Binnenland. Gemengd Nieuws. TEXEL, 29 Juli 1914. Onze vroegere plaatsgenoote Mej. E. Bakker, onderwijzeres te Hillegom, deed vorige week met goed gevolg examen voor de hoofdakte. Premiekeuring. De keuring van de Provinciale Rege lingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noordholland gaf Dinsdagmorgen op het marktplein heel wat vertier. De hengsten voor inschrijving in het stamboek aangeboden, werden beiden afgewezen, van de 8 merriën met veulen werd slechts, één opgenomen, die van den heer D. Keijser Dz. Een aanhoudingspremie van f200,— werd toegekend voor Arthur II eigenaar de heer -M. A. Langeveld, eenzelfde premie van f.30,— voor het merrie veulen, vader Arthur II, moeder de pas in het stamboek opgenomen merrie, eigenaar de heer D. Keijser Dz., zoomede een aanhoudingspremie van f20,— aan een van de vijf aangeboden jonge merriën, en wel aan een afstammeling van Robert IV, eigenaar de heer P. J. Witte. Texelsch Fanfarecorps, De voorgenomen uitvoering op Zondag avond a.s. gaat niet door. OORLOG. 't Was Maandag niet zonder een zekere bezorgdheid, dat het verhaal hier ging van mond tot mond, dat mobilisatie te wachten was en in verband daarmede het postkantoor de heele nacht zou open blijven en dat waarschuwingen waren uitgereikt aan de manschappen dei- landweer, behoorende tot de kustwacht, dat zij zich gereed moesten houden. Het komt ons zeer verklaarbaar voor, dat vooral zij die daarbij wat nauwer betrokken, met eenige wrevel vervuld waren. Alleen reeds de gedachte aan de mogelijkheid van gezin, huis en werk kring te zullen moeten verlaten om, ongeacht nog de mogelijkheid van mis schien met het geweer in de vuist te moeten optreden tegen menschen die ons nooit iets misdeden, ver van huis in ledigheid en onnut den tijd te moeten doorbrengen, die in de woonstee zoo nuttig en noodig besteed dient, wekt dat. Gelukkig is het bij allerlei voorbe reidingen, om onze neutraliteit te be waren, gebleven en het komt ons voor, dat hoewel de beide partijen zich mobiel maken, er reeds veel gewonnen is, dat tot. heden niet tot vijandelijkheden is over gegaan, niet alleen, maar dat de oorlogs zuchtige stemming, vooral bij Servië reeds begint te tanen. Laat ons hopen, dat de zaak nog zal worden bijgelegd. Het bemiddelingsvoorstel van de Engelsche minister Grey schijnt alleen van de zijde van Duitschland in verband met de bondgenootschap met Oostenrijk- Hongarije, met eenige terughoudendheid te worden aanvaard, doch overigens en vooial door Frankrijk met instem ming te worden ontvangen. Oosterend, 28 Juli. Elders leest men, dat de N.V. Handels vereniging „Wilhelmina" niet meer coöperatief zou werken. Deze mededee- ling moet op misverstand berusten, reeds dadelijk na de laatste vergadering werd in de plaatselijke bladen mededeeling gedaan van de veranderingen in het Bestuur. De nieuwe aanlegsteiger achter Oost voorziet in een groote behoeftebijna steeds wordt er gebruik van gemaakt. De toekomst zal evenwel leeren, dat deze los- en laadplaats niet voldoende is. Reeds nu moet soms het eene schip naar het andere wachten. Vlieland, 24 Juli. Het badseizoen voert, als ieder jaar, ook thans weder vele vreemdelingen naar hier. Het aantal badgasten stijgt met den dag, hotel en pensions worden vol. Ook des Zondags is het bezoek der dagjesmenschen zeer druk. Hoe genieten in dezen warme zomer allen aan zee 1 Zondag 1.1. gaf het Fanfare-corps een uitvoering aan het badpaviljoen en de belangstelling daarin was groot. Yelen hadden voor de muziek gaarne de warme wandeling over. Terzijde van den badweg is het nieuwe gebouw der vacantie-kolooie uit Leeu warden verrezen Het prachtige ge bouw nadert zijn voltooiing. Oorlog- tussclien Oostenrjjk-IIongarije en Servië. In aansluiting op ons overzicht van de gebeurtennissen van de vorige week doen wij enkele berichten omtrent de politieke toestand in Oost-Europa volgen. 't Is niet wel mogelijk uit de chaos van berichten, die de groote dagbladen bevatten zich een juist beeld van den stand van zaken te vormen. Volgens de „Temps" heeft Servië er in toegestemd officieel af te kondigen, dat alle anti-Oostenrijksche vereenigin- gen moeten worden ontbonden, dat de wet op de dagbladpers gewijzigd wordt en dat alle officieren en beambten, die zich gecompromitteerd hebben, op non activiteit gesteld zullen worden. Maar Servië protesteert tegen den eisch, dat Oostenrijksche beambten zitting moeten nemen in de enquête-commissie en doet in geval Oostenrijk hiermee geen genoe gen neemt, een beroep op het scheids gerecht van den Haag en de mogend heden. Dit antwoord wordt door Oostenrijk- Hongarije niet voldoende geacht, vooral omdat de nota waarin het antwoord van Servië vervat is in zoo vage bewoor dingen moet zijn gesteld, dat er totaal geen houvast aan is. Uit Weenen wordt aan de „Lokal Anziger" gemeld„Naar in goed inge lichte kringen verluidt, verklaarde de Servische minister van oorlog in den ministerraad dat het leger in geen geval de eischen, betreffende de arres tatie en de bestraffing van officieren, aanvaarden kan, en dat voor de kroon het gevaar bestond, dat, wanneer de regeering deze eischen zou inwilligen, het leger tegen de dynastie in opstand zou komen." Bovenstaand bericht werpt vooral een eigenaardig licht op den stand van zaken in Servië. Het Vorstenhuis regeert bij de gratie van het leger of liever der legerautoriteiten. Met dat al, de toestand is kritiek, en de bondgenootschappon tusschen ver schillende rijken van Europa maken de toestand nog kritieker. Rusland is met zekere banden aan Servië verbonden en op den steun van Rusland schijnt Servië te rekenen. 't Is te hopen, dat, aldus Rott. Nieuws blad, verstandelijke overwegingen, als daar zijn, dat de reorganisatie van het Russische leger nog niet is (afgeloopen, dat de oogst dit jaar voor een groot deel mislukl is en dus hongersnood kan dreigen, dat de financieele toestand allesbehalve gunstig is en dat binnen- landsche onlusten dreigen, Rusland zullen weerhouden, want - zoo vervolgt het zelfde blad wordt Rusland door de oorlogzuchtige stemming meegesleept, dan zal gebeuren, wat Bismarck steeds steeds heeft getracht te voorkomen „Dan zal Europa van den Oeral tot de Pyreneeën en van Jutland tot de Zuidpunt van Italië in vlammen staan en zal een oorlog ontbranden, waarin zes millioen man gewapend tegenover elkander zullen staan, een oorlog, zooils de wereld nog nimmer heeft aanschouwd." Mogen dus de regeeringen van de landen, die op het oogenblik het lot van Europa in banden hebben, zich van hun verantwoordelijkheid ten volle bewust zijp. Een geruststellend bericht. Onze regeering heeft een bericht ont vangen dat de Oostenrijksche regeering aan Rusland heeft gemeld dat haar nota niet als een ultimatum is bedoeld. Dien tengevolge ziet men hier den toestand met meer optimisme in dan gisteren. Het Haagsche Correspendentiebureau meldt Hier ter stede ontvangen berichten volgens welke de oorlogstoestand voor Oostenrijk-IIongai ije nog Diet was inge treden en tot dusver slecht de diplomi- tieke betrekkingen met Servië zijn afge broken, werden volkomen bevestigd door den Oostenrijk-Hongaarschen gezant, alhio.1 baron Giskra. De hoop op eeu minnelijke schikking vervlogen Volgens de laatste berichten in de groote bladen zou de oorlog gisteren niet alleen verklaard zijn, doch zelfs de vijandelijkheden aan de Bonisch-Servische grens reeds begonnen zijn. Wij meenen goed te doen er op te wijzen, dat het alles nog kiantenbe- richten zijn en dat de onderlinge wed ijver der bladen reeds meermalen cor respondenten verlokte tot mededeelingen die de toets der waarheid niet konden weerstaan. 't Is een eigenaardig iets; dat menschen, die overigens van de groote vraagstukken van den dag weinig notitie nemen, warm loopen als er sprake is van oorlog en oorlogkansen, we herinneren ons dat vooral uit den oorlog in Zuid-Afrika. Het is dus geen wonder, dat in een land als Duitschland, dat zich verwant gevoeld aan Oostenrijk het groote pu- pliek de dagbladen bestormd om steeds nieuwe berichten en de zucht om de eerste te wezen verlokt menig blad dingen op te nemen, die in een volgend nummer moeten weersproken worden. Wij wenschen dat ook de bedoelde berichten als voorbarig en onjuist zijn te brandmerken. De in Nederland vertoevende Oos tenrijkers en HongareD, die dienstplichtig zijn in hun laDd, worden opgeroepen zich naar hun vaderland onmiddellijk te begeven. Zij krijgen hun reiskosten vergoed en aan deserteurs wordt am nestie verleend. De secretaris van den Oostenrijkschen consul-generaal te Amsterdam, vertrok hedenmorgen met den eersten trein naar Heerlen, om daar vertoevende Oosten rijksche mijnwerkers op te roepen. Mnd. Ct. Haagsche tramstaking. In de Zondagavond gehouden vergade ring besloot het trampersoneel, na uit voerige besprekingen, om op grond van de resultaten, verkregen bij de laatste conferentie met mr. D. van Houten, de staking te eindigen. Het besluit tot opheffing der tram staking werd met algemeene stemmen genomen in een bijna voltallige verga dering, op grond van de volgende drie punten le. dat de arbeidsvoorwaarden vast gesteld zullen worden door een commis sie, in overleg met de H. T. M. directie, onder goedkeuring van B. en W. en in overeenstemming met het [gemeente- werklieden-reglement 2e. dat geen rancune maatregelen zullen worden genomen 3e. dat het personeel geleidelijk in dienst zal genomen worden en de oude plaatsen zal hernemen. In levensgevaar bij het baden in zee. Men schrjjft uit Katwijk aan Zeeaan de Nieuwe Ct. Gisterenmiddag tegen halfvier begaf de heer W. uit Leiden zich in de zee. Deze was zeer wild, maar levert voor goede zwemmers als de heer W. is, geen gevaar. De heer W. beging, waarschijn lijk de fout tegen den stroom, „tocht" geheeten op te zwemmen, waardoor hij zeer vermoeid werd en afgemat zich moest overgeven aan de golven. Hij ging op den rug liggen en trachtte zich zoodoende boven te houden. Een heer en dame zagen, dat W. zich in gevaar bevond en begaven zich ook te water, maar verkeerden spoedig ook in levens gevaar. Natuurlijk had men den nete- ligen toestand van de drenkelingen op het strand opgemerkt en de heer D. Parlevliet van Katwijk aan Zee begaf zich gekleed te water. Het mocht hem gelukken den drenkeling bij het been te grypen en een klein eind naar den wal te trekken. Intusschen had men den redder een lijn kunnen toewerpen, die hij greep. Zoo mocht het P. gelukken een menschenleven te redden. Ook de andere twee personen werden gered. „haastige spoed is zelden goed". Men schrijft uit Oudenbosch aan de „Telegr." De zucbt onzer provinciale nieuws bladen om telegrammen en bulletins toch maar den primeur te hebben, leidt nogal eens tot zeer vermakelijke ver gissingen Hebben wij dit gezien bij de geboorte van Prinsesje Juliana door een provin ciaal blad hier in de omgeving werden in onderscheidene plaatsen 3 verschillende bulletins uitgegeven verkondigende de ge boorte van een prins, een prinsesje en een tweeiing (prinsesjes) ook du weer mo6ten we ervaren, dat haastige spoed zelden goed is. Het „Dagblad van Noord-Brabant" stuurde zijn agenten eenige dagen vóór het overlijden van den bisschop van Breda reeds pakketten met bulletins thuis waarin het overlijden van den bisschop gemeld werd. Het gevolg was, dat men in Hoeven en andere plaatsen reeds twee dagen vóór den dood van mgr. wist, dat deze gestorven was Yelen zal nu het bekende spreekwoord indachtig geworden zijn„een ezel stoot zich geen tweemaal aan deDzelfden steen". Niet alzoo het „Dagblad" hetgeen bleek bij de benoemiDg van den nieuwen bisschop van Breda. Ook nu had de administratie 3 ver schillende pakketten aan hare agenten gezonden, één dat Mgr. Hopmans, één dat de president van het Gr. Seminarie Mgr. Hopstaken, en één, dat de Breda- sche pastoor H. Schraauwen tot bisschop benoemd was. In Rozendaal werd het pakket met de bulletins van pastoor Schraauwen be zorgd en andere bladen brachten tege lijkertijd de benoemiDg van Mgr. Hopmans zoodat voor het avond was geworden, daar een hopelooze verwarring heersebte. Men vertelde ons zelfs, dat bij sommigen het verschil van meening zóo hoog liep, dat hier en daar kloppartijen het gevolg er van waren. Men moet niet vergeten dat het op een Maandag was. Of het „Dagblad" nu geleerd zal heb ben Botsing met een procesverbaal omdal men Hollandsch spreekt. In de Hoogstraat te 's GraveDhage reden door een verkeerde zwenking van een moterflets met zijspanwagen twee fietsrijders tegen dit voertuig op. Een der fietsers kwam onzacht in de armen terecht van een in den zijspan- wagen zittende dame, waardoor beiden bnilen en schrammen opliepen. De andere fietser sloeg eerst tegen de motorfiets aan en vervolgens tegen een winkelruit. Ook hij bekwam lichte kneuzingen. De fietsen, evenals het motorrijwiel, werden beschadigd. 't Niet onaardige geval deed zich voor, dat de politie procesverbaal tegen den motorrijder wilde opmaken, doch zich niet verstaanbaar kon maken, daar 't een buitenlander was. Teneinde raad, werd nu maar tegen de fietsers procesverbaal opgemaakt. Grieven tegen de Haagsche tram. Door de vereenigiDg Bezuidenhouten Wijk VII's Belang zijn stappen gedaan om te geraken tot eèn centraal-comité uit de vereenigingen Bezuid6Dbout en Wijk VII's Belang, Duinoord, Scbev, Belang, Handel, Nijverheid en Gemeen tebelangen, de Vereeniging tot bevorde ring van het Yreemdelingenverkeer en de R. K. Middenstandsvereeniging „de Hanze", afdeeling den Haag, welke zich ten doel zal stellen een openbare bespre king van de verschillende grieven tegen de bestaande exploitatie van de Haag sche tram, zoowel tegen het dure tarief, het zöaestelsel, alsmede de onvoldoende tramverbindingen tusschen de verschil lende stadsdeelen onderling, als wel mei de stations. Even over het noordelijke deel van onze oostelijke grens woont een land bouwer, die op Nederlandsch gebied boodschappen ging doen. Hij had ook ee» pakje lucifers van zes cents medege nomen. Aan de grens werd bij door de Duitsche grenscoramiezen aangehouden, Voor dat pakje lucifers moest hij bij die gelegenheid 38 mark of f22.80 boete betalen. Den 16den Augustus zal het 50 jaar geleden zijn, dat het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam werd geopend, Het ligt in de bedoeling, dien dag te herdenken,, en dan tevens te herdenken den hondersten geboortedag van den stichter van hst Paleis voor Volksvlijt dr. S. Sarphati. Rood Zaandam. Het incident der Diet-toelating van Duitsche werklieden te Zaandam is bij de Regeering aanhangig gemaakt dooi de Zaabsche werkgevers. Hierbij moet ook de vraag betrokken zijn of de burgemeester dan wel de com missaris van politie, tevens van Rijks politie, tot handelen bevoegd was. Men meldt uit Leidern Zaterdag herdacht de heer W. J. Bruins sedert tal van jaren afdeelingschef bj A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij! dat hij voor een halve eeuw in dienst trad bij nu wijlen de heer A. W. Sijthoff. Van verschillende zijden in en buit® de uitgebreide zaak werden den jubilaris geschenken en geiukwenschen aange boden. Over korten tijd zal de beer Bruins in de gelegeDhe:d worden gesteld rust te nemen. Tot heden heeft hij nooit wegens ziekte verzuimdwel een z# zaamheid I

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2