Binnenland. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN ongerustheid ODze economische toe stand is gelukkig van dien aard, dat wjj ook daarover ons niet behoeven op te winden. En toch is het, alsof een plotselinge krankzinnigheid de manschen bevangen heeft. Dat er in de eerste maanden en het is absoluut uitge sloten dat de kritieke toestand langer dan eenige weken duurt gebrek aan levensbehoeften zal ontstaan, kunnen wij op grond van een door ons ingesteld uitgebreid onderzoek, pertinent tegen spreken. Er is van alles genoeg en voor geruimen tijd. En wat onze geld middelen betreft 't is eenvoudig krankzinnig de angst, die men thans heeft voor het anders zoo geliefde pa pieren geld. Wij zullen het nog eens en als het noodig is nog eens en eiken nieuwen dag herhalen de positie van de Nederlandsche Bank is zóó sterk, de goudvoorraad zoo groot, dat wij geen oogenblik bevreesd behoeven te zijn, dat het bankpapier ook maar één oogen blik zijn waarde zal verliezen. Dwazen 1 Want is een gulden ten slotte ook maar iets meer waard dan 46 cent 1 Al die „runs" op de banken is een voudig het werk van menschen, die hun hoofd kwijt raken, en anderen aansteken en daardoor ten slotte een toestand zullen scheppen, die een onmogelijkheid zou zijn als wij de zaken met Holland- sche nuchterheid onder de oogen hadden gezien. Of zijn wij, die altijd prat er op gaan, dat wij bij uitstek koelhoofdig zijn, ten slotte toch niets meer dan een hersen- looze massa, die als kinderen bang worden voor een spook, een angst toonen, waarover wij over enkele weken vermoe delijk hartelijk zullen lachen Nog eens en voor het laatstkalmte alleen kan ons redden 1 Met gevoelens van instemming namen wij bovenstaand op, doch de vraag komt bij ons op „Is het niet in bijna rechte tegen spraak met dit betoog, wanneer die zelfde bladen maar opnemen wat de telegraaf (kleine t zetterhet toevoert Strijdt die prediking, die aanmaning tot kalmte niet met de vette letters aan het hoofd van heel die vloedgolf van oorlogsberichten, rijp en groen, waar, minder waar en onwaar Zeker is, dat hoe meer men er van hoort, hoe meer men er van wil hooren en hoe grooter de opgewondenheid. De stagnatie in post- en personenver keer is in ons land algemeen en zeker ongewenschttoch wil het ons voor komen, dat het een invioed ten goede zal hebben op de gemoederen. Voor het verkeer vanaf ons eiland met den vasten wal, verwijzen wij naar de advertentie van de N. V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming in dit nummer. 'tls zuinig, zuiniger dan bij ijsgang, doch door de omstandigheden gewettigd. In een zitting van het Engelsche Lagerhuis Maandag gehouden en waarbij geen hoekje van de groote zaal onbezet bleef zijn belangrijke mededeelingen gedaan en gewichtige besluiten genomen. Minister Grey deelde o a. mede dat hij Frankrijk de verzekering had gegeven, dat de Britsche vloot het alle mogelijke bescherming zou verleenen welke maar in Engeland's macht was, in het geval de Duitsche vloot naar het Kanaal of de Noordzee zou koers zetten om de Fran- sche scheepvaart of de Fransche kust aan te vallen. Die verzekering door hem aan Frankrijk gegeven, werd door de vergadering goed gekeurd, evenals de volgende, (vooral voor ons land zoo gewichtig,) dat, waar het handhaven van de neutraliteit van België op het oogenblik van evenveel gewicht is voor de Britsche belangen als in 1870, en Groot Brittanië zijn ver plichtingen dienaangaande niet lichter zou kunnen opvatten dan in 1870. Volgens de Telegraaf, waaraa n wij deze mededeelingen ontleenen, had de Engelsche regeering aan de Fransche en Duitsche beiden telegrafisch gevraagd of zij de neutraliteit van België zouden eerbiedigen. De Fransche regeering had daarop rechtstreeks toestemmend, de Duitsche ontwijkend geantwoord en later had die gepolst of de Britsche regeering genoegen zou nemen met 'n herstel van België's onafhankelijkheid na den oorlog. Dit nu kan de Britsche regeering nimmer goedkeuren, en Minister Grey wees nu op de groote Britsche belangen die op spel staan bij een verlies van de onafhankelijkheid van Holland ol Belgie. Wanneer in een oorlog, sprak hij de neutraliteit van Holland of Belgie wordt geschonden en er geen actie genomen wordt, om die schending te wreken, dan is die onafhankelijkheid verloren. Indien de toestand van Belgie is zooals wordt gemeld, rust op Groot Brittanië ook de verplichting al het mogeljjke te doen om de gevolgen te voorkomen, m.a.w. wanneer Duitschland de neutraliteit van Belgie of Nederland zou willen schenden is een gewapend optreden van Engeland te wachten om het te verhinderen. De groote bladen bevatten tal van be richten als zou Duitschland zich reeds aan schending van de neutraliteit van Belgie en Luxenburg hebben schuldig gemaakt, het wil ons voorkomen, dat die berichten onjuist zijn, te meer waar de Duitsche gezant in Frankrijk nog steeds niet teruggeroepen schijnt te zijn. 't Is daarom, dat wij met opzet van alle oorlogsberichten geen melding maken. Blijkens bij de beste bron inge wonnen informatien kunnen de berichten als zoude door Duitschland aan Neder land een ultimatum gericht zijn, op de meest stellige manier worden tegenge sproken en kan hieraan toegevoegd, dat Duitschland geen verandering heeft ge bracht in zijn voornemen om de Neder landsche neutraliteit te eerbiedigen. TEXEL, 5 Augustus 1914. Mejuffrouw M. L. Timmer te Haarlem heeft jongstleden Donderdag te 's Gravenhage met goed gevolg het examen in de Engelsche taal voor mid delbaar onderwijs afgelegd. Oudeschild, 3 Aug. Vrijdag 31 Juli maakten de kinderen der 3 hoogste klassen van de O. L. S. alhier onder geleide van het onderwijzend personeel een reisje naar Amsterdam. Het weder was prachtig. Te half zeven 's morgens van Texel vertrokken, werd met den sneltrein te ongeveer half tien Amsterdam bereikt. Met de electrische tram begaf men zich oogenblikkeliik naar Artis. Hier werd een groot gedeelte van den dag doorge bracht. Aan de verraste blikken der kinderen was het te zien, dat zij opge togen waren, over hetgeen zij in Artis en in 't Aquarium zagen. Natuurlijk werden nu en dan de noodige ververschingen gebruikt. Na Artis verlaten te hebben, begaf men zich per electrische tram naar de Ruijter kade om vandaar per pont naar 't Tolhuis over te steken. Hier werd vertoefd, totdat het tijd was weder naar 't station terug te keeren. Gelukkig, dat men daar nogal tijdig arriveerde, daar er anders wegens de spannende tijden groote kans had bestaan, dat men met den vastgestelden trein Helder niet had kunoen bereiken. Nu liep alles nog mee en met de laatste boot werd te ongeveer 9 uur de Haven te Texel bereikt, waar honderden nieuwsgierigen en belang stellenden de terugkomst der kinderen afwachten. Uiterst voldaan, maar som migen ook meer dan moe, keerden allen huiswaarts. Nog lang zullen velen over dit reisje praten en de indrukken, die het op het gemoed van vele kinderen gemaakt heeft, zullen niet spoedig worden uitgewischt. Een woord van dank komt daarom zeker wel toe aan de begeleiders, die zich zoo gewillig bereid hebben getoond, dit reisje mogelijk te maken. Vlieland. Tot vader en moeder van het diaco nie-weeshuis alhier zijn met ingang van '1 Aug. benoemd de heer K. Venstra en echtgenoote te Hollumerhoek. Vroeg- naar bed In Schagen is de voorraad steenkolen voor de gasfabricage niet bijster groot en doet de directie in verband daarmede per advertentie een beroep op de burgerij om zoo weinig mogelijk gas te gebruiken. Wanneer aan dit verzoek niet voldaan wordt, zoo luidt het verder zullen er andere maatregelen getroffen moeten worden. Dan maar vroeg naar bed 1 Een geneesmiddel tegen den oorlog. Er is maar een geneesmiddel tegen den oorlog. Maar het is, althans voor de koningen en keizers en hun omgeving, een paardenmiddel. Het komt neer op het volgendelaat het Parlement den oorlog verklaren. Welk Nederlandsch volksvertegen woordiger zou voor den oorlog willen stemmen 1 Dacht u, dat in den Duit- schen Rijksdag of in den Fransche een meerderheid voor den oorlog was? En toch zullen die landen spoedig wel licht met elkaar strijden en zal het bloed diep in de aarde dringen. Het volk moet het recht hebben, den oorlog te verklaren, Maar ook den oorlog te weigeren. Zoo krijgen wij den vrede. Sch. Ct. Ook een handel. Te ongeveer 1 uur Zaterdag waren onder de menschenmassa, die de Ned. Bank te Amsterdam poogden binnen te komen drie personen, die bankbiljetten van f J O inwisselden tegen f9,50. Dat ging zoozij lieten zich eerst 50 cents betalen en gaven dan voor een biljet van f 10 vier rijksdaalders. Binnen een kwartier was voor f300 geplaatst en hadden de heeren f 15 verdiend. Peinzend op middelen om aan nieuwe contanten te komen, wisten zij na lang beraadslagen, een voor de bank bevin dend infanterist bewegen, om voorwen dende, dat hij daar voor dienstzaken moest zijn, terstond binnen te dringen. Na ruim een half uur kwam onze landsverdediger terug, eenigszins in spanning opgewacht door zijn lastgevers. In een café op den hoek van de Nes, werden de nieuwe contanten verdeeld en ging het in der haast tusschen de domkoppen vóór de bank, waar zij binnen 10 minuten weer „loos" warenf 9,50 voor een bankje van f 10. De kerels hadden geen handen genoeg, en zij lachten eens hartelijk toen de buit binnen was. Reizigersverkeer. De „Soir" bevat eenige verhalen van Belgische reizigers, die na vele moeilijk heden via Duitschland en Frankrijk teruggekomen zijn. Twee Belgen, die in Zwitserland op reis waren, vertrokken op de mededeeling der mobilisatie on middellijk naar België. Om hun vader land te bereiken moesten zij over den Elzas gaan, maar te Rale waren de ver bindingen verbroken. Men raadde hen aan naar Belfort ts gaan, waar zij om 2 uur in den ochtend aankwamen. De express was uitgevallenmen bracht hen toen naar Nancy. Alle rei zigers waren vol angst, daar zij meenden, dat de vijandelijkheden reeds begonnen waren. Een Engelschman was onderweg van angst gestorven. Nancy vond men door militairen bezet. Treinen vol sol daten passeerden ben. Via Sédan is men toen naar Bouillon gegaan. Men had niet minder dan twee dagen noodig om de Belgische grens te bereiken. Een demonstrant. Men schrijft uit Sneek aan het Hbld. Gistermorgen werd hier door de politie ingerekend de vijftigjarige expredikant Onno Casemier, beschuldigd dat^hij tegen een landweerman, die zijn wapenen zoolang in een [in de onmiddeljjke na bijheid gelegen café wou brengen, zou hebben gezegd„Je moet de boel ver dommen, dan ben j' een kerel, nu ben je een kwajongen!" De uittocht uit de badplaatsen. Gedurendo de laatste dagen zijn de Noordzeeplaatsen leeggestroomd. Noordwijk aan Zee, dat voor een groot deel door Duitsche badgasten bezocht wordt is geheel verlaten. Een enkel Duitsch kindervlaggetje wappert op een der bergjes aan het verlaten strand. De hotels sluiten en verrekenen twee derde van de loopende pensionsprijzen het vrij talrijke Duitsche personeel is onder het zingen van vaderlandsche liederen afgetrokken. Sch. Ct. Versperring. Uit Sittard meldt men ons Sedert Vrijdagnamiddag hebben de Duitschers de brug over de beek te Tüddern, welke brug de scheidingslijn vormt tusschen Nederlandsch en Duitsch grondgebied, voor alle verkeer [afgesloten door versperring met kettingen en het plaatsen van zware voertuigen. (L.K.) Prikkeldraad langs de Duitsche grens. De Hollandsche arbeiders, die Zaterdag als gewoonlijk uit Doetinchem naar Em- merik wilden gaan, mochten de grens niet meer passeeren, De grens is met prikkeldraad, planken en met steenen gevulde tonnen gebarricadeerd. Nieuwe lielsche machines voor het Fransche leger. In zijn huisje te Pontoise heeft de uitvinder Eugène Turpin, sedert het tijdstip, waarop hij aan zijn land de merkwaardige springstof, mêliniet aan bood, rusteloos door gearbeid. Thans heeft hij medegedeeld, dat door hem een rookloos kruit is uitgevonden, dat zeer lang in ongerepten staat be waard kan worden en een enorme kracht kan ontwikkelen. Bovendien heeft hij vijf verschillende soorten van helsche machines uitgevonden, die zoo verschrik kelijk van uitwerking zijn, dat hij tot het besluit gekomen was, zijn uitvinding niet wereldkundig te maken. Een enkele van deze bommen zou vol doende zijD, om b. v. de geheele beman ning van een dreadnought te vernietigen of het geheele garnizoen van een fort. Van troepen te velde, die met deze projectielen beschoten worden, wordt de toestand onhoudbaar. De slachtoffers zouden zóó talrijk zijn, dat de demora lisatie weldra tot een vreeselijke zou overslaan. Thans nu er gevaar dreigt voor de Fransche natie, heeft Turpin besloten, zijn uitvinding aan den minister van Oorlog aan te bieden. Katioijk was Zaterdagavond in 't donker gehuld. Om halfelf begon het gas erg „raar" te doen. Dan brandde 't iets beter, dan werd 't wat slechter, maar langzamer hand ging de lichtsterkte achteruit. Tot een half uurtje later alle gaspitten, die langs den openbaren weg zoowel als in de woningen, den geestgaven. Al het gas was opgebruikt en eerst Zondag morgen negen uur was er weer voldoende voorraad, dat de Katwijkers hun thee water op 't vuur konden zetten. Naar men »egt, zou verwisseling van personeel aan de fabriek de oorzaak zijn van deze onverwachte stagnatie in het gasbedrijf. Badgasten huis-toe. Ook uit Katwijk aan Zee en uit Noord- wijk zijn verscheidene badgasten, voor namelijk Duitschers en Oostenrijkers, vertrokken. Texel, 5 Augustus 1914. M. d. R. De dagen der proclamaties van de vorige week zija voorbij, de dagen waarin bijoa een elk abnormaal was en de zenuwachtige veldwachter uw huis bombardeerde en toeriep „in naam der Koningin, kom op.' Thans is de tijd gekomen om over ver schillende andere zaken eens kalm na te denken, onder meer om te zorgen dat de soldaten die opgekomen zijn zich niet druk behoeven te maken over de vraag „zijn mijn vrouw en kinderen op Texel wel verzorgd" enz. Voorts zou het gemeente bestuur zich de vraag kunnen stellen „moet voor rekening der Gemeente ook tarwe (bijv. voor f3000,—) iu onze polders worden gekocht om ons te zijnen tijd tot voedsel te strekken." Wanneer die granen worden uitgevoerd dan kunnen wij, indien de schippers blijven varen wel meel bekomen, doch de prijs zal alsdan voor velen te hoog zijn. Wij moeten steeds rekenen dat wij op Texel zeer rustig zitten, doch dat wij wel eenigszins afgesloten zijn. Nu nog iets Er is genoeg zilvergeld en klein papier op Texel, zoodat de menschen zich daarover niet ongerust behoeven te maken, een ding is echter noodig, dat men het zilvergeld niet weglegt doch gewoon in omloop brengt. Ambtenaren en kooplieden zullen wel zorgen dat geen klinkende munt van Texel gaat. Verder een verzoek Kan de heer Postdirecteur van den (BuiteD verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2