N°s 2796 Donderdag 23 Juli 1914. 27st* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex s l. Schuldvorderingen ten laste der Gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel noodigen belanghebbenden uit, die over het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 Juni 1914 eenige leverantiën ten dienste der Gemeente hebben gedaan lo. hunne vorderingen ten spoedigste in te zenden, en wel voor zooveel be treft onderhouds- en herstellingswerken san gemeentegebouwen enz., aan den gemeenteopzichter te den Burg, en voor zooveel andere leveringen betreffende, ter gemeente-secretarie to. hunne vorderingen in te richten overeenkomstig een der onderstaande modellen Dienst 1914. De Gemeente Texel, debet aan Dienst 1914. Nota voor de Gemeente Texel van Texel, den 17 Juli 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Plaatselijke belastingen. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat het kohier tan schoolgelden over het 3e kwartaal 1914, vanaf heden gedurende vijf maan- i ter gemeente-seoretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 20 Juli 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, METS, Loco-B. De Secretaris JONKER. MILITIE. Tweede zitting van den Militieraad. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de Tweede Zitting van den Militieraad voor de ingeschre venen voor de militie, lichting 1915, dezer gemeente zal plaats hebben te Alkmaar stadhuize op Maandag, den 3den Augustus 1914, des voormidd. te 10 uur. In de tweede zitting wordt uitspraak ;edaan omtrent lo. geschiktheid voor den dienst van ien. te wier aanzien het gevoelen der geneeskundigen van den Keuringsraad niet van gelijke strekking was 2o. geschiktheid voor den dienst van ion, van wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aangevraagd 3o. vrijstelling van in hetzelfde jaar geboren broeders 4o. vrijstelling, waaromtrent buiten schuld van hen, wie zij geldt, in de eerste zitting van den Militieraad geen uitspraak ton worden gedaan 5o. uitsluiting van hen, te wier aan een sedert de eerste zitting van den Militieraad eene reden tot uitsluiting 'eend geworden is, voor zoover zij niet foods bij onherroepelijk geworden uit spraak vrijgesteld of ongeschikt bevonden zijn. Voor bijzonderheden, betreffende het geneeskundig onderzoek, de vrijstellingen uitspraken en bezwaren tegen de uit spraken, wordt verwezen naar de bekend making aangeplakt op de publicatie- Mrden. Texel, den 15 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 11—IS Juli. De vlaggen, die eenige dagen geleden te Groningen zoo vroolijk waperden ter eere van het derde eeuwfeest der universiteit hingen nu Woensdag j.l. halfstok. Na de vertolkers van vreugde waren ze thans de vertolkers van rouw. En door sommige van Groningen's straten, waardoor nog kort geleden de veelkleurige maskerade stoet der studenten en de schitterende optocht met H.M. en de Prins trok, bewoog zich thans een indrukwekkende rouwstoet onder do ontroerende tonen der treurmuziek. Het stoffelijk overschot van overste Thom son, werd naar zijn laatste rustplaats ge leid. Een indrukwekkender uitvaart, én te Amsterdam èn te Groningen, had deze niet kunnen hebben. Er werd in de afgeloopen week nog een andere groote doode uitgedragen, ook Jhr. mr. J, van Roëll, vice-president van den Raad van State en oud-minister, werd naar zijn laatste rustplaats gebracht. Bij zijn graf voerde o a, de minister-president Cort van der Linden het woord, de baar werd gedekt door bloemstukken door Koningin en Prins gezonden, in den rouwstoet schreden de hoogstgeplaatste personen uit het land, ministers, Kamerleden, Commissarissen der Koningin en andere hoogwaardigheidsbe- kleeders men zag het als men het niet wist, dat dat er een van Neerlands groote mannen begraven werd. Daartoe behoorde Jhr, Roëll ongetwijfeld. In hem ging een voortreffelijk staatsdienaar heen die zijn vele gaven en talenten steeds gesteld had in dienst van Koningin, land en volk. Er waren ook blijder dingen dan indruk wekkende begrafenissen die inde afgeloopen week om de aandacht vroegen. Daaronder mag stellig ook gerangschikt worden de mededeeling over den toestand der rijks middelen. Een mededeeling die in alle opzichten tot verheuging kon stemmen omdat de Rijksinkomsten over de laatste maand met een groot bedrag de raming overschreden en derhalve een uiterst gunstig beeld gaven van den economiscben toestand in ons land. Er werd over Juni niet minder dan f 18,998,682 door de schat kist ontvangen of f 588,090 meer dan in Juni van het vorig jaar en tevens verreweg het hoogste cijfer, dat ooit in een Junimaand werd bereikt. Trouwens in alle maanden die thans van dit jaar voorbij zijn, waren de in komsten hooger dan vroeger. In het geheel werd er in het eerste halfjaar f4,407,000 meer ontvangen dan in het eerste halfjaar van 1913 en niet minder dan f 8,785,000 meer dan in het eerste halfjaar van 1912. Rekent men met het feit, dat de eigenlijke „vette< maanden voor de schatkist nog moeten komen, dan mag stellig aan het eind van dit jaar een belangrijk overschot worden verwacht. Dat is zeker een mee vallertje waarmee minister Bertling wel het allermeest zal zijn ingenomen. Toch mag niet worden verwacht, dat het gapende gat in de begrooting voor dit jaar geheel door de meerdere ontvangst zal worden gestopt. Daarvoor is er' te veel noodig. Maar niet tegenstaande dat blijft het een zeer verblijdend feit, dat de inkomsten voor de schatkist zoo rijkelijk vloeien, omdat ze een afspiegeling zijn van een gezond bedrijfs leven, van een uitnemende economischen toestand in ons land. Van een opgewekt en gezond leven legde ook getuigenis af de Nederlandsche Mid denstandsbond, die in de afgeloopen week te Dordrecht in algemeene vergadering bij eenkwam. We kunnen met het oog op onze beperkte ruimte hier niet in bijzonder heden treden omtrent hetgeen op de alge- meene vergadering behandeld werd. We volstaan 6iikel met de mededeeling, dat weder verschillende belangrijke onderwer pen ter tafel kwamen en dat o.m. aan het slot der vergadering de krachtige opwekking gehoord werd om met alle macht den strijd aan te binden tegen de oneerlijke concur rentie. Over dit laatste onderwerp is in de laatste dagen weer geschreven. Mr. Aalberse heeft zooals men weet, een wetsontwerp tot bestrijding der oneerlijke concurrentie ingediend en blijkens het voorloopig ver slag had de Kamer nogal wat bezwaren. Ook en vooral daarom is in dezen een krachtige actie van den Middenstand te verwachten. —o—o—o President Poincaré is naar Rusland ver trokken. De Fransche Kamer en Senaat hebben voor dit uitstapje, dat naar hei heet, de bondgenootschap tusschen de republiek en het groote Czarenrijk ten goede zal moeten komen, een crediet van 400000 francs toegestaan. De president, die bij vorige gelegenheden getoond heeft dat hij op koninklijke wijze de republiek kan ver tegenwoordigen, is misschien niet in een al te prettige stemming op reis getogen. Hij gaat op bezoek naar den bondgenoot, die veel belangstelt in een sterk Frankrijk d.w.z. een Frankrijk dat een sterk leger in het veld kan brengen en een flinke vloot in Z6e kan zenden. En nu, vlak voor het bezoek van den president is Senator Hum- bert, de rapporteur van de legercommissie, in den Senaat voor den dag gekomen met zeer opzienbarende onthullingen. Als het waar is wat deze senator wist te vertellen, dan ziet het er met de Fransche lands verdediging allesbehalve schitterend uit, niettegenstaande de vele millioenen daaraan in de laatste jaren ten koste gelegd. De critiek die hij deed hooren komt kort samengevat op het volgende neer: De Fransche nijverheid heeft de gewoonte aan het Fransche leger materieel te leveren dat van mindere kwaliteit is dan wat aan het buitenland wordt geleverd. Daardoor en mede door de fouten der leger-admini- stratie wordt de Fransche veldartillerie gaandeweg minder goed uitgerust dan de Duitsche. Er is nu reeds een tekort aan houwitsers, terwijl de aanschaffing van kanonnen en munitie zeer veel te wenschen overlaat. Verder is de approviandeeriDg onvoldoende, terwijl er in geval van mobi lisatie twee millioen paar schoenen te kort zouden zijn. De versterkingen van de vestingen tusschen Toul en Verdun zijn ten eenenmale onvoldoende, terwijl het materieel om den Moezel en den Rjjn over te trekken niet aanwezig is. Humbert besloot zijn felle critiek met de opmerking, dat de aan het parlement ge vraagde miljoenen weggesmeten geld zou zijn. als de legerorganitatie niet gewijzigd werd en de geest in de leidende diensten niet veranderde. De onthullingen van Humbert verwekten in de Senaat een hevige opschudding, die nog toenam toen de minister van oorlog de juistheid er van voor bet meerendeel moest erkennen. Er werd geroepen om den minister-pre sident en Viviani verscheen. Clemenceau de geweldige, sprong op en eischte onder drukke gestes, waarbij vuistslagen neer daalden op de tafel, dat het parlement onder deze omstandigheden Diet op recès mocht gaan. Hjj maakte er de regeering 'n grief van dat ze mot den slechten toestand bekend is en niets tot verbetering deed. We hebhen geen regeering en geen ver dediging riep hij uit. Onmiddellijk wilde Clemenceau maatregelen tot verbetering in behandeling nemen. Minister-president Viviani wilde daarvan aanvankelijk niet weten. Na de vacantie wilde hij de zaak afdoen. Doch de Senaat nam eeu zóó vijandige houding aan, dat by het raadzaam achtte uitstel tot den volgende dag te vragen. Den volgendon dag waren de gemoederen al heel wat gekalmeerd od kon do minister van oorlog eon poging doen om ze geheel gerust te stelleD. Hij kwam thans eeniger- mate terug op zjjn verklaring van den vorigen dag en verzekerde nu, dat de toestand toch niet zoo ern3tig was als Humbert en Clemenceau het hadden voor gesteld. Bovendien werkte de regeering met grooten Uver om alle misstanden op te heffen. De.Senaat liet zich geruststellenen met met een flinke meerderheid werden de legercredieten toegestaan, waarna de Senaat op recès ging. Met een gerust hart kon Viviani, de minister-president nu zjjn koffers laten pakken, om met president Poinoaré op reis te gaan naar Rusland. En Clemenceau mag gaan uitrusten van de parlementaire vermoeienissen, met de hem welgevallige gedachte wellicht, dat bfl den president, die hij als zijn tegen stander beschouwt, een leelijke koolgestoofd heeft. Want in een prettige stemming zal de president na de zoo ongelegen gekomen besprekingen in den Senaat, wel niet op reis getogen zijn. —o—o—o— Albanië blijft nog voortdurend jin bijzon dere mate de belangstelling tot zich trekken. De aandacht vestigt zich thans voornamljjk op het zeiden, waar Epiroten, opstandelingen en Grieken de Albaneesche troepen ver drijven en de dorpen in bezit Demen. En niet alleen de Albaneesche troepen, doch ook dc bevolking wordt verjaagd, of indien ze blijft, uitgeplunderd en vermoord. Er moeten in de laatste dagen door de Grieken en Epiroten weer eenige duizenden Alba- neezen meest vrouwen en kinderen, op de meest afschuwelijke wijze vermoord zijn. Thans rukken ze op naar Valona, dat echter door de Nederlandsche officieren prijs gege ven zal worden. Naar luid der berichten althans werden de kanonnen, machinege weren en munitie overgebracht naar Durazzo dat men tot het uiterste verdedigen wil en zullen de Nederlandsche officieren en de Albaneesche troepen spoedig volgeD. Intusschen heeft Ismail Kemal de bevol king te Valona gemobiliseerd om de stad tegen de aanrukkende vijanden te verdedi gen Kemal's toespraak werd door de menigte geestdriftig beantwoord met kreten als: „Leve de oorlog!" „Leve Albanië!" „Leve onze M'bretEr werd een commissie gevormd, die tot taak heeft de vluchtelingen uit het door de opstandelingen bezette ge bied te helpen en zorg te dragen voor de families van de verdedigers der stad. In Durazzo heeft de beraamde verdediging van Valona intusschen geen instemming gevonden, daar zjj toch geen succes zal hebben tegen den. vijand, die uit geregelde Grieksche troepen bestaat. Bovendien hoopt men te Durazzo, dat de mogendheden na den val van Valona zullen intervenieeren. Niettegenstaande dat, wordt de verdedi ging van Valona toch krachtig ter hand genomen. De Oostemijksche kapitein TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Toor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'inden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iodere regel moor 0 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekond. Bewijsnummers 3 Cts. por nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1