ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg, Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex e n. N° 2807 zondag 30 Augustus 1914. 27st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnenland» Gemengd Nieuws. Uit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Binden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prys der Advertcntièn. Van 1 tot 5 rogols 30 Cts. Iedere regol meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden nanr plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. Wfö&jEfe» Ten gerieve van onze abonné's ïaSSSp' laten wij hieronder volgen de beperkte dienstregeling van Texels Eigen Stoonibootoiiderneming aanvangende 1 September 1914. Vertrek Texel 6,15 v.m. 10,15 vm. en 2,30 nam. Vertrek Nieuwediep 7,30 v.m. 11,15 vm. en 4,— nam. Postkantoor den Burg. Laatste buslichtingen 5,20 en 9,30 voorm. en 1,45 nam. VERJAARDAG VAX II. M. DE KOXIXGIX. De Burgemeoster der Gemeente Texel brengt ter kennis van de ingezetenen, dat Hare Majesteit de Koningin den wensch heeft te kennen'gegeven, dat met het oog op de ernstige tijdsom standigheden, Hare a.s. verjaardag niet feestelijk zai worden herdacht. Texel, 28 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Uitstel Rijksnajaarskeuring. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat de ge wone Rijksnajaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten in 1914 is uitgesteld. De hengsten, goedgekeurd in het najaar 1913 en het voorjaar 1914, blijve'h tot dekking toegelaten tot de eerstvolgende keuring van dekhengsten. Texel, 28 Augustus 1914. Burgemeester en "Vasthouders voornmd. GAARLANDT. De Secretaris JONKER. XLII. Het plukken van vruchten. Langzamerhand is de tijd weer genaderd, dat zoo achtereenvolgens de appels en peren, die gedurende den zomer aan struik, lei- of krooDboom ods oog hebben verlustigd, zullen worden geoogst. Voor enkele soorten is die tijd al verstreken. Onder de appels is bijv. de zeer vroege Yellow Transparant al geoogst, terwijl op vele plaatsen o.a de Keswick Codlin er aan toe is. Onder de peren zijn de Kruidenierspeer Ooms- kinderpeer), de Suikerperen, de Goudballen en de meeste Dirkjes reeds geplukt, terwijl Clapp's Favorite op gunstige plaatsen spoedig zal volgen. We spreken van plukken. Met uitzonde ring van bij zeer harde peer- en appel soorten moet schudden altijd vermeden worden. De vruchten worden daardoor min of meer gekneusd, waardoor ze zich lang niet zoo goed laten bewaren om nog maar niet eens te spreken van het geschonden uiterlijk en de daarmede gepaard gaande Waardevermindering voor den handel. Bij het schudden worden bovendien vele twijgjes, waaraan dikwijls vruchtknoppen voorkomen, beschadigd of afgebroken, 't Zelfde geschiedt met de waardevolle beurzen," d.z. de opgezwollen takjes, waaraan vaak, vooral bij peren, de vruchten hangen en dien steeds vruchtknoppen voor een volgend jaar dragen. Na het plukken legt men de vruchten voorzichtig in ondiepe mandjes, waarin een laagje houtwol of papier. Behalve de wijze van oogsten is ook de tijd van veel belang. Het gemakkelijkst is dit bij de wintervruchten, die in den herfst geplukt, pas in den nahorfst, winter of volgend voorjaar rijp zijn. Deze late men zoolang hangen, als de weersomstandigheden het toelaten. Met het oog echter op ruw weer en vooral nacht vorsten waardoor de appels en peren sterk beschadigd kunnen worden, is het in de tweede helft van October gewoonlijk W6l het voorzichtigst de wintervruchten maar te oogsten. Bij de vroege vruchten staat het echter geheel anders. Geheel rijp laten worden aan den boom gaat niet. In de eerste plaats worden vele variëteiten van peren daardoor melig, doch in de tweede plaats komt daardoor bet handelsooft in overrijpen toestand, voor een deel bijv. beursch, bij den consument. Geruimen tijd vóór de rijpheid plukken is even verkeerd. De appels en peren hebben dau de volle grootte nog niet bereikt, zoodat ze onder het be waren rimpelig en taai worden. Het best is de vroege appels en peren een paar dagen voor de rijpheid te plukken. Hoe dit tijdstip echter te bepalen Wie goed de soorten kent, ziet al spoedig aan de kleurwisseling, dat de rijpheid be gint in te treden. Men rekeno er echter op, dat de plaats, waar de vrucht hangt, in de zon dan wel in de schaduw, aan een leiboom tegen den warmen muur dan wel aan een struik in den open tuin, veel in vloed heeft. Vruchten, op een gunstige plaats gegroeid zijn altijd het eerst rijp en vallen dan zelfs al af. Dit is echter voor den fruit- kweeker een zeker teeken, dat het met de andere appels of peren aan denzèlfden boom nietlang meer zal duren en de pluk dus kan beginnen. Meermalen is men evenwel genoodzaakt de vruchten van één boom bij gedeelten te oogsten. Men late zich niet van de wijs brengen door vroeg afvallende vruchten, die wormstekig of neusrot zijn, wijl deze, zooals bekend is, altijd abnormaal vroeg rijp zijn. H. v. S. TEXEL, 29 Augustus 1914. Dienst T. E. S. O. Een onzer abonnées verzocht ons te vermelden, de thans geldende dienst regeling van T. E. S. O. en wij zeiden dat toe. Sedert is de dienstregeling met ingang '1 September wederom gewijzigd en wij hebben bet daarom goed geoordeeld, die met de laatste buslichtingen Postkantoor den Burg, in de eerste kolom van dit nummer op te nemen. Van officieele zijde wordt ons mede gedeeld, dat de met 1 Sept. a. s. geldende dienstregeling vermoedelijk langen tijd zal worden gehandhaafd. 't Is zeker een voordeel van da nieuwe regeling, dat de ochtendbladen thans rechtstreeks zullen arriveeren per dienst 1,45 van Helder en dus bijna 4 uur eerder in ons bezit zullen zijn. Oudeschild, 27 Aug. Dinsdagavond jl. werd op initiatief van den heer W. Mets een bijeenkomst ge houden van bet bestuur van het plaat selijk Nut „Neptunus", ter bespreking van de vraag „Zal ook te Oudeschild een inzameling gehoudeu worden ten behoeve van „Het Roode Kruis"? Overtuigd van de belangrijke diensten die het Roode Kruis, in deze dagen van bloodigen oorlog de lijdende nienschheid bewijst en waarvoor behalve veel men- schenliefde, ontzaglijke geldelijke offers noodig zijn, werd besloten een 6-tal jonge dames uit te noodigen om Maandag 31 Augustus voor dat doel bij de inge zetenen van ons dorp te collecteeren. Onnoodig zal het zeker wel zijn in het licht te stellen welke reuzentaak het Roode Kruis heeft te vervullen en hoeveel namelooze ellende het heeft te lenigen. Daarom geeft wat gij missen kunt, denkt aan de gruwelen van den oorlog, aan uw kinderen en nabestaanden te velde. Uw hart zij warm en Uw hand gul. Wat de visscherij betreft, deze staat hier zoo goed als stil. Slechts enkele visschers houden zich nog met da paling- visscherij bezig. De kustvisscherij wordt thans weder door een paar schuiten van hier beoefend. Voornamelijk wordt er in de nabijheid van IJmuiden gevischt. Dc Oorlogstoestand' Alle berichten van de laatste dagen blijven daarin overeenstemmen, dat er een groote slag wordt geleverd in het Zuiden van België de grootste machten staan daar tegenover elkaar, maar met welk resultaat is vooralsnog niet te zeggen. Het einde is niet te voorzien, schreven we de vorige maal en werkelijk het is zeker nog ver af, nu Italië ook een werkzaam schijnt te zullen nemen. Voor zoover op een afstand te oor- deelen wil de regeering neutraal blijven, doch de bevolking gaat steeds meer partij kiezen tegen Oostenrijk. Er wordt wel verzekerd, dat van mobilisatie geen spra ke is, doch dit moet, naar ook beweerd wordt, in strijd zijn met de feiten. Hooge Duitsche persoonlijkheden zou den nu naar Rome zijn om eens te ver nemen, wat meu toch eigenlijk daar in het zuiden wil. Op grond van de trac- taten behoeft Italië niet mee te strijden. Daarin wordt duidelijk gezegd, dat het hulp moet verleenen als de bondgenoo- ten worden aangevallen en dat is niet gebeurd. Ze hebben zelfs den oorlog ver klaard. Voor Italië is 't dus de vraag wat is bet beste men kan ook zeg- g6D, wat is het voordeeligst. Eu dan kan de Entente meer beloven dan Oos tenrijk en Duitschland. Want wat Italië verlangt zijn deelen van het Oosten- rijksch gebied. En als Italië het begeerde gebied kan krijgen, is 't wei te begrijpen, dat het Oostenrijk niet gaat helpen. Uit Rome komt trouwqDs het bericht dat Oostenrijk ook tegen Italië voorzorgs maatregelen neemt. Wel vreemd toch! Frankrijk kan zijn staf van de Italiaan- sche grens halen en Oostenrijk heeft in Insbrük en Trente reeds 70,000 man bijeen gebracht. De Russen blijven met succes werken in het oosten. Ontegenzeggelijk heeft hun mobilisatie de DuiLschers verrast en zijn ze vlugger klaar dan vermoed werd. De Oostenrijksche bondgenoot is voor Duitschland, zou men zoo zeggen, van minder waarde, dan wel vermoed werd. De tuchtiging van Servië heeft al heel wat mannetjes gekost en men is niets opgeschoten. Duitschland moet dus de kracht bo venal in zichzelf zoeken. En die is in derdaad groot. Doch zal 't uithoudings vermogen naar evenredigheid zijn Rus land kan de troepen steeds aanvullen uit het oosten, Engeland gaat zich voor aan vulling in het westen gereedmaken. Dat meedoen van Engeland was ook geheel buiten rekening gelaten. Men verwachtte opstand in Ulster en daar blijft die strijd rusten. Niett'mio, bet succes der puitschers houdt aan, doch ook dat der Ruspen. De laatste forten bij Namen zyn ge vallen en het leger van den Duitschen kroonprins heeft Longwy bezet. Daartegenover zouden de Franscben en Engelschen bij kleine gevechten fortuin lijk zijn geweest en in de huurt van Colmar zouden ook de Franscben met succes werken. Of dat opweegt tegen de tegenslagen Bjj lange na niet en Engelsche bladen verhelen dan ook niet dat de spoedige val van Namen een tegenslag is. De Belgen roeren zich ook nogal in het noorden en mogen over de resultaten tevreden zijn. Ten zuiden van Mechelen vooral hebben ze den Duitschers groote verliezen toegebracht. Eén ding mag men als vaststaaude aannemen, dat de Duitsche verliezen aan menschenlevens ontzettend zijn. Men bereikt een voor genomen doel, maar wat de overwin ning kost blijft buiten beschouwing. Bij de gevechten rond Namen is o.m. ge sneuveld prins Frederik van Saksen- Meiningen. Zoo ontzettend waren op een oogenblik de verliezen der Duit schers, dat de Turco's niet konden stormloopen door de geweldige hoogte, waartoe de lijken lagen opgestapeld. Interview met Minster Treub. De „Daily Tel." publiceert een telegram uit 's-Gravenhage, betreffende een inter view met minister Treub, die den speci- alen correspondent van het blad verze kerde, dat Engeland er volstrekt van overtuigd kan zijn, dat er konae water komt, Nederland zijp neutraliteit niet zal schenden en op onwettige wiize goedereD aan Duitschland zal leveren. De correspondent wees er den minister op, dat men in sommige kringen in Eugeland denkt, dat Nederland graan opstapelt ten behoeve van Duitschland, wanneer de nood voor dat land aan den man mocht komen. Minister Treub ver klaarde dit voor 69n uit den duim gezogen praatje, en zeide, dat Nederland niet eens genoeg graan heeft voor eigen gebruik, en dat het dientengevolge niet aan andere landen van zijn voorraad kan afstaan. En ofschoon het scheepvaartverkeer lang3 den Rijn vrij is, zoo was de Neder- landsche regeering toch verplicht geweest op het voor vervoer langs den Rijn ge consigneerde graan beslag te leggen. De minister verklaarde voorts, dat de regeering hoopt, een voldoende voorraad meel in stock te houden, door ladingen tarwe uit Amerika te laten komen. Het is daarom echter noodig, dat ieder schip papieren kan toonen waaruit onomstoo- telijk blijkt, dat de lading bestemd is voor Nederland, een neutralen staat, en niet zal worden overgebracht naar een ander land. Minister Treub voegde hieraan toe, dat Nederland groenten, vleesch, spek, kaas, eieren, boter, margarine, gist en cacao kan uitvoeren. Mijn persoDlijke meening, is, dat Engeland al die zaken heel goed kan gebruiken. Zuivelfabrieken. Het bestuur van de A. N. Z. (Alg. Ned. Zuivelbond) heeft zich gewend tot het Consortium van Bankiers om geldelijken steun voor de Zuivelfabrieken die ten gevolge van de omstandigheden minder fi nancieel krachtig ziin. Toegestaan werd een bedrag van f 2,000,000. Aan de fabrie ken kan daarvan f3000 per millioen K G. melk worden verstrekt, door promesses aan de order van de Veree- niging voor den Geldhandel. Dezer dagen is naar „de Nieuwe Koerier" meldt, te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Fransch M. akte A., rnej. Germaine Hilgers, te Roe~m rnd, die eerst 15 jaren oud is. COURANT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1