N° 2813. Aondag 20 September 1914 28st# Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbricven. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Na*r Amerika en nndere l'.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertcntièn. Vun 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden niwr plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, BurgopTexel. XLIII. Ondeugdelijke melk. Voor de bereiding van boter en kaas van goede kwaliteit is het een eerste eisch, dat de melk, waaruit het product zal worden bereid goed is Wij bedoelen hier niet mede, dat de melk een normaal gehalte aan waardevolle stoffen moet bezitten. Dit is wel van groote beteekenis, doch heeft vooral invloed op de hoeveelheid van het product, bij de kaasbereiding echter ook op het vetgehalte van de kaas. Met ondeug delijke melk bedoelen we melk, die door 6en of andere oorzaak zoodanige eigen schappen heeft dat een goed product er niet uit gefabriceerd kan worden en zy voor direkte consumptie niet zonder gevaar kan zijn. Ü6 oorzaak van de ondeugdelijkheid der melk kan op verschillende wijze ontstaan. Soms is de samenstelling abnormaal in verband met den toestand waarin de koe verkeert. Dit is bijv. het geval met biest- melk en melk van tochtige, zieke of zeer oudmelksche koeien. In genoemde gevallen is de oorzaak der ondeugdelijkheid gewoon lijk gemakkelijk vast te stellen en zijn maatregelen ter voorkoming van schade niet moeielijk te nemen. Van veel grooter beteekenis is echter de ondeugdelijkheid der melk, wanneer deze veroorzaakt wordt door de aanwezigheid van schadelijke bacteriën. Op allerlei wijzen kunnen deze organismen in de melk komen, bijv. door ontsteking van de uier dikwijls slechts van één of twee kwartieren door het voederen van bedorven of schimmelig voer of vóór het melken van stoffen, waarop of waarin talrijke ongewenschte bacteriën voorkomen, zooals koolrapen en kuilgrdS, door onzindelijke winning en be waring v3ö de melk, door het gebruik van ondeugdelijk gereedschap, in het bijzonder, wanneer dit zich niet gemakkelijk grondig laat reinigen. Ons bestek laat niet toe deze oorzaken zelfs maar vluchtig te bespreken. In de jaarverslagen van den zuivelconsulent in onze provincie worden telken jare talrijke gevallen van bedrijfsstoornissen o.a. ook door ondeugdelijke melk vermeld. Belang stellenden raden wij aan het laatste verslag eens bij den Rijkszuivelconsulent te Hoorn aan te vragen. Bij laatstgenoemde oorzaken van ondeug delijkheid der melk is het kwaad veel moeilijker te constateeren, daardoor lastiger te bestrijden, te meer nog, wijl de schade lijke bacteriën zich vermenigvuldigen en bij vermenging van de melk van een aan tal koeien het geheele mengsel ondeugde lijk kan worden, soms alleen maar door de melk uit één ;üiek uierkwartier van één koe. Vooral voor ka,as en boterfabrieken, waar de melk van een. groot aantal koeien tege lijk wordt verwerkt, is dit een zaak van groote beteekenis. Door verschillende onderzoekingen, be kend als etterproef, gistingsproef. katalax- proef, e.d. laat zich de ondeugdelijkheid der melk vaststellen. Bij de tegenwoordige opleiding van melkcontioleurs wordt het onderzoek der melk op deugdelijkheid voor consumptie en zuivelbereiding niet ver geten. Gelukkig bestaat er in onze provincie een instelling, waar tegen bepaald tarief ieder veehouder de melk der afzonderlijke koeien, iedere fabriek de melk der afzonderlijke leveranciers behalve op gehalte ook op deugdelijkheid kan laten onderzoeken. We bedoelen het Station voor Melkonderzoek te Schagen, gesticht door de vereenigiDg van Oud-leerlingen der Rijkslandbouw- winterschool aldaar. Belanghebbenden raden w\j aan in voorkomende gevallen zich met dit station in verbinding te stellen. H. v. S. TEXEL, 19 September 1914. Bij de Woensdag j.l. te 's Gravenhage gehouden examens slaagde o. m. voor derde stuurman Groote vaart, de heer W. Post leerling van de Zeevaartschool alhier. Gevaar van aangespoelde mijnen. Dat het gevaar bovengenoemd niet denkbeeldig is, blijkt ons uit een be richtje van uit Terschelling dat daarvan melding maakt. Bovendien hebben ontploffingen van mijnen plaats gehad neven Kijkduin, 't is dus met nadruk dat wij in her innering brengen de bekendmaking daaromtrent van den Militairen Bevel hebber in deze gemeente. De herfst regeert. Sedert meer dan een etmaal teistert de stormwind [oDze kusten, vernieling en verwoesting met zich voerend. Van onheilen op onze stranden kwam ons niet ter oore, hier bepaald de schade zich, zoover ons bekend, tot het ver brijzelen van dakpannen en het schud den van fruit, ontwortelen van boomen niet meegerekend. Het onweder bracht geen schade te weeg. Oosterend18 Sept. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer R. D. Bouma, laatstelijk als Oost-Indisch onderwijzer met verlof hier te lande, is thans als eerste onderwijzer geplaatst te Kota Radja. Van verscheidene gebouweD alhier zijn dakpannen afgewaaid', terwijl ook aan eenige boomen schade is toege bracht. Van bijzondere stormschade hoorde men niet. 19 Sept. Te Zand, bij Middelburg, is tot tijdelijk onderwijzer aan de Cbr. School benoemd de heer A. Timmer, thans volontair aan de bijzondere school, alhier. Den Hoorn18 September. Evenals vorige jaren het geval was, is ook thans weer aan de zeewering op het Horntje een belangrijk werk op de komst. Aan de N. V. IJzer- en Betonhouw- maatschappij te Amsterdam is toch het daar laatst aanbesteedde werk gegund voor ruim f 42000. Voor den komenden winter en nu vooral mot den kritieken toestand, welke overal heerscht is dit voor velen van hier nog een buiteenkansje, daar toch, wanneer het werk op het land is afgeloopeD, ook misschien dra velen zonder werk zouden komen. Een reuzen zonnebloem. Bij den heer Gervers, te Waarder, bloeit in diens tuin een zonnebloem, waarvan de steDgel een lengte heelt van 4,20 M. Ie Willemstad. Het volgende bericht gewerd De Tijd uit Curaqao Dezer dagen viel hier binnen het Duitsche oorlogsschip „Karlsruhe". Het verschijnen van dien oorlogsbodem ver oorzaakte aanvankelijk eenige schrik onder de bewoners. Allerlei verhalen deden de ronde. Het schip zou achter volgd zijn door EDgelsche kruisers en kwam zich in onze haven in veiligheid stellenmen vreesde voor schending van neutraliteit, voor bombardement vanwege de achtervolgers enz. De waarheid was, dat de „Karlsruhe" hier kolen heeft ingenomen, overeen komstig de bepalingen der neutraliteits- verklaring. Des avonds verliet het schip met uitgedoofde lichten de haven. Waar heen Mysterie. Doch met het vertrek van het schip was ook de ongerustheid verdwenen. De Duitsche bladen meldden, zooals men weet, het binnenvallen te Willem stad, doch zochten deze plaats in Noord-Brabant 1 Krijgslist. Aan een der groote stations, verteld het „N. v. d. D.", meldde zich dezer dagen aan het loket een landweerman en vroeg „een derde militair Daar W." De ambte naar vroeg onzen landsverdediger diens pas. „Ik heb hem vergeten", antwoordde deze, waarop de ander liet volgen „Dan mag ik u geen plaatsbewijs afgeven." Soldaat af, naar zijn vrouw of meisje dat hem wachtte. Hij vertelt, zij luistertBetden benepen gezichten. Haar gezicht klaart op 1 Zij plots naar het loket„Twee derde W...", welke haar zonder navraag gegeven worden, Eenige oogenblikken later passeeren beide de coDtróle. Ot de landweerman verder nog onge mak van zijne oneerlijke handelwijze heett ondervonden, is niet bekend. Donderdagmiddag komt iemand op het kantoor van den ontvanger der re gistration te Amsterdam, bureau Heeren gracht 259, 10 formaatzegels van f0,221/- koopen. Hij betaalt o.a. met Lwee zegels van f 0,75, die hij Diet noodig heeft. De kantoorbediende Ne9 hoor 'ns me- heer, dat gaat niet. En tusschen zijn tanden mompelt het bureaucraatje dat 't hier geen kruide nierswinkel is. Ik heb vroeger toch altijd zegels kunnen inruilen. De kantoorbediende: Onmogelijk me- heer, we doen 't nooit. Dien mij dan even bij den ontvanger aan. Mijn naam is X. De ontvanger: U wenscbt, hm? Ik wildo gaarne enkele zegels van f 0,75 inruilen voor exemplaren van i 0,22Va. Uw assistent zegt echter, dat het niet gaat. Ik weet echter zeker, dat ik meermalen exemplaren ingeruild heb, zelfs volkrabbelde exemplaren. De ontvangerDat verandert. Be schreven exemplaren, mits niet onder teekend, ruilen we in. Blanco exem plaren niet. De bediende is volkomen in zijn recht, om ze niet te accopteeren. Dan zal ik ze even beschrijven. En nadat op ieder exemplaar het woordje „Amsterdam" is gekrabbeld, neemt men ze aan. De groote stem van het Leven. Een mijDer gemeenteleden ze woont in eenzame en vergeten hoek ver haalde mij een droom, waarvan ik u den aanhef mee wil deolen Ze sprak „Ik heb een keer een wonderlijken droom hedroomd. Het lijkt- wel op een droom van een krankzinnige. Maar ik wil hem toch aan u vertellen. Er zit, geloof ik, iets in „Het was in den tijd van den Balkan oorlog. En op een nacht ging ik uit en wandelde langs een vreemde, roode zee. Er was bloed in die zeehot was een zee van bloedeen bloed zee. „O 1 er lagen ledematen yau monschon in, armen 1 beenen O! er lagen hoofden, rompen, alles stuk gebroken, vreeselijkl „En 't leek wel of ik stemmen hoorde. Het leek wel, of die stemmen van die stukgebroken lichaamsdeelen kwamen. Ik dacht wat zeggen ze toch? Spreken ze, die armen, die beeneD, die rompen, die hoofden? Spreken ze? „Ik luisterde „Toen verstond ik opeens het woord. Ze fluisterden, ze sprakeD, ze riepen „Moeder Moeder „Toen heb ik tot mijzelf gezegd als al die stukgebroken lichaamsdeelen nog altijd „Moeder 1 Moeder I".roepen, dan moet de moeder wel een groote macht op aarde z ij n." „En ik ging op den hoogston berg van de wereld staan, en ik riep met een stem als de donder: „Moeders! Moeders van heel de aarde Komt toch 1 Komt toch „En daar kwamen de moeders aan. Roode moeders dat waren de moeders van de Roodhuiden, en gele moeders van de Chineezen en witte, en zwarte, en bruine, daar kwamen ai de moeders van heel de aarde van alle kanten naar boven. En eindelijk stonden ze allen om mij heen, als de boomen van een bosch, op den berg. „Toen zei ik„Moeders ik ben uit wandelen gegaan. En ik heb een zee gezien, een roode zee, een zee vol bloed. En daar lagen vreeselijk kapot gebroken lichaamsdeelen in armen en beenen en hoofden en rompen, en ze fluisterden, ze spraken, ze riepen „Moeder 1 Moeder 1"... Toen heb ik tot mijzelf gezegdals al die stukgebroken lichaamsdeelen nog altijd „Moeder I Moeder 1" roepen, dan moet de moeder wel een groote macht op aarde zijn. En daarom riep ik jullie allen hier. Want er moet wat gedaan tegen den oorlog, Ach 1 de mannen kun nen het niet 1 Die praten heel mooi, de socialisten ook, maar als het er op aan komt, gaan ze vechten. Nu moeten jullie moeders, de oorlog in de wereld onmo gelijk maken gaan. De moeder is een groote macht, als zij maar spreekt, dan zullen de mannen hooren"... Hij heeft mg zeer getroffen, die won derlijke droom van een eenzame vrouw in een vergeten hoek. En ik dachtik zal dien droom bekend maken, want er spreekt de groote stem van het leven uit. Het leven, dat vraagt: waartoe? waarom? Er spreekt de groote stem in van het hart. Het is als riepen alle neer- gevelden tot hun moeder om vergeving, wijl zij 't van haar ontvangen leven martelen en slachten lieten zonder zin. Er spreekt de groote stem in van de liefdede liefde, sterker dan de dood de liefde, die den dood slechts dooden kan, en heiligen vrede wekt. (Opwaarts.) B. d. L. Naar aanleiding van het feit dat krachtens Koninklijk Besluit van 3 Au gustus 1914, No. 34, bijlage C, aan militairen door de autoriteiten op bepaalde tijden bier wordt verstrekt, is Z.Exc. den minister van Oorlog van particuliere zijde onder de aandacht gebracht, welk een onbillijkheid daarin is gelegen tegen over hen, die geen alcoholhoudenden drank wenschen te gebruiken, wanneer hun de gelegenheid niet wordt geboden in de plaats daarvan iets anders te be- komeü. Daarop werd door den Minister van Oorlog, bij missive Vie Afd., No. 111, d.d. 9 September 1914, geantwoord dat „de militaire autoriteit vrijheid heeft ook andere dranken dan bier te verstrekken." Wij meenen goed te doen, aan dit Mioisterieele schrijven zoo groot mogelijke publiciteit te geven, omdat de practijk loert, dat zelfs officieren out dazo rui mere opvatting van het desbetreffend Koninklijk Besluit onbekend zijn. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1