N° 2805 Zondag 23 Augustus 1914. 27ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woeusdag- en Zaterdagavond Advertentie» vóór 9 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LA N GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e n JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de volgende publicatie is aangeplakt De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 5 Augustus 1914 no. 61; Gelet op de artt. 9 en 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat in Noordholland a. de jacht op grof wild zal worden geopend op Maandag 2 November 1914, met zonsopgang b. de jacht op klein wild, met uit zondering van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Dinsdag 1 Sep tember 1914, met zonsopgang; c. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Dondeidag 1 October 1914, met zonsopgang; d. de koite jacht dagelijks, met uit zondering van den Zondag, en de lange jicht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 10 Augustus 1914. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, VAN LEEUWEN. Texel, 19 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 22 Augustus 1914. Inkwartiering. Aan de vragenbus in het Leidsch Dagblad ontleenen wij het volgende ant woord, op een vraag omtrent verplich tingen enz. bij inkwartiering. In geval van inkwartiering moet wor- den verschaft, zoo luidt de wetVoor een onderofficier of een soldaathuis vesting, een zindelijk strooleger met twee bedlakens, eendeken des zomers en twee winters, een tafel, een stoel of een ik, gelegenheid tot reiniging met wascbgereedschap, en zooveel noodig vuur en licht, of plaats bij vuur en licht. Verder een voedzame maaltijd, be staande in aardappelen en groenten of droge peulvruchten en voorts in vleesch, k of visclr en daarenboven 0,75 KG. goed gebakken brood, tweemaal per dag thee of koffie en verder het noodige drinkwater. Als schadeloosstelling worden van Rijkswege vergoed, voor huisvesting met voeding voor een onderofficier of soldaat 10,80 per dag. In tijden als nu hangt het van de militaire administratie af wanneer be taling geschiedt, wat dan bekend gemaakt wordt. Huisgezinnen zonder mannelijke per sonen boven de twintig jaar zijn vrij gesteld, zoo ook gezinnen, waarin zich een kraamvrouw of ernstige zieke bevindt. Tot zoover het antwoord. Maar nu we het toch over inkwartiering' hebben moet ons iets uit de pen. We hebben hier aan den Burg tot nu toe in het geheel zes personen inkwar tiering te verleenen, te weten: 2 onder officieren, 1 korporaal en 3 soldaten. Ze Zijn nu juist ongeveer rond geweest eu Zullen morgen of overmorgen weer van no. 1 af beginnen. Het is een eigenaardig verschijnsel, dat in tegenstelling van vroeger, ieder die er voor wordt aangewezen en maar eenigszins in de gelegenheid is het te doen, onze soldaten zelf dak en voedsel verleent en zich daarbij beijvert het hen zoo goed mogelijk te geven. Onze soldaten zijn vol lof over de houding van de burgerij, maar... een vast kosthuis was ze heel wat liever. En met reden 1 Zou het U en mij bevallen iederen dag aan een andere tafel en bij vreem den aan te zitten, of wat nog erger is iederen nacht ons neer te vleien op een andere legerstede Zeker niet 1 Vorming van meer commissies is mis schien niet wenschelijk, doch zou het niet mogelijk zijn, door bemiddeling van het steuncomité of het comité voor ver snaperingen en lectuur, uit de beurzen van de inwoners van den Burg, die voor inkwartiering in aanmerking komen, een fondsje te stichten, waar uit de meerdere kosten, misschien 20. laat ons zeggen 50 cents per man en per dag te betalen om daarbij aan de billijke wenschen van onze soldaten tegemoet te komen? Wij geven het in overweging. Onze plaatsgenoote, mej. Joh. H. van Achterberghk omt als no. 1 voor opde voordracht ter benoeming van een onder wijzeres aan de o. 1. school te Amersfoort. Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstandscredietbank. Het bestuur van bovengenoemde ver- eeniging ontstaan uit een officieels regeeringsopdracht door Minister Treub aan de heeren dr. D. Bos en Meuwsen verstrekt, vergaderde Dinsdag j 1. te Amsterdam in tegenwoordigheid van de besturen van alle Nederlandsche Midden- standscredietbanken, benevens alle ver- eenigingen aangesloten bij den Midden standsbond, ook de einde Juni opgerichte Algemeene Texelsche Middenstands- vereeniging. Bij de inleiding gaf de voorzitter, de heer dr. D. Bos te kennen, dat de be doeling is eenheid te brengen in het verkrijgen van crediet voor alle soorten van Middenstandscredietbanken, die dan als bank kunnen leenen en dat de ge legenheid wordt geboden om als centraal lichaam zich in verbinding te stellen met de geldmarkt te Amsterdam en de Ned. Bank en het tienvoud yan het aandeelen,- kapitaal op de Ned. Bank te trekken. Als eisch wordt gesteld dat de midden stand zich als een man aangordt om de credietbanken zoo solide mogelijk te doen zijn, terwijl iedèr credietuemer verplicht is een aansprakelijkheid te aanvaarden van 20 pCt. boven het crediet, dat hij neemt. Met algemeene stemmen werd besloten tot oprichting van de Bank, waarvan dr. Bos als president-commissaris zal optreden. Naar we vernemen is reeds een kapi taal van 2 millioen beschikbaar. Zonsverduistering. Ook al tengevolge van den oorlog? We bedoelen de weinige belangstelling die het publiek in de zonsverduistering aan den dag legde. De zonsverduistering van 17 April 1912 was meer volkomen, dat geven we toe, de kippen gingen ditmaal niet op stok, maar toch ze was meer belang stelling waard. Het verschijnsel kwam ook nu weer prompt op tijd, of beter de berekening bleek ook nu juist te zijn. De gelegenheid om het natuurverschijn sel waar te nemen was bijzonder gunstig. We geraken met bet jdeé zonsver duistering geheel vertrouwd, wij althans zouden durven beweren, dat wanneer wij weer een zonsverduistering beleven, we zelfs zonder aankondiging van datum en tijd die zullen constateereu, zoo eigen aardig dunkt ons de kleur van onze omgeving geheel anders dan bij wolken voor de zon. Oudeschild, 20 Aug. Gisteravond was door den Texelschen Schippers- en Yisschersbond een alge meene vergadering uitgeschreven ter bespreking van de tegenwoordige vis- scherijtoestanden. De bijeenkomst, die slechts matig bezocht was en bijgewoond werd door den W.E.A. Heer burgemeester had in hoofdzaak ten doel, aan hen, die de kustvisscherij beoefenden, inlichtingen te verschaffen, waar en hoe die visscherij nog uitgeoefend kon worden. Z.E A. Heer Burgemeester, die reeds meermalen getoond heefteen warm hart te bezitten, waar het geldt de belangen van de visscherij, had om goed op de hoogte te zijn, een onderhoud aange vraagd met den Stelling-commandant te Helder. Het resultaat dier besprekingen werd door den Voorzitter, don Heer W. Mets Tz., die het onderhoud had bijge woond, den gegadigden medegedeeld. Verder deelde de Burgemeester den aan wezigen mede, dat de Heer Bottemanne Z.E.A. had medegedeeld, dat de visscherij thans nogal loonend was, en dat zjj in de territoriale wateren, vooral door de Urkervloot nog met succes werd uitge oefend. Nadat nog gesproken was over de weDSchelijkheid, zoo mogelijk een nieuw afzetgebied voor oesters, wulken en garnalen op te sporen, daar door den oorlog het afzetgebied aanmerkelijk kleiner zou worden, sluit de Voorzitter de bijeenkomst, na het Hoofd der Gemeente bedankt te hebben, voor zijne bemoeiingen in deze. Een provinciale Fransche courant, „Le Moniteur de l'Oise", is voor onbe- paalden tijd geschorst, omdat zij in haar nummer van 7 dezer had bekend ge maakt waar drie, legercorpsen heenge zonden zouden worden. In het begin van den oorlog be richtten Duitsche en buitenlandsche bladen dat de hotelier Nicolai te Kochem (prov. Koblenz) met zijn zoon pogingen zou hebben gedaan om den tunnel bij bij Kochem in de lucht te laten vliegen. Nicolai werd daarop onder beschuldiging van landsverraad en spionnage in hechtenis genomen. Aan de „Köln. Ztg. wordt thans uit Koblenz bericht, dat de krijgsraad van de vesting Koblenz- Ebrenbreitstein den man heeft vrijge sproken, daar uit het onderzoek zijn volledige onschuld was gebleken. De zoon was niet in hechtenis genomen aan zijn onschuld werd reeds van den aanvang af niet getwijfeld. Be rentestand verlaagd. Met ingang van heden is de rentestand van de Nederlandsche Bank met 1 pCt. verlaagd. Deze luidt thans als volgt Wisseldisconto 5 Promessendisconto ö'A Beleening van Binnenlandsche Effecten 5 Beleening van Buitenlandsche Effecten 5VS Beleening van Goederen 5 Korte beleeriingen 5'U Voorschotten in rek-Courant 5 Dientengevolge zal de rentestand van het bankconsortorium eveneens verlaagd en op 6 pCt. gebracht worden. Omtrent het gevaar voor oorlog door de verwikkelingen onzer naburen lezen wij in de „Limb. Koerier" o. m. het volgende Men schatte het niet te gering maar make zich ook geen overdreven zorg. Onze grenzen zija overal in voldoende mate bewaakt, met volle betrouwen mag men zich op onze bevelhebber verlaten. Nederland bevindt zich op dit oogen- blik in een niet ongunstige positie. Wij hebben er dezer dagen al op gewezen, dat wij voor Duitschland een flankbedek king vormen zoo wij onzijdig blijven behoeft Duitschland niet te vreezen, dat door ons land een inval gedaan zou kunnen worden op zijn zwakke zijde. Maar ook België he6ft belang bij onze onzijdigheid, omdat wij ook de Belgische flink dekken en voorkomen, dat do Duit- scher door ons land, van Noord-Brabant en Limburg uit, een omtrekkende be weging maakt naar het Belgische leger. De beide partijen zullen dus niet waar schijnlijk onze onzijdigheid willens en wetens schenden. Wordt een van beiden op onze gren zen geworpen, dan moeten wij met haar doen wat de Zwitsers in 1870 met Bourbaki's legerkorps dedenze ont wapenen. Maar, zegt men, in den oorlog heerscht het geweld. Het is mogelijk, dat een der partijen, al wijkende onze grenzen genaderd zijnde, en ziende, dat er geen andere uitweg is dan over ons grond gebied, alle scrupules op zij zou zetten en over onze grenzen trekken. Mogelijk is dit zeker. En als zoo'n troep dan Nederlandsche soldaten ontmoeten zou, dan hadt ge de poppen aan het dansen. De vechtende troep zou blijven doorvechten, de onzen zouden hem met geweld moeten over weldigen of terugwerpen, en zoo zou den wij in den algemeenen Europee- schen oorlog geraken, meenen velen. Dat is echter nog zoo zeker niet. De rechten en plichten der neutralen zijn geregeld bij het Verdrag der tweede Haagsche Vredesconferentie, in 1907 on derteekend en later bekrachtigd door alle mogendheden. Art. 10 van dit verdrag luidt: „Als een vijandige daad kan niet beschouwd worden het feit, dat een on zijdige Mogendheid, zelfs met geweld, inbreuken op haar onzijdigheid tegen gaat." Het is dus mogelijk, dat wij als on zijdige Mogendheid eens een inval van een oorlogspartij met geweld keeren, dien troep overweldigen of terugwerpen en daardoor toch niet in oorlog komen met de natie, waarvan bij een gewapend deel uitmaakt. Een verdediging van do onzijdigheid, zelfs mot geweld, levert niet per se een oorlogsverklaring. Het kan een casus belli worden; een reden tot oorlogsverklaring, maar men is er niet vanzelf door in een oorlog gewikkeld-. Veel zal natuurlijk afhangen van de wijze, waarop de schennis der neutrali teit heeft plaats gehad, van de koppig heid waarmee ze is doorgezet, van het aantal menschenlevens, dat er bij ver loren is gegaan, en van nog vele andere omstandigheden. De vrees, dat elk gewisseld schot vanzelf den oorlog zou doen uitbreken is echter ongegrond, Het scheen ons niet overbodig, dit aan te teekenen. Om tevreden te leven moet men niet naar rijkeren zien Een Hindoesch spreekwoord luidt „Ik had geen schoenen aan mijn voeten en ik mopperde, rotdit ik op den weg een man zag zitten die geen voeten had." TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Prjjs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel mcor S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1