jpjpj N° 2799 Zondag 2 Augustus 1914. 27st' Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Ui tg. Firma LAN GEVELD DE R Q O IJ, Parkstraat, Burg op Tex el. Keuring van Dekhengsteu. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis le. dat de gewone Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten in dit najaar zal worden gehouden in deze ge meente op 22 September e. k. des voorm. s. dat tot deze keuring worden toe gelaten alle hengsten, die tenminste 2Va jaar oud zijn 3e. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan tenminste drie weken voor de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te reuden aan den Secretaris der provin ciale regelingscommissie (den heer W. Teengs te A 1 k m a a r) met opgave van a. naam en woonplaats van den eige naar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bij zondere kenteekenen van den hengst, bonevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboek- Dammer c. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders als van moe derszijde, en naam en woonplaats van den fokker 4e. dat een hengst, na bovengemelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder voor den dag der keu ring een som van tien gulden bij den genoemden secretaris stort 5e. dat inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den secre taris der regelingscommissie voornoemd zullen worden verstrekt. Texel, den 31 Juli 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, 6AARLANDT. De Secretaris, JONKER. TEXEL, 1 Augustus 1914. - Onze vroegere plaatsgenoot, de beer W. H. Dalmeijer, deed Donderdag met goed gevolg examen voor commies er Posterijen en Telegrafie. - Bij de gehouden examens voor de hoofdakte te Amsterdam] slaagde o. m. onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Kikkert, thans onderwijzer te Koedijk. !De Oorlog. 30 Juli. De stroom van berichten houdt aan, doch het valt nog altijd moeielijk uit dien stroom iets op te pikken waar houvast sin is. Heel Europa schijnt de bezinning te hebben verloren, en in een staat van opwinding te verkeeren. Waarom Hoe zoo 't Is de vrees voor internationale ver wikkelingen, 't is de vrees voor een slgemeene oorlog, die allen schijnt te bezielen. Bestaat er gevaar voor? Wij weten het niet, doch zonder ge- 'Hr is de toestand zeker niet. Vrees is een slechte raadsman, zegt oen bekend spreekwoord, en wij gelooven bet die raadsman op het mement te veel jh'ioed wordt toegekend. Vanwaar anders die machtige beroering in de geldwereld waardoor men zich genoodzaakt ziet alle effectenbeurzen en geldmarkten te sluiten. 't Is de vrees, voor een misdadig opzet, de vrees, dat hetgeen thans is geschied reeds lang te voren was beraamd en dat slechts op een gelegenheid was gewacht om het plan uit te voeren, de vrees, dat, laten wij het maar zeggen, de vorsten moord door Serviërs gepleegd, een wel kome aanleiding voor Oostenrijk en Duitschland is om hunne veroverings zucht bot te vieren. Is het mogelijk, vragen we. Zouden de hoofden van staat en hunne regee ringen zulke misdadige plannen hebben gesmeed. Wij kunnen het niet gelooven. Zooals wij in den aanvang schreven, met zekerheid valt omtrent dit alles niets te zeggen en het is alles naar luid van berichten in de buitenlandsche bla den, met name vooral de Fiansche,dat de geruchten bovengenoemd gelanceerd worden. Wij laten hier een gedeelte, aan de Telegraaf ontleend volgen, van een artikel uit de „Echo de Paris" „Neen, Duitschland heeft redenen, die het veel nader raken. Deze redenen zijn in twee zinsneden te vervatten Servië van de lijst der zelfstandige naties schrappen wil zeggen de weermacht, welke Oostenrijk tegenover het Russische leger kan stellen, te verdubbelen en de weerstandskracht van Oostenrijk-Hon- garije tegenover het Russische leger ver dubbelen beteekentaan Duitschland veroorloven, eenige legerkorpsen méér tegen Frankrijk in het vuur te zenden. Voor iederen Serviscben soldaat, door een Oostenrijkschen kogel aan de Morava gedood, zal een Pruisisch soldaat méér naar de Moezel kunnen oprukken. Zie daar het geheim van deze omvangrijke Duitsche poging." Doch het genoemde blad is een Fransch blad en we kennen de ver houding tusschen de beide naties. Zou Duitschland de verantwoordelijk heid durven aanvaarden voor het aan richten van een- bloedblad als in de ge schiedenis niet bekend is Want dat zou de oorlog, die heet te zullen ontbranden, zijn, met de heden- daagsche weermiddelen. Nog eens we kunnen het niet gelooven Maar Rusland, vraagt men. In ons vorig nummer maakten wij er reeds melding van, hoe Rusland met z'n legerorganisatie nog niet [klaar is, hoe de oogst dit jaar in Rusland voor een groot deel mislukt is en dus hongers nood dreigt, hoe de financieels toestand van Rusland ongunstig is en binner.- landsche onlusten dreigen. NeeD, Rusland zal de oorlog niet wenschen. Maar met dat al, het feit van de algemeene beroering staat vast en ook wij loopen er niet vrij van In verband met het sluiten van de beurzen en markten ontleenen wij het volgende aan het N. v. d. Dag In de geschiedenis van de Amster- damsche Beurs heeft zich een dergelijk feit sedert '1848 niet voorgedaan. Zelfs in 1870,. toen de handel ontwricht Iwas door de politieke gebeurtenissen, bleef de beurs geopend en was, zij het ook tegen sterk verhoogde koersen, geld voort durend verkrijgbaar. Thans evenwel kon de crisis niet vermeden worden. Het is natuurlijk niet te zeggen tot wanneer die maatregel zal duren. Wan neer snel en afdoende hulp wordt ver leend door de groote financieels markten van Nederland, kan de crisis spoedig voorbij zijn. Maar ook indien ze onver hoopt wzt langer mocht aanhouden dan aanvankelijk werd verwacht, behoeft de moed niet te worden verloren men be denke dat het onbekookt wegwerpen van fonds slechts tot verergering van den toestand kan leiden. Kalmte is de eenig noodige factor in deze bewogen dagen 31 Juli. Een gerucht, dat alhier 70 manschap pen zouden worden ingekwartierd, bracht gisterenavond heel wat menschen op de been, het aantal manschappen, dat ver wacht werd, groeide allengs aan tot 180 en tot laat in den avond wachtte men de aankomst af, niettegenstaande een bericht van Oudeschild meldde, dat m9t de boot van 7,55 van Helder geen sol daten waren gearriveerd. 't Is inderdaad opmerkelijk, hoe taai d'e geruchten zijn, want nog van morgen deelde men ons mede, dat de soldaten toch waren aangekomon en in een der hotels waren onder dak gebracht. Laten we toch bedenken, dat wij hier op Texel als ergste gevolg van een even tueels oorlog misschien dure levens middelen zullen moeten slikken, maar dat de strijd en z'n verschrikkingen ons hier in ieder geval zullen gespaard blijven, laten wij de geruchten beschouwen voor wat ze zijn loos alarm. 1 Augustus. Loos alarm 1 Dat schrevon we en we meenden het, we hadden te veel geloof in de ontwikkeling van de menschheid, om een oorlog tusschen ontwikkelde volkeren mogelijk te kunnen achten, we hadden vertrouwen in h9t rechts- en verantwoordelijkheidsgevoel van de groo- ten der aarde. We hebben ons vergist. De tijd van spanning is voorbij, een periode van angst en bezorgdheid is aan gebroken. Dat deze periode heel kort moge duren en dat er spoedig verademing kome In de duinen houden zich thans heel wat kuikendieven op Er is een troepje van 5 stuks, aan de kleuren te zien 3 jonge en 2 oude voorwerpen, dat heel wat schade aan de meer nuttige vogels toebrengt, 't Is wel jammer, daar zoo'n kuikendief overigens een dier is van edele vormen. Oosterend31 Juli. De Noordzeevisschers hebben in de laatste vier weken geen ruime inkom sten kunnen bewerken. Vooral in deze en in de vorige week was het weer te ongunstig, om zee te kunnen bouwen. Het blijkt niet de bedoeling te zijn, dat de Oostenrijkers en Hongaren, thans in ons land vertoevende, zich onmiddellijk naar hun land begeven, zooals oorspron kelijk een bericht luidde, doch zij moeten wachten totdat hun een „Einberufungs- karte" wordt toegezonden. Gasontploffing in zekere plaats. De landbouwer H., te Oeffeit (Noord- Brabant) maakte gebruik van een privaat, dat in meer dan een jaar niet meer was geopend. Toen bij tegelijkertijd zjjn pijp aan stak en der. lucifer in deD put wierp, ontploften de zich daarin opgehoopte gassen, met het gevolg, dat de man zich ernstig aan het onderlijf en de handen brandde. Met het oog op de toenemende bloembollenteelt onder Egmond worden daar einde van dit jaar 3 boerenplaatsen verkocht te zamen groot niet minder dan 829 H.A. Gewetensgeld. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is uit Antwerpen, van een onbekende ont vangen f 155, ter voldoening van ver- schulde successierechten. Postauto's. Te Amsterdam zullen binnen kort be- stel-auto's ten dienste van de Posterijen worden gesteld. Deze wagens zijn afkomstig uit Dusseldorf. De Nederlandsche officieren vragen ontslag. Durazzo, 29 Juli. (Reuter). Hedenmiddag begaven zich de Nederlandsche officieren naar den vorst, ten einde te verklaren, dat het hun onmogelijk was, hun man daat te blijven vervullen. De vorst hield zich een beslissing voor. Het gerucht gaat hier, dat de officieren bij de contrö'e- commissie hun verzoek om ontslag hebben ingediend. Mufid bey werd benoem! tot gezant van Rome. Parijs in het donker. Woensdagmorgen deed zich te Parijs een zonderling verschijnsel voor. Van negen uur tot halfelf was de stad in duister gehuld, Het ergst was dit het geval om kwart voor tien, zoodat de winkels en groote café's genoodzaakt waren het licht op te steken. Aan het meteorologisch bureau verklaarde men het verschijnsel, door het toe te schrijven aan verschillende lagen dichte wolken, die, op niet al te groote hoogte boven de stad over elkander liggende het zon licht beletten door te dringen. Te Slikkerveer woont een huisgezin geruimen tij i op een woonark, die in een haven ligt. Het scheepje in lek geworden en loopt met hoog water vol. Vrijdag nacht bij het regenachtige weer heeft de vrouw met een kind den nacht boven op het dek doorgebracht, daar het water binnendrong. Te veel politie Ter wederlegging van het onjuiste bericht in den Stand dat bij afwezigheid van den Rijksveldwachter, wegens de staking te 's Hage, en het 8-daagsch verlof van den gemeente-veld wachter, de gemeente Rozenburg van politietoe zicht ontbloot was, diene, dat te hunner vervanging waren aangewezen de onbe zoldigd Rijksveldwachters N. v. Arkel en C. Helsloot te Rozenburg, bestaande daar voorts nog het politiepersoneel uit 3 onbezoldigd Rijksveldwachters en 2 id. gemeente-veldwachters. Nachtwandelaars. Te Schiedam doet zich in de laatste 4 nachten het volgende zeldzame geval voor Twee koeien, een kalf en twee varkens verlaten omstreeks halfééo des nachts hun weiland, waarvan het hek openstaat en gaan gemoedelijk het pad op, dat voert over de Nieuwe Haven langs den waterkant, dan slaan zij een lange en breede straat in om daarna hun nacht wandeling voort te zetten door de nog in aanbouw zijnde straten, waarop het vijftal de plaats van herkomst weer bereikt en ongeveer ten halfdrie ure vindt men hen wederom rustig liggen of grazen in het weiland, dat het 2 uren geleden verlaten had. N.v.d.D. Op Flakkee en op de andere Zuid- Hollandsche eilanden komt thans in verschillende plaatsen onder de varkens de vlekziekte voor. Ook elders treedt de gevree ;de zi ;kle op; te Bleiswjjk bijv. breide zij zich steeds uit. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. Pr\js der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedero rogel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1