Binnenland. Gemengd Nieuws. Ghilardi heeft zich met de verdediging be last, terwijl de Albaneesche majoor Husni het opperbevel voert. Dat zij met een handjevol boeren de stad zullen kunnen houden, wordt zeer betwijfeld, waar de Epiroten en hun helpers tusschen 4 en 5000 man tellen. De Nederlandsche officieren zien er geen kans toe met het onbetrouw baar stelletje, waarmee ze den boel moeten opknappen, 't Is voor hen hopeloos werk. De troepen toch waarover onze officieren beschikten in Epirus waren allesbehalve superieur. Enkele dappere betrouwbare kerels werden er wel onder gevonden, doch de rest had de brui aan 't vechten en ging liefst maar wat plunderen. Het geroofde goed werd dan naar hun dorpen vervoerd, waarna de heeren terugkeerden. En tegen dat alles stonden de officieren machteloos. Het was hun niet mogelijk met succes op te treden tegen de EpiroteD, te minder waar deze versterkt werden door geregelde Grieksche troepen. Het feit is niet te loochen, dat de Grieken weer bezig zijn een leelijke rol tespelen in Zuid-Albanië. Vooral in Italië maakt men zich daarover boos en naar luid der berichten, heelt de Italiaansche regeering reeds een waarschu wing gericht tot die te Athene. Italiëzal niet kunnen toezien, dat Valona door Grieksche troepen bezet wordt. Het kan de bezetting van de baai van Valona niet gedoogen en Griekenland mag zich wel eens behoor lijk rekenschap geven van zijn verfoeielijke intriges. Italië zal verhinderen dat Grieken land zich ten noorden van kaap Stylos uitbreidt en Valona in handen valt van welke zeemogenheid ook. Dat het in Italië ernst met een en ander is, blijkt wel uit het samentrekken van een beduidende Italiaansche troepenmacht te Brindisi. Deze troepenconcentratie heeft waarschijnlijk ten doel om Italië in staat te stellen, onmiddelijk krachtig op te treden als de onderhandelingen, die thans tusschen de kanselarijen gevoerd worden, niet tot een bevredigend einde leiden. In Durazzo is de toestand overanderd. De komst van de Roemeensche troepen heeft den vorst weer nieuwe hoop gegeven. Er zijn nu 125 jonge Roemeniërs aangekomen, met eenig6 officieren en weldra zullen 375 anderen volgen. Met 500 goed geoefende manschappen is meer uit te richten dan met 5000 onwillige onbetrouwbare Alba- neezen, maar het zal toch zeer de vraag zijn of ze de vijand buiten Durazzo zullen houden. En ook al gelukt dat, dan nog is de troon niet gered alleen een volkomen onderwerping van de opstandelingen en Epiroten zal dat tengevolge kunnen hebben. De Prins von Wied is met zijn Roemenen thans in de wolken, terwijl hij daarentegen de Hollandsche officieren opvallend koel behandeld. De correspondent van de „N. R. Ct." te Durazzo schrijft o m. aan zijn blad De Nederlandsche officieren willen weg uit Albanië en liefst zoo spoedig mogelijk. Dagelijks treedt het duidelijker aan den dag dat hier voor hen niets meer te doen valt dan wat ze gedaan hebben, al wat ze hier reeds hebben opgeofferd en gewaagd door nie mand meer gewaardeerd wordt, maar liefst vergeten wordtdat men in het Paleis hen al evenzoo krenkend nalatig behandelt en in de meeste gevallen negeert, als men het ook met d'e internationale commissie van toezicht en andere werkelijk vast ingestelde overheidsorganen meent te kunnen doen. TEXEL, 22 Juli 1914. Na afgelegd examen werden Zater dag de volgende leerlingen geplaatst in de 2e klasse van den 2-jarigen cursus der Zeevaartschool alhier C. G. Bakker en J. N. Bruin, den Burg. G. Eijkenduijn van Amsterdam. J. R Flens, van de Koog. A. v. d. Hoek van den Haag. W. Koningstem, van den Helder. M. M. C. Kreeft, van den Haag. S. Lap, van Cocksdorp. F. R. v. d. Palm, van Batavia. A. Zee, van Abbekerk. Van meer dan eene zijde maakt men ons opmerkzaam, dat de dochter van den heer K. in tegenstelling met ons bericht wel degelijk aan de juiste kant uitweek, doch daarbij het ongeluk had tegen de rollaag te lijder, en zoo doende kwam te vallen, mot het be kende gevolg. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat de toestand van de patiente vooruitgaande is. Zaterdag j 1. werd door den heer Th. Visser, leerling der Zeevaartschool alhier, te 's Gravenhage met goed gevolg examen afgelegd voor Sen stuurman, Groote Stoomvaart. Vorige week deed G. Kikkert, zoon van den heer G.D.Kikkert,alhier met goed gevolg overgangsexamen van de 2e naar de 3e klasse der H. B. S. te Alkmaar. De uitvoering van Texelsch Fan farecorps Zondag gegeven, mag weer als goed geslaagd beschouwd worden. Jammer dat zon en stof het vertoeven aan de Koogerweg, althans vóór de muziektent ondragelijk maakten. De opkomst van het publiek was niet zoo groot als gewoonlijk en geen wonder, want elk schaduwrijk plekje was, zonder muziek, zeker verre te verkiezen, boven het verblijf in de brandende zon op een stoffige straatweg ook al hadden er de grootste virtuosen een uitvoering gegeven. De volgende uitvoering zal waar schijnlijk 2 Augustus en dan in de avonduren worden gegeven. Door de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer, alhier, wordt dezer dagen wederom een groote i-eclame op touw gezet. Men vei zoekt ons mede te deelen, dat deze week voor bovengenoemd doel bijdragen zullen worden gevraagd en de ingezetenen, vooral de neringdoenden te wijzen op het groote belang, dat zij hebben bij een toenemend vreemdelin genverkeer. Niet alleen hotelhouders, pension houders en stalhouders, maar ook slagers, kruideniers, bakkers, sigarenhandelaars, ja wie niet al hebben er de een meer de ander minder belang bij. Laat ieder door zijne of hare bijdrage toonen hoe het streven van de vereeni ging wordt gewaardeerd. De commissierapporten over de voordrachten van Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn verschenen. Wij ontleenen aan de Telegraaf het volgende omtrent Stoom bootdienst op Texel. In afwijking van het voorstel van Ged. Staten, die tot afwijzing adviseerden, geeft de meerderheid der commissie in overweging, de gevraagde subsidie van f 3000 aan de N.V. Texel's Eigen stoom- onderneming te verleenen. In de com missie is breedvoerig over deze quaestie gesproken. Een lid deelde mede dat de „Ada van Holland," die voor f30,000 te boek staat nu reeds geen f 5000 waarde meer heeft, Er is in de onder neming te weinig afgeschreven. Andere leden wezen evenwel op andere subsidies, die de provincie geeft, o.a. f5000 aan den stoomvaartdienst Harlingen Ter schelling. Verschillende leden pleitten voor voortzetting der subsidie, althans nog voor een jaar. Men uitte voorts de meening, dat Texel met dezen stoomboot alleen niet geholpen is. Hoog noodig is een tramwegdienst op het uitgestrekte eiland. Het zoude echter niet mogelijk zijn daarvoor op Texel geld bijeen te brengen, zoolang de menschen die in menig geval hun spaar penningen geofferd hadden voor de stoomboot, geen cent dividend op huu aandeel in de onderneming ontvingen. Het lid van Ged. Staten verklaarde, dat dit college siechts noode gekomen was met het voorstel tot afwijzing. Dit college is evenwel van meening, dat men slechts dan mag subsideeren, wanneer er vrees bestaat, dat de instelling anders het leven niet zal houden. In dien toestand verkeert deze onderneming niet. Ze is geenzins noodlijdend en vrees, dat het postcontract niet verlengd wordt, bestaat niet meer. Een provin ciaal subsidie mag niet strekken, om uitkeering van dividend te verzekeren. Een ander lid, dat de meening van Gedeputeerde Staten deelde, gaf als zijn meening te kennen, dat de begrooting den indruk maakte opzettelijk gedrukt te zijn. Sommige leden, die voorname lijk cp grond van het veel te geringe bedrag der afschrijving op de booten (een ketelfonds bestaat zelfs in het ge heel niet) voortzetting van het subsidie noodig achtten, hadden bezwaar tegen de ingevoerde tariefverbooging. Een der ernstigste grieven tegen de maat schappij, die vroeger het monopolie van den passagiersdienst had, was deze, dat de tarieven te hoog waren. Thans is het monopolie in handen van „Texels Eihen Stoomboot-Onderneming" en we der zijn de tarieven verhoogd en de retourbiljetten zijn jafgeschaft. Deze leden wenschten, dat bij het verleenen van het subsidie als eisch zoude worden gesteld goedkeuring der tarieven door Gedeputeerde Staten. En aan de „Opr. Haarl. Ct." ontlee nen betreffende Zeevaartschool Texel. De commissie adviseert het subsidie te brengen van f 1550 op f 2250. Bij de door den bouwkundige J. J. Schoeffelenberger van Helder alhier''ge houden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor den beer W. Wuis, werden 4 biljetten ingeleverd: G. de Roos, Texel f 6765,— K. du Porto f 6610, J. Molenaar f 4195.— W. Braggaar Helder f 3975,— Oiideschild, 20 Juli. In de laatste dagen komen hier bijna dagelijks plezierjachten en jachtjes in de haven. Lang blijven zij er echter niet. De eigenaars maken gewoonlijk met hun gezelschop een grooter of kleiner ritje over Texel, om daarna weder een andere haven op te zoeken. Gisteren hield de afdeeling Texel van de S. D. A. P. een propagandatocht voor Algemeen Staatspensioen over Texel, 's Morgens te ongeveer 10,uren werd de tocht met plm. 40 deelnemers ondernomen. Het geschiedde per flets. Bijna alle fietsen waren voorzien van een rood vlaggetje, terwijl vele heeren- fietsen prijkten met borden met opschrif ten als: Ouderdomspensioen, Algemeen Staatspensioen, Op naar de meeting enz. Het plan was een bezoek te brengen aan de Cockdsdorp, Oosterend, de Waal, de Koog en den Burg. Te ongeveer 6 uur waren bijna alle deelnemers weder hier gearriveerd. Oosterend, 21 Juli. De heer B. Elzer, hoofd der school te Oost, komt als no. 1 voor op de voor dracht ter benoeming van een hoofd der school te 't Zand, gemeente Zijpe. Gisteren vlogen hier reeds wilde ganzen rond. Gewoonlijk ziet men zulke vogels bij ons niet voor het begin van October. Zijn het voorspellers van een strengen winter Vlieland. Geslaagd voor 2en stuurman, groote stoomvaart de heer W. F. Sont, leerling der Zeevaartk. school alhier. Evenals op het ons naburige eiland Texel werd ook hier Vrijdagavond een luchtschip waargenomen boven de Noord zee, zeer snel zich verwijderende in N. O. richting. Velen waren toevallig getuigen van het interressante schouw spel. Woensdagavond liet iemand te Helder zijn twee zoontjes een bad nemen in de Noordzee. Hij zelf stond aan het strand, met een touw in de hand, welks uiteinden hij om de lichaampjes der knaapjes had gebonden. Eensklaps, toen de lijn geheel was uitgevierd, brak het touw, en een der kinderen verdween in de diepte, meegevoerd door de sterke stroom. De doodelijk verschrikte vader sprong geheel gekleed te water en mocht na veel moeite er in slagen, zijn kind, dat reeds een ieder verloren waande, te redden. Groot opzien verwekt te New-York de zelfmoord van den multi.millionnair Sloane, die van een 3 M. hooge brug in de Hüdsonrivier sprong. In Friesland vertoont zich op som mige plaatsen de aardappelziekte. Na de benauwende dagen van verleden week is de ziekte {toegenomen. Men tracht door besproeiing zooveel mogelijk de voortplanting der ziekte tegen te gaan. Vischjes vangen. Een 8-jarig knaapje, wonende aan de Rijndijk te Hazerswoude, dat aan het visschen was, raakte te water en kwam jammerlijk om het leven. Te Zandvoort is zekere Kroons- bergen door den bliksem doodgeslagen. De staking aan de Haagsche Tram weg Maatschappij duurt voort, de staking heeft thans acht dagen geduurd. Naa: aanleiding daarvan heeft de heer Hoejen- bos, lid van de gemeenteraad, in d; zitting van Maandag geïnterpelleerd ove: de voorwaarde in de concessie aan d« H. T. M. genoemd, dat de gemeente he: recht heeft de concessie, in verband me: de geheele of gedeeltelijke staking, ver vallen te verklaren. Besloten werd het rapport van dei rechtsgeleerden raadsman der gemeents af te wachten. Gisternacht heeft de fabrikant 6, P., uit Amsterdam, bij de politie Roozendaal aangifte gedaan, dat hij jt den trein van Amsterdam naar Ant werpen, vermoedelijk tusschen Roozeu daal en Eoschen, beroofd is van ee: een portefeuille, inhoudende een bedra; van ongeveer f 100,000 aan diamanten Van den dader of den daderes is noj geen spoor ontdekt. Maandag is bij het zwemmen it de Dommel verdronken Petrus v. d, Zanden uit Boxtel. Hij laat een weduwe met 6kidderenna Een auto gevonden. Zondagnacht halféén werd op den Ouden Scheveningscheweg de particn liere auto, genummerd 3888, onbeheerd aangetroffen. De lantarenlichton voorei achter brandden toen nog, de wielban den waren nog warm. De auto was uil de richting van Scheveningen gekomen en was vermoedelijk toen daar neergezet en verlaten en scheen ook onbeschadigd te zijn. Onder Barneveld is de landbouwer M. v. d. B., waarschijnlijk door de warmte bezweken, dood op het land gevonden, De 18-jarige knecht H. Poot van don slager Hakkert te Vianen, moesl Zaterdagavond ijs halen van de aanleg plaats der reederij op de Lek aldaar, Daar hij nog wat te vroeg was, ging hij nog even zwemmen, met het treurige gevolg, dat hij bijna onmiddellijk weg zonk en verdronk. Direct is men begonnen met dreggen doch het lijk was Zondagavond nog niet gevonden. Men kan zich den toestand voorstellen, toen de kleederen van den jongen bij zijn ouders, die te Vreeswijk wonen, werden thuis bezorgd. De eerste appelen. Ter veiling te Eist (Betuwe) werden de eerste vroege appeleu (Yellow Trans parent) verhandeld tegen 20, en de eerste vroege peren (JanbazeD) tegen ld a 12Vs ct. per pond. Het ongeveer 10-jarig zoontje van J. K. Schel tens te Meppen, dat een weet te voren van een tuinhek is afgevallen en zich bezeerde aan den schouder, is aan de gevolgen overleden. Aan het overzicht van den stand der landbouwgewassen onder mede werking van de Rijkslandbouwleeraren, samengesteld naar gegevens verstrekt door de correspondenten van de Directie van den Landhouw en verspreidt door het Ministefie van Landbouw, Nijverheid en Handel, ontleenen wij het volgende: Sedert het verschijnen van het oogst- overzicht van midden Juni zijn de vooruit zichten van den oogst der meeste ge wassen er zeer op verbeterd. Het droge en koude weer in Mei en begin Juni is gevolgd door eene periode van jzeer groeizaam weer, zoodat de gewassen zich buitengewoon voordeelig hebben ontwikkeld. Voor den hooioogst kwam deze verbetering in de weersomstandig heden reeds te laat, zoodat deze niet groot is. Het grootste deel van het hooi is echter uitstekend gewonnen en dus van goede qualiteit. Het weiland is in de laatste weken aanmerkelijk bijge komen, hoewel er nog nergéns overvloed van gras is. Suiker- en voederbieten, die er midden Juni op vele gronden zeer bedenkelijk voor stonden, zijn boven verwachting gegroeid. Toch zijn er, vooral op zware gronden, nog vele onregel matige perceelen bieten Aardappelen en vlas zijn eveneens belangrijk in stand verbeterd, en daar de andere gewassen zich mede krachtig hebben ontwikkeld, kunnen de vooruitzichten van den oogst over het geheel gunstig worden genoemd, Op de klei loopt de stand der gewassen vrij sterk uiteen. Op de lichte klei is de stand veelal zeer goed, op de zware daarentegen laat hij nog veel te wen- schen over. Van het opt red m van ziekten en

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2