Laatste berichten. Predikbeurten. M arktberiehten. Veiling V. F, N. Engeland eerbiedigt Neer lands neutraliteit. De consul-generaal van Engeland te Rotterdam kan de loopende geruchten als zou de Engelsche regeering voor nemens zijn troepen te Antwerpen te landen door middel van vervoerover de Schelde, ten stelligste tegenspreken. Hij wenscht officieel mede te deelen, dat de EDgelsche regeering ten zeerste verlangt de neutraliteit van Nederland in elk opzicht en onder alle denkbare omstandigheden te eerbiedigen. Rott, Nieuwsbl. Naar de groote bladen melden is den heer Theodoor Rocholl, den bekenden veldslagschilder, te Dusseldorp, door den Duitschen keizer opgedragen zich naar het Westelijk front te begeven om studies te maken voor schilderijen van slagen uit den tegenwoordigen veldtocht. Bah 1 Een gemeene streek. Een koetsier te 's Gravenhage had Zaterdagnacht een d-tal mannen rondge reden. Na afloop van den rijtoer drukte een der „heeren" den koetsier met een grootsch gebaar een bankiljet van f 100,— in de vingers, verlangende slechts een rijksdaalder terug, de rest was voor den koetsier. Deze wreef zich natuurlijk in de handen bij de gedachte aan de royale fooi. Het bankbiljet bleek echter valsch te zijn. Personen, die Vrijdag uit de om streken van Maastricht kwamen deelden mede, dat de noordwestenwind, die streek over de doodsvelden van België, reeds een lijkenlucht meevoerde. Duit- schers noch Belgen schijnen tijd of ge legenheid te hebben om hun dooden op behoorlijke wijze te begraven, Zijp. Ct. In den polder het Koegras, ver brandde Maandag de boerenplaats be woond door C. W. Jimmink, eigendom van C. Bakker te Helder. Hooibroei wordt als oorzaak genoemd. Verzekering dekt de schade. Geen salarisvermindering. Naar aanleiding van de hardnekkige geruchten, dat de gemeente Amsterdam in verband met haar minder gunstigeu flnancieelen toestand de salarissen barer ambtenaren zou verminderen, verwijzen wij naar een artikel in „De Gemeente ambtenaar" van 22 Aug. j.l. getiteld „Betaling van salarissen aan gemeentelijk personeel dat onder de wapens is of moet komen", uit welk artikel blijkt, dat voor genoemde geruchten geen grond bestaat. Het artikel bevat de regeling, die door Burg. en Weth. 5 Aug. j.l. is getroffen. Verdronken bij pootjebaden. Op het ondergespoten land nabij den West-Franenlandschen dijk te Schiedam, waren kinderen aan het pootjebaden, toen de 8-jarige Adriaan Keuzenkamp, wonende Broersveld 49, in een zeer diepen put terecht kwam en zonk. W. J. Brök- lang ontkleedde zich en begaf zich te water en na ongeveer 10 minuten bracht hij den jongen boven. Er werd getracht de levensgeesten op te wekken, doch de ter plaatse gekomen dr. Ris, moest den dood constateoren. Het lijkje werd per brancard naar de ouderlijke woning ge bracht. het station te Deventer. Naar de „Zw. Ct." verneemt, is er, wat de kansen van den bouw van het nieuwe station te Deventer betreft, een kenteriDg ten goede gekomen. Aange zien h 't de wensch der Regeering is, dat verschillende groote werken, zoo eenigszins mogelijk, zullen worden uit gevoerd, met het oog op de wenschelijk- heid van werkverschaffing, zijn er weer nieuwe onderhandelingen met den laag- sten inschrijver voor den stationsbouw aangeknoopt, en het is nu zeer waar schijnlijk dat, indien de binnenlandsche toestand niet verergert, toch tot den bouw van het station wordt overgegaan. Ze hadden haast. Vier Eagelsche kanonniers, Walker, Delany, Cowen en Cook, die zich te Folkestono bevonden, hadden zoo'n haast om met den vijand in aanraking te komen, dat zij niet konden wachten, tot zij met een transportschip naar den overkant zouden worden gebracht. Zij huurden dus een bootje en roeiden naar Frankrijk. Na een uitputtende roei partij, waarbij de soldaten, die weinig begrip hadden yan de afstand en veel te lijden hadden van hitte en dorst, werd het vermetele viertal dicht bij Calais opgepikt door een Fransche visschers- schuit. En zij bereikten veilig hun bestemming. Hollandsche- Belgische betrekkingen. Het Belgische gezantschap te 's-Gra- venhage deelt het volgende mede Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken van Belgie heeft aan de Belgische Pers de volgende mededeeling doen toe komen „Wij achten het onzen plicht onze medeburgers op hun hoede te stellen tegen zekere lasteringen, welke door de Duitscbers opzettelijk verspreid worden met de slecht verborgen bedoeling, om onze betrekkingen met Nederland te benadeelen. Wij wenschen te verklaren, dat onze Noordelijke buren niet opgehouden hebben tegenover ons de meest strikte onzijdig heid in acht te nemen zij oefenen een edelmoedige gastvrijheid uit ten opzichte van onze uitgehongerde, op hun grond gebied gevluchte landgenooten en be- toonen zich volijverig, ons alle goede diensten te bewijzen, die overeen te brengen zijn met hun toestand van onzijdigen. Een buitengewoon candidaat. Ais een hooge bijzonderheid kan wor den meegedeeld, dat Zaterdag de heer J. Buyk geslaagd is voor het examen schoonschrijven M.O. De geslaagde is tachtig jaar en zijn bordschrift en schoonschrift wekten de bewondering der geheele commissie. N. Crt. Vrij vervoer verlof-soldaten. Naar „De Tijd" verneemt is men aan het departement van Oorlog druk bezig om de maatregelen voor te bereiden, die noodig zijn, om den miliciens en landweer- lieden, die prijs stellen op het een of tweemaal 24 uur verlof, ook vrij vervoer op de spoorwegen te verzekeren, voor zoover zij in de kosten niet zelf kunnen voorzien. Een loeg van Overveen en Bloemen- daal naar Zandvoort door de duinen. Ontleend aan de Opr. Haarl. Ct. De straatweg naar Zandvoort is een hoogst gevaarlijke, bovendien vervelende weg. Van verbreeding daarvan is geen sprake en dat met het overdrukke ver keer in het seizoen daarop niet meer ongelukken gebeuren, is gewoon een wonder. Zandvoort heeft ongeveer 100 werk- loozeD. Bloemendaal heeft er nog geen maar krijgt ze en om wanneer de nood aan den man komt dezen aan werk te kunnen helpen, heeft de burgemeester van Bloemendral het voornemen opgevat een weg te laten aanleggen door de duinen, 30 Meter breed, van Overveen en van Bloemendaal. Hij deelde dat voornemen mede aan den Commissaris der Koningin, die er zijn ingenomenheid mee betuigde. Hij deelde het ook mede aan den burge meester van Zandvoort, die materieelen steun van de gemeeute toezegde, en hij deelde zijn voornemen ten slotte mede aan den Raad van Bloemendaal die in beginsel besloot voor dat werk, dat in de toékomst voor Bloemendaal productief zal worden, hoogstens f 100,000 toe te staan. De onverdeelde duinen zijn eigendom van vijf erven v. d. Yliet. Twee ervan voelen wel iets voor een weg als voert van Beverwijk langs Rooswijck naar Wijk aan Zee, maar onder de overige drie zijn er, die hun jachtterrein niet willen in gevaar brengen en van een weg niets willen weten. Misschien en dat is te wenschen, zul len zij in deze tijden nu ieder wel aan wat anders dan jagen denkt, nog van idee veranderen. In een ijzeren spigl gevallen. In den vcrigen nacht is E. C., te Hulst, vermoedelijk om zijn hotel te bereiken, over een ijzeren hek geklom men. Een der spijlen drong hem in het lichaam, waardoor bij er op bleef hangen. Gistermorgen vond men hem in dien toestand, de man was overleden. Russische coupons. Naar de N. Ct. verneemt worden de Russische coupons, welke hier betaald worden, slechts voldaan aan eigenaars van Nederlandsche nationaliteit in Neder land woonachtig, tegen overlegging van de met Nederlandsch zegel voorziene stukken. Een schoenmakersknecht onder Terneuzen, kreeg een brief uit Siiedrecht met f 500 onder toevoeging dat dit was voor het redden van des schrijvers eenig kind op 12 September 1910. Zeewering. Aan het gebouw van het Provinciaal bestuur van Noordholland is Donderdag o. a. aanbesteed Het uitbreiden van de verdediging van de onderzeesche oevers voor de Helder- sche Zeewering en voor den Kop van den Stuifaijk op de Hors op Texel. Raming perceel I f 22500, perceel II f 18000. Massa der beide perceelen 1 40500. Minste inschrijver, N. Y. Nederl. Beton- ijzerbouw, Amsterdam voor perceel I f 23000, voor perceel II f 18500. Te Nieuweschans verloor een mare chaussee een goudeu ring bij het zwem men. Met groote moeite was de ring weer bovon water te brengen, doch het vreemde was, dat nog een andere gouden ring mee naar boven kwam, waarin het omschrift: „Jacob 7 12 '13". Door een trein overleden en gedood. De landweerkorporaal Wiggers de Vries uit Bussum, is door een van Am sterdam komenden sneltrein onder Naar- den overreden. De dood trad onmiddellijk in. Het ongeluk ontstond doordat de Vries couranten wilde oprapen, door pasagiers van een naar Amsterdam gaanden trein voor de militairen op de spoorbaan ge worpen. Hbl. De zorgzame burgervader. Door de zorg van den burgemeester, worden de bewoners van Huizen gere geld op de hoogte gehouden van oorlog- nieuws. De ochtend- en avondeditie van de Telegraaf, wordt voor dit doel in tweevoud geplakt aan een daartoe expres vervaardigd aanplakbord, staande bij het Raadhuis in het centrum van het dorp. Tevens zijn daar opgehangen eenige kaarten en kaartjes van het oorlogsterrein, een lijst met vreemde woorden met hunne beteekenis en een opgave van de strijdmachten van de verschillende Europeesche landen. Tel. Een oplichter de grenzen over. Men meldt uit Oldenzaal aan de Tel.: Woensdag passeerde hier een auto nit Amsterdam, met bestemming naar Bent- heim. De wagen werd door de grens wacht aangehouden, doch doorgelaten, omdat de papieren der inzittenden in orde werden gevonden. De auto moest aan de Duitsche grens terugkeeren, maar de inzittende heer, zich noemende M. uit Amsterdam, een geboren Duitscber ging de grenzen over. Een paar uur later werd hier door de marechaussees bericht ontvangen, dat genoemde M. verdacht werd van oplich ting, te Amsterdam heplergd. Het bericht kwam te laat. De vogel was gevlogen. Men heeft later nog pogingen in het werk gesteld den dader te achtervolgen, tot dusverre echter zonder succes. Tot zoover het bericht van den cor respondent. Bij informatie bleek aan genoemd blad, dat de oplichting een som van f180 betreft. M., die in een zaak te Amsterdam als boekhouder werkzaam was, moet dit bedrag uit de zaak van zijn patroon ontvreemd hebben. Vrouw gedood. Te Molenschot bij Gilze (N.-Brabant) vond Zondagmiddag de landbouwer T. Verhees zijn vrouw dood te bed liggen met een schotwond aan 't hoofd. Volgens gerechtelijk onderzoek moet het geweer dat geladen op de beddeplauk lag, zijn gevallen en afgegaan, waardoor de vrouw is getroffen. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op eene ter zake ontvangen aan schrijving van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie Vestigt de aandacht van de inge zetenen op de omstandigheid, dat in oorlogstijd aangespoelde of gevonden torpedo's en mijnen nagenoeg zeker ge laden zijn en dus behandeling daarvan zeer gevaarlijk is Noodigt een ieder, die zoodanige torpedo of mijn mocht vinden nit, hem hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te geven. Texel, den 4 September 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Stremming passage. De Burgemeester der gemeente Texel brengt tor kennis van belanghebbenden, dat de passage over den weg Waal- Oudeschild van 10 12 September e.k. voor rij- en voertuigen gestremd zal zijn. Texel, 5 September 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Uit den inhoud der avondbladen moe ten wij opmaken, dat de Duitschers in Frankrijk nog niet in hunnen opmarsch gestuit zijn en dat de Russen van hun kant verder in Duitschland doordringen. De vijandelijkheden tusschen Oosten rijkers en Serviërs bepalen zich tot kleine schermutselingen. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 29 Aug. tot en met 4 Sept. '14, GEBORENJacob, z.v. Cornelis Schraag Anna Schrama, de Westen. Klaas, z.v, Dirk Vlas en Hiltje Kooiman, Oude- schild. Trijntje, d.v. Pieter Dros eo Afina Aagje Roeper, Eierlacd. Ondertrouwd, Getrouwd: Geene. OVERLEDEN: Dirk Boon, oud 68jaren, gehuwd met Jannetje Vlaming, het Noorden. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 broche, 1 schaar en 1 hoed, gevonden te den Burg; 1 broche, gevonden te de Waal; 1 sierspeld, gevonden te Oosterend en 1 baddoek en 1 zwembroek, gevonden ,te de Koog. Gedeponeerd bij den veldwachter te Oosterend, 1 beursje en 1 portemonnaie, beiden inhoudend eenig geld, gevonden te Oosterend. Zondag 6 September 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H. Doop. Collecte voor de kerk. Waal, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Koog, Nm. halt 3 ds. van der Waa. Oudeschild, Nm. 2 uur ds. Boeke. Den Hoorn vm. 10 uur de. Visser. Gelegenheid tot Doopsbediening. OosterendV.m. 10 uur de. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Dew Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 9 September. Burg, 's Av. 8 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. - Uit do Schager Courant: Scüagen, 3 Sept. Aan;evoerd: 125 Vette Koeien f 200 a f 377,—; 35 Kaltkoeien f 160,a f 260; 25 Nuchtere kalveren i 10 a f 20. 100 Vette Varkens 38 a 48 ct. per Kg. 00 Magere Varkens t 00,— a t 00,— 90 Biggen f' 4.00 a f 10,00 730 Vette Schapen f 26 a f 32.00 Overhouders f a f ,00. 240 Lammeren f 12 a f 18.00 Boter f 1.15 a i 1.35 per K.G. Kipeieren f 4 50 a f 5,50 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 4 Sept. Ter markt aangevoerd: 91 Stieren f 80,— a 275,—; 92 Kalf- en Melkkoeien f 110 a 1 280, 152 Varekoeien f 90 a f 200 219 Vette Ossen en Koeien 1170 a 1315 77 Kalveren (vette) f 30 a 1 95. 34 Kalveren (magere) 1 6.a 1 13.— 0 Lammeren f a f —,00. 683 Schapen (vette) 1 20,00 a f 32.00 224 Biggen f 2.00 a f 4.00 No. 313, 4/8 '14. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 4.80 1 7.25. Eendei 1 5,50 f 0, Aanvoer 27781 Middenprijs f 5,74. 115 j. hanen 130,50 kg. f 0,26 f 0,78. 7 o. hanen 14,50 kg. f 0,64 0 90. 192 o. kippen 365,25 kg. f 0,52 i 1.39. 8 eenden 11,k.g. 0,53 Eieren van 16 por kilo vonden gre'-is koopors. Eerste qcaliteit jonge hanen deden f 0,45 per kilo lev,-nd gewicht, oude kippen f0.41 per kib levend. Langenhoü'.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2