karretje in de sloot terecht kwamen. Uitgezonderd dat er wat materieele schade werd geleden en de inzittende een paar schrammen kregen, liep dit ongeval gunstig af. De Koog, 7 Juli. Door onbekende oorzaak ontstond brand aan een schelf hooi, die bij J.W. Dalmeijer op 't erf staat. Door de spoedige hulp van eenige bewoners van de Koog werd de brand gebluscht. Wanneer de wind zoo sterk geweest was als den vorigen dag, zouden waarschijnlijk de belendende gebouwen een prooi 'der vlammen geworden zijn. Vlieland. Vrijdagavond j.l. werd met groote ontroering alhier vernomen, dat de kapitein der motorboot Vlieland door de reederij Alkmaar Packet was ontslagen. Terstond werd in hotel Meijer eene vergadering belegd, welke zeer druk be zocht was. De inspecteur der reederij, hier aanwezig, werd verzocht in deze vergadering te verschijnen. De heer Bartelings voerde het woord en schetste in treffende bewoordingen de groote verontwaardiging, die nagenoeg iederen burger van Vlieland vervulde bij het vernemen van dit ontslag. De motorboot kan haren flinken kapitein Diet missen aan wiens leidirrg in alle weersgesteldheid ieder zich veilig toe vertrouwde. Aangedrongen werd op terugkomen op dit ontslag. De inspec teur beloofde bij de firma de zaak te bepleiten, waarna de vergadering uit eenging. Maar Vlielands burgerij zit niet stil onder dit alles. Een adres circuleert in de gemeente en voorzien van de band- teekening van nagenoeg iederen bewoner van Vlieland,zal dit gezonden worden aan de firma Bosman. Moge de reederij door dit alles inzieD hoeveel er ods aan gelegen is kapitein Bloem terug te zien op zijn ouden post. Op het achttiende Provinciaal Noord-Hollandsch ZendiDgsleest, dat Woensdag 29 Juli a. s. gehouden wordt in het bosch van Jhr. P. van Foreest, te Heiloo, bij Alkmaar, zal de openings rede worden gehouden door ds. P. de Haas, predikant der Herv. Gem. te Purmerend, en de slotrede door ds. G. J. A. Jonker, pred. der Ned. Herv. Gem. te Utrecht. De Maatschappij voor Goede en Goedkoope Lectuur geeft een série waarlijk voortreffelijk kleine handboekjes uit, waarin, door specialiteiten, kort en populair behandeld worden allerlei din gen, die voor het dagelijksch leven belangrijk zijn. We noemen„Hoe komt men zijn aan recht" een helder schetsje van ons rechtswezen door mr. G. J. Salm „Hoe richt ik een vereenigiDg op?" door den referendaris aan justitie mr. J. M. I. A. Simons; „Rechten en verplichtingen van den huurder" door mr. S. Zadoks „Beroepskeuze" door A. H. Gerhard; „De hygiëne onzer woning" door mevrouw Leliman, om de bedoeling van deze zeer prijzenswaardige uitgave te doen begrijpen. Ze zijn in den boekh. Parkstraat voorhanden a 10 cent per nummer. Ernstig spoorwegongeluk aan den Hoek van Holland. Zaterdagavond circa kwart voor twaal ven heeft er een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad aan het station Hoek van Holland. Op dien tijd liep D-trein no. 9 der H IJ S M., komende van Amsterdam met reizigers, die met het s. s. „Copen hagen" der Harwicbhjn moesten ver trekken, te ver het station binnen, met een vaart, dat de locomotief met tender over het stootblok heenvloog, zich een weg banend door den muur van het station en vervolgens door het bagage lokaal en het kaartjesbureau waar het gevaarte tot staan kwam. Het dienstdoende personeel was in het ondeelbaar oogenblik waarin dit alles gebeurde opgesprongen en vol schrik aanschouwde het, hoe daar 't logge ge vaarte met uitstralende stoomspuiïngen met zijn iD den vloer gewerkte wielen was binnengevallen, vernieling en schade om zich heenbrengend. De machinist A. Teeuw, wonende Blikkenbuurt en de stoker L. Meenhorst, woneDde Pannenbuurt, beiden te Hoek van Holland, hadden de tegenwoordig heid van geest van de machine, die met den tender vooruit was binnengedrongen te springen. Daarbij verwondde zich de eerste den arm, terwijl de tweede, aan zijn oog een kwetsuur opliep. Er waren echter op dat oogenblik, waarin een ieder zijn zelfbeheersching scheen verloren te hebben meer personen gekwetst gewor den en wel de hoofdconducteur J. P. W. Riemvis, wonende Rietdijkstraat te Hoek van Holland. Hij bleek buiten een ernstige hoofdwonde, een inwendige kneuzing te hebben opgeloopen, zoomede de heer L. v. d Sande, kantoorbediende bij de firma Hudig Pieters te Rotter dam en wonende Prinsenstraat te Hoek van Holland. Ook hij werdj inwendig ge kneusd en bekwam een ernstige hoofd wond. Over het Oostelijk deel van ons land woedde de vorige week een hevig onweder, dat vanaf Terschelling tot Zuid Limburg heel wat materieele verwoes tingen aanrichtte. In de gemeente Wijk (Drenthe) wer den een vader en een dochter door de bliksem gedood. Treurig afgeloopen. Ruim drie maanden geleden werd ge meld dat te Culemburg iemand van de spoorbrug in de Lek viel. Zekere Wou ter de. Heus, ook werkzaam aan die brug, sproDg hem na en redde hem. Wouter de Heus moest kort na dit ongeval geopereerd wordeD, hij had een touw om zijn middel gehad bij den sprong te water en dit had te sterk getrokken. Na die operatie is hij steeds sukkelend gebleven en Zondagavond is hij na een hevig lijden, in de Barbara- stichting te Culemborg overleden en Woensdagmiddag begraven. De man, die in den Lek viel, is een paar weken na het ongeval overleden. De Burgemeester van Dubbeldam heeft ter gelegenheid van zijn benoe ming en installatie, aan iederen bedeel de in zijn gemeente een bankbiljet van f 10 doen toekomen. Wie pleit om een koe. Een veehouder te Meppel en veehoud-, ster aldaar waren zoo onverstandig om te gaan procedeeren over een koe. Tot in hoogste instantie werd het pleit ge voerd. Met het gevolg, dat de vee houder het proces verloor en al de kosten ongeveer f 2000,— naar men zegt, moest betalen. Hij verkeert in minder gunstige financieele omstandigheden en het gevolg is nu, dat op zijn goederen, enz., beslag is gelegd en deze binnen enkele dagen in executorialen verkoop zullen worden verkocht. In het Militair Hospitaal te Utrecht is Vrijdagmorgen overleden de luitenant- aviateur van het Indische leger, Span- daw. Donderdagavond werd hij in het hospitaal opgenomen, 's avonds 8 uur was hij op het vliegterrein te Soester- berg met zijn toestel gevallen, waarbij hij ernstig gewond werd. Luitenant Spandaw brak bij zijn val beide beeneD, terwijl de stofbril hem diep in het hoofd drong. Per auto naar het Militair Hospitaal vervoerd, trachtte men hem door een operatie te redden, wat; helaas niet 'gelukte. Gedicongen winkelsluiting. De raad der gemeente Lisse heeft met 7 tegen 1 stem, (die van den heer Van Zanten), besloten om een concept-ver ordening, regelende de wettelijke winkel sluiting, ingediend door de R -K. Midden- standsvereeniging, conform vast te stellen zoodat ook daar de gedwongen winkel sluiting om 9 uur 's avonds is iDgevoerd. De wichelroede. De man met de wichelroede, die op een diepte van 30 meter nabij de ex portslachterij der firma Zwanenburg te Winterswijk water voorspelde, heeft de plank niet geheel misgeslagen. Na langdurige pogingen is de firma Hoogedoorn te Giesendam, die met dit werk belast was, er in geslaagd op een diepte van 60 M. in het fijne zand vol doende water aan te boren Zonder pompen doet het water daar 280 a 3U0 liter per uuropwelleD. Met (behulp van een pomp verkrijgt men 9 a 10.000 L. per uur. Dit resultaat is des te verrassender, omdat de bodem daar zoo leemhoudend en dientengevolge zoo ondoordringbaar is, dat er aan het vinden van water niet te denken viel. Flink zoo. Zaterdagmiddag kon men in t Boere- gat bij 't Maasstation te Rotterdam een armzalig scheepje zien, waaruit zware tegels van plm. 10 pond door 2 kinderen (een joDgetje en een meisje van onge veer 12 jaar) steentje voor steentje op den wal gedragen waren, die nu weer stuk voor stuk in een spoorwegwagen gebracht werden, terwijl de vader ze in den wagen plaatste. Dat zagën rangeerders der H.S.M. vanuit hun schaftlokaal en ze becriti- seerden natuurlijk zulken kindera) beid. Daarmede waren de kinderen echter niet gebaat. Een der mannen besefte dat dan ook, sprak dit uit en ried aan daad werkelijk te helpen. Dat sloeg in. Allen waren bereid en zoo kon men de wit kielen aan 'tsteenen sjouwen zien. En er werd hard gewerkt, want lang kon den ze niet helpen, de ferme ker9ls, daar spoedig eigen arbeid hen weerzon roepen. Jammer genoeg. Maar ze deden toch ook voldoende om 't arme schippertje tot dankbaarheid te stemmen. Het is in Nederland heusch nog niet zoo „barbaarsch" als men in den laat sten tijd ons wil wijs maken. Nog een erfenie in dc lucht. Dezer dagen zijn enkele ingezetenen uit Zuilichem, Brakel, Pouderooien en Niewaal uitgenoodigd tot een vergadering waarin zekere R. uit Amsterdam.in lichtingen zou verstrekken en nader aan de rechthebbende en dat waren de uitgenoodigden zou vragen over een erfenis, nagelaten door zekere d Van Wetering, geboortig uit Herwijnen en „heel lang geleden" overleden in Oost- Indië. De vaste goederen door dezen nagelaten lagen onder Culemborg en Herwijnen; bovendien had de heer van de Wetering een hypotheek op een gasthuis in Am* sterdam gevestigd. 'Er werd op die bijeenkomst een con tract geteekend, dat de verplichtingen van de erfgenamen regeldef 10 iD eens f 10 gedurende 5 jaar (per jaar) f 3 voor zegelkosten. Er waren er, die f 3 betaalden, anderen f 0,25. De politie ondarzoekt de zaak, Va<J> —0—0—0—

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2