N° 2801 on dag 9 Augustus 1914. 278t* J aar gang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrievcn. OORLOG Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, BuröopTexei.. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Geldelijke vergoedingen tijdens verblijf onder de wapenen van kostwinners. De Burgemeester der'gemeente Texel maakt bekend, dat, indien tengevolge ran verblijf in werkelijken dienst van militie- of landweerplicbtigen voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbreken aan bet gezin van den dienstplichtige of aan dat, waartoe hij behoort of wel aan personen, die hem in den eersten of tweeden graad van bloed- of aanver wantschap bestaaD, eene GELDELIJKE VERGOEDING kan worden uitgekeerd. Zij, die meenen in zoodanige omstan digheden te verkeeren, dat zij voor eene vergoeding als bovenbedoeld in aanmer king komen, kunnen zich voor het in dienen van de noodige verzoekschriften of ter bekoming van inlichtingen ver voegen of doen vervoegen ter gemeente secretarie, eiken werkdag tusschen 9 our v.m. en 2 uur n.m. Texel, 4 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Hoeveel stikstofmest Zooals tegenwoordig ieder landbouwer weten kan, komt de bemestingskwestie gewoonlijk n6er op de voorziening in de behoefte van den grond aan stikstof, phos- pkorzuur en kali, soms ook nog aan kalk. Nu zijn de laatste drie voedingsstoffen betrekkelijk goedkoop. Neemt men voor de eenvoudigheid eens aan een bemesting met 800 K.G. superphosphaat en 800 K.G. kaïniet per H.A. dan komen de kosten voor elk dezer meststoffen op ruw gerekend f20. Dit bedrag is op de geldelijke opbrengst van een bunder in normale gevallen van niet zóóveel invloed, dat men niet wetende, of de grond inderdaad behoefte heeft aan phosphorzuur en kali, de bemesting met deze stoffen voorzichtigheidshalve maar niet nalaat. Zou dan werkelijk behoefte aan wezig zijn, dan was het geldelijk verlies door oogstvermindering veel grooter. Als regel neme men daarom aanWanneer men niet absoluut zeker weet, dat er in den grond geen behoefte aan phosphorzuur en kali bestaat, dan diene men van deze stoffen altijd een behoorlijke hoeveelheid toe. Geheel anders staat het met de stik stof. Deze is op de gewone gronden ge woonlijk in het minimum, d.w.z. dat aan deze stof de meeste behoefte bestaat. Om er nu maar ruim mee te bemesten, zou al zeer onverstandig zijn. In de eerste plaats is de stikstof erg duur, per K G. in Chili salpeter en zwavelzuren ammoniak ge middeld 4 maal zoo duur als kali en phos phorzuur, terwijl in de tweede plaats ge- 'aar bestaat, dat van een mogelijken stik- stofvoorraad in den grond, tenminste in den wintertijd, door uitspoeling veel ver loren gaat. Hieruit volgt, dat een te ruim gebruik van stikstofhoudende kunstmest stoffen groot nadeel kan brengen. Aan den anderen kant echter kan men ook te karig io dit opzicht zijn en wordt de wijsheid 'eer door de zuinigheid bedrogen. In het algemeen echter zal wel te kort stikstof- mest gebruikt worden. Ia bet Verslag van de Rijkslandbouw- proefvelden in de provincie Noord Holland gedurende 1913 worden verschillende proef velden vermeld, waar juist onderzoek naar de rentabiliteit van stikstofbemestiDgen van verschillende sterkte werd gedaan en bleek overal een sterkere bemesting het meest te rendeeren. Te Eierland werden o.a. twee proeven genomen op tarwe, n.l. by II. de Grawf en K. Knol. Bij den eersten proefnemer waren de hoeveelheden chilisalpeter resp. 200, 400 en 600, bij den tweeden 300,400 en 500 K.G. per H. A. Bij beiden was de zwaarste bemesting het meest voordeelig. Het vorig jaar bleek op een proefveld te Eierland een bemesting met 600 K.G. chilisalpeter per H. A. op haver nog ruim te rendeeren boven 400 K.g. Dat bij deze proeven eerst gezorgd werd voor een flinke bemesting met kali en phosphorzuur, be- behoeft nauwelijks gezegd te worden. Ook in de gemeenten Wijdenes en Ven huizen werden in 1913 deze proeven ge nomen en wel od aardappelen. De meeropbrengst verkregen door 400 K.G. chilisalper boven 200 K G. dus door hoogere bemestingskosten van ongeveer f30 bedroeg op drie verschillende proefvelden gemiddeld f 62. De meeropbrengst verkregen door nog eens 200 K.G. chili boveD 400 Kg. per H.A. bedroeg gemiddeld f71. Uit deze proeven is weer eens gebleken, dat het zaak is na te gaan, hoever men de sterkte der stikstofbemesting met voordeel kan opdrijven. Te veel is nadeelig, dat weet ieder, doch te kort is het niet minder omdat door te weinig stikstof ook het kali en phosphorzuur gewoonlijk niet tot volle werking komt. H. v. S. Oorlog Ontzettende toestand, beeld van de ontketening van alle minder goede hartstochten in den mensch, beeld van verwildering en verdierlijkingtoestand van desorganisatie, van zegeviering van bruut geweld, van macht boven recht. Wie kon vóór enkele maanden, weken, neen dagen, denken aan een toestand als thans is geschapen, wie kon denken aan de mogelijkheid, dat de profetie van von Bismarck zoo spoedig in vervulling zou komen. Europa in vuur en vlam van den Oeral tot de Pyreneëen,'t is ontzettend. En we waanden ons zoo op den goeden weg, we zagen niettegenstaande de uit breiding van het militairisme, de grenzen vervagen, we droomden van een ver broedering der natiën. Helaas, bittere ODtgoocheliDg, drom men van duizenden menschen, met de misdadige bedoeling elkaar te verplette ren, botsen op elkaar, dood en verderf, schrik en rouw, rondom zich verspreidend. Zonen, broeders en vaders, ja erger nog dochters, zusters en moeders wor den geveld als hoornen in het woud. 't Is verschrikkelijk, 't is erger dan woorden kunnen uitdrukken. Wie kan er koel blijven bij de ont zettende verhalen, die de groote bladen ons in ijzige bizonderheden meedeelen. 'tls menschonteerend, dat menschen, die elkaar nimmer iets misdeden, als furiën tegen elkander optrekken. Genoeg daarover, we staan voor de feiten en 't is thans niet meer de tijd om het te keeren. Nu helpt geen bemiddeling meer, geen diplomatie, het woord is nu aan de wapens 1 En de kanonnen spreken en hebben gesproken, ze hebben reeds gedonderd en donderen nog, van den ochtend tot den avond. Welvarende streken, rustige dorpen, bloeiende stedeD, ze worden verwoest door het al vernielend vuur van bom men en granaten, rustige landlieden, eerzame burgers vallen door hot moor dend lood der vijanden. Niet in verre streken, waarvan men het bestaan niet kent, nauwelijks ver moedt, neen naast onze grenzeD, die, gelukkig nog, met opzet worden ge meden. Vlak aan onze grenzen speelt een treurspel af, wordt een strijd gevoerd waarvan de geschiedenis na jaren nog met ontzetting zal gewagen. België kon en mocht niet gedoogen dat de neutraliteit werd geschonden, het leger der Belgen moest zich opmaken om den doortocht aan het Duitsche leger te beletten. België mocht niet aan het verzoek of den eisch van Duitschland voldoen om over zijn erf z'n naburen aan te vallen. Welaan zegt Duitschland, dan verklaar ik ook U den oorlog. Onschuldig is België het terrein van een vreeselijken strijd. Het grensplaatsje Visé verwoest en z'n burgers die zich verzetten vermoord, een afdeeiing Belgische troepen in den pan gehakt, maar een aanval op Luik afgeslagen. Eon aanval op Luik afgeslagen, een schitterend wapenfeit voor de Belgen, maar wat heeft het in? 'tls ten koste van het leven van honderden jonge mannen en wat baat het om er daarbij op te kunnen roemen, dat drie- ot vier- of vijfmaal zooveel Duitschers het leven hebben moeten laten. De Duitschers zijn Woensdag gekeerd, maar voor hoelang? Met steeds zwaarder geschut, met steeds sterkere legermachten en door de zucht om de gevallen makkers te wreken aangevuurd, komen ze terug en... wee dan Wat zullen ons de bladen morgen weer melden? Wij leven met de onge- lukkigen mede, de landbouwers, vee houders, ambtenaren en ambachtslieden in hun vredig bedrijf gestoord. We lezen van een directeur van een post- en telegraafkantoor, die z'n post niet goedschiks wilde verlaten en a bout portant gedood werd. We lezen van een achttienjarig meisje, door wraakzucht aangevuurd, die met de revolver in de hand een Duitsch officier het leven benam en haar daad met haar eigen leven moest betalen. Oorlog I wat een zee van ellende ligt er in dat woord opgesloten, die ambtenaar was toch misschien een liefhebbend vader, die officier een beminde zoon of broeder, dat meisje, de trots van haar ouders; het weegt in den oorlog niet. Wanneer zal de tijd komen, dat het gruwzaam krijgsbedrijf gebrandmerkt wordt, dat het als een schande wordt aangemerkt er voor te worden opgeleid? Zoolang door ééa staat nog zulke groote legers worden gevormd, zeker niet. België is uit noodweer gedwongen op te treden, zooals het doet, België heeft den oorlog niet gewild. Arm België. Arm Belgie, hoevele malen waart ge door uw ligging reeds het terrein van den strijd, hoevele veldslagen, die beslis ten over het wel en wee van landen en volken werden op uw grondgebied geleverd, wij noemen slechts de meest bekende plaatsnamen waaraan een historische herinnering verbonden zit, als Waterloo, Kortrijk, Turnhout eD Nieuwpoort, ofschoon het lijstje zeker met een tiental andere namen was aan te vullen. Arm België Arm Europa 1 Want de krijg wordt thans niet meer alleen in Belgie gevoerd, te vuur en te zwaard verdelgt men elkaar overal, te land en ter zee. De bladen maken melding van een zeeslag bij Harwich, een treffen tusschen Duitsche en Engelsche oorlogschepen, van opstand in Polen, van allerlei kleine gevechten op de Fransch-Duitsche en Oostenrijksch-Servische grenzen. En de gevolgen De gevolgen van den oorlog doen zich reeds overal gevoelen, ook waar men er totaal niet in betrokken is, ook in ons land. We mogen tot nog toe ons gelukkig prijzen, niet daadwerkelijk in het con flict te worden betrokken, en hopen van harte, dat onze regeering er in moge slagen ons er buiten te houden. En toch hoeveel nadeelen, worden er voor ons al niet uit den oorlogstoestand geboren. Daar is het verlies aan inkomsten in alle arbeidersgezinnen, daar is de wer keloosheid in velerlei bedrijven, daar is de totale stilstand van alle andere handel dan strikt noodzakelijke, daar zyn de ontzettende kosten van de mobilisatie en wat daarmee verband houdt. Maar, wat beteekent dat bij de na deelen voor de bewoners der Staten, die er wel in betrokken zijn, die hebben al het genoemde in heviger mate en boven dien de verwoesting van zooveel eigen dommen, en de ontzettende verliezen aan menschenlevens, kostwinners en arbeidskrachten. Hoevoel jaren zullen er noodig z\jn om de financieele verliezen te herstellen, hoeveel jaren van rouw zullen voor zoo- velen volgen enhoeveel verbittering wordt weer gekweekt. 't Is ontzettend 1 Hopen wij dat er spoedig verademing, spoedig verandering ten goede kome 1 TEXEL, 8 Augustus 1914. Van officieele zijde verzoekt men ons mede te deelen, dat alle nog niet ingelijfde lotelingen van de lichting 1914, voor zooveel zij NIET zijn bestemd voor een der bereden korpsen, zullen worden opgeroepen om binnen enkele dagen te worden ingelijfd, Waal7 Aug. Voor onze militairen, die op dit oogen- blik in werkelijken dienst zijn, is hier bijeengebracht in geld: f37,25 een tiental boeken. 2 kistjes sigaren, eenig plaatwerk. De Heer J. de Jongh, die daartoe door het comité was aangezocht, en die op uitstekende wijze de bij inzameling is ge holpen door den Heer C. A. Keijser, onderwijzer te Schoorl, thans met vacantie aan de Waal, heeft een en ander gedeponeerd op het Raadhuis. Een woord van dank aan alle geefsters en gevers. De gelegenheid, nog iets voor het goede doel af te zonderen, blijft gaarne open gesteld. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. J. de Jongh, thans onderwijzer te 's Gravenhage, deed gis: eren aldaar met goed gevolg examen voor de F.unsche taal (l.o.) EXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere l'tnden met verhooging der porto's. Prijs der Advertmtièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moor fl Ct. Groote letters en Vjgnotton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. XLI.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1