Gemengd Nieuws. 't Is een voorloopig plan en hot is voor alle wijzigingen vatbaar, doch we zullen hopen, dat het plan, dat eenmaal defini tief zal worden vastgesteld hetzelfde flinke in den opzet zal hebben. Weg alle spinnepooten of vangarmen, die den Burg, eenmaal zoon mooie vestingplaats, ontsieren, een uitbreiding rondom en toch niet die vierkante blokken, die nieuwe stadsgedeelten zoo leelijk maken. We doen enkele grepen Vanuit het Waagplein langs het kerk hof is een weg ontworpen die Nieuwstraat en Weverstraat doorsnijdt om uit te loopen op den ontworpen verbindingsweg tusschen Waalderweg over Juliana- dwarsstraat naar Schilderweg. Een tweetal wegen in ontwerp ver binden de Molenstraat met einde Weverstraat en Schilderweg, en ook Wester weg en Koogerweg, Koogerweg en Waalderweg hebben rechtstreeksche verbinding. En niet stijf en rechthoekig, neen aardige plantsoentjes zorgen voor de noodige afwisseling, men treft een viertal plantsoentjes aan langs den verbindings weg tusschen Hoornderweg en Schilder weg een tweetal aan die van Schilderweg en Waalderweg en één aan die van Westerweg en Koogerweg. Werkelijk de algemeene indruk is een goede en als geheel doet het den ont werper alle eer aan. En wat nu verder de bewoners van de Warmoesstraat en in het bijzonder vooral de zakenmenschen in het al gemeen zal interresseeren en we denken dan het allereerst aan onze kleine neringdoenden, die met hun handel langs den weg hun brood verdienen, dat is, op het ontwerp komt voor een verbinding tusschen Parkstraat en Warmoesstraat. Vanuit de Binnenburg loopt een weg door het Park rechtstreeks toe op de Verversloot, die in een keurig plant soentje herschapen is. 't Is toekomstmuziek, doch ze doet weldadig aan. Den Hoorn, 12 Juli. Door de veehouder H. Beumkes, is aan 'tHorntje een duif gevangen, met de hieronder aan beide pooten op te geven merken N R P 12 U N N U R 12 C. Gr. 49 1 1 I 319 Niettegenstaande verschillende bouwboeren voorzien zijn van een vrij akte om schadelijk wild te schieten heeft men in de Oosthoek der P. H. Polder veel last van de musschen, die in het bijna rijpe graan nedervallen en zich om het schieten dat men op hun doet, weinig bekommeren. Oosterend, li Juli. De T. X. 1, schipper D. Brouwer, is weder met robbenjagers uit geweest. Men heeft evenwel niet veel kunnen bemachtigen, daar de zeehonden zeer schuw waren. Men schrijft dit toe aan het wreede bedrijf, dat door robben kloppers weer op de Waddenzee wordt uitgeoefend, waarbij de robben in punten, van weerhaken voorzien, vastloopen en zoo vaak hunne lichamen openscheuren. Woensdag 29 Juli a.s. hopen op het 18de Provinciaal Noord-Hollandsch Zendingsfeest te Heiloo, bij Alkmaar, in het bosch van Jhr. P. van Foreest, op te treden ds. P. de Haas, pred. der Herv. Gem. te Purmerend, Openingsrede ds. H. Bakker, pred, der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, „EenZendingsbeld"; ds. D. E. Boeke, pred. der Herv. Gem. te de Cocksdorp, „De ware Politiek" de heer J. Kloosterman, vroeger an archistisch spreker, te Assen, „Jezus Christus en onze Tijd" de heer J. Metz, zendeling met verlof, te Utrecht, „Leed, Werkzaamheid en Vreugde op Lotoda" ds. J. Salm, pred. der Herv. Gem. te Opperdoes, „Tegenzending." de heer C. Schroder, zendingsdirector te Rotterdam, „Een Christen uit de Mohammedanen op West-Java ot er zijn vroeger leven" ds. A. de Voogd, pred der Herv. Gem. te Purmerend, „Verstoorde Rust" ds. A. Winkel, pred, der Vrij-Evang. Gem. te Hilversum, „Wat Jezus vraagt, wat Jezus geeft" ds. G. J. A. Jonker, pred. der Ned. Herv. Gem. te Utrecht, Slotrede. Te Enkhuizen en omgeving heerscht een kwaadaardig soort mazelen, waar aan te Enkhuizen reeds 20 kinderen en te Bovenkarspel-Grootebroek 15 kinde ren bezweken zijn in één week tijds. De tramstaking te 's Hage. Nadat Zaterdagnacht in de vergadering van het trampersoneel, waar ongeveer 800 personen aanwezig waren, met op 4 na algemeene stemmen tot staking was besloten, werden bij duizenden manifesten in de stad verspreid, waarin van den strijd tegen de tramdirectie werd melding gemaakt met mededeeling van feiten ten blijke dat geen middel onbeproefd was gelaten om langs minnelijken weg tot oplossing der grieven te geraken. Ter conferentie ten stadhuize, welke door de organisatie was aanvaard, ver nam men dat de Raad van Beheer geen bemiddeling verlangt. Het personeel vertrouwt zich te mogen verheugen in de sympathie van het publiek, in de over tuiging dat de eischen billijk zijn en dat gelet op het systeem van sarren en plagen bij de H.T.M. in zwang, men ver wonderd moet zijn dat niet eerder de ontzettende ontevredenheid van het personeel op deze wijze werd geuit. De chauffeur ders Haagsche Taxi-auto onderneming besloten om, indien hun diensten worden ingeroepen tot vervoer van „onderkruipers" dit te weigeren. De remises der Maatschappij en de om geving daarvan geleken Zondagmorgen in staat van beleg. Sterke detachementen politieagenten, bijna allen gewapend met de revolver, bewaakten de remises ver schillende wogen er heen waren afgezet de gebouwen mochten niet door stakers betreden worden. Twee personeelwagens, één naar de remise te Scheveningen, één naar die aan de Laan van Meerdervoort, vertrokken Zondagmorgen tusschen vijf uur en half zes van de remise aan de Frans Halsstraat, begeleid door gewa pende politie agenten. Zoo ongeveer vangen de berichten in alle groote bladen aan over het conflict tusschen de Directie van de H.T.M. en het personeel. Uit het Rott. Nieuwsblad stippen wij verder aan Ongeveer 700 stakers en vele vrouwen brachten na afloop der nachtvergadering missives, vermeldende het stakingsbe- sluit, naar het kantoor der H.T.M. aan het Bezuidenhout, voor den Raad van Beheer en aan het Stadhuis voor het gemeentebestuur voor laatstgenoemde tevens met de mededeeling dat men elk oogenblik bereid is bemiddeling te aan vaarden. Aan een der remises werd 's morgens halfvijf opgemerkt het Kamerlid Van der Voort van Zijp, die verklaarde dat sedert de staking te Enschede geen als deze hem zoo sympathiek was geweest. Slechts zeer enkele werkwilligen meld den zich aan de remises aan waarvan sommigen nog afvielen. De directie heeft een dienstorder uitge vaardigd, waarin een ieder van het rij dend personeel wordt opgeroepen zich vóór of uiterlijk 13 Juli in persoon te melden bij de remisechef of diens plaats vervanger, teneinde door het zetten van zijn handteekening te verklaren dat hij niet deelneemt aan de staking en bereid is de hem door de directie op te dragen werkzaamheden 'te verrichten. Wie zich voor 12 uur 's middags den 13 Juli daar toe niet heeft aangemeld wordt ontslagen en moet zijn uniformkleeding enz. uiter lijk binnen 24 uur inleveren. Gemeld werd dat van de 4 tegenstem mers tegen het stakingsbesluit, twee zich nader ook voor de staking verklaarden. Een honderdtal stakingbrekers uit Duitschland, leden eener anti-socialisti sche vereeniging tot bestrijding van werkstakingen, zijn per nachttrein uit Berlijn des voormiddags te Scheveningen aan het station der Electrische Spoor aangekomen en onder stern politiegeleide in geblindeerde wagens in ren der re mises onder dak gebracht met welke personen de directie zoo mogelijk eenigs- zins in den dienst hoopt te voorzien. Na het bekend werden hiervan ontstond een gewoel en gefluit onder de stakers. Het inroepen van vreemde hulp door de tramdirectie werd in de stakingskrin gen druk en heftig besproken. Door een aantal gemeenteraadsleden is aangevraagd, in verband metde staking een spoedvergadering van de gemeente raad te beleggen ter behandeling van de tramkwestie. De andere vervoermiddelen vooral de Staatsspoorstoomtram naar Scheveningen profiteerden van de staking door een buitengewoon druk vervoer. Het uit Duitschland aangekomen per soneel heeft heden nog niet gereden, maar alleen zich geoefend op het empla cement van de remise bij de Laan van Meordervoort. Hedenochtend te 10 uur zou een depu tatie uit de drie samenwerkende bonden een onderhoud bij burgemeester en wet houders aanvragen. Maandag hadden op verschillende plaatsen relletjes, opgeworpen door het publiek dat meer stakersgezind schijnt dan de stakers zelf. De politie moest herhaaldelijk optreden. Heden Woensdag zal er een vergade ring van den Raad van den Haag worden gehouden in verband met de kwestie. Nederlandsche taal. Indien op een of ander station der Staatsspoor plaatsen voor een bepaalden trein besproken werdeD, werd in de coupé een kartonnen bordje gehangen, waarop stond „gereserveerd". Ditwordt veranderd. Op de kartonnetjes staat voortaan „besproken". Verdronken. Te St. Maarten is het zoontje van den heer M., dat voor zijn jonger broertje de pet uit het water wilde halen, in de sloot gevallen en verdronken. Nieuwe bloembollenstreken. Te Anna Paulowna ziin opnieuw 7 H.A. zandgronden voor de bloembollen teelt aangekocht voor de som van 21000 gulden. Voot de gebouwen die voor de cultuur noodzakelijk geacht worden, is f23000 uitgetrokken. Voor 25 jaren terug waren deze gron den nagenoeg niets waard. Voor de betrekking van vader en moeder in het weeshuis te Middelburg, hebben zich 71 echtparen aangemeld. Al heel gemeen. Te Slagharen (Gr.) is een meisje ge arresteerd, omdat zij het water in den put van haar buurman heeft vergiftigd. Weldra zal te Haarlem aan alle huizen in aanbouw het werk stil liggen, enkel, doordat de steenzetters en ver voerders van materialen den arbeid hebben neergelegd. De reden was een hun inziens minder gunstig arbeidscon tract, dat de patroons met ingang van 1 Juli wenschten in te voeren. Doordat geen bouwmaterialen worden aange voerd, kunnen de metselaars niet wer ken, en daardoor bestaat er alle kans, dat binnenkort ook de timmerlieden en tevens de schilders niet meer voort kunnen. Voorloopig is geen kans tot toenadering tusschen steenzetters en patroons in de bouwvakken. Dezer dagen in den vroegen morgen werd de woning van den stationchef te Wirdum (Friesland) met steenen gebom bardeerd en de chef, toen hij buiten kwam, zelfs bedreigd en in zijn kantoor aangevallen. Nadat hulp was komen opdagen, wist men den dader met ver eende krachten buiten te krijgen, maar deze wilde het perron, waarop hij door overkliming gekomen was, niet vrijwillig verlaten, waarom tenslotte de hulp der politie werd ingeroepen. Het mes, waarmede hij een ieder, die hem naderde, wilde neersteken, werd in beslag ge nomen en de toegebrachte schade aan het gebouw deskundig opgenomen. Proces-verbaal volgde natuurlijk, zoodat de dader later wel ter verantwoording geroepen worden. Omdat de dochter van den stationschef de verkeering met dezen jongen man had opgezegd, meende hij zich op die manier te moeten wreken Leeuw. Nwsbl. Een 17-jarig jongmensch uit Rot terdam, gelogeerd bij zijn oom te Vel- zeroord is bij het baden in het Noord zeekanaal onder de Velzerspoorbrug in de modder weggezakt en gestikt. Te Ouwerkerk (Duiveland) zijn bij het baden in een put in een weiland twee knaapjes verdronken, een van 9 en een van 11 jaar. Het 7jarig broertje van een hunner kwam met de kleertjes bij zijn moeder aan en vertelde wat er gebeurd was. Onmiddellijk op hulp uit gaande, vond men slechts de lijkjes der twee kinderen. Aan h6t strand bij de haven te Scheveningen is een 19-jarig jongmensch uit Lisse, geoaamd G. v. L. bij het baden in zee verdronken. Een boot omgeslagen door een muis. Op de Hudsonrivier bii Highland-Falls sloeg een boot om, waarin een dame en twee heeren gezeten waren. Een der heeren joeg een muis op, die in de delling van de boot geborgen was, waardoor de dame zoo hevig schrikte, dat zij opsprong en de boot deed kantelen. Een visscher die in de nabijheid bengelde, dook om de drenkelingen te redden, hetgeen hem gelukte. De getromcde kip. De heer J. aan den Kaldenkerkerweg te Venlo, miste reeds een paar weken zijn trouwring. Het laatst meende hij hem nog aan gehad te hebben, toen hij zijn kippen voerde. Overal werd ge- zocht, maar tevergeefs. Dezer dagen werd een der kippen geslacht en in den krop vond menden verloren ring, Royale vergoeding. Op de verzoeken van eenige Landweer mannen om vergoeding voor de opkomst is bij eenige hunner een beslissing van den Minister gekomen van f 0,15 en f 0,25 per dag. Tasclije met f 14000 gevonden. Op den Sparwouderweg in den Haar. lemmermeer bij de boofdvaart werd een taschje verloren met een waarde van f 14,000. Het taschje werd gevonden door twee kinderen, een van de familie Hoogewerl en een van de familie Grendelman. Een heer kwam later zoeken naar het taschje en vernam waar het was. De beide kinderen kregen een aardige be- looning in hun spaarpot. Omdat het Rijk langzaam is in 'I betalen. De Raad van Idaarderadeel heeft op de begrooting een post aangebracht, die het mogelijk maakt aan gepensionneerde gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen voorschotten op het pensioei uit te betalen. Het Servische consulaat te Amster. dam, ziet zich gedwongen tot 't bestellen van 'n nieuw wapenbord. Er is nog slechts geringe kans het oude schild terug te vinden, maar, hoewel men niet meer duikt of dregt, duurt het onder zoek voort, Ook de beleedigde regeering deed nog niets van zich hooren, ver moedelijk doordat alle informaties vis den Londenschen gezant geschieden. Een politiewacht verdedigt nog steeds het gebouw tegen eventueels verdere mole staties. Diefstal van een aangeteekmto brief. Naar het huis van bewaring te's-öra- venhage is overgebracht een hulp-brieven besteller, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een aangeteekenden brief. De aan gehoudene moet reeds bekend hebben, Op hoogst toevallige wijze is de diefstal die Woensdag aan het hoofdpostkantoor is voorgevalled, aan den dag gekomen. De aangehouden postbeambte moet den brief, in een der zakken van zijn jas hebben verborgen, en daarna die jas aan een kapstok hebben opgehangen, Bij het naar huis gaan heeft hij echter bij Vergissing de jas van een zijner collega's aangetrokken. Toen nu de post beambte, wiens eigen jas aldus verdwe nen was, de jas van den thans aange houdene aantrok, bemerkte hij in den zak van dat kleedingstuk den verduis terden aangeteekenden brief. Aangifte volgde bij den directeur van het post kantoor en spoedig was de verdachte postbeambte, wiens jas hem verraden had, in handen der politie. 8POET. Gepasseerde Zondag was het eenig weer, heerlijk zomerweer, voor verblijf aan het strand als geknipt, voor een heerlijk zitje in tuin, park of boscb bij uitstek geschikt, voor wandelrit, uitstapje, rijtoer en wat niet al nu juist niet bij uitnemendheid, maar toch bruikbaar, maar ongeschikt, totaal ongeschikt voor sportwedstrijden op het open veld. Maarze waren uitgeschreven, de athletische wedstrijden en de voetbal wedstrijd en het weer kon toch geen aanleiding wezen om ze af te luiden, al had verplaatsing naar de avonduren zeker overweging verdiend, ze zijn doorgegaan, zij het dan ook met mindere belangstelling van bet publiek dan ge woonlijk. De wedstrijd Holland - Texel viel in het voordeel van Texel uit en werd gewonnen met 4-5.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2