Duitschland en Nederland. Een uiterst lezenswaardig artikel geeft de Limburger Koerier onder bovenstaande titel over de bijzonder welwillende houding die Duitschland thans tegenover ons land aan den dag legt. Die welwillende houding is niet te verklaren uit de omstandigheid, dat Z. K. H. Prins Hendrik een Duitscher van geboorte is, waDt ook de koningin van België is een Duitsche, zegt het blad en stelt dan de vraag of wellicht eigen belang Duitschland er toe leidt ons land met rust te laten. „Ingeval van een oorlog met Engeland een geval dat zich nu voordoet heeft Duitschland maar een kleine kust lijn, waarop de Engelsche vloot kan opereeren. Schendt Duitschland onze neutraliteit, dan zou Engeland onmid dellijk een veel grooter kustlijn voor den aanval hebben, en wel onder de gunstigst denkbare omstandigheden. Laat het Nederland ongemoeid, dan is dit land krachtens zijn neutraliteit ver plicht, eveneens Engeland en Duitschland buiten de deur te houden. En die taak is voor Nederland tegen over Engeland niet onmogelijk, daar onze kust weinig gelegenheid tot landing ,op eenigszins beteekenende schaal biedt, en de havens met de aanwezige forten, marine-materiaal en zeemijnen lang ge noeg te verdedigen zijn. Vandaar de krasse maatregelen, die onze Regeering aan de kust neemt. Nederland is tegen over John Buil maar een klein diertje, maar 't is als een egel, die zijn pennen opzet en dan zelfs door een bulhond moeilijk aan te bijten is. Dat kost ons veel inspanning en veel geld, maar 't is een offer, dat het behoud van den vrede ons dubbel en dwars waard is. Dat alles weet Duitschland opperbest, en het profiteert van dien toestand. dooi- onze neutraliteit zorgzaam te eerbiedigen, dwingt het ons, vanzelf en zonder dat we er iets aan kunnen doen, uit den aard der omstandigheden, zijn flankbescherming te zijn." Zeeslag of schermutseling Tusschen vier uur en half zeven in den ochtend van Dinsdag is langs onze kust van Callants oog tot Texel herhaald schieten waargenomen. Vanaf de duinen bij de Koog was zelfs de rook van het geschut zichtbaar. Men beweert, dat Duitsche torpedo booten door Engelsche oorlogschepen vervolgd werden. Waar voor enkele dagen de Stelling commandant van Helder heeft gewaar schuwd, dat schietproeven met kruit zouden genomen worden, dunkt ods is de mogelijkheid Diet uitgesloten, dat het schieten de aangekondigde proeven betrof. TJitvoer van levensmiddelen. Van offlcieele zijde wordt plaatsing verzocht van het volgende In „de Telegraaf van Donderdag 13 Augustus komt voor een ingezonden stuk over den uitvoer van levensmid delen. Hierin wordt o.a. gesproken over den uitvoer van aardappelen en dergelijken uit Nederland naar Duitschland en wordt dit een groote schennis der neutraliteit genoemd. Dit is volkomen onjuist. Het bewaren van een strikte neutrale houding sluit in, dat men tegenover geen der in conflict zijnde partijen uitzonde ringsmaatregelen toepast. Zoo luidt dan ook art. 6 van het „Ver drag nopens de rechten en verplichtin gen der onzijdige mogendheden en perso nen in geval van oorlog te land", (Stbl. no. 73,1910): „Een onzijdige mogendheid is niet gehouden te beletten den uit- of doorvoer voor rekening van een der oor logvoerenden van wapeneD, munitie en in 't algemeen van al wat voor een leger of vloot dienstig kan zijn. Dat de handel in levensmiddelen van de onderdanen van een neutralen staat met die van een oorlogvoerenden staat, geen schennis der neutraliteit is, behoeft alzoo geen toelichting. Een avontuur van het stoomschip Kangean Tusschen al de verhalen van door oorlogsschepen aangehouden koopvaar dijschepen valt als iets bijzonders op het avontuur, dat het stoomschip „Kangean" van de Maatschappij Nederland, te Amsterdam is overkomen De „KangeaD," die in de haven van Hamburg lag, vroeg aan de Duitsche overheid verlof om te mogen vei trekken naar Amsterdam. Dit werd toegestaan, onder voorwaarde dat de bemanning tijdens de vaart op de Elbe onder dek zou blijven. Zoo gebeurde het dan ook. Tegen het vertrekuur kwamen er eenige officieren en matrozen van de Duitsche marine aan boord. Al de Nederlanders gingen naar bene den, de patrijspoorten enz. werden ge sloten en met een Duitschen gezagvoerder op de brug en Duitsche matrozen aan dek, manoeuvreerde de „Kangean" de Elbe af. Eenige uren later, toen het schip in volle zee was, werd het commando weer aan den Nederlandschen kapitein over gedragen en gingen de Duitschers van boord. N. v. d. d. Geen werkkrachten noodig. Het bureau voor arbeidsbemiddeling te Schagen heeft wel vele aanvragen ont vangen van werkzoekenden, doch zeer weinig van werkgevers. Er bestaat dus voor werkeloozen voor- loopig zoo goed als geen kans in Noord- Holland in den landbouw werk te vinden. De aangekondigde 41e Algemeene Vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal in verband met de tijdsomstandigheden niet worden gehou den op 2ö Augustus 1914 maar wordt tot nader bekend te maken datum uit gesteld. Een Engelsche torpedo door het s s. Kin der dij k" overvaren. Het Rotterdamsche stoomschip „Kin derdijk", Zaterdagavond van Methil te IJmuiden aangekomen, heeft gerappor teerd den vorigen nacht op de Noordzee te hebben overstoomd de Engelsche torpedoboot „Bullfinch", die zoo goed als doormidden gesneden werd. Vólgens het verhaal in de groote bladen omtrent het gebeurde, is de ramp te wijten aan het feit dat de Bullfinch, zonder de bedoeling te doen blijken voor de boeg van de Kinderdijk is omgevaren. De dienst aan het Belgisch loods wezen te Vlissingen, die zoolang de oorlogstoestand duurt gestaakt is ge weest, is thans geregeld. Reeds worden de schepen door een HollaDdschen zeeloods uit zee binnenge bracht. Op elk schip gaat nu een Hol- landsche rivierloods mee, die in Hans- weert vervangen wordt door een Bel gischen rivierloods. Daartoe zijn te Hansweert 2 Belgische loodsbooten, een afhaalboot voor den zeedienst en 2 sleep- booten g6stationneerd. Vrijdagnacht is bij J. v. d. Bosch onder Standdaard-buiten (Noord-Brabant) ingebroken. Gestolen werd f 12000 aan contanten. De dader is onbekend. Geïnterneerd. Zaterdagavond zijn de beide vliegers van de Duitsche marine, Ober-luitenant Kleynn en vaandrig Fischer die op het strand van Schiermonnikoog met hun watervliegtuig een noodlanding moesten maken, naar Alkmaar gebracht. De reis werd gemaakt per boot van Schiermonnikoog naar Anjum, vervolgens met een extra-trein via Leeuwarden naar Stavoren, vervolgens per veerboot naar Enkhuizen en ten slotte met een extra- trein naar Alkmaar. Schager Ct. Aan de Fransche-Duitsche grens. Nog altijd ligt het gebeurde aan de Fransch-Duitsche grens, zoowel in 't zuiden bij den Beneden Elzas als meer noordelijk, bij Lagarde en dicht bij de Luxemburgsche grens, in een geheim zinnig duister voor ons. De Franschen juichen over hun overwinningen daar, de Duitschers over de huDne. Voor het keizerlijk paleis in Berlijn zijn vier stukken geschut opgesteld, die de Duitschers bij Mülhausen op de Franschen veroverd zouden hebben en in Saarbrüc- ken zijn acht Fransche kanonnen, bij Lagarde buitgemaakt, aangebracht, maar de Franschen blijven toch ontken nen ook maar één kanon verloren te hebben. Integendeel spreken zij van grooten buit aan hun zijde en van het gevangen nemen van honderden Duitschers. Ter zee. Bij gemis aan officieel nieuws, viDden de verhalen van binnengekomen schepe lingen over wat er op de Noordzee zou gebeuren, gretig geloof.' We zullen goed doeD, al deze verhalen onder het noodige voorbehoud te aanvaar den, Feit is alleen, dat de Britsche vloot meer en meer de zeeën schoonveegt. Nu is ook de „Kronprinz Wilhelm" van den Norddeutschen Lloyd ingepikt. De Goebenen de „Breslau". Er komen hoe langer hoe meer be richten over den beweerden verkoop van beide Duitsche schepen aan Turkije. De Exchange Tel. Cy. weet reeds mee te deelen, dat de koopprijs 48 millioen gulden is geweest. Mocht de verkoop hebben plaats gehad, dan zou Turkije daardoor gevaarlijk voor Rusland kunnen worden, daar de „Goeben" in snelheid en zwaarte van geschut alle schepen van de Russische Zwarte-Zeevloot overtreft. Daarbij is echter de vraag of een Turksche be manning met het schip 20U kunnen manoeuvreeren. Uit Londen wordt bericht, dat tot de Turksche regeering diplomatieke vertoo- gen zijn gericht, waarin de onmiddel lijke terugzending van officieren en be manning der Duitsche schepen „Goeben" en „Breslau" wordt geëischt. De Temps deelt mee, dat de schepen nog steeds geankerd liggen voor de Nagoro eilanden, waar ze met geestdrift door de Turken zijn ontvangen. Onder den titel „Zelfmoord" van Turkije doet het blad een laatste waarschuwing aan Turkije hooren om niet voort te gaan gemeene zaken te maken met Duitschland indien het niet wil verscheurd worden door de Bilkan-mogendheden en geëxe cuteerd door de Triple Eatente, die daar toe zonder eenige inspanning bij machte is. In Rome zou, volgens de Star, de verkoop der schepen aaD Turkije een zeer ongunstigen indruk hebben gemaakt en zou Italië daaromtrent opheldering vragen onder herinnering dat Italië geen bedreiging van het evenwicht in het Oosten der Middellandsche Zee zal dulden. De reizen der Zeppelins. In het Journal wordt gewaarschuwd tegen overdreven vrees voor de Zeppelins Uit het logboek van de Zeppelin IV, dat te Luéville in beslag genomen werd, bleek, dat de snelheid van den Zeppelin 72 en niet 90 kilometer per uur is, zooals gemeld werd. Bij dat ongeluk bleek tevens de buitengewone zwakheid van de Zeppelinseen enkele ballonnette, die breekt, maakt het geheel luchtschip onbruikbaar. Men kan aannemen, dat een Zeppelin, onder militaire omstandig heden varend, met voldoenden benzine voorraad, bemanning, bewapening en op groote hoogte blijvend, niet meer dan 550 kilometer kan afleggen, terwijl de afstand Metz—Parijs 800 kilometer is heen en terug. Op die reis zou het schip niet hooger kunnen gaan dan ÏGOO a 1200 meter, dns niet hoog genoeg om voor artillerievuur veilig te zijn. Het blad besluit, dat er dus niet veel gevaar bestaat, dat een Zeppelin boven Parijs komt. Korte Kroniek. Aan het Rott. Nieuwsblad ontleenen wij onderstaand 23 Juli. Ultimatum van Oostenrijk aan Servië. 25 Juli. Antwoord van Servië. 28 Juli. Oostenrijk verklaart Servië den oorlog. 30 Juli, Rusland mobiliseert. 31 Juli. Ultimatum van Duitschland aan Rusland. 1 Aug. Duitschland verklaart Rusland den oorlog en schendt de onzijdigheid van Luxemburg. 2 Aug. Frankrijk mobiliseert. Ulti matum van Duitschland aan België. Libau door de Duitschers beschoten. 3 Aug. België verwerpt het Duitsche ultimatum. Duitschland verklaart Frank rijk en België den oorlog. 4 Aug. Engeland verklaart Duitschland den oorlog. Een Duitsche kruiser beschiet Bona en Philippeville. 5 Aug. Gevechten tusschen Maastricht en Luik. Een Duitsche mijnenlegger in den grond geboord. 6 Aug. Bombardement der forten van Luik. Oostenrijk verklaart Rusland den oorlog. De EDgelsche kruiser „Amphion" loopt op een mijn. 7 Aug. De Duitschers bezetten de stad Luik. Inval der Franschen in den Elzas, 'Gevechten aan de grens Lotharingen. 8 Aug. Montenegro verklaart Oosten rijk den oorlog. 9 Aug. Duitsche onderzeeboot in den grond geboord. 10 Aug. De EDgelschen nemen de Duitsche kolonie Togo. 12 Aug. Slag bij Haelen in België. 13 Aug. Frankrijk en Engeland ver- i klaren Oostenrijk den oorlog. 14 Aug. Franschen en Engelschen I rukken den Belgen ter hulp. Visé in brand gestoken De gewone correspondent van het Hdbld seint uit Maastricht d.d. 16 Aug.: s Wie gedacht had, dat de ellende te Visé geëindigd was, is heden door het 1 bloedige drama dat zich daar afgespeeld heeft, van het tegendeel overtuigd ge worden. Thans is het een voldongen feit Visè is in brand gestoken en als opge jaagd wild, met achterlating van have en goed, zijn hier hedenmiddag honder den vluchtelingen aangekomen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen. Heb ben de burgers weer geschoten, zooals de Duitschers beweren Hebben de Duitschers, dronken zijnde, hun eigen menschen gedood, zooals de vluchtelin gen zeggen? Een feit is het, dat vrouwen en kinderen overhaast weg moesten, omdat alles in brand gestoken werd. De mannen werden daar gehouden in dienst 'der Pruisen. We zagen ze weer zitten, al die vrouwen, weenende om haar mannen, kinderen vragende naar hun vaders, in de gymnastiekzaal der Rijks kweekschool aan geimproviseerde tafels, waar z\j door tal van rappe handen voorzien worden van koffie, melk, brood en wat dies meer zij, terwijl hedennacht een leger, al is het maar van stroo, gespreid wordt voor de moede ledematen, Treurig, intreurig, was het verhaal van al die vrouwen, die de verschrikkingen van den oorlog in zijn ijselijkste gestalte doorleefd hebben. Wat zal er van hen worden Veel, zeer veel wordt er voor hen gedaan, maar er is zooveel noodig, Elf gewonden, onder wie drie Duitschers werden uit de ambulance te Visé, die ontruimd moest worden, naar hier ge bracht. Twee gingen naar Calvarienberg, vier naar de woning van minister Regout, de overigen in de Augustijnen. Nog nader Visé is vanmorgen aan verschillende kanten tegelijk door de Duitschers in brand gestoken heel het stadje staat in lichtelaaie. Naar de Duitschers beweren, is gister avond door de burgers op de Duitsche soldaten geschoten en inderdaad zag ik in het Grand Hotel vier dooden, waarbij een officier en een onderofficier en zes gewonden, van wie twee ernstig. Verschillende betrouwbare inwoners van Visé hebben mij evenwel verzekerd, dat de Duitschers in dronkenschap op elkaar geschoten hebben, terwijl ik zelf heb kuDnen constateeren, dat door de Duitschers, waarbij er zijn die versch van de Russische grenzen zijn aange- komeu, 'overvloedig wordt gedronken. Van de in Visé nog aanwezige be volking zijn de mannen gevangen ge nomen en naar Aken gebracht, terwijl aan de vrouwen gelegenheid gegeven werd met de kinderen naar de Holland- sche grenzen te vluchtenzij vonden onderkomen in Eysden en Maastricht. Japan stelt Duitschland een ulti matum. Japan heeft aan Duitschland een ulti matum gezonden. Het heeft ten doel, overeenkomstig de bepalingen yan het Engelsch-Japansch verbond, stoornissen in het Uiterste Oosten te verhinderen. Japan geeft Duitschland den raad, alle Duitsche oorlogsschepen in de Japansche en Chi- neesche zeeën terug te trekken of te ontwapenen en Kiautsjau zonder ver goeding af te staan aan Japan vooreen eventueele teruggave aan China. Japan vraagt antwoord vóór 23 Augustus a.s, om 12 uur 's middags. Indien niet alle eischen, in het ultimatum vervat, wor den ingewilligd, zal Japan de maatrege len nemen, welke het noodzakelijk oor deelt. Het Japansche ultimatum aan Duitsch land wordt in ambtelijke Amerikaansche kringen beschouwd als een der belang rijkste ontwikkelingsfasen van den oorlog. Bij monde van zijn gezant, burggraaf Chinda, heeft Japan aan de Amerikaan sche regeering medegedeeld, dat alle onzijdigheidsbelangen der Amerikanen zullen beschermd worden. De regeering beschouwt Japans belofte, om Kiautsjau aan China terug te geven, als bevredigend, De particuliere Bank van Leening te Zutfen beleent, met het oog op de benarde tijdsomstandigheden, de panden renteloos. De gevolgen van een blokkade voor Duitschland. De socialistische 8Vörwarts" rekent

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2