Laatste berichten. Predikbeurten Marktberichten. Veiling V. F. I. 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. Steuncomité. Voor de vergadering gistereD, Vrijdag avond gehouden in de St. Josepüschool te den Burg, ontvingen wij een uitnoo- diging om tegenwoordig te zijn teneinde het behandelde in ruimer kring bekend te maken. Ter bestemder tijd, acht uur, waren 15 leden aanwezig, eenige leden hadden kennisgeving van verhindering gezonden. Na een kort openingswoord deed de voorz. de hr. Gaarlandt mededeeling, dat hoor hem, op daartoe strekkend verzoek van den Min. van Landbouw, bereids was geconfereerd met de alhier bestaande Middenstandsvereenigingen, in verband met de opgerichte Cen trale Middenstands- credietbank. De vraag door een der aanwezigen gesteld of daarvan ook door de vee houders en landbouwers zou kunnen worden gebruik gemaakt, meende men algemeen ontkennend te moeten beant woorden en achtte men de boeren aan gewezen op de Boerenleenbank, misschien de Centrale Boerenleenbank. Vervolgens deed de voorz. mededee ling van de met de visschers gehouden vergadering waarvan in ons vorig nummer onder „Oudeschild" verslag voor kwam. In verband met de te verwachten werkeloosheid of liever het tekort aan arbeidsgelegeuheid, stelde een der leden voor stappen te doen bij staatsboschbe- heer om aan de winterwerkzaamheden eenige uitbreiding te geven. De voorz. deelde verder mede, dat de Regeering alles in het werk wil stellen om de te verwachten werkeloosheid te keeren en dat door het Gemeentebestuur reeds aanschrijving was ontvangen, wer ken, waarvoor de toegezegde subsidies nog niet is verleend nu zoo noodig te doen aanvangen. Verder was den voorz. bekend, dat er bij corporaties in deze gemeente plan nen bestaan om, mede ter bestrijding van werkeloosheid allerlei werkzaam heden ter hand te nemen. De vraag of de vergadering de tijd gekomen achtte om reeds een inzameling te houden, teneinde waar noodig ook financieele steun te kunnen verleunen, lokte heel wat besprekingen uit; beslo ten werd aan corporaties in deze ge meente en aan de meer gegoeden, d. i. die voor een inkomen van f2000,— en meer in de gemeentebelasting zijn aan geslagen, circulaires met verzoek om bijdragen te zenden, welke circulaires door leden van het comité na invulliDg zullen worden teruggehaald. Tot genoemd besluit leidde vooral de overweging, dat naar alle waarschijnlijk heid later nog wel een beroep op het geheele publiek zal noodig zijn, boven dien blijft de gelegenheid om bij te dra gen ook voor de mindergegoeden open. In verband met het feit, dat van Oosterend niemand zich nog aan de Arbeidsbeurs om werk had aangemeld, terwyl er volgens een lid van het comité reeds 12 of 14 personen zonder werk rondliepen, werd ons verzocht er vooral den nadruk op te willen leggen, dat het Steuncomité wil zijn het centraal lichaam waar ieder zicb kan aanmelden, zoo werkgever als werknemer, opdat het over alle gegevens beschikt om op ieder tijdstip uit te maken hoe hoog de nood in onze gemeente is gestegen. Het Steuncomité wil ziju de hulp en de vraagbaak voor iedereen, onverschillig van welken aard de nooden of behoeften zijn en het rekent zich in de allereerste plaats aangewezen, werkgever en werk nemer tot elkaar te brengen, en zoo noodig werkgelegenheid op te sporen of te scheppen. Ieder arbeider, visscher, ambachtsman of handelaar wende zich tot het comité. Het voedingsvraagstuk bleek bij B. en W. al meermalen een punt van bespre king te zijn geweest. Nadat de comitéleden op het hart was gedrukt, goed uit de oogen te zien en van de nooden in de wijk hunner in woning onmiddellijk, vergezeld van hun advies, kennis te geven aan het dage- lijksch bestuur, werd de vergadering te ruim half elf door den voorzitter gesloten. Oosterend29 Aug. De inzameling voor het „Roode Kruis", alhier door eenige dames gehouden, heeft opgebracht f 91,18. Nu er voor het oogsten hoe langer hoe minder handen gevraagd worden, trekken de visschers meer en meer naar zee, waarbij de gegeven aanwij zingen zooveel mogelijk in acht genomen worden. Lichting 1915. De oproeping der lichting 1915, die men al meende dat uitgesteld was, kan binnen eenige dagen worden verwacht. Alles wordt daarvoor in gereedheid ge bracht. Opr. H. Ct. De oorlogsverklaringen. Het dozijn oorlogsverklaringen is nu vol. De in den oorlog gewikkelde groote mogendheden en kleinere staten hebben onder elkaar twaalf oorlogsverklaringen gedaan en wel in deze volgorde 1. Oostenrijk-Hongarije aan Servië. 2. Duitschland aan Rusland. 3. Duitschland aan Frankrijk. 4. Duitschland aan België. 5. Engeland aan Duitschland. 6. Oostenrijk-Hongarije aan Rusland. 7. Montenegro aan Oostenrijk-Hon garije. 8. Servië aan Duitschland. 9. Frankrijk aan Oostenrijk-Hongarije. 10. Montenegro aan Duitschland. 11. Engeland aan Oostenrijk-Hongarije. 12. Japan aan Duitschland. Hierbij moet dan nog als 13deOos tenrijk-Hongarije aan Japan komen, aan gezien de Keizer van Oostenrijk zijn oorlogsschip te Kiao-tsjou last heeft gegeven aan den kant van de Duitschers tegen Japan te vechten. Dagbl. v. Helder. Staatsschuldboekjes. Voor houders van staatsschuldboekjes is de mogelijkheid geopeDd op onderpand van die boekjes van den directeur der rijkspostspaarbank voorschot te erlangen tot een bedrag van ten hoogste 70 pCt. van de op die boekjes ingeschreven waarde volgens den laatst geldenden beuiskoers en tegen de rente welke de Nederlandsche Bank voor beleening op binnenlandsche effecten in rekening brengt, met dien verstande, dat het te verstrekken voorschot in algemeen niet meer dan f 1000 mag bedragen. Ver strekking en aflossing van dit voorschot geschiedt door tusschenkomst van de postkantoren. De directeuren der betrokken post kantoren ontvangen van den directeur der rijkspostspaarbank mededeeling van hetgeen zij terzake van deze voorschotten hebben uit te geven of te ontvangen en van de daarbij in acht te nemen for maliteiten. Gevecht op zee. Het Zweedsche stoomschip Excelsior rapport, ter hoogte van Doggersbank 2 Duitsche slagschepen en 6 torpedobooten gezien te hebben. Hieruit en ook uit andere berichten van schepen moet geconcludeerd worden, dat een gedeelte der Duitsche vloot zich op de Noordzee bevindt. Voor de fortbezetting. De bekende Cocadorus trad Woensdag middag met veel succes op voor de militairen van het fort Penningsveer, en zal vervolgens ook de forten Liebrug en Spaarndam bezoeken. Deze week zal ook de heer Speenhoff voor de fortbezettingen optreden. Oorlogsjammer. Omtrent een gezin, dat in Duitschland onmiddellijke aan de grens woont bij Mook, verneemt Het Volk, dat acht broers aan den oproep om onder de wapenen te komen gehoor hadden moeten geven eu dat deze week officieel aan de ouders medegedeeld was, dat zes hunner zoons reeds waren gesneuveld. Onschuldig verdacht. Men schrijft uit Lobith aan den „Gel derlander" Onder de sollicitanten naar de betrek king van tijdelijk onderwijzer behoort ook de heer Nakker, uit Velp, vroeger werkzaam als onderwijzer aan de school van Duitschers te Rotterdam. Omdat deze man zich op de studie van draadlooze telegrafie, Röntgenstralen enz. had toegelegd en met het werk der electriciteit vertrouwd was, werd hem aangeraden in Duitschland voordrachten over deze vakken te houden. Zijn lezin gen hadden succes. Bij het uitbreken van den oorlog werd de heer Nakker gevangen genomen, verdacht van spionage, weer vrijgelaten, nogmaals gearresteerd enz., zoodat bij in het geheel 8 dagen in de „Polizeiwacht" had doorgebracht. Toen hij den laatsten keer uit Nnméro Sicher in zijn hotel terugkeerde, waren zijn koffers, waarin, behalve zijn klee- ren, ook instrumenten voor draadlooze telegrafie en apparaten voor Röntgen stralen, inclusieve 2 m M. radium gecon- fiskeerd. Een bewijs, dat hem dit alles was ontnomen, kon hij Diet krijgen. De Nederlandsche consul in Dortmund kon hem Diet helpen en de heer Nakker was genoodzaakt zijn horloge te gelde te maken om reisgeld naar Holland te krijgen. Zijn kans om tijdelijk benoemd te worden is luttel, want al zijn papieren, zoowel de brieven van zijn verloofde als zijn actes, zijn in handen der politie te Dortmund. Geïnterneerden. De Belgische geïnterneerden zijn Dins dagmorgen, onder geleide van twee officieren, van Alkmaar naar het inter- neeringskamp te Balk (Friesland) ver trokken. Dit kamp is gevestigd nabij het kasteel Rijs en komt onder commando van jhr. Teding van Berkhout. Onze Neutraliteit. De ministers van Buitenlandsche Zaken, van Justitie, van Marine, van Oorlog en van Koloniën, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, brengen ter kennis van een ieder wie zulks aangaat, dat de Nederlandsche regeering in den tusschen de met Nederland bevriende mogend heden Duitschland en Japan uitgebroken oorlog volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen en dat ter handhaving van die onzijdigheid verschillende bepalingen zijn vastgesteld, welke overeenkomen met de bepalingen, reeds vroeger voor de aDdere oorlogen vastgesteld. Over het algemeen hoort men van de landbouwers uit Haarlemmermeer, nu zij bezig zijn aan het afdorschen van hun granen, maar één roep over de flinke opbrengst daarvan, voornamelijk van de tarwe. Ook de kwaliteit van het graan is uitstekend. Met grooten spoed wordt de meeste tarwe gedorscht en verhan deld, daar op bet oogenblik een flinke prijs wordt besleed. Ook de haver, die nogal verbouwd wordt, is prijzig. Alleen de prijs van de erwten is nog iets ge drukt, doch dit zal wel beter worden. L. Dagbl. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag' den 1 September 1914, des voormiddags te lOVa nur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 28 Augustus 1914. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Wethouder. 3. Vaststelling kohier uan schoolgelden. 4. Voorloopige uaststelling gemeentere kening ouer 1913. 5. Verzoek leeruol ontslag B. Elzer als hoofd der o.l. school te Oost. 6. Idem uan fflej. A. R. Kluit, als onder wijzeres in uak k aan de o.l. scholen te Oosterend en Oost. 7. Tijdelijke uoorziening uacature ge- meente-uroedurouw te Oosterend' 8. Regeling uitbetaling jaarwedde Ge meenteopzichter, 9. Afschrijving belastingen. INVORDERING De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren nos. 4-6 der personeele belastiDg over het be lastingjaar 1914, invorderbaar verklaard op den 25sten Augustus 1914, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Texel, den 28 Augustus 1914. De Burgemeester, GAARLANDT. Gebruik van tarwebrood. De Burgemeester der gemeente Texel Overwegende dat het gewenscht is met het oog op de tijdsomstandigheden de tarwevoorraden langer te doen duren. Noodigt de ingezetenen uit bij voorkeur „grof tarwebrood" te gebruiken. Texel, 28 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, Gaarlandt. Een Franscbe en een Duitsche officieels mededeeling, resp. van 28 en 27 Augustus weerspreken elkaar in bijna alle op. zichten zeker is, dat LoDgwy nu ge vallen is, na een tegenstand van 24 dagen, De ZeppeliD, die begin dezer week een bezoek bracht boven Antwerpen en een achttal granaten binnen de stad wierp, waardoor belangrijke materieels schade werd aangericht, heeft, gelukkig voor de opgeslotenen, het bezoek tot heden niet herhaald. Volgens bericht uit Petersburg is een Duitsche kruiser aan de Russische kust aan den grond geraakt en daarna door Russisch vuur vernield. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 22 Aug. tot en met 28 Aug. '14. GEBOREN Maarten z. v. Pieter Jan Koorn en Antje Koorn, de Hemmer; Klaas z.v. Jacob Zuidewind en Tetjé Brouwer, DijkmanshuizenJohannes Gerbrand z.v. Johannes van 't Noord- ende en Neeltje de Graaf, de Cocksdorp; Cornelia Wouterina d.v. Cornelis Kalis en Neeltje Kok, de Cocksdorp. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OVERLEDEN: Klaas Kalis, oud 75 jaren, gehuwd met Hendrica Smit, den Burg, GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 hoed en 1 mes, gevonden te den Burg, 1 zweep en 1 zakje, gevonden op den weg tusschen den Burg en Oudeschild. Zondag .30 Augustus 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's avonds 7 uur Dr. Norel. Koog, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. v. Grasetek. Den Hoorn vm. 10 uur ds. Visser. OosterendN.m. 3 uur ds. v. Grasstek. Kerkcollecte. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. JBoeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 3 September. Burg, 's Av. 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Uit de Schager Courant: Scliagen, 27 Aug. Aangevoerd: 108 Vette Koeien f 200 a f 360, 20 Kaltkoeien f 160,a t 260; 38 Nuchtere kalveren f 8 a t 22. 50 Vette Varkens 36 a 42 ct. per Kg, 00 Magere Varkens f 00,a t 00,— 70 Biggen f 5.00 a 1 11,00; 520 Vette Schapen 1 26 a t 31.00 Overhouders 1 a f —,00. 140 Lammeren f 10 a t 18.00 Boter f 1.20 a 11.30 per K.G. Kipeieren f 4 50 a t 5,50 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 28 Aug. Ter markt aangevoerd: 69 Stieren f 85,— a 1 290,—; 93 Kalf- en Melkkoeien I 115 a 1 27a 101 Varekoeien f 85 a f 195 228 Vette Ossen en Koeien 1170 a 131) 77 Kalveren (vette) f 30 a f 95. 34 Kalveren (magere) f 6.a I 13.- 0 Lammeren f a f —,00. 683 Schapen (vette) 1 20,00 a t 32.00 114 Biggen f 3.00 a f 6.00 No. 312, 28/7 '14. Door de diverse kooplieden werd bedes besteed voor Kipei f 4.30 f 7.00. Eendei 15,20 f0, Aanvoer 25239 Midden prijs f 5,50. 112 j. hanen 119,00 kg. f 0,20 f 0,79. 2 o. hanen 4,50 kg. f 0,65 0 84. 36 o. kippen 59,25 kg. f 0,65 i 1.20. 1 konijn 2,50 kg. f 0.62. Vlugge handel in eieren en gevogelte. Zwaar gevulde jonge hanen boven 1,50 K.G levend gewicht, en zwaar gevulde oude kippen boven 2 K.G, levend gewicfi brachten bevredigende prijzen op. Matigee aanvoer blijft voor pluimvee voor 't oogen blik nog gewenscht. Prijs per Kilo levend gewicht voor joDge hanen 0,41, vooroude J kippen 0,48. TE KOOP GEVRAAGD: OUD BROOD voor Kippenvoer. Langen hoff.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2