N° 2794. Donderdag 16 Juli 1914. 27st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burö op Tex kl. Uitbreiding van de bebouwde hom van het dorp Den Burg. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, Gelet op art. 149 der gemeentewet Brengen ter openbare kennis, dat bij raadsbesluit van 10 Juli 1914 de ver ordening tot regeling van de verdee ling der werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den bur gerlijken stand zoodanig is gewijzigd, dat voor den naam „R. C. Kaan" in artikelen 1 en 2 wordt gelezen „J. J. Maassen." Texel, 11 Juli 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 4—11 Juli. De Eerste Kamer is in de afgeloopen week eenige uren bijeen geweest, om een reeks kleinere wetsontwerpen af te doen en vervolgens op recès te gaan. De be handeling van de financieele ontwerpen van minister Bertling zijn voor de vacantie derhalve achterwege gebleven, zooals dezer dagen reeds voorspeld werd. De heeren Senatoren achten deze ontwerpen blijkbaar te belangrijk om ze in een zucht af te doen zoo vlak voor het einde der parlementaire periode. Bij de voorloopige besprekingen moet er reeds heel wat over gezegd zijn en als de heeren in September weer den arbeid hervatten kunDen zij met frissche moed en nieuwe krachten al hun aandacht aan de ongetwijfeld belangrijke ontwerpen wijden. Ze zullen dan vrij zeker nog al heel wat bezwaren ter tafel brengen, maar waar het ontwerp de herinnering draagt aan den arbeid van minister Kolkman mag worden verwacht dat de Eerste Kamer het ontwerp ten slott6 aanvaarden zal. Ook met de Stuwadoorswet zal dit wel het geval worden. Ook dit ontwerp is blijven rusten tot na de vacantie, niettegenstaande een spoedige afhandeling ongetwijfeld van groot belang zou zijn geweest, daar de wan toestanden in de havenbedrijven, waaraan dit ontwerp een einde zal kunnen maken, al meer dan lang genoeg bestaan hebben. De vacature in de Eerste Kamer ontstaan door het overlijden van baron Wassenaer van Rosande is thans weer aangevuld. De Staten van Zuid-Holland hebben den anti- •revol. wethouder Mr. van der Hoeven van Rotterdam gekozen en daardoor heeft onze eerste Nederlacdscbe koopstad thaDS een vertegenwoordiger iD de Eerste Kamer. Tot nog toe kozen de Zuid-Hollandsche Staten voor de huidige Kamer de afgevaar digden buiten Rotterdam uit de provincie. Thans, nu de beide Kamers met vacantie zijn mag worden verondersteld, dat op politiek gebied ten onzent de komkommer tijd aangebroken is. Het parlementaire jaar behoort thans tot het verleden. Het is een druk jaar geweest, vooral voor de Tweede Kamer, waarin de verkiezingsstormen nog naloeiden, doch ongetwijfeld had het meer vruchtbaar kunnen zjjn. Nu de eindbe slissing over de beide belangrijkste wets ontwerpen tot het volgend zittingsjaar moesten worden uitgesteld, moet gezegd worden dat de oogst op den parlementaire akker Diet rijkelqk is geweest. In deze vacantie is echter geen zwaar verkiezings- werk te verrichten, zoodat de vertegen woordigers van het Nederlandsche volk rustig nieuwe krachten kunnen verzamelen voor de nieuwe zittingsperiode. —o—o—o— Onder de West-Europeesche landen is er geen die door zijn binnenlandsche aange legenheden in den laatsten tijd meer de aandacht tot zich trekt dan dat van onze buren aan de overzijde der Noordzee. Moge elders voor de pers de komkommer tijd zijn aangebroken, in Engeland stellig nog JaDg niet. Belangrijke onderwerpen toch houden er de gemoederen bezig. En daarvan stellig wel in bijzondere mate de veel besproken Home Rulekwestie, die in Ierland zelf zóó groote opgewonden heid heeft gesticht, dat er opstand en broederoorlog uit kan voortvloeien. De toestand in Ulster is op het oogenblik ongetwijfeld ernstiger dan ooit. Sir Edward Carson en zijn aanhangers hebben, dank zij de laksheid der regeering gelegenheid gehad een groot leger te organiseeren van vrijwilligers, dat welbewapend is en op een weDk van de leiders gereed zal worden ge vonden om teD strijde te trekken. Doch in het andere deel van Ierland heeft het voorbeeld der Ulstermaonen navolging ge vonden, de Iersche nationalisten hebben zich gewapend en ze vormen een nog grootere legermacht dan de legerscharen van Carson. Zoo staan thans in Ierland twee gewapende machten tegenover elkaar die heel wat beteekenen als men weet, dat volgens mededeeling van minister Birrell in het Hoogerhuis de nationalisten 132000 vrijwilligers kunnen mobiliseeren en de Ulstermannen 85000 en dat, wanneer het tot een botsing mocht komen deze getallen nog met ettelijke duizenden zullen worden vermeerderd. In het Hoogerhuis is in de afgeloopen week het ontwerp der regeering tot amen deering van de Home Rulewetaan de orde geweest. Men weet, dat in deze „Amending Bill" de regeering de concessies neergelegd heeft, die ze aan de protestantsche gewesten van Ulster wil verleenen en die hierop neerkomen dat Ulster-voor zes jaren buiten de bepalingen der Home Rulewet zal kunnen worden gelaten. De lords, die feitelijk niets meer te zeggen hebben nu ze door de „Parliamant Bill" aan handen en voeten gebonden zijn, geven den strijd toch niet op en bij de beraadslagingen in de afgeloopen week bleven ze onwrikbaar op hun eiscben staan. Met groote meerderheid van stemmen werden amendementen aangenomen volgens welke de uitsluiting van Ulster zal geschie den voor onbepaalden tijd en Diet voor zes jaren, zooals door de regeering voorgesteld was. Intussehen heeft Sir Edward Carson, de leider der UlstermanneD, een brutaal woordje in de kwestie meegesproken. Hij is Daar Belfast getogen en heeft een voorloopige regeering uitgeroepen, zich zoodoende a! by voorbaat in opstand verklarend tegen de de komende Iersche regeering, zij het ook met belofte van trouw aan den Koning. Een bekendmaking werd verspreid waarin gezegd werd dat de unionistische raad van Ulster Vrqdag bijeen zou komen en dan het karakter van een voorloopige regeering zou aannemen, welke zoo heette het in de bekendmaking „teD doel zou hebben de uitoefening van de macht die noodig zal worden wegens deu terugtocht van de imperiale regeering uit Ierland, tot hand having van den vrede, van de thans van kracht zijnde wetten en tot bescherming van de persoonlijke vrijheden. Deze be voegdheden zullen alleen uitgeoefend wor den in overeenstemming met den trouw aan den Koning verschuldigd en opdat Ulster een ongeschonden deel zal bljjven van het Vereenigd Koninkrijk. In de provincie Ulster zal het gezag van het Iersche parlement nimmer worden erkend." Onder groote geestdrift, zoo zeggen do borichten uit Belfast, werd de eerste ver gadering van de voorloopige regeeriug ge houden. Ze was niet openbaar en 400 vrijwilligers, tot de tanden gewapend, hadden de wacht rondom Ulsterhall be trokken. Van de zijde der regeering werd echter niets gedaaD, om de vergadering tegen te gaan en zoo kon deze onder groote geestdrift aan Carson de beslissing opdragen omtrent het oogenblik van handelen. De vrijwilligers zullen elk oogenblik voor de mobilisatie gereed zijn, ten einde te ver hinderen dat Ulster met geweld onder het het gezag van een Iersch parlement wordt gebracht. Dat optreden van de leiders der Ulster- mannen moet wel opzien baren, doch de EDgelsche regeering schijnt zich ei niet warm over te maken. Zij bewaart de grootst mogelijke kalmte en ook de liberale pers doet dat. Spreekt de pers der oppositie voortdurend in opgewonden toon van de groote omwenteling die in Ierland dreigt, de liberale bladen oordeelen dat het zoo'n vaart wel niet zal loopen. Zelfs door het uitroepen der voorloopige regeering te Belfast zal minister Asquith zich niet van de wijs laten brengen, doch kalm zqn onderhandelingen met de oppositie voort zetten totdat een oplossing verkregen is of het woordtot hiertoe en niet verderzal moeten worden gesproken. Toch maakt de houding van de iegeering in den laatsten tijd wel in sterke mate den indruk van zwakheid. Er is zoo goed als niets gedaan om te voorkomen dat het gewapend verzet in Ulster georganiseerd werd en Carson kon ongemoeid van plaats tot plaats trek ken om de scharen tot opstand en rebellie aan te sporen. Er kon in Ulster een heel leger bewapend worden en op bevel van Carson dragen de volonteers hun wapenen bloot, zonder gehinderd te worden. Dat de Engelsche regeeriug dit alles maar heeft laten geworden heeft het verzet gestqfd en de oppositie brutaal en veeleischend ge maakt. 't Is met Ulster als met de suffragettes. Doordat de regeering niet het minste deed om aan de wandaden der verdwaasde kies rechtvoorvechtsters een einde te maken, althans eeD veel te slappe houding aannam, gebeuren er dingan waarover men verbaasd moet staan. Als de regeering tegenover Ulster ook maar niet te traag van handen en te slap van knieën is geweest, —o—o—o— De gruwelijke moord te Serajewo, waarbij aartshertog! Frans Ferdinand en gemalin als slachtoffers vielen, schijnt niet zonder politieke gevolgen te zullen blijveD. Te Weenen is een gemeenschappelijke minis terraad gehouden en naar luid der berichten zal er binnenkort naar aanleiding der laatste gebeurtenissen een communiqué tot de regeering van Servië worden gericht. Aan Servië zal worden gevraagd de bestraffing van allen die bij het moordcomplot tegen den aartshertog betrokken zijn en dat in Servië zelf de groot-Servische propaganda zal worden tegengegaan. Uit het ingestelde onderzoek is duidelijk gebleken, dat het complot te Belgrado is gesmeed, al de draden ervan komen daar samen. Als bei onder zoek afgeloopen is zal aan de Servische regeering het resultaat worden medegedeeld met verzoek de gecompromitteerde personen ter verantwoording te roepen. Tevens zal de toezegging worden verlangd, dat de groot-Servische beweging zal worden onder drukt. Zal de Servische regeering op deze eischen ingaan, of zal zq ze, op aanstoken van Rusland wellicht, eenvondig negeeren, ook al worden ze met den meesten nadruk gesteld 't Met belangstelling mag het ant woord worden afgewheht. In toonaange vende kringen te Weenen wordt er den nadruk op gelegd, dat een mogendheid als Oostenrijk-Hongarije geen genoegen met een halve toezegging kan nemen De toon der Servische bladen voorspelt echter weinig goeds. De militaire partij schqnt in Servië nog steeds de lakons uit te deelon en als dat het geval is, dan kan het com muniqué der Oostunrijkscho regooringnog wel eens een ernstige nasleep hebben. In Bosnië waar de aanslag op den aarts hertog en zqn gemalin is gepleegd, treedt de Oostenrijkeche regeeriDg met kracht tegen de Serviërs op. Ze worden onder uitzonderingswetten gebracht en elke propa ganda voor de groot-Servische beweging wordt met straf en verbanning bedreigd. o o—o De berichten uit Albanië worden steeds troosteloozer. Het uur van vertrek van den vorst schijnt met rassohe schreden te naderen. De vorstin is met haar kinderen reeds naar Roemenië vertrokken en als men sommige berichten gelooven mag, dan wordt het slot van prins Vod Wied te Neuwied in orde gebracht voor de ontvangst van den prins. Do opstandelingen schijnen overtuigd te zqn. dat de vorst spoedig wel zal afreizen. Daarom vergenoegen zij er zich mee de hoofdstad nauw in te sluiten en hebben ze hun aanvallen gestaakt. Een deel der opstandelingen rukte intussehen naar het Zuiden om de Epiroten een handje te helpen. Deze toch, aangevoerd door door Grieksche officieren en versterkt met Grieksche soldaten hebben weer bezit ge nomen van de strekeD, die ze kort geloden na de te Korfoe gesloten overeenkomst hadden ontruimd. Zoo is ook Koritza thans weder in hun handen. Do drie Hollandsche officieren, die er het bevel voerden over een handjevol gendarmen zijn met het garnizoen en al hun hebben en houden naar Valona gemarcheerd, dat thans in staat van verdediging gebracht is door majoor Sluy3 die er het bevel voert. De Eüirot6n en opstandelingen rukken thans op de stad en omgeving aan. Wel werden ze bü Berat teruggeslagen, doch op den duur kunnen de regeeringstroepen hen toch Diet tegenhouden. In Durazzo ziet de toestand er somber uit. Wel kwamen er in de laatste dagen een 100-tal Roemeensche vrijwilligers aan om den vorst bq te staan, maar hun aantal beteekent weinig tegenover de groote macht dör opstandelingen. Daarbjj komt dat de gendarmen bq bosjes deserteeren en er naar luid der berichten van de 700 man maar 'n goede 100 meer over zijn. De andere liepen met pak en zak naar de opstande lingen over. De Mirdieten van Preuh Bib Doda hebben geheel de lust tot vechten verloren en van hen heeft de vorst niets meer te verwachten. Alleen een gewapend ingrijpen van Europa zal den Albaanschen staat nog kunnen redden. Doch Europa schqnt er niet aan te denken. TEXEL, 15 Juli 1914. Vorige week werd door den heer Marius Dijt met goed gevolg het laatste overgangsexamen Hoogere Landbouw school te Wageningen afgelegd. De heer J. Groenewold werd na afge legd overgangsexamen toegelaten tot de 4de (hoogste) klasse der Veeartsenij school te Utrecht. Als vermeldiogswaardig meldt men ons, dat deze week door den schipper S. Kooiman, stroohandelaarte Purmerend de 45ste lading stroo gedurende dit seizoen van Texel werd uitgevoerd. Wanneer men weet dat iedere lading ODgeveer 40000 K.G. weegt, dus dat die 45 ladingen een gewicht van bijna twee millioen kilogrammen stroo vertegen woordigen, dan is het bovenvermelde zeker van buitengewone beteekenis. Uitbreidingsplan. Van de geboden gelegenheid om inzage te nemen van het uitbreidingsplan den Burg werd door ons gebruik gemaakt en als eerste indruk moet ons direct uit de pen het doet aangenaam aan. Weg alle kleine piet peuterige opvat tingen van plattelandsgemeentebesturen, weg alle onoverkomenlijke bezwa- j en, het is een Hink opgezet plan, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere londen met verhooging der porto's. Pri/js der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moor 8 Ct. Qroote letters en Vignetten wordon naar plaatsruimto berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat bun college voornemens is den Baad ter vaststelling san te bieden een ontwerp besluit, aanwijzende de gronden, gelegen te en nabij het dorp den hurg, welke in de naaste toekomst zijn bestemd roor den aanleg van eene straat, eene gracht of een plein. Voorts ligt het in de bedoeling den Baad voor te stellen een ontwerp besluit te nemen tot vestiging van een bouwverhod op althans bet meerendeel der bedoelde gronden. Ten einde ^eeds zooveel mogelijk rekening te kunnen houden met eventueele bezwaren van belanghebbenden, alvorens bovengenoemde voor stellen den Baad ter vaststelling aan te bieden, is ter gemeente secretarie ter inzage nedergelegd eene teekeniog, waarop zijn aangeduid de gronden, velke in de naaste toekomst voor den aanleg van eene straat, een weg of een plein waren te bestemmen. Burgemeester en Wethonders noodigen belang hebbenden uit hunne eventueele bezfwaren aan bun college schriftelijk kenbaar te maken vóór 25 Juli e. k. Texel, den 10 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, GAABLANUT. De Secretaris, JONKEB.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1