Voetbalwedstrijd 2e bands Machinebandd Marktberichten. Veiling V. P. N. Adyertentiën. TmSÏÏW, I 17 Mi 1914- J. GROOT, Hersteller. van Stoomdorschwerktuigen, Motoren en Zuivelfabrieken. OPENING Tram-Onmitusdienst Zondag 19 Juli. Predikbeurten. Wie doet hem dat na? De 82-jarige heer W. Hoogland Sr., te Utrecht, was dezer dagen in het zwem bad in de Goedestraat aan het zwemmen. Verdronken. Een voorbijganger zag een paar kinderklompjes in het water drijven van het N.-H. Kanaal bij de werf van de firma Stoel Zn. te Alkmaar. Ze bleken te zijn van het 5-jarig zoontje van zekeren Jonker, dat vermoedelijk door een ongeluk te water is gevallen. Toen het kind opgevischt werd, waren de levensgeesten reeds geweken. Doodgebloed. Te Drongelen woonde zekere v. Beuse- kom geheel alleen. De man kreeg een beenaderbreuk, waaruit het bloed vrij vloeide. Toen het te erg werd riep bij een buurvrouw die direct voor geneeskundige huip zorgde. Onderwijl werd niets gedaan het bloed tegen te gaan en toen de dokter kwam was de man helaas doodgebloed. Gevaarlijk spelletje. Men meldt uit Bergen aan de „Alkm. Crt." Hoe gevaarlijk het is lichtvaardig met vuurwapenen om te gaan, bleek Woens dag wederom. Bij I. M. aan den Bergerweg, alhier zijn eenige soldaten ingekwartierd. Woensdagavond waren zij in vredelie vende stemming bijeen. Een hunner vond op het erf een buks. Hij haalde de haan over. Het gaf geen knal, zoodat gedacht werd, zooals voor de hand lag, dat de buks niet geladen was. Gekscherende zeide hij daarna tegen zijn kameraden: „nu gaan jullie er an" of zoo iets. Hij legde aan en een schot viel.JEen kameraad werd in het gelaat onder het oog getrof fen, zoodat de patient hevig bloedde. Er werd een noodverband gelegd, waarna men ijlings naar den dokter ging. De ge troffene is daarna naar het hospitaal van de Cadettenschool te Alkmaar overge bracht. De persoon die geschoten heeft is zeer onder den indruk van dit ongeluk. Schoolvacantie tijdens groote warmte. Er zijn door Bur&em. en Weth. van den Haag omtrent het vrijgeven op de openbare lagere scholen bij groote warmte vaste regels gesteld. Bij een temperatuur van 80—85 gra ded kan de middagschooltijd door het hoofd vrij gegeven worden, terwijl het bij een temperatuur boven 85 graden moet gebeuren. De advertentie moet zijn duidelijk, sprekend, opvallend, volledig en gemak kelijk te lezen en te begrijpen. Om een duidelijke en opvallende an nonce te verkrijgen, moet de grootte overeenkomstig den tekst zijn en moeten zoodanige lettersoorten gekozen worden, dat het geheel gepakkelijk te lezen is. Voor het menigvuldig gebruik van hoofd- of sierletters bestaat evenmin aanleiding als voor het geheel in hoofdletters typen van een handels-brief. A. De la Mar Azn. Paardenkeuringen op de eilanden. De keuringen vanwege de Provinciale Regelingscommissie voor de Paarden fokkerij in Noordholland, van 3-jarige en oudere hengsten en van 3-, 2- en 1-jarige merriën en merrieveuleus, zullen op de eilanden plaats hebben in het laatst van deze maand, nl. 28 Juli te Texel, 29 Juli te Terschelling en 30 Juli te Wieringen. Ontploffing. Maandagnacht maakte de heer Yan Chulik, die bij zijn broeder, een visch- handelaar aan de Reestbrug bij Meppel inwoont, zijn motorfiets schoon. De benzine vatte vlam, ontplofte met het gevolg, dat een groote schuur en kantoor verbrand zijn, alsmede een hooimijt en een belangrijke voorraad twijg. De brand weer uit Meppel was spoedig ter plaatse, waardoor de woning van Ch. behouden is gebleven. Zijn broeder heeft gevaar lijke brandwonden bekomen. Alles is verzekerd. De staking aan de Haagsche Tram weg Maatschappij nadert, als de teekenen ons niet bedriegen, hare oplossing. De sympathie van het meerendeel der bevolking is aan de zijde der stakers, de fiaancieele steun vloeit in steeds ruimere mate bij het stakingscomité binnen. Van de zijde van B. en W., Directie en stakersorganisatie worden alle pogin gen in het werk gesteld om overeen stemming te brengen. De orde in de stad is nader niet ver stoord geworden. Een flinke sportbeoefenaarster. Zondag j.l. aldus wordt in de Vegeta rische Bode vermeld, maakte mej. C. Verhage, telegrafiste te Rotterdam, lid van den Veg. bond met eenige Rotter dammers een wandeling van Rotterdam naar Amsterdam. Deze afstand werd afgelegd in omstreeks 14 uur met twee maal een half uur rust Merkwaardig was het dat bij aankomst te A. bij deze dame van moeheid niets was te bespeuren en zij zelfs nog zeer vlug was. Moordaanslag. Men seint uit Den Haag Dondermiddag te kwart voor drie heeft in de Calkoenstraat de opperman S. ge tracht zijn vrouw van het leven te be- rooven. Hij loste twee revolverschoten op zijn vrouw die haar door het hoofd gingen. Daarna richtte hij het wapen op zichzelf en kreeg een kogel door het hoofd. De man was vaak werkeloos en was 8 dagen van huis geweest. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de vrouw reeds overleden. De toestand van den man is zeer zorgwekkend. Een heer, badgast te Noordwijk aan Zee, kwam Woensdagavond over tienen uit Leiden fietsen, toen hij even voorbij den vischhandel van de firma Spaargaren, onder Oegstgeest, bij uit wijken voor een wagen, in de Haarlem mertrekvaart geraakte. Gelukkig kön hij zwemmende den kant bereiken en zijn rijwiel op het droge halen doch de lantaarn en zijn gouden lorgnet had hij bij het ongeval verloren en zij werden niet meer gevonden. Bij den heer Leenen aan het „War monderhek", heeft hij eenigen tijd ver toefd om te bekomen van den schrik. Daarna kon hij zich naar de plaats zijner bestemming begeven. In bet gymnastieklokaal der o.l. school te Knijpe (Fr.) bouwt een zwaluw paar zijn nest. Al wordt er rakelings aan de ringen langs het nestje gezwaaid, de diertjes gaan toch geregeld met bou wen voort. Er wordt steeds een tuimel raam opengehouden voor het in- en uit vliegen. Besproeving van greppelploegen. Op nader te bepalen dag in October e.k. zal vanwege de Vereniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Holland Noorderkwartier op de Proefzuivelboer- derij te Hoorn weder eene beproeving worden gehouden van greppelploegen, geschikt om in grasland bestaande grep pels weer in een voor een goede afwa tering vereischten toestand te brengen. Ieder, die lust heeft zijne krachten op het construeeren van zulk een werktuig te beproeven make van deze gelegenheid gebruik en wie in zijne omgeving een vakman mocht kennen, die hij voor deze taak berekend acht verzuime niet dien persoon op deze gelegenheid attent te maken. AaDgiften tot deelname moeten voor 25 September a.s. bij den Secretaris der Vereeniging worden ingezonden. Medelijden 1 Een bewoonster yan de Rietlanden te Amsterdam, was door de justitie tot boete veroordeeld wegens overtreding der Leerplichtwet. Dezer dagen werd ze gehaald om de subsidiaire hechtenis te ondergaan als ze niet betaalde. Zij had echter geen geld en dus zou ze meegegaan zijn, zoo niet een aantal bootwerkers, die van hun arbeid kwamen medelijden hadden gehad en een inzame ling hielden, waarmede de boete nog kon voldaan worden. Een secretarisdie op zijn baantje toelegt. In de te Amersfoort gehouden verga dering der Kamer van Koophandel vroeg de secretaris het woord. Hij herinnerde er aan dat zijn salaris bij Koninklijk besluit is vastgesteld op f 100 per jaar. Om 't tekort te dekken, werd hij de laatste jaren reeds met minder dan f 100 tevreden gesteld. Hij kreeg hoogstens f40. Daar de gemeente nu bezig is de ambtenaarssalarissen te verboogen, hoopte de secretaris, dat hem nu ook een restitutie zal worden gedaan, van hetgeen hem de laatste 10 jaren te weiDig werd uitbetaald. Hij legde daarvan een lijstje over. De leden der Kamer keken elkaar aan of zij de bekende donderbui in Keulen hoorden losdaveren En de voorzitter, die verbaasd was als de rest, zeide onderzoek toe. Bij het baden in een kolk is ver dronken de 10 jarige P. Vlaar te Beets (Noord-Holland). Wilde zwijnen op de Veluwe. In de omgeving van Putten werd een spoor van een wild zwijn geconstateerd, betgeen de bewoners dier omgeving nog al in ongerustheid bracht. Een goed schutter verborg zich in een boom en had het geluk het dier weldra onder schot te krijgen en een oogenblik later was hij "eigenaar van niet minder dan 200 pond zwijnenvloesch. Zigeuners brutaliteit. Te Halfweg wordt weder veel last van Zigeuners ondervonden. Zondag arri veerde een gezelschap met 21 paarden en vele wagens Hoe brutaal zulk volkje soms weet op te treden, kan blijken uit het volgende Om de talrijke paarden van voedsel te voorzien gingen eenige Zigeuner mannen gewapend met zeisen, het land van een boer op en begonnen naar hartelust te maaien, Zij zouden zoowat alles schoongemaaid hebben indien niet een veldwachter hun zulks door krachtig optreden verhinderd had. Den geheelen nacht werden zij door dezen veldwachter en zijn collega achtervolgd en niet eer met ïust gelaten, alvorens zij te Buiten huizen veilig en wel over het Noordzee kanaal waren gezet. Schuldvorderingen ten laste der Gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel noodigen belanghebbenden uit, die over het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 Juni 1914 eenige leverantiën ten dienste der Gemeente hebben gedaan lo. hunne vorderingen'ten spoedigste in te zenden, en wel voor zooveel be treft onderhouds- en herstellingswerken aan gemeentegebouwen enz., aan den gemeenteopzichter te den Burg, en voor zooveel andere leveringen betreffende, ter gemeente-secretarie 2o. hunne vorderingen in te richten overeenkomstig een der onderstaande modellen Dienst 1914. De Gemeente Texel, debet aan Dienst 1914. Nota voor de Gemeente Texel van Texel, den 17 Juli 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 11 tot en met 17 Juli '14. GEBORENGomert z.r. Jan Witvlieten Johanna Platvoet, den Burg Kors, z.v. Cornelia Timmer en Grietje Sarie, Oosterend. ONDERTROUWD: Dirk Lipa en Geertje Knop. GETROUWD Frederik Buys en Adriana MechielaenJacob Krijnen en Mietje Sauerborn. OVERLEDENGeene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 ceintuur, 1 sierspeld, gevonden te den Burg; 1 bos sleutels, gevonden te de Koog en 1 wagenbint met blok gevonden te Eierland. Uit de Schager Courant: Schagen, 16 Juli. Aangevoerd: 59 Vette Koeien i 190 a f 360, 40 Kaltkoeien f 200,a f 300; 35 Nuchtere kalveren f 12 a f 25. 65 Vette Varkens 42 a 47 ct. per Kg. 00 Magere Varkens f 00,a f 00, 80 Biggen f 6.00 a f 11,00; 400 Vette Schapen f 26 a f 35.00 Overhouders f a f —,00. 285 Lammeren f 12 a f 18.50 Boter f 1.25 a 11,35 per K.G. Kipeieren f 3 50 a t 4,50 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 17 Juli. Ter markt aangevoerd: 47 Stieren f 140,— a f 410,—; 283 Kalf- en Melkkoeien f190 a 1345. 48 Varekoeien f 130 a f 285 205 Vette Ossen en Koeien 1195 a f395 115 Kalveren (vette) f 40 a f 125. 102 Kalveren (magere) 1 5.— a f 16. 533 Lammeren f' 15,a f 20,00. 135 Schapen (vette) f 22,50 a 1 34.50 501 Biggen f 5.— tt f 10.00 No. 306, 17/7 '14. Door de diverse kooplieden werd hedej besteed voor Kipei f 3.85 f 7.—. Eendei 1 5,40 f 0,00. Kalkoeneieren f 10. Aanvoer 352E6 Middenprijg f 4,91. 146 j. hanen 117,75 kg. f 0,14 f 0,88, 11 o. hanen 24,50 kg. f 0,70 1.41. 107 o. kippen 213,25 kg. f 0,58 t 1.70, 1 konijn 2,50 kg. f 0.78. Vliegende markt met veel vraag ook naar kleine eieren, Langenhoff. Zondag 19 Juli 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur dr. Norel. Koog, Nm. half 3 ds. van der Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. van der Waa. De» doorn Vm. 10 uur ds. Visser. OosterendVm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 33 Juli. Burg, '8 Av. 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. V Geboren DIRK, zoon van Dirk ROEPER Jr. en Petronella Alberdina ROEPER-Konioj Arnhem, 14 Juli 1914. Ondertrouwd DIRK LIPS en GEERTJE KNOP. Huwelijksvoltrekking 31 Juli a.s. Dankbetuiging. Voor de vele bewijzen van deelnemin; ontvangen bij de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onze bemind: Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, betui gen wij onzen hartelijken dank, NamenB de familie, M. J. ZIJM, Rector. Texel, Juli 1914. Zij, die iets te vorderen hebben van <1. verschuldigd zijn aan de nalatenschap va) Mej. T. STARK, in leven winkelierale: gewoond hebbende te OostereDd en aldaar den 27 Juni 1914 overleden, worden ver zocht daarvan vóór 1 Augustus 1914, op gave of betaling te doen aan ondeigetee- kende. Deunv. GIJDE. Zondag 19 Juli, 's middags 3 uur, tussclicn Comb. Texel II en III Victoria, Helder. Entree 10 cent. Kinderen 5 cent. Het Bestuur. Zaadmarkt C 31. ALKMAAR Voordeelig adres voor houders Telegram-adres J. GROOT, Hersteller, Alkmaar. Vertrek Deu Burg, namiddag U/j uur' De Koog, 25 cent per perpoou. Kindercu io cent. n ii ii 51,3 t 7

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2