N° 2793 Zondag 12 Juli 1914. 27st* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- cn Tuinbouwbrieven. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bcjrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Adrertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advcrtenlièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regel moer 0 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewyanummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex k r, Ilooien of inkuilen Toen we indertijd een artikeltje schreven over den tijd van maaien, hebben we als het juiste tijdstip hiervoor aangewezen het oogenblik, waarop men met het gras de grootste massa verteerbaar voedsel voor het vee per bunder kan oogsten. Wie te vroeg maait, kan in de kwaliteit iets winnen maar gaat in de massa veel achteruit, terwijl bij te laat maaien, d i. bij grasland wanneer de voornaamste grassen reeds uit gebloeid rakeD, het omgekeerde het geval is. Wanneer nu echter het gras gemaaid is, moet het in zoodanigen vorm worden overgebracht, dat het een goed voedsel voor het vee is gebleven en bovendien geruimen tijd bewaard kan worden. Het gras moet dus op een of andere wijze worden gecon serveerd het wordt in de practijk tot hooi of tot kuilvoer verwerkt. Het doel hierbij moet bovendien zijn zoo weinig mogelijk verlies aan voedingsstoffen te lijden of m.a.w. zooveel mogelijk van de voedingsstoffen, welke in totaal in het gras v»orkwamen in het geconserveerde gras te behouden. Welke methode van conserveeriDg men echter ook toepast, steeds worden belang rijke verliezen geleden. Het gaat er maar om di6 verliezen zoo klein mogelijk te doen zijn. Proefondervindelijk is vastgesteld, dat wanneer men gras op een betonnen vloer bijv. tot hooi verwerkt, zoodat men van het hooi niets verliest, de totale hoeveelheid droge stof van dat booi toch nog aanmer kelijk kleiner is dan van het gras, waarvan het is gemaakt. Het watergehalte van het gras, dat 70—80% bedroeg is gedaald tot ongeveer 15 maar daarnaast is droge stof verloren gegaan. Dit vindt zijn oorzaak in de ademhaling van het afgemaaide gras. Zoolang dit blijft leven, gaat dit levens proces door en heeft geregeld stofverlies plaats. Hen kan begrijpen, dat bij slecht hooiweer lage temperatuur en vochtige lucht, ge maaid gras lang blijft leven en alzoo het stofverlies steeds toeneemt. Daarbij komen nog andere onvermijdelijke verliezen bij de gewone hooibereidiDg zooals afbreken der ieere blaadjes en uitloogen van de oplosbare stoffen door regen of dauw. Bij gunstig hooiweer gaat op deze wijze zelfs nog van 10 tot 20% van de droge stof verloren. De zachste deelen breken af, of worden het sterkst benadeeld, zoodat de totale hoeveel heid verteerbaar voedsel nog sterker daalt, Het bereiden van kuilvoer geschiedt in sommige streken van ons land zeer dikwijls tan de tweede snede hooi. Meermalen geven ie boeren dan hoog op van de groote waarde van dit persvoer, hoewel gaarne ml worden beaamd, dat hooien veel toordeeliger is. Trouwens het feit, dat men alleen de tweede snede, die geoogst wordt ineen tijd met vaak minder gunstig hooi weer inkuilt, bevestigt dit reeds voldoende Men kan nu bij het bereiden van kuil voer nog twee wegen inslaan, n.l. aansturen op het verkrijgen van zoet of zuur kuilvoer. Hoe en echter ook doet, de kwestie komt ten slotte hierop neer, dat erin hetopeen- gepakte gras gistingen ontstaan, veroor- makt door verschillende lagere organismen «oals o.n. bacteriën. Deze gistingen echter geschieden ten koste van de droge 'tof van het gras. De hooge temperatuur,, Me in zoo'n hoop ontstaat is ontstaan door iet langzaam verteren van een groot deel der droge stof. Die verliezen nu zijn veel frooter dan bij het hooien. Bij een proef, waarbjj van twee gelijke partijen gras, één tot hooi en één tot zuur kuilvoer werd verwerkt, bleek het verlies mn droge stof door het hooien 19,6% en door het inkuilen 49,3 te bedragen. Al ®og dus een portie kuilvoer veel en soms ëoed voedsel kunnen bevatten, daarnaast aoet altijd overwogen worden van hoeveel ips die portie wel niet afkomstig is. Den T°lgenden keer echter meer hierover. H. v. S. TEXEL, 11 Juli 1914. ODze plaatsgenoote, röej. D. P. Posthumus, onderwijzeres bij het open baar onderwijs alhier] is Donderdag in gelijke betrekking benoemd te Utrecht. Roudvouk. Alhier is gisteren een geval van rood vonk geconstateerd. Uit het Rott. Nieuwsbl. Een betreurenswaardig incident heeft zich te Amsterdam in den nacht van Zondag op Maandag afgespeeld Men beeft het Servische wapen, dat zich bevindt boven het huis van den consulgeneraal van Servië, den heer Merens, afgerukt en daarvoor een met bloed gedrenkte lap iu de plaats gehaDgen. De heer Merens heeft den gezant van Servië te Londen telegrafisch van het gebeurde in kennis gesteld en heeft reeds een onderhoud gehad met den Minister van Buitenl. Zaken, den heer Loudon. De hoofdcommissaris van politie heeft zijn verontschuldiging voor het gebeurde aangeboden. Het onderzoek ls in handen van den Officier van Justitie. Men brengt dit in verband met het feit, dat zich te Amsterdam eenige dagen een Oostenrijksch schip ophield. Laat je scheren in Ben Haag. De warmte maakt me altijd zenuw achtig, zegt de Haagsche Briefschrijver in de „Loeuw. Ct." Zoo kwam het, dat ik vanochtend den fijnsten kapperswinkel binnentrad, die zich aan den zoom van mijn dagelijksche ochtendwandeling be vindt. Ik werd aan de deur ontvangen door „le patron". Pierre et Joseph, de bedienden, maakten een scheerstoel voor me in gereedheidDe piccolo mengde ijswater met lawendelzeep en bewerkte vol delicatesse mijn wangen. Daarna liet Joseph zijn mes over mijn baardstoppels glijden. Toen kwam Joseph en strooide „poudre menthal aromtiaqe" tusschen mijn baard en mijn nek. Pierre naderde daarna met een „friction vindagrette", waarmee hij speciaal mijn neusgaten bewerkte, toen wuifde „le patron" zelf me odeuren toe met een doos, die ik niet goed bekijken durfde, omdat ik al die beleefdheden al in mijn portemonnaie ging voelen. Eindelijk draaide Joseph aan een kraantje en uit de waschkom spoot een bundel stralen omhoog van Mohame- daancshe welriekendheid. Ik liet ze mijn kin, wangen, neus en oogen bespuiten.... en vroeg toen, hoeveel deze baard- schrapperij vol ceremoniën me kostte. „Vijf-en-zeventig cent" verklaarde le patron. Dat is nou wat ze in Den Haag sche ren noemen 1 Men schrijft uit de provincie Groningen Een onderwijzer, die in 't voorjaar 1913 de acte verwierf, heeft zoowel verleden jaar als dit jaar zijn ouders bij den hooi oogst kunnen helpen. Een betrekking heeft de jongeman nog niet 1 Aardbeien geen g"ld xoaard. Als bewijs, dat er een buitengewonen aardbeienoogst is, kan dieDen dat een tuinder te Zwijndrecht aan eenige zijner klanten te Dordrecht aangeboden had om bij hem een geheelen dag aardbeien te komen plukken en deze mede te nemen, zonder daar iets voor te betalen. De geringe prijs der aardbeien kan het plukloon bijna niet goedmaken. f1200 Voor een teen. Aan W. v. I., wiens teen moest wor den afgezet, daar bij bekneld raakte in een draaibrug bij de Janvossensteeg te Leiden, welke door den brugwachter niet goed was vastgezet, zal door de gemeente een schadevergoeding van] f1200 wor den verleend. Flissingue-bain de mer I Te VlissingeD, op het gebouw, waar eertijds het stedelijk museum was ge vestigd, staat thans op een vanwege de gemeente aangebracht bord in groote letters te lezen Musée d'Antiquitées verplaatst Bellamypark 19. Eutrée 25 centimis. 5 minutes. De vroede vaderen der gemeente Vlis- singen konden blijkbaar geon Fransche vertaling vinden voor 't woord „ver plaatst". Overigens is de beteekenis van „5 mi nutes" verre van duidelijk. Wordt hier bedoeld„5 minuten gaans" of„voor 25 centimes mag men 5 minuten in 't museum vertoeven"? Snugger Vlissingengeen kennis van Fransch 1 Tóch Fransche affiches 1 Tóch badplaats! Tóch hooge belasting! Honi soit qui mal y pense 1 Tel. Een paar jaar geleden verloor een dochtertje van den landbouwer J. E te Bleskensgraaf een gouden oorbelletje. Dezer dagen kwam het terecht. De vinder was een kraai, die aan E. toebehooit. Aardig van zwartrok 1 Afgeleerd. Ze waren samen getrouwd, en geluk kig in hun huwelijk. Dorus had evenwel eene gewoonte, die Elaartje maar niet behagen kon. Voor hij 's morgens naar 't werk ging nam de huisbaas telkens een stevigen borrel. „Dat moet ik hem afloeren", dacht Elaartje, maar zei niets." Den volgenden morgen was ze vóór dag en dauw uit de veeren en toen Dorus in de huiskamer verscheen, stond een kop dampende melk op tafel. „Zeg eens, manlief, as je eens die melk inplaats van je borrel naamt, me dunkt dat zou je veel beter doen 1* „Eomaan, om je plezier te doen, je zijt vroeger ervoor op moeten staan I" En voortaan stond iederen morgen de dampende melk gereed. Dorns liet ze zich eiken morgen goed smaken, en, door de gewoonte, die door gaans een tweede natuur pleegt te worden, is Dorus' eerste vraag nu des morgens „Elaartje is m'n melk gekookt?" De flesch staat tegenwoordig vergeteD in een hoekje van de kast, en Elaartje lacht in haar vuistje, dat ze haar man zoo fijntjes den borrel heeft afgeleerd. St, Josephblad. Aardbeien. Ook te Beverwijk zijn de prijzen uiterst laag, 6 a 7 cent per E.G., later liepen deze hooger tot 14 ct. per E.G. Maar de aanvoer is geweldig groot. Donderdag der vorige week werden 73 waggons aardbeien verzonden, een nooit bereikt getal op één dag. De oorzaak van de lage prijzen ligt in bet feit, dat in Duitschland de prijzen laag zijn, wijl de oogst daar goed is. Van mensch tot dier door den drank. Zekere M. te Apeldoorn wedde voor een half flescbje jenever te zullen op eten een muis met huid en haar. De weddenschap werd aangegaan en M. verslond het beest met de woorden: „Je ziet er niks van weer." Be redder van Culemburg. Het „Utr. Dagbl." vertelt in geuren kleuren, hoe het er toe kon komen, te meldeD, dat de redder van Culemborg de man die eenige maanden geleden van den spoorbrug te Culemborg sprong en een kameraad redde overleden was. Een dame bad het aan de redactie getelefoneerd, en die dame wist het van haar dienstbode, die een zuster was van den redder. Het bericht was huiten allen twijfel juist. Den avond vóór den dood van den jongen man was het meisje weer naar Culemborg geweest en zij was dos anderen daags in haar dienst terugge komen met de tijding van den treurigen afloop: haar broeder was in het ziekenhuis gestorven. En Woensdag was die jongen begraven. De dienstbode was er weer naar toegeweest. En mevrouw had uit groot medelijden met het Culemborgsche gezin, het meisje wat geld medegegeven f 10 om iets te koopen als er wat extra's noodig mocht zijn. En meenende dat geld alléén 'n onvoldoende deelneming was, was mevrouw zoo goed, om boven dien bloemen mee te geven. Ze kocht witte lelies en rozen, en dankbaar nam het meisje ze mee naar Culemborg, bloemen voor de begrafenis. Nader is gebleken dat de dienstbole een aartsleugeoaarster was die om vrijaf te krijgen, in naam haar heele familie liet doodgaan om zich op die wjjze ver lof te verschaffen, dat zg naar wij ver nemen in minder goed gezelschap doorbracht. Kruidenierswaren met cadeaux. Op initiatief van drie Groninger heeren is er in de drie noordelijke provinciën een bewegiQg op touw gezet naar aan leiding van een correspondentie, gevoerd met den heer mr. Aalberse door een van die heeren. Doel dezer actie is, om adhaesie te betuigen met het wetsont- werp-mr. Aalberse (tegen de oneerlijke mededinging) en om te krijgen een uit drukkelijk verbod van den verkoop van kruidenierswaren met cadeaux. Van het slagen dezer actie zal (meent de Pr. Gr. Ct.) het' bestaan van zeer veel neringdoenden (niet alleen kruide niers, doch ook handelaren in ijzerwaren, huishoudelijke artikelen, manufacturen, galanteriën, glas-, porselein- en aardewerk kortom in alle mogelijke artikelen) af hankelijk zijn. Het schijnt dat op een dergelijke actie, komende uit den boezem van den mid denstand, reeds laDg gewacht is. Van alle grossiers wier medewerking gevraagd is kreeg het drietal toezegging en werd hun streven ten zeerste toegejuicht. Bijna alle grossiers in Groningen, Friesland en Drente werken thans met lijsten, om handteekeningen te verzamelen voor een aan de Tweede Earner te verzenden adres. Er wordt algemeen geteekend terwijl reeds een kennisgeving van de Handels- vereeniging te Assen is ontvangen, dat daar een commissie van 10 leden be noemd is, om handteekeningen te verza melen, terwijl de vereeniging adhaesie met het streven zal betuigen. Iu het adres wordt o.a gezegd, dat het kwaad reeds zoo ver gevorderd is, dat een artikel, van prima qualiteit en niet te duur. bijna geen ingang kan vinden, terwijl een artikel, hoe slecht ook van qualiteit, met flinke winst kan verkocht worden, indien deze verkoop maar geschiedt met cadeaux. TEXELSCHE COURANT. XXXIX.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1