1 Londag 13 September 1914 278t' Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Adverteutiën vóór 9 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex eb. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel Gelet op een schrijven van den Heer Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland Gekt voorts op de omstandigheid, dat zich in deze Provincie enkele gevallen van febris typhoidea hebben voorgedaan Wijzen de ingezetenen op het gevaar van het gebruik van rauwe melk in deze dagen. Texel, 10 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornd. GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. MILITIE. Voorkeur omtrent de inlijving'. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de dienstplichtigen dezer Gemeente, lichting 1915, die hunne wenschen met betrekking tot inlijving Diet bij den Keuringsraad of op andere bij de geldende voorschriften bepaalde wijze hebben kenbaar gemaakt, alsnog voor 10 October a.s. van deze wenschen ter Secretarie dezer Gemeente kunnen doen blijken. Texel, den lOden September 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 12 September 1914. Middenstandscredietbank. De spreker van den avond had zeker gelijk, toen hij beweerde dat de nood in le Noordpunt van Noordholland nog niet zoo hoog gestegen was als in andere deelen des lands, althans uit het weinige bezoek aan de vergadering viel zulks op le maken. Een drenkeling houdt zich volgens het spreekwoord, zelfs aan een stroohalm tast. We krijgen door de betoonde belang stelling in het onderwerp, niet den indruk, gelukkig, dat vele middenstanders io onze gemeente op het punt zijn onder le gaan en dat is te begrijpen, want slechts weinige kleine zaken, en het aantal groote zaken is hier heel klein, drijven op crediet van bankinstellingen. Maar ter zake De vergadering Donderdagavond in hotel „de Lindeboom" gehouden, slechts matig door middenstanders bezocht, werd met een kort woord geopend door den beer Burgemeester onzer gemeeDto, die ten spreker, den heer S. de Meester, laar wij vernemen een zoon van onze zeachte afgevaardigde het woord ver eende. Spr. begon met te w ijzen op de groote 'eranderingen die sedert einde Juli in te bestaande verhoudingen zijn ontstaan a die ,een ongenblik dreigden alles op z'n kop te zetten. Iu het kort ging spr. de verschillende 'erschijnselen na, die zich in den aanvang hadden voorgedaan, de stormloop op de Ned. Bank, en de sluiting van de Beurs, (Q herinnert daarbij aan de lofwaardige maatregelen door onze Regeering geno men, de invoering van de zilverbons en te Beurswet. Het leed is met die maatregelen wel liet verholpen zegt spr. maar toch tot een minimum teruggebrachtde beurs wet voorkomt, dat onschuldigen thans ten gronde zouden gaan. Waar de fabricage en de handel in artikelen niet voor de consumptie be stemd, en vooral die in luxe artikelen zwaar is getroffen, juicht spreker de oprichting van het Nationaal Steuncomité, op initiatief van H. M. de Koningin, ten zeerste toe, bet Nat. Steuncomité, dat door z'n afdeeling „Werkverschaffing" als centrale arheidsbeurs en het ver schaffen van werkgelegenheid, zoo uoodlg in andere vakken veel leed voorkomt. Terloops behandelt spr. ook het vooral door middenstanders in den aanvang zeer aanbevolen „moratorium" door hem geschetst als eon tweesnijdend zwaard, dat niet nalaat, ook degene die het hanteert ernstig te wonden, spr. haalt een voorbeld uit eigen ervaring in Frankrijk aan. Na het misdadige te hebben aange toond van de handelingen van enkelen, die (niet uit armoede) hunne betalingen poogden uit te stellen tot na den oorlog, uit spr. de vrees, dat het ook hier te eeniger tijd ernstig zal gaan nijpen en gaat vervolgens over tot behandeling van het eigenlijke onderwerp, de Midden standscredietbank. De oprichting van de Algemeene Nederlandsche Centrale Middenstands Credietbank als groot lichaam biedt, meent spr. vele voordeelen. Een kleine bank zit gauw in moeilijk heden en is daardoor een gevaar voor den geldnemer. In den regel zit eon groote bank beter in elkaar. De onkostenrekening is percentsgewijze lager en door samentrekking van crediet- wezen weet men beter wat ieder crediet- nemer waard is,1 niet alleen door wat hij bezit of niet bezit, maar ook voor hoeveel de credietnemer borg is voor anderen. Een groote aanbeveling achtte spr. het ook, dat een groote instelling over betere krachten, meer bank-technisch personeel kan beschikken. Een bezwaar vindt spr. het, dat tot heden de middenstandscredietbanken meerendeels door niet-deskundigen in viijen tijd worden beheerd. Van de samenwerking met technisch ontwikkelden zal een opleidende kracht uitgaan voor de bankbeheerders en door verstrekking van formulieren 2al het niet meer voorkomen, zooals onlangs bleek, dat acten van borgtocht juridisch totaal niet deugen. Vooral van veel belang komt spr. ten slotte voor de toegezegde steun van de Reg6ering. 't Is waar zegt spr. dat de oprichtings kosten van kleine banken tot heden werden vergoed, doch de misbruiken die zich daarbij hebben voorgedaan, hebben bij de regeering groote ontstemming ge wekt en zullen aanleiding zijn dat in den vervolge het verkrijgen van vergoeding met vele moeilijkheden zal gepaard gaan. Daarentegen heeft de regeering zich voor Alg. Ned. Centr. Middenstands Credietbank borg gesteld voor de vorde ringen van de Ned. Bank, terwijl de Ned. Bank voor de opgerichte bank dis ponibel stelt een bedrag van 10 maal bet volteekend kapitaal en 10 maal de reserve. Hoe men zich voorstelt dat de bank zal werken en op welke condities geld kan worden opgenomen licht spr. uit voerig toe. De aanvragen worden ingediend bij de plaatselijke neutrale of bijzondere bank, die ze behandelt en met hare adviezen doorzendt naar de centrale neutrale of -bijzondere bank, die op hare beurt ze doorzendt aan de Algemeene Centiale. De plaatselijke banken zullen een zekere zelfregeering genieten, onder cont;ö!e van de beide genoemdeücbame n Tegen de coöperatieve] m had de Ned. Bank bezwaar, daarom zal de Midden- standsbank werken als een naamlooze vennootschap, met dit verschil, dat men tot een maximum van 20 pet. boven het geleend bedrag in de verliezen van de vennootschap aansprakelijk blijft. Om het bezwaar van die bepaling van aansprakelijkheid eeuigszins te on dervangen, is besloten, dat de geldnemer na aflossing van zijn leoning ook van die aansprakelijkheid kan worden ont slagen, wanneer door hem mede wordt betaald zijn aandeel iu de werkelijke verliezen over de laatste twee jaar. Spr. meent dat wanneer men voor zichtig is met crediet verleenen, het gevaar voor verliezen gering is, boven dien wenschte de Ned. Bank niet anders dan onder die voorwaarden geld te ver strekken. De coöperatieve vorm aanvankelijk mooi is in de praktijk niet goed be vonden, er blijken thans coöperatieve instellingen te bestaan waar het geheele maatschappelijk kapitaal f 10.— is. Om crediet te nemen, deelt spr. mee, moet men aandeelhouder zijn, de aan- deelen zijn groot f500,— gesplist in onderaandeelen van f 100, waarvan 20 pCt. moet worden gestort. Wanneer men dus b.v. twee aandeelen neemt van f 100,— moet men daarop storten f40,— en kan dan een bedrag opnemen van f 1000, mits.... de promessen behoorlijk capabel zijn, m.a.w, wanneer men voor dat bedrag van f 1000, behoorlijk zekerheid kan geven. De rente zullen niet lager zijn dan die van het promesse-disconto van de Ned. Bank en voor groote, solide aan vragen lager dan voor kleine posten met meer risico. De instelling is echter niet om winst begonnen, het dividend van het aan deelenkapitaal zal hoogstens 5 pet. be dragen, de meèrdare winst komt in een reservefonds en verhoogt daardoor het door de Ned Bank te verstrekken bedrag. Spr. heeft van de bank goede ver wachtingen, meent dat zij de organisatie van den middenstand, die in ons land veel te wenschen overlaat, zal in de hand werken en omdat de primitieve boekhouding die velen tegenwoordig nog voeren, niet toelaat hunne credietwaar- digheid te beoordeelen, vooral ook veel zal bijdragen om de boekhouding van den middenstand te verbeteren. Hoewel spr. met genoegen heeft ge constateerd, dat de nood ook in deze gemeente niet zoo hoog is gestegen, hoopt hij toch, dat zijn woord van hedenavond aanleiding voor de vergadering mag zijn, zoo niet tot het nemen van aan deelen, dan toch tot het benoemen van een commissie, opdat wanneer de be hoefte komt direct van de gelegenheid kan worden gebruik gemaakt. Van de gelegendheid tot het stellen van vragen werd weinig gebruik ge maakt. De bezwaren door de heer Wagemaker ten berde gebracht tegen de 20 pCt in de verliezen van de bank, waarvoor de geldnemer aansprakelijk blijft, werden door den spr. beaamd, doch deze wijst er op, dat het thans is een noodtoestand, bovendien de risico is, na aflossing van het geleende bedrag, af te koopen. Op de vragen van den heer P. Graaf, hoe het in de praktijk zal gaan met de credietneming, licht spr. toe dat iemand, die een zeker rond bedrag noodig heeft, zooveel meer heeft aan te vragen als de storting op het verplichte aandeel bedraagt. Met name de Amsterdamsche Crediotvereeniging is onder dit sielsei groot geworden en eerst later een gewone naamlooze vennootschap geworden. Het geld wordt gegeven op drie maandeljjk- sche promessen, de kosten, spr. kan dit niet officieel mededeelen, zullen ongeveer bedragen: 1 a 2 pCt. boven disconto Ned. Bank, dus 6 a 7 pCt. plus 'A pCt. entree, zegelkosten en waarschijnlijk 'A pCt. commissieloon. Op de vraag van den voorzitter of de oprichting nu reeds noodzakelijk is, komt uit de vergadering geen antwoord, doch de heer P. Graaf dealt mede dat het bestuur van de Hanze meent nog oen gereserveerde houding te moeten aan nemen om de zaak in de vereeniging nog eens grondig te bespreken, de hulp van de Centrale Bank van UaDze te Delft komt spr. voorloopig meer ver kieselijk voor, een opinie die door den heer de Meester wordt bestreden. Op voorstel van den voorz. wordt daarop eon commissie gevormd die de zaak in studie zal nemen, waartoe worden aangezocht de heerenP. C. Koorn, M. A. Kuijper, J. Kooij en P. Graaf, resp. als voorzitter en secretaris van de Algem. Tex. Middenstandsver- eeniging en van de Hanze, die zich de benoeming laten welgevallen. Om als vijfde lid zitting te nemen verklaart zich de heer Wagemaker op op herhaalden aandrang bereid. De vergadering wordt daarop met dank aan spr. en aanwezigen gesloten. Naar wij nader vernemen, zullen de functie van voorzitter en secretaris in de commissie worden waargenomen onderscheidenlijk door de heeren Wage maker en Koorn. Juist 10 dagen voor den offlcieelen datum deed hij zijn intrede. 't Valt niet te ontkeunen, er waren teekenen die zijn nadering aanwezen, maar toch, zijn verschijaen heeft ons verrast. Aangekondigd door hevig onweder en donderbuien is hij gearriveerd en heeft z'n voorganger verdrongen, z'n voorgan ger, die het ons zoo wel naar den zin maakte, al moest hij ook, ons ten spijt, getuige zijn van zooveel menschenleed. De zomer is heengegaan, de herfst regeert met wind- en regenvlagen. Bij de gisteren te 's Gravenhage gehouden examens slaagde voor derde stuurman Groote stoomvaart o m. de heer Ph. H. Hermelijn, leerling van de Zeevaartschool alhier en do heer H. J. Frohn, oud leerling van die inrichting. Den Hoorn, 10 September. Tijdens het vervoeren van de stoom- dorschmachiue van het land van den heer J. Hin alhier, met bestemming naar de Westen, had hier met dat ver voer een ongeval plaats, dat nogal be langrijke schade opleverde. Met het rijden door den dam (bet hek) werd de draai te kort genomen met het noodnottig gevolg dat de pers vastliep, omkantelde en in een van de diepe greppels aan de kant van den weg te recht kwam en als 't ware geheel ia duigen viel. Persoonlijke ongelukkeu kwamen niet voor, maar dat het voor den eigenaar van voormelde machine een dure grap geweest is behoeft voor zeker wel niet vermeld te worden. Oosterend, 12 Sept. Bij het hevige onweder van Donder dagavond j.l. sloeg de bliksem op de telefoonlijn tusschen hier en den Burg, waardoor schade gebracht werd aan paleD en isolatoren, terwijl het toestel dusdanig beschadigd werd, dat do dienst gesLremd was. In het telefoonkantoor was een zwaveldamp merkbaar. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andore landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertontièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedore regel meer G Ct. Groote letters on Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 9 Cts. por nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1