DE OORLOG Laatste berichten. Marktberichten. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Wij ontleenen aan het Leidsch Dagblad van 20 Aug. het volgende Z. h. de Paus overleden. Hedenmorgen kwam geheel onver- wachts de tijding van het overlijden van Z. H. Paus Pius X. Gister kwam een telegram dat van de ongesteldheid van den Paus meldiog maakte. Reden voor ongerustheid was er niet, heette het. Doch de latere telegrammen wezen alle op verslechtering van den toestand en het sterke gestel van Z. H. is niet in staat geweest deze ziekte te overwinnen. Ruim elt jaar heeft Pius X aan het hoofd der Roomsch-Katholieke Kerk ge staan. Nadat Paus Leo XIII den 20sten Juli 1903 gestorven was, werd kardinaal Giuseppo Sarto den 4den Augustus door het conclave tot Paus gekozen en den 9den Augustus als zoodanig gekroond. Men zal zich nog herinneren, hoe onver wachts deze benoeming kwam, want tot de kardiöalen, die men als mogelijke opvolgers van Leo XIII noemde, behoorde kardinaal Giuseppo Sarto niet. De overledene is 79 jaar geworden. Den 2den Juni 1835 werd hij te Riese in de provincie Venetië geboren. Dierenbescherming in liet leger. Aan generaal C. J. Snijders, opperbe velhebber van het Nederlandsche leger, is verzocht om, wanneer het zoo ver mocht komen, hetgeen God verhoede, dat onze troepen genoodzaakt worden actief op te treden, een dagorder te willen uitvaardigen aan het gansche leger, waarbij bevolen wordt, dat wanneer paarden, honden of andere dieren in dienst van het leger, gewond neder- storten, men met een schot een einde aan hun lijden make. Wat moet dat beteekenen Maandagmiddag bewogen zich boven Heerenveen een 100 ooievaars, die nu en dan in 2 a 3 groepen neerstreken op weilanden. Tegen den avond zette een groot gedeelte zich op den grootsten gashouder der gasfabriek neder voor nachtkwartier. Men beweerde dat de troep voor het kanongebulder uit het Zuiden gevlucht was. In elk geval de tijd van vertrek van de ooievaars is nog niet daar en in zoo'n groot aantal ziet men deze vogels daar nooit bij elkaar. Het ongewone feit trok veel belang stelling. Een snuggere Dat boomen kappen niet ieders vak is, bleek ons dezer dagen toen we ver namen dat een der militairen bij het fort benoorden Purmerend een tak van een boom afhakte waar hij zelf op zat. 't Gevolgkrak, de tak brak en viel met den militair in de sloot. Tableau. Purm. Ct. Uitvoer Engelsche kolen opgeheven. Het uitvoerverbod van Engelsche steenkolen naar hier is opgeheven, mits zekerheid bestaat, dat inderdaad de steenkolen uitsluitend voor Nederland bestemd zijn. Een schrikaanjagend abuisje. Te Liempde (Noord-Brabant ontvingen Vrijdag circa 130 inwoners van den bur gemeester een aanschrijving, dat zij zich voor den landstorm moesten gereed houden. Groote consternatie onder de boeren Er waren zelfs personen bij, die inder tijd voor den militairen dienst waren afgekeurdze begrepen er niets van. Thans werden alle aanschrijvingen op 3 na teruggehaald want het was een „abuuske", 't dorp behoeft slechts wanneer de landstorm wordt opgeroepen 3 man te leveren, Rust en vrede zijn in de gemoederen der brave Liempdenaren wedergekeerd. Tel. De visschersvloot van IJmuiden. Thans is het treurig feit te vermelden dat de geheele visschersvloot, op een paar trawlers na, die zich bij IJsland bevinden te IJmuiden tot niets doen is gedoemd. Alle fabrieken en werkplaatsen worden binnen enkele dagen stopgezet, daar dit alles in verband staat met het visscherij- bedrijf. Het grootste deel der haringloggers in het toeleidingskanaal is naar Amsterdam opgesleept, om wellicht, het is niet te ho pen, in dit seizoen niet meer uit te varen ter visscherij. Hbl. Geen ridderorden op 31 Augustus. Men meldt uit den Haag In verband met de bijzondere tijds omsiandigtnden is op 31 Augustus as., den verjaardag van H.M. de Koningin, niet als gewoonlijk een toekenning van onderscheidingen te verwachten. Dagbl. v. Helder. Om België's Volksbestaan. In de „Journal de Bruxelles" 't offi cieuze regeeringsorgaan, publiceert een hoofdofficier een artikel, dat veel sensatie wekt. Hij toont er namelijk in aan, dat er geen twijfel mogelijk is of Duitschland had zich voorgenomen in geval van een oorlog met Frankrijk, zich meester te maken van België. Als bewijs geeft hij het volgende uittreksel van een weinig bekenden brief, dien keizer Wilhelm I, de grootvader van den tegenwoordigen keizer, in 1879 aan Bismarck schreef: „De Fransche grens is bijna hermetisch gesloten van Zwitserland tot België. Deze onafgebroken linie van forten en versterkingen maakt, zelfs al zou men ze kunnen voorbij trekken, het door zenden van alle noodige versterkingen onmogelijk en zal zelfs, als we aan den wionenden kant zijn, den strategischen arbeid zeer bemoeilijken. Wij kunnen niet hetzelfde succes behalen als in 1870, want wij zouden terstond dezen gordel van vestingen moeten belegeren. Vóór wij eenige forten konden nemen, zou het verslagen leger gelegenheid hebben zich achter deze linie te versterken en zich voor een nieuwen aanval gereed te maken. Door de strategische spoorlijnen, die tot aan de grens van België doorloopen en door geweldige kampen, zooals die van Aken tot Malmedy. schiep België een organisatie wier eerste weerstand de geheele wereld en in de eerste plaats Duitschland zal verbazen." Het plan van Wilhelm I is uitgevoerd door Wilhelm II. De moeielijkheden, met voorspellende geest door den groot vader opgeworpen, beginnen zich thans op den weg van den kleinzoon te ver- toonen, hetgeen bij ons een nieuwe en machtige hoop doet herleven. Oorlogskomeet. Door alle tijden heen, zegt de Frank furter Zeitung, hebben de menschen in de hemelteekens en voornamelijk in de staartsterren voorteekenen gezien van bloedige twisten op aarde. Velen zullen het dus voor een bevestiging van dit bijgeloof beschouwen, dat thans ook een „oorlogskomeet" aan den hemel staat. Volgens dr. H. H. Kritzinger in Der Tag, staat deze komeet in het sterrenbeeld Wagenman nabij den sterrenhoop N.G.C. 228; en is reeds met het bloote oog waar te nemen. Wat wij in ons vorig nummer onder de laatste berichten reeds meldden, is door de feiten bevestigd, de Duitschers vorderen steeds en na Leuven is thans ook Brussel in hunne handen gevallen. Het systematische voortdringen der Duit schers in de streek ten Noorden van de lijn Antwerpen Hasselt, heeft, naar het sebijnt geen ander doel gehad, dan zorg te dragen dat, als de groote opmarsch naar Frankrijk eindelijk begon, zich geen vijand in den rug van het loger meer bevond. Als een aantal kleine vegertjes, die in eiken hoek kunnen onderzoeken en schoonmaken, zijn Duitsche cavalerie-afdéelingen tot in de verst verwijderde hoeken van de Kempen doorgedrongen. De bevolking is voor hen gevlucht, ten deele naar het gastvrije en barmhartige Holland en wat zich nog aan Belgische troepen in deze streek bevond, is, uit vrees van de hoofdmacht afgesneden te worden, naar het Zuiden getrokken, of heeft zich bij het bezettingsleger van Ant wernen gevoegd, dan wel veiligheid ge vonden onder het bereik van de kanonnen dier vesting, Naar men zegt geschiedt het terugtrekken van de Belgen om de schoone steden voor vernieling te vrijwaren en de Duitschers in Antwerpen af te wachten. Wij laten de volgende bijzonderheden volgen Uit Brussel wordt geseind Gisteren, dat is Woensdag, leverde de burgerwacht de geweren in bij het ge meentebestuur en werden de opgeworpen barricaden verwijderd. Hedenochtend teil uur werd de stad door den burgemeester aan de Duitschers overgegeven. Gisteren en eergisteren is bloedig gevochten tusschen Leuven en Aerschot. Het hoofdkwartier met den Koning verplaatste zich Dinsdag van Leuven naar Mechelen. De officieele communiqués blijven gerusistellend luiden, doch de feiten wijzen er op, dat de terug tocht op Mechelen gedwongen was. Het is nog niet bekend hoeveel Duitschers in Brussel zijn, doch naar vermoedt wordt, is bun aantal niet groot. Een uitval naar Brugge ter bevrijding der gevangenen wordt mogelijk geacht. 's Morgens om elf uur kwamen de eerste troepen cavallerie bij de Leuvensche Poort de stad binnen. Burgemeester Max was de Duitsche troepen tegemoet gegaan en het was een pijnlijk oogenblik, toen bij de aankomst de witte vlag omhoog werd ge houden ten teeken dat de bescherming der stad gevraagd werd. Toen de Duitsche troepen waren genaderd, trad een com- mandeerend officier naar voren, die zich eenigen tijd met den burgemeester op vrien delijke wijze onderhield. De officier gaf den burgemeester de absolute verzekering dat de stad geen leed zou geschieden in dien de inwoners zich kalm zouden ge dragen en niet tot vijandelijkheden zouden overgaan. Uit den Elzas. Het belangrijkste bericht is dat de Fran- schen opnieuw Mülhaused hebben bezet. De eerste maal in dezen oorlog hebben de Franschen Mülhausen den 8en Augustus bezet, toen de Duitsche mobilisatie nog in vollen gang was. Zij verrasten de Duitschers bij Altkirch, waar zij hen uit hun versterkte stelling wierpen en rukten onmiddellijk naar Mül hausen voort, en werden hier door de be volking geestdriftig ontvangen. Den elfden Augustus deden de Duitschers een aanval en dwongen de Franschen zich uit Mül hausen terug te trekken. De Franschen retireerden echter slechts tot op geringen afstand van Mülhausen en wisten op het achter de stad gelegen plateau stand te houden. Intusschen werden alle passen der Vo- geezen door Fransche troepen bezet, en toen dit geschied was kon de opmarsch opnieuw beginnen. Het resultaat is, dat de Fransche troepen thans Mülhausen wederom konden bezetten. Van officieele Eogelsche zijde wordt het volgende overzicht verstrekt van den toe stand ter zee. Sinds de oorlogsverklaring heeft de vloot zorg gedragen voor de veiligheid van het expiditieleger, dat op 18 Augustus zijn ont scheping in Frankrijk voltooid heeft, een ontscheping die in volmaakte orde en zonder eenig ongeval plaats had. De Duitsche vloot buiten de Oostzee is gedwongen in de havens te blijven. De Engelsche handel is bijna geheel normaal. De Duitsche zeehandel is verlamd. Het eenige ongeval is het verlies van den lichten kruiser „Amphion", die op een mijn stootte, na den Duitschen mijnenlegger „Koningin Louise" te hebben doen zinken. Een Duitsche onderzeeboot is in de Noordzee tot zinken gebracht. iRoode Kruis. Een veertien dagen geleden, de oorlog was nauwelijks uitgebroken, kwamen twee dames uit den Helder met het volgende tot mij: Er bestaat hier in Nederland eene ver- eeniging het z. g. Hcefijzerverbond, dat ten doel had geld te verzamelen om een groot kinderherstellingshuis op te richten. Het doel was mooi en niemand talmde zijn penningske daaraan te offeren, waardoor deze vereeniging reeds een groot bedrag in handen had. Toen brak deze vreeselijke wereldstrijd losEn overal in ons land werden Roode Kruishospitalen opgericht of gelden daar voor verzameld. Het „Hoefijzerverbond", zijn eigen bijna bereikt doel opgevend, stelde het gansche bijeengebrachte kapitaal voor het R. K. beschikbaar en nam eene geldinzameling op zich. Ook voor dit doel kwamen deze dames bij mij, mij verzoekende om hier op Texel een sub-comité te vormen. Ik legde de meegebrachte instructiester zijde en wilde de zaak eerst nog eens aan zien en afwachten. Totdat ik van de week in Baarn en omstreken was, en daar van nabijgezien heb hoe de vrouwen in ons land niet hebben stil gezeten. Erj is genaaid, gebreid, men stond keukengereedschap, slaapkamerameublementen af en menigeen zelfs stelde zijn huis beschikbaar, waar nu reeds alles kantj en klaar staat, om, mocht het ooit tot een strijd in ons land komen, de gekwetsten een goed onder komen en eene goede verzorging te ver zekeren. En al schijnt de oprichting hier op Texel voor alsnog van een noodhospitaal niet noodzakelijk, toch kan ook de Texel- sche bevolking toonen voor de mooie taak van het R. K. iets over te hebben. Dat die taak mooi is hebben wij allen uit de werkzaamheid in Maastrichtjfeunnen ervaren. Eenige dames hebben zich bereid ver klaard voor de inzameling van de gelden werkzaam te zijn. Moge Texel zelfs in deze ernstige tijden voor dit doel iets willen afzonderen. H. J. M. GAARLANDT-de Kat. Texel, 22 Augustus 1914. Zeevaartschool. Kregen wij steeds weinig en dan nog on betrouwbare berichten omtrent den oorlo» t6 hooren, dit zal zeker nu nog minder worden nu alle vreemde correspondente! uit België zijn uitgewezen en de censuur nog danig verscherpt is. Volgens de Tel. van heden is de kleine man in België slecht te spreken over he feit, dat België's bondgenooten Dog nieli doen om het verder doordringen der Duit sche troepen te beletten. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland van 1—15 Aug. GETRüU V7DAlbert van Keulen, we duwnaar van Geertje Klijn en Elisa beth Wilhelmina Apollonia Boes. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 15 Aug. tot en met 21 Aug. '14, GEBORENTjerk z.v. Marten dc Haan en Jeitje de Boer, den Hoorn. Ondertrouwd,Getrouwd, Overleden: Geene, GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 3 zadeldekjes voor een fiets, 1 handtascbje, 1 duimstok, 1 pet, 1 kluwen sajet, 1 onder- mntsje, 1 haarspeld, 1 pijp, 1 zakdoek, 1 haarlintjes, gevonden te den Burg. 1 schroefsleutel, gevonden op den Hoornder- weg, 1 schroefsleutel, gevonden te de Koog, 1 mes, gevonden te het Noorden. Zondag 33 Augustus 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, V.m. 10 uur Dr. Norel. Waal, 'sAv. 7 uur ds. Van der Waa. Koog, Nam. half drie Dr. Norel. Dew Hoorn vm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, Nm. 2 uur ds. Visser. OosterendV.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 20 Augustus. Uit de Schager Courant: Schagen, 20 Aug. Aangevoerd: 103 Vette Koeien I 190 a f 330, 14 Kalfkoeien f 170,a f 250; 40 Nuchtere kalveren f 8 a 1 20. 80 Vette Varkens 40 a 44 ct. per Kg. 00 Magere Varkens f 00,a f 00,— 20 Biggen f 6.00 a f9,00; Vette Schapen f a f —.00 Overhouders f a f ,00. 30 Lammeren f 14 a f 17.00 Boter f 1.10 a f 1.20 per K.G. Kipeieren f 4 00 a 1 5,50 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 21 Aug. Ter markt aangevoerd: 89 Stieren f 80,— a f 240,—; 137 Kalf- en Melkkoeien f 110 a 1259 23 Varekoeien f 80 a f 185 221 Vette Ossen en Koeien 1170 a 1311 63 Kalveren (vette) 1 35 a 1 90. 38 Kalveren (magere) 1 7.a f 15.— —0 Lammeren f a f —,00. 389 Schapen (vette) 1 17,00 a 1 28.00 17 Biggen f 2.0 a f 5.00 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de lessen aau de Zeevaartschool alhier aanvangen op Dinsdag S September a.s. Aangifte voor toelating van nieuwe leerlingen tot den tweejarigen cursus moet geschieden bij den Directeur voor 1 September 1914 Leerlingen voor de stuurliedenafdeeling kunnen zich dagelijks bij den Directeur aanmelden. Texel, 22 Augustus 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris JONKER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat de UITBETALING DER VERGOEDINGEN, toegekend wegens het buitengewoon verblijf onder de wapenen zal plaats hebben op: Woensdag, den 26sten Augustus a.s. te den Burg van 10 vm,1 uur n.m. ter gemeente secretarie. te de Cocksdorp ten 3 uur n.m. in de O.L.S. te M.-Eierland ten 4,30 n te de Waal ten 5,30 n Donderdag, den 27sten Augustus a. s. te den Hoorn ten 12 uur m. in de O.L.S, te Oudeschild ten 1,30 n.m. te Oosterend ten 5 uur n n en wel AAN HEN, aan wie schriftelijk is kennii gegeven, dat op hun verzoek om vergoeding reed! is beschikt. De uitbetaling kan slecht geschieden tegen het voor //VOLDAAN//teekenen op den ter plaatse van uitbetaling aanwezigen Verzamelstaat,zoodst belanghebbenden verplicht zijn de bun toekomende gelden IN PERSOON aldaar af te balen. Texel, 21 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Burg, 's Av. 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2