Tandarts Ansingl Gemeenteraad van Texel. Marktberichten. Veiling V. P. N. Advertentiën. in Hotel „de Lindeboom Meubelhandel W aalderstraat Varkensvoer met vleeschmeel Aanbesteding*. het bouwen van een woonhuis Predikbeurten. rio-on De Belgische regeering heeft den heer J. Mooien, vice-consul van Belgiè,' te Texel, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. N. v. d. D. Een schadepost. 16 Maart van het vorige jaar strandde bij IJmuiden het stoomschip „Eastwell", waarvan het wrak door het Rijk is opge ruimd. Van 2 April tot het einde van 1913 was alles opgeruimd, behalve het achterschip daarbij werden 43,000 balen rijst boven gebracht. Niet minder dan 43,780 M3. moest worden verwerkt. De opruiming kostte het Rijk tot ultimo December van het vorige jaaf f 197,140. De aanranding te Voorschoten. Veldwachter Hoogteylinge, wien men in den nacht van Donderdag op Vrijdag ruim f200 heeit ontstolen en bij zijn thuiskomst mishandeld, is in de gelegen heid gesteld door enkele personen om het bedrag dat hij voor de „Koningin- Wilhelmina-Vereeniging" had ontvangen terug te betalen. Van de daders is nog geen spoor ont dekt. Vad. Van den wagen geslingerd. De landbouwer M. v. Z., te Wijk-aan- Zee had het ongeluk bij hetarntrekken van den boom op hooiwagen, door het breken daarvan van den wagen geslin gerd te worden. De man, vader van 9 kinderen, was onmiddellijk dood. Nauwelijks zijn de opvoedingsge stichten te Achteveld, onder Baineveld, geopend, of het blijkt, dat de ruimte onvoldoende is. In verband hiermede heeft het bestuur besloten, aan de be staande gebouwen nog toe te voegen eenige paviljoens, een school, een electrische centrale en een groote landbouwschuur. Een nieuwe ziekte. Het gebeurde bij de zitting van den Keuringsraad voor de Nationale Militie te V. De overste voorzitter vraagt aan een adspirant-landverdediger Heb je ook gebreken, die je onge schikt maken Voor den dienst? Ja meneer. Zoo... en welke gebreken heb je? Ik bingetrouwd meneer en ik stotter 1 Vergadering op Vrijdag 10 Juli 1914, voormiddngs lO'/j ure. Voorz. de heerE. G. Gaarlandt, Burgemeester, Secretaris, de heer C. Jonker. Tegenwoordig 11 leden, afwezig met kennis geving van verhindering de heeren Visser en Langeveld. De notulen worden na opening van de ver gadering gelezen en onveranderd vastgesteld. 1. /Aededeelingen. Ingekomen stukken. De voorzitter doet mededeeling van de benoe ming van den heer J. J. Maassen tot le en van den heer J. v. d. Waals tot 2e ambtenaar ter secretarie. Volgt voorlezing van a. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger op 30 Juni j.l. ontvangsten f 133S71,47 uitgaven n 127235,21' in kas f 0636,25' b. Schrijven van den heer Alb. v. d. Schans te Oudeschild houdende verzoek tot aankoop van gemeentegrond als bouwterrein naast de woning van Alb. Blom Jz. te Oudeschild. c. Adres van 119 inwoners van Oosterend, houdende verzoek geen sollicitanten op te roepen voor de opengevallen betrekking van gemeente- vroedvrouw te Oosterend, doch te overwegen de aanstelling van een gemeente-geneesheer, met standplaats Oosterend. Sub a wordt voor kennisgeving aangenomen, sub b en c, gesteld in banden van B en w voor preadvies 2. Aanbieding gemeenteverslag over 1913. Het verslag hierbij aangeboden, zal bij de Raadsleden circuleeren. 3. Idem rekening uan het Algemeen Arm bestuur ouer 1913. De rekening, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 5262.511/». met een batig saldo van 60,57'/* wordt gesteld in handen van een commissie van onderzoek, bestaande uit de Jieeren Zijm, Bakker en Van Scharenburg. 4. Idem rekening uan het Alg. Weeshuis ouer 1913. Wordt iogehjks gesteld in handen eener com missie, de heeren Keesom, Koning, Visser en Beuinkes; de ontvangsten wijzen een totaal aan van f 29756,19, de uitgaven f 28217,6S, alzoo een batig saldo van f 1538,80 5. Vaststelling kohier uan schoolgelden ouer het 3e kwartaal 1914. Het kohier wordt vastgesteld op f 172,93. 6. Ontslag-aanvrage onderwijzeres aan de o.l. school te /Aidden-Eierland. Aan mej. K. Ivuperus, beuoemd onderwijzeres te de Waal wordt op verzoek eervol ontslag ver leend tegen 16 Juli a.s. 7. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te /Aidden-Eierland. Op de voordracht komen voor als No. 1 Mej. A. J. Postma, tijdl. oüderw. te Waal. n 2 M. de Carpentier te Scbagerbrug. 3 %n G. C. P. Westers te Helder. Benoemd wordt met 9 stemmen Mej. Postma, op no. 2 en 3 van de voordracht wordt elk 1 stem uiigebracht. 8. Benoeming ambtenaar uan den Burger lijken Stand. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer R. C. Kaan, dient te werden voorzien. B en W stellen voor tot bezoldigd ambtenaar van den Burg. Stand te benoemen, de beerJ.J. Maassen, benoemd le ambtenaar ter secretarie dezer gemeente en de verordening in verband daarmede, te wijzigen. Met. algemeeue stemmen wordt de heer Maassen benoemd en de verordening gewijzigd. 9. Regeling jaarwedden leeraar in de theo retische- en leeraar in de praktische zeeuaartkunde aan de zeeuaartschool. De Min. van Binnenl. Zaken deelt naar aan leiding van het besluit van 22 April j.l. waarbij de jaarwedde van den te benoemen leeraar in de theoretische zeevaartkunde werd bepaald op f 1800,met twee driejaarlijksche [verhoogingen van f 100,— mede, dat het ZEx,in verband met een te verwachten regeling ter verkrijging van meer informiteit, gewenscht voorkomt de jaarwedde van den leeraar in de theoretische zeevaartkunde zoowel als die van den praktijkloeraar te bepalen op f 1600,- met twee vierjaarlijksche verhoo- gir.gen van f 200, n, en w. hebben geen bezwaar aan het ver langen van den Min. tegemoet te komen, de sollicitanten voor de betrekking van leeraar in de theoretische zeevaartkunde, handhaven allen hunne, sollicitatie en wat de jaarwedderegeling van den praktijkleeraar betreft, ook hierin kunnen B. en W. best meegaan, waar bun van verschil lende zijde wordt verzekerd dat het onderwijs in de praktische zeevaartkunde een voorname plaats inneemt en niet achtergesteld behoort te worden bij dat in (Ie theoretische zeevaartkunde. Waar de iinantieele gevolgen voor de gemeente van geen beteekenis kunnen zijn,stellen B en W voor te besluiten de verordening regelende de jaarwedden te wijzigen en die voor den leeraar in de practische, èn voor die in de theoretische, beiden te bepalen op f 1600 met minder dan 4 dienstjaren; f 1800 met meer dan 1 doch mir.der dan S dienstjaren f 2000 met meer dan S dienst jaren de verhoogde jaarwedde van den practijk- leeraar te doen ingaan 1 Jan. 1915 en de pen sioengrondslag voorloopig vast te stellen op het bedrag der jaarwedde. 10. Benoeming leeraar in de theoretische zeeuaartkunde aan de zeeuaartschool. Een 4tal solltcitanten hebben zich aangemeld, op de aanbeveling komen voor de heeren 1. C. de Hart, leeraar practische en theore tische zeevaartkunde, Terschelling. 2. P. L. de Vries, leeraar wis- en zeevaart kunde Terschelling. 3. L. A. Reiniers, leeraar zeevaart.k. vakken Vitscherijschool IJmuiden. Op no. 2 worden 2 stemmen uitgebracht, no. 1 wordt benoemd met 9 stemmen en de bepaling van den datum van indiensttreding aan B en V overgelaten. 11. Regeling belooning uoor het geuen uan onderwijs in de stoomwerktuigkunde aan de zeeuaartschool door den prak tijkleeraar. Om te voorzien in de vacature van leeraar in de stoomwerktuigkunde is met ingang 1 Jan.'14 de praktijkleeraar met het geven van onderwijs in dat vak belast en aangezien dat onderwijs geen deel uitmaakt van de vakken waarvoor de heer Schmidt is aangesteld en gegeven wordt buiten de gewone schooltijden, stellen B en w voor de belooning te bepalen naar de jaarwedde van den benoemden leeraar, of f 80 per jaar per wekelijksch lesuur. Het aantal lesuren bedraagt thans 6. Zonder discussie aangenomen. 12. Aankoop strookje grond aan de Park straat. Niettegenstaande de Raad tot het nemen van het besluit ter bepaling van de rooilijn volkomen bevoegd was, brengt, meenen B en w. billijkheid mede, dat. de eigenaar van het perceel, die. een verzoek in dien geest deed, wordt schadeloos gesteld. Overeenkomstig het voorstel van n en w wordt met eenparige stemmen besloten voor de 11 Ms die door de vastgestelde rooilijn niet tot beschik king van de eigenaar de heer J. Ph. Bakker komen, aan te koopen teger. ongeveer denzelfden prijs als de eigenaar daarvoor heeft betaald, te weten 63 gulden. 13. Voorstel tot aanuaarding buitengewoon Rijksubsidie uoor schooluerbouwingen. Op voirstel van B en w wordt besloten de buitengewone subsidie door den Min. v. Binnenl. Zaken toegekend tot een bedrag van f 2500, te aanvaarden. Kosten van de verbouwingen zijn eeraamd op f 5090, gewone subsidie bedraagt f 1272,50, zoodat voor de gemeente komt restant der kosten tot een bedrag van f 1317,50. 14. Voorstel tot gedeeltelijke uerharding uan den Achterweg te Oudeschild. B en w erkennen den inderdaad slechten toe stand waarin de Acbtsrweg te Oudeschild ver keert, meenèn het gemeentebelang voldoende daarïïij betrokken en stellen voor hen te machtigen den achterweg over een lengte van ISO M. van paardepad en bazaltslag te doen voorzien, de kosten begroot op f 225, te bestrijden uit het batig saldo rekening 1913, mits adressanten Bruin c. s. kosteloos het benoodigde materieel ter plaatse aan voeren De heer Keesom zag liever den weg achter de Havenstraat beuard, eveuzoo de heer Zijin, doch de voorz. acht het niet geraden een weg op particulier lerreiu te gaan beharden en de heer Dijt zou de beharding nier langer willen opschorten, omdat beharding braodnoodig is. Ten slotte wordt besloten de beharding te doen beginnen bij het hek van Bruin, en zoo noodig den Raad nadere plannen ter goedkeuring aan te bieden. 15. Voorstel betreffende het Bargerwegje te de Waal. Het verzoek om beharding van het Bargerwegje kan, als zijnde gesteld op ongezegeld papier, niet in behandeling worden genomen, toch deelen B en w mede, dat h.i. het onderhoud komt voor rekening van de buurtvereeniging. Evenwel zou het brengen van vuil op de dorpstraat van de Waal aanleiding kunnen geven iets ter verbetering te doen, van vervuilden toe stand bleek in Eebruari aan b en w bij hun bezoek niet, zij zullen dus nader onderzoek instellen en zoo noodig voorstellen tot verbetering aanbieden. 16. Financieele regelingen. De finantieele regelingen betreffen de le Suppl. begrooting 1914 tot een bedrag van f 28010 in ontvangst en uitgaaf en een gewijzigde staat van af en overschrijvingen tot een bedrag van f 1012,52, ze worden zonder discussie goedgekeurd. 17. Belastingatschrijuingen. Afschrijving H. Omslag wegens vertrek wordt toegestaan op den aanslag van mej. H. C. Noorduijn voor 8/,., de heeren R. C. Kaan voor en .B. D. Dam voor ®/ls, wegens overlijden op den aanslag van wijlen den heer D. v. d. Werf '"/n, van wijlen den heer J. J. Roeper s/u- Bij de rondvraag vestigt de heer Beumkes in het belang van het verkeer op het gevaarlijke van de dwarsgrcppels in de kanten van den weg naar den Hoorn de Yoorz. zegt voorziening toe. De heer Eelman informeert naar de bevoegd heid van de kademeester te Oost, in verband met gebleken onwil van schippers om te verhalen wanneer ze de last hebben. Do voorz. deelt mee, dat er nog geen strafver ordening bestaat, doch dat zoo noodig strafbepa lingen zullen worden vastgesteld. Omtrent de beslaande losplaats van E. Dekker zal nader worden beslist. Nadat de voorzitter heeft medegedeeld, dat door hem aan de Comm. der Koningin verlof is aangevraagd van 18 tot 30 Juli, wordt de ver gadering gesloten. Uitbreiding; van de bebouwde kom van bet dorp Den Burg. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat hun college voornemens is den Raad ter vaststelling aan te bieden een ontwerp besluit, aanwijzende de gronden, gelegen te en nabij het dorp den Burg, welke in de naaste toekomst zijn bestemd voor den aanleg van eene straat, eene gracht of een plein. Voorts ligt het in de bedoeling den Raad voor te stellen een ontwerp besluit te nemen tot vestiging van een bouwverbod op althans het meerendeel der bedoelde gronden. Ten einde reeds zooveel mogelijk rekening te kunnen houden met eventueele bezwaren van belanghebbenden, alvorens bovengenoemde voor stellen den llaad ter vaststelling aan te bieden, is ter gemeente secretarie ter inzage nedergelegd eene teekening, waarop zijn aangeduid de gronden, welke in de naaste toekomst voor den aanleg van eene straat, een wog oi eeD plein waren te bestemmen. Burgemeester en Wethouders noodigsn belang hebbenden uit hunne eventueele bezwaren aan hun college schriftelijk kenbaar te maken vdór 25 Juli e. k. Texel, den 10 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 606 Lammeren f 13,a f 18,00. 223 Schapen (vette) 1 22,50 a f 34.50 298 Biggen f 5.a f 10.00 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 4 tot en met 10 Juli '14. GEBOREN Dirk Jan z.v. Albert Blom en Antje Elisabeth Krijnen, Oudeschild. Grietje d.v. Cornelis Boot en Willemina Mantje, de Waal. Jan Pieter z.v. Dirk Slik en Tetje Duinker, Nieuweschild. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OVERLEDEN: Antje Zijm, oud 82 jaren weduwe van Jan Kuiper, Bargen. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 mes en 1 ring met 2 sleutels, gevonden te den Burg. Uit de Schager Courant: Sckagen, 9 Juli. Aangevoerd: 54 Vette Koeien 1 200 a 370,—; 40 Kallkoeien 1 220,a f 320; 25 Nuchtere kalveren 1 12 a 1 28. 35 Vette Varkens 44 a 48 ct. per Kg. 00 Magere Varkens 1 00,a 1 00, 100 Biggen f 7.00 a f 11,00; 280 Vette Schapen 1 26 a t 34.50 Overhouders 1 a 1 ,00. 90 Lammeren f 13 a f 18. Boter f 1.10 a 11.30 per K.G. Kipeieren f 3.40 a 1 4,10 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 10 Juli. Ter markt aangevoerd: 33 Stieren f 125,— a f 390, 214 Kalf- en Melkkoeien t l70 a 1 350. 43 Varekoeien f 140 a f 270 161 Vette Ossen eu Kooien 1190 a (390 97 Kalveren (vette) 1 45 a f 120 90 Kalveren (magere) 17.a 1 19.— No. 305, 10/7 '14. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 4.00 6.85. Eendei (3,95 (5,00. Kalkoeneieren f 7. Aanvoer 38161 Middenprijs f 4,61. 67 j. hanen 43,— kg. f 0,11 f 0,61 6 o. hanen 14,50 kg. f 0,30 1.65. 94 o. kippen 185,75 kg. t 0,68 f 1.75 Sterk stijgende markt met veel vraag naar de beste qualiteiten. Langenhoif. Zondag 13 Juli 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg,'Vm. 10 uur de hr. Hoekendijk van Heemstede, Collecte v.d. arbeid te Heemstede Waal, Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Koog, Nm. half 3 de hr. J. A. Hoekendijk van Heemstede. Oudeschild, Nm. 2 uur ds. Boeke. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. H. Doop. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. vauderWaa GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaber, HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 15 Juli. Burg, 's Av. 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer Heden overleed te Alkmaar, onze geachts Oom, de Heer, A. K. LIST, Weduwn. v. Meor. H. J, Kortlandt, in den ouderdom van 81 jaar en maanden. Uit aller naam, J. C. VISSER, Ex. Test Alkmaar, 9 Juli 1914. Verdronkenoord 9. Dankbetuiging aan lamilieleden, kennisseo, heeren dragen en kleedoplegsters voor de laatste^eer de overledene bewezen. Ook mijn dani aan enkele buren en vrienden die getooDi hebben belangstellend te wezen bij lijden van mij en mijn Echtgenoole. Ooi mijn dank aan de Eerw.Heerds. Kupem voor de troostrijke woorden tot mij sproken. P. F. KOORN. Hoofdgracht 61 den Helder, is Donderdag 23 Juli van 10 tot 2 uur te spreken den Burg. blijft zich b(j voortduring beleefd aait velen. Hoogachtend VERKRIJGBAAR het alom bekende Havander gemeDgd f 4,67V2 Per 50 Kilo. zak vrij. J. P. DROS l»z. de Cocksdorp De ondergeteekende zal namens z? lastgever, den WelEdelen Heer W, W®- aanbesteden op Vrijdag 17 Juli des m>p gens elf uur in Hotel „Texei", aan het Sehildereind te Texel. Aanwijzing op Woensdag 15 Juli' morgens elf uur op het twreio. Besi en (eekening ad i I,per stel te Af krijgen vanaf Diosdag 14 Juli bij denb< W. Wuis en bij ondergeteekende. J. J. sciioeffeliaberger Bouwkuudige Helder.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2