N°. 2795. Zondag 19 Juli 1914. 27aU Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. ZEEVAARTSCHOOL. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, brengen belanghebben den in herinnering, dat op 1 September e.k. voor hen, die alsdan den leeftijd van IA jaar hebben bereikt, gelegenheid bestaat voor toelating tot den tweejarigen cursus van de Zeevaartschool alhier. Aanmelding voor plaatsing moet go- schieden vóór 25 Juli e. k. bij den Direc teur, die verdere inlichtingen verstrekt. Texel, den 14 Juli 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. LANDWEER. Overgang van de Militie naar de Landweer. TEXEL, 18 Juli 1914. Naar men zegt, tengevolge van verkeerd uitwijken geraakte Donderdag avond in de Weverstraat alhier, de jongste dochter van den heer Kelderhuis van de Koog, per flets in botsing met een bakwagen. In bewusteloozen toestand werd ze opgenomen, spoedig ingeroepen genees kundige hulp kon evenwel constateeren, dat het ongeluk betrekkelijk goed was afgeloopen. De patiente liefderijk verpleegd ten huize van den heer N. v. d. Ploeg, werd 's nachts te half twaalf, per rijtuig door hare ouders, die inmiddels met het ongeval waren in kennis gesteld, afge haald. Nader vernemen wij, dat de toestand van de dochter van den heer K. ernstiger was, dan leeken vermoedden, gedurende den nacht en ook gisteren nog, deden zich verschijnselen van hersensschudding voor. Door den jongeheer Eduard Dijt, zoon van den heer J. S. Dijt, alhier, werd deze week te Alkmaar met goed gevolg toelatingsexamen gedaan voor de 2e klasse der H. B. School, aldaar. Morgen, Zondag 19 Juli geeft ons fanfarecorps in de muziektent aan de Koogerweg haar derde openbare uitvoe ring, waarvan wij hieronder het pro gramma later volgen 1. Marsch. 2. La Pivoine. 3. La Reine d'un Jour. 4. Belle Bergère. 5. Sous les Cytises. 6. Le Khédive. 7. Dona Flora. 8. Gloria Victis. 9. Marsch. Van het Hoofdcomité van de Groote Landbouwtentoonstelling te Schagen ont vingen wij uitvoerig programma van de tentoonstelling en de daaraan verbonden feestelijkheden en verwijzen belang stellenden naar de groote aanplakbiljet ten o. a. aan de pui van ons bureau aangeplakt. Zondag speelt de voetbalclub „Sparta" van Schagen tegen „Volhar ding" van Texel, een wedstrijd op het sportterrein „Wilhelmina* te Schagen. In de Vrijdagavond gehouden Bestuursvergadering van het Witte Kruis werd tot Voorzitter gekozen de,heer A, Wagemaker. Een luchtschip. 't Was Vrijdagavond zoo ongeveer half negen en de laatste strandbezoekers te de Koog spoedden zich landwaarts, toen ze opgeschrikt werden door een ongewoon geluid. Is dat een stoomboot? vraagt de eeD, neen, dan een vliegmachine, antwoordt de ander en onderwijl keeren ze naar het strand terug en noch stoomboot, noch vliegmachine, maar heel in de verte met een kijker duidelijk waarneembaar beweegt zich een luchtschip, een echte Zeppelin in noordelijke richting langs onze kust. De groote bladen zullen er ons van daag en morgen meer van vertellen, vanwaar de Zeppelin is afgevaren welke route is afgelegd, het doet ons genoegen hem ook van Texel te kunDen iappor teer en. Oosterend, 17 Juli. De jongeheer Corn. Bremer Sz. heeft een postduif opgevangen met een alumi- niumring om den rechterpoot en daarop N. H. Hp. 10 E. 6671, en een gummi- ring om den linkerpoot, waarop U 532. De Vereeniging „Vacantie-Buiten", te Amsterdam, heelt ook hier een zestal kinderen bij vier verschillende personen voor den tijd van drie weken doen huisvesten. 't Behoeft geen betoog, dat zulke kinderen hier in de vrije ruimte volop genieten. De 75-jarige vader van den station chef te Egmond aan Zee wilde op de reeds in beweging zijnde tram stappen. Hij stapte mis en beide beenen wer den hem afgeredeneven later is de oude man overleden. Een steur, die meetelt. Op den laatsten dag, waarop de steur- vangst geopend was, vingen de visschers Oomen te Nederhemert een steur van 300 pond, een waarde van f 200 ver tegenwoordigende. Hbl. Barbaarsch Den Haag. In het Weekblad De Indiër van 9 Juli vinden wij aldus de N. Crt., een artikel van „Indiër", die met een herinnering aan odzo mededeelingen over Harderwijk het volgende verhaal doet over de ervaringen van een paar Javanen in de Den Haag. Het is nu de beurt van onze stad om zich te schamen... en te beteren. Op een namiddag gingen twee Javanen en de echtgenoote van éen hunner op den Strandweg te Scheveningen rustig wandelen te midden van de velen, die daar op het strand waren in die warme uren. Wij ik was een van de drie, scheppen er vermaak in ons nu en dan tusschen het gewoel van Hollanders te bevinden, teneinde indruk ken op te doen, en zoo vonden wij het dien middag interessant ons eens tusschen de Scheveningers te begeven. Maar wat hoorden we daar 1 Evenals in Den Haag en Amsterdam en op andere plaatsen, waar we geweest waren, werden we uitgescholden voor „neger, moriaan, indiaan, baboe, zwarte mop," enz. enz. Wij trokken er ons weinig van aanslechts een verachtende blik paste als reactie op uitingen van een onbeschaafd volk. Wij voelden ons te hoog, te fatsoenlijk, om op banale symp tomen van een gedegenereerd volk, dat in Indië een „superieur" volk heet te zijn acht te slaan. Zoo drentelden wij kalm en trosch want wij zijn Indiërs tusschen het gekrioel van ruwe, bar- baarsche Hollanders en dachten bij ons zeiven na over het „recht" dat Nederland heeft of niet heeft, om in ons vaderland, Indië, moreele beschaving te brengen. Dat kan Nederland niet, omdat, het zelf op dat gebied nog veel van het Indische volk kan leeren meenden we. Maar we zouden nog meer zien en hooren op Strandweg te Schevingen. We kwamen voorbij een zitbankje, waar vier forsche visschersjongens bezig waren waren met twee meisjes op onkiesche wijze te stoeien (zonder ander protest der meisjes dan zulk een, hetwelk lokt en aanmoedigt dit en passant). Nauwelijks kregen de vrijenden ons in 't oog, of ze lieten zulke vuile, gemeene taal hoorenzoo onhoorbaar waren de woorden van deze zonen van het christelijke Nederland, dat wij plotseling koers namen in de richting van het strand waar het bruisen van de ruime zee ons gehoor tegen grove geluiden bewaarde. Daar liepen we rustig een eind langs het strand, waar het stil was. Maar toen we huiswaarts gingen en weer onder de menschen kwamen, werden we weer uitgejouwd en uitgescholden, dit maal door een troepje fatsoenlijke heeren o zeer „fatsoenlijk" en zéér „heeren". Ik waagde het hun te vragen of zjj uit Harderwijk kwamen, maar het antwoord was zoo grof en beleedigend voor de dame in ons gezelschap dat mijn mede- Javaan mij dringend maande Zjj zyn uit Holland, - en dat is al gelijk." „Indiër" voegt er eenige woorden aan toe om te zeggen, dat hij ook in Holland beschaving heeft gevonden, maar dat de gevallen van onheusche en beleedigende bejegening die Indiërs van Hollanders ondervinden, al te veelvuldig zijn. En bitter besluit hij, dat indien de ethische heeren van Nederland met alle geweld beschaven willen, zjj mogen beginnen met hun eigen land. Die reactie op Haagsche barbaarsch- heid moge onbillijk zjjo, begrijpelijk is zij. Achteruitgang bevolking van Noord hollandsche gemeenten. Uit offlcieele gegevens ontleenden w|j het volgende staatje van gemeente in Noord-Holland, die over 1913 in bevolking- achteruitgingen. Akersloot 20 pers. Broek in Waterland 10 Broek op Langendijk 26 Hoogwoud 22 Hensbroek 8 Hoorn 72 Jisp 33 Oosthuizen 1 Oterleek 14 Oudkarspel 31 De Rijp 15 Ursem 30 Wieringerwaard 10 Zijpe 66 Zijper Ct. Opmerkelijke draadlooze verbin dingen. Het stoomschip „Koningin Emma" van van de „Nederland" heeft gedurende zijn laatste reis eenige opmerkelijke draad looze verbindingen gehad met kust stations. Men stelde het „Hbl." in staat kennis te nemen van een tabel, waarop ver schillende data, op welke verbinding over grooten afstand was verkregen, zijn aan gegeven. Uit deze tabel blijkt, dat hel schip 7 Juni met het kuststation Sabang verbinding heeft gehad over 'n afstand van 2000 Eng. zeemijlen, d.i. dus over meer dan 3700 K. M. of ongeveer twee maal den afstand Amsterdam Algiers. Een zoo hoog cijfer vermeldde de tabel maar eenmaal; wel werden nog getallen van 1450 en 1400 en nog zes andere van boven de 1000 Eng. zeemylen ge noteerd, enorme afstanden voor een scheepsstation. Men ziet er opnieuw uit, schrjjft het „Hbl," dat een draad looze verbinding met enkele tusschen- stations tusschen Nederland en Indië tot de zeer goed te bereiken dingen behoort. Door de hitte bezweken. Te Alumn is Dinsdag een grondwerker, werkzaam bij het P. W. Jansen-Zieken- huis door de hitte bezweken. Gezellige bewaking. In een Friesch blad staat de volgende advertentie„Eenige jongelui uit Echten en Oosterzee vragen gezelschap van eenige meisjes om gezellig den tijd door te brengen bij de bewakiDg der ooiuvaars- nesten." TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Linden met verhooging der porto's. Prjjs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummors 8 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden hetgeen volgt. 1. De dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie hebben volbracht of alsnog loaden volbreDgen dat zijn in het algemeen lij, die behooren tot de lichting van 1906 zullen op 1 Augustus a. s. overgaan naar de Landweer, met uitzondering van hen, die a. behooren tot een der bereden korpsen, tot het Korps Pantserfort-Artillerie of tot het Korps Torpedisten b. op 31 Juli a. s. in het genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst, om het even om welke reden de ontheffing werd verleend. 2. De door dienstplichtigen vroeger genoten ontheffing of vrijstelling van den militiedienst rekent mede als diensttijd en brengt alzoo geen tertraging in den overgang naar de Landweer. 3. Bij het berekenen van den onder punt 1 Termelden diensttijd fwordt niet medegerekend a. de tijd, doorgebracht met uitstel van eerste- oefening b. de tijd, gedurende welken de dienstplichtige wegens veroordeeling tot militaire gevangenisstraf of tot gevangenisstraf, tot hechtenis of tot militaire detentie opgesloten is geweest of gedurende wel ken hij preventief opgesloten is geweest, zoomede de tijd, door den dienstplichtige doorgebracht in de klasse van militairen, die aan eene gestrengere krijgstucht zijn onderworpen c. de tijd, gedurende welken de dienstplichtige ten gevolge van zijne afvoering als deserteur niet in de sterkte van een korps der landmacht was begrepen d. de tijd, voor welken den dienstplichtige het recht werd ontzegd om bij do gewapende maclit of als militair geëmployeerde te dienen, of 'oor welken hij van dat recht werd ontzet, voor eenver hij daarvan geen gratie heeft verkregen. 4- Heeft de dienstplichtige zich schuldig ge- B'akt of maakt hij zich schuldig aan eenig ver zuim of eenige overtreding ten aanzien van de Militiewet en heeft hij de aan het verzuim of de nvertreding verbonden gevolgen op 1 Augustus a.s. 00g niet ondergaan, dan wordt, totdat dit zal hebben plaats gehad, zijn overgang naar de Landweer gesehorst. 5. Zij, die op 1 Augustus a.s. overgaan naar fe Landweer en in hunne woonplaats binnen het hhijk verblijf houden, moeten zich in genoemde maand in persoon aanmelden bij den Burgemeester h«nner woonplaats ter secretarie der gemeente en b'j deze aanmelding inleveren hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas. Ten aanzien van den verlofganger, die bij zijn overgang naar de Land- Jeer niet gevestigd is of zich niet vestigt in eene "ederlandsche gemeente, moet onder woonplaats verstaan worden de Nederlandsche gemeente, *elke hij als zijne woonplaats wenscht beschouwd fe den, mits hij binnen dertig dagen na den dag Jaarop hij in de positie van verlofganger der landweer is overgegaan, den weDsch daartoe te kennen geeft aan den Burgemeester van de daarbij betrokken gemeente. Doet bedoelde ver lofganger deze kennisgeving niet of niet binnen den bedoelden termijn van dertig dagen, dan is 'e zijnen aanzien onder woonplaats te verstaan de gemeente, waar hij laatstelijk stond ingeschreven 'e het verlofgange reregister van de landweer, c.q, ven de militie, dan wel, indien hij te voren nog "et in bedoeld register stond ingeschreven, de gemeente, voor welke hij bij de militie werd 'ogelijfd. 6. Zij, die naar de Landweer overgaan en in de in punt 5 genoemde maand verblijf houden buiten hunne in dat punt bedoelde woonplaats, jeboeven zich niet in persoon aan te melden, d°eb zijn alsdan verplicht hun zakboekje met ™arin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief waarin hun adres duidelijk en volledig ""iet worden vermeld toe te zenden san den Burgemeester dier woonplaats. 7. Zij, die op 1 Augustus a.s. naar de Landweer overgaan, zijn van dien datum af onderworpen aan alle voorschriften, voor de Landweer gegeveD. Texel, den 14den Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, GAAltLANDT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1