Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Het Steun-Comité. Marktberichten. Veiling V. P. N, Onze mededeelingen betreffende de landstorm, waren in zooverre foutief, dat ons niet bekend was, dat aan de wet geen terugwerkende kracht was verleend en de landstorm zich daarom nu slechts bepaalt tot de ééne lichting die na de inwerkingtreding van de wet landstormplichtig werd. Wanneer de wet vijf jaar van kracht is zullen allen landstormplichtig zijn door ons in onze mededeelingen de vorige week genoemd. Goed nieuws. Ter geruststelling voor de betrokkenen knnnen wij op gezag van de Telegraaf uit goede bron mededeelen, dat de op roeping van de landstorm hoofdzakelijk ten doel zal hebben te voorzien in. het gebrek aan kader. De oproeping zal zich dan ook voor- loopig niet verder uitstrekken dan tot de officieren en verder kader, m. a. w. zij die niet in rang gediend hebben zullen stellig niet worden opgeroepen. Voor behoeftigen. Naar wij vernemen, laat de Prins op het Loo geleidelijk de wilde zwijnen en het grof wild afschieten en onder de be hoeftigen verdeelen, waardoor tevens de uitgaven voor wildvoeder worden be spaard. Tel. De Groote Landbouwtentoonstelling September 1914 te Schagen gaat niet door. Heropening der scholen. In het belang van het zenuwgestel der leerlingen en in het belang van den geregelden gang van zaken in de huis gezinnen is bij de hoofden of direction van verschillende inrichtingen van on derwijs te 'sGravenhage het denkbeeld gerezen om de schoolvacantien niet lan ger te doen voortduren en de scholen binnenkort te openen. De Haagsche politie neemt krach tige maatregelen tegen koffiehuishou ders en anderen, die weigeren papieren geld in betaling aan te nemen. De biljetten, die desbetreffende op schriften dragen, worden verwijderd en de eigenaars met inbeslagneming en sluiting hunner zaken bedreigd. Aan de werf Conrad te Haarlem hebben 90 ongehuwde werklieden vrij willig hun werkkring opgegeven, ten einde het den gehuwden mogelijk te maken langer te kunnen werkzaam blijven en in de overtuiging dat op nieuwe bestellingen voorloopig niet valt te rekenen. N.v.d.D. Men weet nooit hoe... een boer een snoek vangt. Zaterdag was de landbouwer Jac. Vriend te Enkhuizen, met een slagsikkel aan het rietscheren. Hij sloeg wat vol uit, doch niet tot zijn schade, want bij het opslaan bemerkte hij, dat hij een flinken snoek aan den sikkel had gepikt. Tijd. Bij Koninklijk Besluit is goedge keurd de verordening tot heffing eener plaatselijke inkomstenbelasting te 's Gravenzande. De hoogst aangeslagene in die gemeente betaalt thans niet minder dan 2-maal zooveel als bet vorig jaar Meelvoorraad. Te Antwerpen is binnengevallen het stoomschip „Finland" met 80,000 zak ken bloem voor de stad Antwerpen en het leger. Tegen de lamp geloopen. Men meldt uit Den Plaag De juweliers firma S. Spyer Co. te 's-Gravenhage heeft een zaak in de Spuistiaat en een in de Schoolstraat. Van een druk oogen- blik in den Spuistraat-win kei maakte Vrijdag j. 1. een man gebruik om een gouden medaillon in zijn zak te laten verdwijnen Geruimen tijd later werd de diefstal ontdekt en er volgde aangifte bij de politie 's Avonds kwam de firmant, die den winkel in de Schoolstraat beheert, even in de Spuistraat aanloopen. Hij was in een goede bui, daar hij een „koopje" had gehad. Voor een klein pi ijsje was hij n.l eigenaar geworden van een „mooi gouden medaillon" Met zichtbaren trots haalde hij een etuitje uit ziju zak en liet het „koopje" vA a... tiet bleek toen, dat dit medaillon het gestolen vooi werp was. Donderdag evenwel kwam dezelfde mao in d) Schoolstraat weer iets te koop aanbieden, 'n BrocheDe winkelier hield den koopman aan den praat en telefoneerde inmiddels de politie, die den man aanhield. 'n Dief Hij Geen kwestie van 1 Hij bad de broche gekocht van „iemand" op straat. In de Spuistraat was men hem echter niet vergeten en bij confrontatie her kende men in hem den man, die Vrijdag het medaillon had ontvreemd. Bij onderzoek bleek het der politie, dat zij een goede vangst had gedaan, 'tls een goede bekende van de justitie, die nog eeDige maandjes heeft uit te zitten. Van een luchtschip. Zondagavond ongeveer half elf heerschte onrust bij de bewoners rondom het Regentesseplein te 's Gravenbage, wel licht ook in andere stadsgedeelten. Op de hoeken der straten vormden zich groepjes van menschen, starend eenigen gewapend met verrekijkers - indezelfde richting hemelwaarts. Niet meer of min der dan een Zeppelin-luchtschip ver toonde zich aan hun oog. Het schip zelf was weliswaar niet te zien, doch hel blonk een schitterend licht, precies de plaats aangevende waar de kolos zich bevond nu eens buitengewoon helder, dan weer kleiner alsof het plotseling mijlen verder zich vertoonde, ja zelfs was het somtijds gedurende enkele minuten geheel uitgedoofd. De vurige bol was duidelijk waarneembaar aan de randen rood en groen getint. Wel beweerden vele nieuw aanko mende toeschouwers direct„het is een ster," doch dat bleek velen op den duur een al te eenvoudige oplossingeen „tooneelkijker" liegt nietzij die het rood en groen niet onderscheidden, waren wellicht kleurenblind. De massa groeide aan 1 Het schip spoelde zich voort! Zoo oneindig ver en duizelingwekkend hoog, dat van af de aard het constateeren van een verplaat sing absoluut onmogelijk was. Vragen van den stadsbewoner Wat zou het doel zijn van dit zeer zeker vijandig schip? Waarheen zou het gaan en van waar kwam het? Beoogt het de Engelsche vloot of onze dierbare stad te verwoesten Raad van den berichtgever, dorpenaar Waarde stadsbewoner, blik toch meer hemelwaarts. Alle theater-, opera-, varië teiten- en bioscoop-sterren zijn u bekend; alleen de hel glanzende avondster, die zich bij wijlen achter nevelen verbergt, is u vreemd, brengt u angst en bezorgt u een slapeloozen nacht. (Vad.) Olifanten op avontuur uit. Ongeveer kwart voor elf gistermorgen werden de Toulansche laan te Dordrecht en andere daar in de buurt liggende straten in opschudding gebracht, doordat een viertal jonge olifanten, toebehoorende aan het circus Corty Althoff, van de gelegenheid gebruik maakten om zonder geleide eens een wandelingetje te maken en eens te kijken hoe het er buiten hun stal in het circus wel uitziet. Daar de stallen schoongemaakt moesten worden, zouden de dieren voor een poosje een onderkomen vinden in den stal van den vrachtrijder J. H. den Ouden. Hier schenen ze zich echter niet erg op hun gemak te gevoelen, want nauwelijks waren ze binnen, of ze keerden zich om en liepen terug naar het circus, in de gauwigheid 'n paar zandwagens, die hun in den weg stonden onderstboven loopend. Wel probeerden natuurlijk de stal knechts met touwen de dieren te vangen, doch ze wisten zich los te rukken, waarna zij zich naar den Noordendijk begaven en daar de openstaande deur eener woning binnengingen. Natuurlijk groote ontsteltenis bij de bewoners. Een gas-lamp, die in de gaDg hing, werd heel gewoon stuk geloopen en nog andere voorwerpen moesten het ont gelden. Eindelijk gelukte het aan de oppassers, die aan de achterzijde bot huis waren binnengedrongen, de beesten achter waarts het huis uit te drijven. Met behulp van een aantal soldaten werden ze daarna zoo vastgelegd, dat losrukken onmogelijk was. D. Ct. De laatste berichten, die binnenkomen zijn van Belgische zijde en bevestigen een treffen tusschen Duilschers en België tusschen het Belgische dorpje Haelen en het plaatsje Diest. Van de 6000 Duitschers zou daarbij de helft buiten gevecht zijn gesteld, 't wordt echter steeds maar genoemd een voorbereiding van den millioenenslag die naar berekening zuidelijker dan de ge noemde plaatsen zal plaats hebben. De Duitschers hebben klaarblijkelijk een ontzaglijke troepenmacht in Belgie verzameld. Wegens het ontzettend aantal strijders, een miilioen aan weerszijden, dat er aan deelneemt, zal, profeteert 'n verslaggever van de Telegraaf uit Londen, deze slag de grootste zijn dien de wereldgeschie denis ooit kon boekstaven. Al wordt van Duitsch9 zijde de betee- kenis van don inval der Franschen in den Elzas zeer verkleind, een feit is het dat de Franschen zich daar nog steeds weten te handhaven. LilVDSTORJI. De Burgemeester der gemeente Texel vestigt er de aandacht van belangheb benden op, dat tot de landstorm alleen behooren zij, die in de betrekkelijke registers als landstorinplichtige zijn ingeschreven. Van deze inschrijving is de betrokken personen indertijd s'c h r i f t e 1 ij k ken nis gegeven. Texel, 14 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, Gaarlandt. Bekendmaking-. De Burgemeester der gemeente Texel vestigt de aandacht in het bijzonder van zeevarenden op het feit, dat het ten strengste verboden is inlichtingen over vaarwater of ligging van onze of vreemde eilanden te verstrekken aan andere dan de bevoegde Nederlandsche Autoriteiten. Overtreding van dit verbod wordt ten strengste gestraft. Texel, 13 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, Gaarlandt. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uitbetaling der vergoedingentoe gekend wegens het buitengewoon ver blijf onder de wapenen zal plaats hebben op: Maandag, den 17den Augustus a.s. te den Burg van 10 vm. 1 uur n.ra. ter gemeente-Secretarie, te de Cocksdorp ten 3 uur nm. in deO.L.S. te M.-Eier)and ten 4.30 te de Waal ten 5,30 Dinsdag, den 18den Augustus a.s. te den Hoorn ten 2 uur nm. in de O.L S. te Oudescbild ten 3,30 te Oosterend ten 5 uur en wel aan hen, aan wie schriftelijk is kennis gegeven, dat op hun verzoek om vergoeding reeds is beschikt. De uitbetaling kan slechts geschieden tegen het voor voldaanteekenen op den ter plaatse van uitbetaling aan wezigen Verzamelstaat, zoodat bolaDg- hebbenden verplicht zijn ;de hun toe komende gelden in persoon aldaar af te halen. Texel, 14 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, Gaarlandt. flet Steun Comité heeft Donderdagavond wederom een vergadering gehouden ter bespreking van den algemeenen toestand op ons eiland. Verschillende onderwerpen werden aan een zeer ernstige bespreking onderworpen ten einde zooveel mogelijk een goed beeld te krijgeD van het geheel. Het steenkolen vraagstuk, vooral met het oog" op het aanstonds in werking treden van de onderscheidene dorschmacbines werd ampel en breed nagegaan en werden afdoende maatregelen getroffen opdat straks de arbeid niet behoeft stil te liggen wegens gebrek aan steenkool en daardoor vele arbeiders zonder werk zouden geraken. Een uitgebreid onderzoek zal ingesteld worden naar den welstand der huisgezinnen, waaruit mannen, kostwinners enz. zijn op geroepen voor .den krijgsdienst om daarna afdoende maatregelen te treffen voor deze gezinnen. Het Comité achtte het dienstig nogmaals de ingezetenen van Texel er op te wijzen, dat er telken dag zitting wordt gehouden in de R, K. School aan den Molenstraat en wel van 11 12 uur, waar een ieder met al zjjn moeilijkheden van welken aard ook kan aankomen om voorlichting en zoo mogelijk dadelijken stenn. Het Comité toch was van meening, dat de ingezetenen nog maar te veel in den waan verkeerden, dat dit zittiDgauur alleen slechts was tot regeling van den arbeid, en meende daar om er nogmaals nadrukkelijk op te moeten wijzen, dat de ingezetenen zich met aller hande moeilijkheden, voortkomende uit den tegenwoordigen toestand tot het Comité hebben te wenden. Vergete men toch niet, dat het juist de taak van dit Comité is om in dez6 dagen allerwegen voorlichting en hulp te bieden. Het Comité vreesde ook ten zeerste voor den Middenstand, en was eenparig van oordeel, dat juist de industrieele en handel drijvende middenstand groote nadeelen zou ondervinden door deze benauwde tijdsom standigheden. Vandaar dat het Comité ten sterkste wenscht aan te dringen bij de in gezetenen, om (wie eenigszins in staat is) zijn rekeningen geheel of althans gedeel telijk te betalen en zooveel mogelijk alles contant te betalen. Het Comité vertrouwt op het gezond verstand der ingezetenen, dat zeker zal inzien, dat vooral juist in deze tfjden voor den middenstand het eerst noodzakelijke is, om over geld te kunnen beschikken, teneinde voldoende bediijfs- kapitaal te behouden, waar dit langs andere wegen niet meer of niet zoo gemakkelijk is te verkrijgen. Het Comité een beroep doende op een ieders gezond verstand 6n menschlievende gevoel vertrouwt dat al wie eenigszins in staat zal zijn, ook zijn finantieele verplich tingen ten opzichte van den middenstand stiptelijk en zoo spoedig mogelijk zal na komen. De ingezetenen van Texel zullen zeer wel begrijpen, dat wil het Comité de tank welke het zich voorstelt, ten volle volbrengen het straks zal hebben te beschikken over de noodige gelden. Vandaar stelt het Comité zich voor over een paar weken eens te komen aankloppen bij allen, die iets kun nen missen, want van willen is er natuur lijk thans geen sprake, een ieder is in onze dagen goed van wille. De ingezetene houdt zich dus voorbereid Wanneer wij allen de handen in elkaar slaan, dan verwacht het Comité, dat het meeste leed voor Texel door de Texelaren zeiven kan bespaard blijven. Het Steun-Comité. Nog zijn toegetreden tót het Steun- Comité, de volgende heeren J. Beumkes, A. Blom Jz., Ds. E, Boeke, M. de Graaf, Jonker, J, H. Timmer. Postkantoor te DEN BURG (Texel) I/IJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de of weige ring door geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie helft der maand Augustus 1914, J. Kopelle, Home bij Seadle Washington. Fraulein J. Vincent, Daklerbiück Westfalen. Mej. M. Stevens, van Breestraatl5 Amsterdam. Een briefkaart uit Oosterend zonder adres. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar heid aan hen knnnen worden terugge geven. Burgerlijke Stand der Gemeente Texei. Van 8 Aug. tot en met 14 Aug. '14, Geboren, Ondertrouwd, Getrouwd, Over leden Geene. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 14 Aug. Ter markt aangevoerd: 35 Stieren f 90,— a f 250,—; 87 Kalf- en Melkkoeien 1100 a 1215, 12 Varekoeien 1 95 a f 190 219 Vette Ossen en Koeien 1180 a 1330 61 Kalveren (vette) f 40 a f 95. 27 Kalveren (magere) f 7.a 1 15.— 0 Lammeren f a f —,00. H 389 Schapen (vette) f 17,00 a f 28.00 ti Biggen f .0 a f 0.00 m No. 310, 7/14 '14. Door de diverse kooplieden word heden besteed voor Kipei f 2.90 f 5.80. Eendei f 3,50 f 3,55. te Aanvoer 35917 Middenprfja f 3,99. Nu de uitvoer van eieren naar h«' v' Buitenland gedeeltelijk weer mogelijk it geworden is een verdere herstelling der eierprijzen to verwachten. Kleinere qnantums pluimvee (mits 1ste kvaliteit) zijq weder te plaataen. Laugenhoff. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2