Vergadering Gemeenteraad van VJielauil; Laatste Berichten. Gemeenteraad van Texel. Mobilisatie. Uit den Haag werd gisteren geseind Het oproepingshesluit tot mobilisatie is te half twee hedenmiddag door H.M. de Koningin geteekend. Alle miliciens en landweermannen moeten morgen 1 Aug. opkomen. Duitschland. B e r 1 ij n. Als gevolg der mobili seering van Rusland heeft de Duitsche Keizer op grond van paragraaf 68 der Rijksgrondwet verklaard, dat de toestand van dreigend oorlogsgevaar is inge treden. Dit beteekent de voorbereidende stap voor mobilisatie. De Duitsche Keizer vertrok van Potsdam naar Berlijn „Dagbl. v. Helder." Oorlogsgevaar. De Koningin heeft beslist, dat er oorlogsgevaar bestaat in den zin van art. 186 der Grondwet, hetgeen beteekent dat bij het nemen van militaire maat regelen eenige wel omschreven wette lijke bepalingen kunnen worden op zij gesteld. De Tweede Kamer b ij eengeroepen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen op a. s. Maandag 3 Augustus 's namid dags half twee. De Beurs te Amsterdam. De Beurs blijft voorloopig gesloten. De financiecle crisis Uier te lande- Donderdagavond om half negen kwam de Ministerraad in buitengewone zitting bijeen. Alle Ministers, behalve die van het departement van Waterstaat, waren aanwezig. Nadat tot 10 uur over den huidigen toestand was gesproken, kwamen de Amsterdamsche financiers, onder wie de waarnemende president en directeuren van de Nederlandsche Bank, de president van de Nederlandsche Handelsmaatschappij en directeuren van verschillende andere banken de verga derzaal binnen. De gecombineerde bij komst duurde tot tien minuten over elf. Omtrent het resultaat der gehouden besprekingen werd ons verzocht voor alsnog geen uitvoerige mededeelingen te doen. Men kwam echter tot overeen stemming een crediet van 200 millioen gulden ter beschikking te stellen van een opnieuw gevormd bankierssyndicaat. Dit syndicaat zal zich voor het geld verant woordelijk stellen en ook beslissen wie daarmede het allereerst dienen geholpen te worden. De middelen zullen gefour neerd worden door de Nederlandsche Bank, nadat deze van de Staten Gene raal vrijstelling zal hebben verkregen van belemmerende bepalingen betreffende dekking, handhaving waarvan in de ge geven omstandigheden het verstrekken van het crediet onmogelijk zou maken. D3 regeering verklaarde tot deze dis pensatie haie medewerking te willen verleenen. Heden reeds zal de Tweede Kamer in spoedvergadering worden bij eengeroepen om het daarvoor in te dienen wetsontwerp te bekrachtigen. Nog andeie belangrijke maatregelen zullen worden genomen. (Hbld.) Spoorwegbeambten. Naar de „Tol." verneemt, kunnen, met het oog op den internationalen toestand, de machinisten en stokers van de H. IJ. S M. en Staatsspoor geen verlof meer krijgen. Hun is aangezegd, dat zij gedurende de maand Augustus geen verlof kunnen krijgen. Tramdlenst gestaakt. Bij de directie der Tramwegmaat schappij Zutphen-Emmerik te Doetin- chem is beiicht ontvangen, dat vanaf Donderdagavond negen uur de tram de Djitsche grens niet meer mag passeeren. Bijgevolg heeft de directeur den dienst op het traject 's Heereuberg Emmeiik moeten staken. „Dagbl. van Helder." De Eerste Kamer is tegen Dinsdag middag half twee bijeengeroepen. Nn door de Koningin is beslist dat er oorlogsgevaar bestaat in den zin van art. 186 der Grondwet, kan tbaDS de staat van beleg voor het geheele Rijk of een gedeelte worden afgekondigd en het burgerlijk gezag door het militaire worden vervangen. In verband daarmede schrijft de Tel. van heden De krachtige wijze waarop onze re geering haar mobilisatie-maatregelen neemt, kan niet anders dan in binnen- en buitenland een gunstigen indruk makeu. Er blijkt uit, dat wij niet voor nemens zijn, aan welke mogendheid ook, eenig voorwendsel te geven om zich met de handhaving van onze neutraliteit te belasten. Zoo opgevat is er voor niemand reden zich zenuwachtig of ongerust te maken. Integendeel - het energiek optreden van onze regeering is een bewijs dat onze neutraliteit i-n haar handen veilig is en mits men zijn hoofd koel houdt, voor het leven onzer jongeren, zoowel te land als ter zee, niet behoeft gevreesd te worden. In deze dagen zullen Hollandsche nuchterheid en Hollandsche degelijkheid onschatbare deugden blij tien te zijn. Een spoorwegbrug in de luchtge- vlogen. Berlijn, 31 Juli. (Eigen tel.) Te Weenen en bij een der grootste bankiers te Berlijn is bericht ontvangen dat de brug van don Warschau Weenen-spoorweg bij het Russisch-Poolsch grensstation Kranitza en het Oostenrijksche grens station Stzakewo in de lucht is gevlogen Waarschijnlijk is dat het werk van de Russisch-Poolsche revolutionnairen. Het bericht wordt uit Mislowitz be vestigd. Tel. Welk hosten brengt een Oorlog met zicli mede. Deze kosten zijn enorm, dat deze al leen beveiliging schijnen te geven voor het uitbreken van een oorlog. Wij laten hieronder een staaltje volgen van de be dragen ze zijn bijna niet uit te spreken die vroegere oorlogen hebben gekost Gulden Krimoorlog, 1854 5,100,000,000 Am. Burgeroorlog 1861-5 16,800,000,000 Fransch-Duitsche 1870-71 5,328,000 000 Russisch-Turksche 1877 1,220,000,000 Spaansch-Amerik. 1898 3,100,000,000 Zuid-Afrik. 1899-1902 3,200,000,000 Russisch-Japansche 1904-5 6,050,00u,000 Balkanoorlogen, 1912-13 2,900,000,000 Men heelt nu berekend, dat Duitsch land in de eerste zes weken van een oorlog aan contanten tot zijn beschikking moet hebben 2,500,000,000 mark of te wel in Hol- landsch geld 1500 millioen gulden. -•©uitschland weet heel goed, dat geld een groote rol speelt in den oorlog en dat men dadelijk contanten noodig heeft. Daarvoor had men in den bekenden toren te Spandau reeds na den oorlog in '70 een bedrag in geld liggen van 72 milli oen gulden, dat daar altijd renteloos ligt. Verleden jaar echter heelt men nog wat geld er heen gebracht, zoodat daar netjes afgeteld in rolletjes, thans ligt een bedrag van 200 millioen gulden Maar zooals men ziet, dat is voldoende voor de eerste week. In '71 moest. Frankrijk een oorlog schatting aan Duitschlund betalen van 2500 millioen gnlden. Twee hollanders ajs spionnen ge arresteerd. Londen, 30 Juli. (Reuter.) Twee Hol landers, n.l. zekere Jacob Eliza Maria Sineps, die de Nederlandsche grenadiers uniform droeg en afkomstig is van Den Haag, en een student van de Landbouw school te Wageningen, zijn voor den mayor van Newport gebracht, daar zij fotografische opnamen gedaan hebben buiten het lort van Freshwater bay, hetgeen in strijd is met de spionagewet. Zij zullen tot Zaterdag in verzekerde bewaring blijven. Tel. Slapen in de open lucht. Aan een man, die te Amsterdam, op een stoep in de Spuistraat had zitten slapen, zijn een horlogo een gouden ring, en eenig geld ontstolen. De Amsterdamsche gemeenteraad over den oorlog. De Raad van Amsterdam nam Donder dagmiddag zonder hoofdelijke stemming een motie aan ingediend door den heer Vliegen, waarin met het oog op den dreigenden internationalen toestand in naam van menschelijkhoid en beschaving een beroep wordt gedaan op regeering en volkeren om de menschheid te bewa ren voor de gruwelen van veralgemeeDiDg van den oorlog. Te Hoogeveen leefde het echtpaar H. in geen beste verstandhonding. In 't begin was alles pais en vree, maar het spreekwoord: Niet steeds is cle liefde bestendig van duur, was hierop inder daad van toepassing. Een ander spreek woord zegt: Vroeg wijs, vroeg zot (man lief was n.l. voor de loting al vader), en of het nu daardoor kwam, we weten het niet, maar een feit is het, dat al spoedig duistere wolken aan den huwe- lijkshemel verscheen en zich ontlasten op een wijze, dat al spoedig een eisch tot echtscheiding door de vrouw werd ingesteld. Partijen raakten evenwel weer verzoend, helaas 1 het was korte vreugde. D9 donderbuien, ze kwamen bij herha ling opzetten en het werd zoo erg, dat vrouwlief andermaal de echtelijke wo- Ding verliet, een verzoek om echtschei ding voor den tweeden keer indiende, met het gevolg, dat door de rechtbank beslag werd gelegd op het vaste goed (niet om schulden, maar ter bescher ming van vrouw en kindDe echtge- noote ging bij haar ouders aan boord. Maandag lagen ze met het schip te Zwartsluis, toen de jonge vrouw van haar advocaat jhr.»Van Holthe tot Echten een telegram ontving, dat zij direct per automobiel zou worden afgehaald. De automobiel arriveerde te Zwartsluis toen de jonge vrouw zich met haar moeder gereed maakte om in te stappen om den tocht naar Assen te aanvaarden, maakte de chaffeur bezwaar en zeide dat hij in opdracht van den advocaat alleen de echtgenoote mocht medenemen. De moeder bleef dus achter, maar toen de auto goed en wel was verdwenen, maakte zij zich ODgeruster kon wel wat achter zitten. Het bleek later dat ze gelijk hadonderweg stopte de auto en daar verscheen plotseling manlief aan het portier, rukte dit open, sprong bij ziju vrouw in, en voerde haar in- plaats van naar den advocaat, naar Hoogeveen. Gistermorgen verschenen de ouders van de jonge vrouw te Hooge veen en stelden de zaak in handen der politie. Er werden ons drie telegrammen ver toond onderteekend door Van Holthe tot Echten. Deze ontvoering zal wel een staartje hebben. (Hbld) n°-o[] Tegenwoordig 11 leden, afwezig de heeren Laugeveld en Bakker, laatstgenoem de met kennisgeving van verhindering. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Voorlezing volgt van a. Schrijven van den heer C. de Hart te Terschelling houdende aanneming benoe ming tot leeraar in de Wiskunde aan de Zeevaartschool alhier. b. idem van mej. Postma benoemiug tot onderwijzeres te Midden-Rierland. c. missive van Ged. Staten houdende goedkeuring besluit aankoop grond van den heer Jb. Bakker Phz d. idem van den Min. v. Bienenl. Zaken houdende bericht, dat het besluit wijziging jaarwedden bij Z.Ex. geen bedenking ont moet en derhalve wordt goedgekeurd. e. schrijven van mej. A. R. Kluit te Oosterend, houdende verzoek eervol ontslag wegens huwelijk, tegen 16 September a.s. als onderwijzeres in de nuttige handwerksu. Sub a tot en met d worden voorkennis aangenomen, sub e gesteld in handen van B. en W. voor preadvies. De rekening wordt gesteld in handen van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Dros, Kikkert en Eelman. De commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Keesom, Visser, Koning en Beumkes, doch waarvan de twee laatst genoemden niet aan het onderzoek deel namen, vindt geen aanleiding tot op- of aanmerkingen en adviseert tot goedkeuring. Bij acclamatie wordt overeenkomstig dat advies besloten. De rekening Algemeen Armbestuur wordt mede bij acclamatie goedgekeurd, nadat op verzoek van de commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Zijm, Bakker en Van Schaarenburg, omtrent de post ont vangen gelden invaliditeitsrente door den voorzitter is medegedeeld, dat die gelden in verband met art. 27 van het reglement komen ten bate van de kas der instelling. Het ontslag aangevraagd wegens benoe ming bij het O. L. Onderwijs te Utrecht wordt eervol verleend. Plet vorig jaar werd bij besluit van 20 Juli voor het onderzoek naar de mogelijkheid van aanleg en exploitatie van een tram, door den Raad een subsidie toegestaan van f1500 onder voorwaarde dat het on lerzoek in zijn vollen omvang moest zijn afgeloopen binnen één jaar nadat alle gevraagde bij dragen zouden zijn verleend. De voorbereidende werkzaamheden, zegt het comité in z'n verzoekschrift, zijn spoe dig nadat de bijdragen waren verleend be gonnen en thans zoover gevorderd dat een voorloopig- rapport, doör deskundigen uit gebracht in ons .bezit is, doch enkele gegevens omtrent sommige onderdeelen zouden wij nog gaarne willen onderzoeken, alvorens opdracht tot definitieve vaststel ling van het rapport te verleeneD. Dat onderzoek kan niét vóór den gestelden datum, 5 Augustus afloopen, waarom het comité verzoekt de termijn te verlengen tot 1 Januari 1915. Op voorste] van B. en W. wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. Door B. en W. wordt de volgende ont- werp-voordraebt aangeboden D. Bakker Pz. (aftredend) C. Backer Cz. (aftredend) W. Mets Tz. J. J. van Wessem Door stemmingen wordt beslist de voor-1 dracht als volgt op te maken. 1. D. Bakker Pz. 2. C. Backer Cz. 3. J. J. v. Wessem. 4. W. Mets Tz. Op voorstel van den voorz. wordt besloten I d6 gebruikelijke rondvraag te houden, vóórI dat de Raad in geheime zitting over gaatI voor de behandeling van punt De rondvraag levert niets op, waaropdel voorz. het woord neemt om in verbandI met den politieken toestand van het I oogenblik, de hoop uit te spreken, dat del verschrikkingen van een Europeescheoorlojl1 ons gespaard zullen blijven en dedonkerel wolken die zich aan de politieke horizont!1 vertoonen zullen zijn afgedreven wanneej de Raad weer zal.sameukomen. Hierna worden de deuren gesloten, 23 Juli 1.1. li Voorzitter de heer-Molenaar, burgem. I Afwezig met kennisgeving de heeren Tl Meijer en C. Swart. I- De notulen der laatste vergadering wot I den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde komt de gemeente-rekeninl over 1913. De ontvangsten bedroeg totaalI f21804,515, de uitgaven f21676,995, saldi'! f 127,52. De rekening wordt vastgesteldeal zal ter inzage worden gelegd, terwijl eenl commissie van onderzoek wordt benoemd,I bestaande uit de raadsleden D. Smit eal K. Molenaar. Goedgekeurd wordt de rekening van hel Burgerlijk Armbestuur, ontvangst f 802,811 uitgaven f755,31, saldo f47,495. Vastgesteld wordt de verordening op dl heffing van gedistilleerd. Eveneens eene suppl. begrooting, dienst! 1914, in ontvangst en uitgaaf f225. De Raad besluit in verband hiermede dl pensioengrondslag van den gemeentel geneesheer te verhoogen van f 2000 opl b« f2225. Besloten wordt aan den vertrokWl rijksveldwachter Kraakman voor den tijl van 4 maanden eene gratificatie te ver-I jj leenen voor bewezen gemeentelijke politic-I j diensten en aan den rijksveldw. de Vrif-114 eveneens voor het 2de halfjaar 1914. I Besloten wordt aan den leeraar del practische Zeevaartkunde eene tegemoet-l koming te verleenen v oor de gemaal'1! |u reiskosten ter bijwoning der stuurlieden! examens. Tot leeraar in de Engelsche t.sjiII Vergadering op Vrijdag 31 Juli 1914, voormiddags lO'/j ure. Voorz. de heerE. G. Gaarlandt, Burgemeester, Secretaris, de heer C. Jonker. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeenterekening ouer 1913 3. Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis, dienst 1913. 4. Idem rekening Algemeen Armbestuur, dienst 1913. 5. Ontslag-aanurage Mej. D. P. Posthumus als onderwijzeres aan de o.l. school m.u.l. te den Burg en als uakonder- wijzeres aan de o.l. school te de Koog, 6. Verzoek Tramcomité uerlenging termijn binnen welken het onderzoek naar de mogelijkheid uan den aanleg uan een tram moet zijn afgeloopen. 7. Opmaking uoordracht ter benoeming uan twee leden uan het college uan zetters. x 8. Vaststelling spppletoir-kohier uan den I Hoofd. Omslag uoor 1914.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 3