Laatste berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Vraag naar haring. Men meldt uit SeheveniDgen aan de „Nieuwe Ct." Er is op het oogenblik veel vraag naar hariog, terwijl de geringe voorraad bijna op is. Aangezien Amerika nu ook is gaan vragen, ziet men met verlangen de haringschepen tegemoet. Doch de schepen zijn pas uit, zcodat de handel thans stilstaat. Steenkolen. Duilschland staat sinds eenige dagen den steenkooluitvoer naar Nederland geheel onbelemmerd toe. Het nieuwe in Glasgow gebouwde stoomschip „Bawean" van de MaaU schappij Nederland te Amsterdam had als lading ruim 8000 ton steenkolen medegebracht naar Amsterdam. Naar men verneemt, moet dit de grootste lading kolen zijn, die ooit uit Glasgow werd uitgevoerd. Het Gemeentebestuur] van den Haag heeft den aankoop vau steenkool stop gezet. Men beschikt thans over vol doenden voorraad, zoodat wordt over wogen de straatverlichting weer op volle sterkte te brengen. Mijnenlegger. Ingevolge machtiging van H. M. de Koningin is een aangekochte en ge wijzigde stoomtrawler onder den naam „Triton" als mijnenlegger in 's lands vloot opgenomen. (St. Ct.) Een erfeniskwestie. Te Benschop (Utrecht) vloog bij zekeren Van d. een kogel door de buitenblinden, suisde langs het hoofd der vrouw en bleef aan de overzijde der kamer in het hout zitten. Een onbezoldigd rijksveldwachter, die het schot had zien afgaan, ontwapende de schutter, in wiens bezit nog zeven patronen werden gevonden. Het geweer en de patronen werden in beslag ge nomen en de dader voor den burgemeester gebracht. Aanleiding tot de daad zou een erfenis zijn. Tijd. Een merkwaardige voorspelling. Volgens de „Vorwarts" van Juli 1903 was in 1849 Friedrich Wilhelm IV van Pruisen kort nadat hij zeer strenge maatregelen tegen de Zigeuners had voorgeschreven, aan het wandelen, toen eene oude Zigeunerin, een bekende waarzegster, hem naderende, om bij hem een goed woord voor hare stamgenooten te doen. Om den Koning in een goede luim te brengen, zeide zij een voorspel ling te willen doen, welke Z. M. inder daad goedgunstig wilde aanhooren. De Zigeunerin verzocht den Koning het jaartal, dat men toen schreef, op een stuk papier te zetten en daarbij de som van de cijfers nog eens op te tellen. De Koning telde1849 1 -f 8 -j- 4 -f 9 1871. „Dan wordt Duitschland een keizerrijk", zeide de Zigeunerin- Daarna moest de Koning hetzelfde doen met 1871 dus 1871 -f 1 8 7 1 1888. „Dan sterft de eerste Duitsche Keizer, verklaarde de profetes. De twee eerste voorspellingen zijn, zooals men zal opmerken, uitgekomen. Maar nu de derde: de Zigeunerin verzocht den Koning nog eens hetzelfde te doen met het aartal 1888 dus 1888 -j- 1 -f- 8 -j- 8. -f- 8 1913. „Dan zal Duitschland een republiek zijn," was de laatste macht spreuk van de waarzegster. Waarde van den menscli. Wat een mensch waard is, kan men op verschillende wijze berekenen, nl. uit de som die men er voor over heeft om een menschenleven te vernietigen, en uit de som, die men besteedt om er een te redden. In de jongste oorlogen is gemiddeld f 33,000 uitgegeven voor het dooden van een vijandin den Boeren oorlog zelfs f 99,000. Maar de gezond heidsmaatregelen in de streek van het Panamakanaal bedragen slechts f6 voor ieder leven, dat door die maatregelen is gespaard. Toch is men niet altijd bereid voor zulk een luttel bedrag levens te koopen. Een voorstel van Irving Fisher op het congres der Vereenigde Staten, om het budget voor gezond heidsmaatregelen onder de Indianen te verhoogen van 90,000 tot 400,000 dollars, is verworpen. Van de Indianen sterven jaarlijks 3,2 pCt. aan tuberculose; van de overige bevolking 1,1 pCt. Door actuarissen is betekend, dat de menschen- levens, die in de vereenige Staten konden worden gespaard door doelmatige maat regelen, een economische waarde ver tegenwoordigen van 1500 millioen dol'ars. (N. T. v. G.) Schapenfokkerij. In de op II Sept. j.l. gehouden buiten gewone algemeene vergadering der Vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij in Noordholland is in tegen stelling met het Bestuursbesluit besloten dat hare premiekeuringen wel zullen doorgaan. De datums zijn nu als volgt vastge steld te Den Burg (Texel) op 23 Sept. v.m. 9 uurte Hoorn op 26 Sept. v.m. 9,30 uurte Purmerend op 29 Sept. v.m. 9 uur; te Schagen 1 Oct. v.m. 9 uur en te Alkmaar op 3 Oct. v.m. 9 uur. Kaartenleggen in tijd van oorlog. De humor ontbreekt gelukkig ook thans niet. Iemand had zich aangemeld bij de Alg. Commissie tot Steun. Een huisbezoeker komt, wien blijkt dat de vrouw zich onledig houdt met het beroep van kaartlegster. „Ik wil", zegt ze, m'n geweten er niet mee bezwaren, steun te ontvangen omdat ik 't gelukking nog niet noodig heb. 'k Heb de laatste dagen zooveel klantjes gekregen menschen uit burger kringen, dat ik geen steun behoef. Kijk, daar komt er alweer een". Een goed gekleede juffrouw was binnen gekomen en werd naar het appartement verwezen waar de geheimen onthuld weiden. „Ik heb de eer, u te groeten mijnheer 1 Huisbezoeker, ietwat verbaasd, af. Eet varkensvleesch 1 Zou het niet 't wijst zijn om voor- loopig weinig of geen rundvleesch te eten, maar eerst de varkens te consu- meeren De varkens worden gemest met erwten en graansoorten, die wellicht nog kunnen dienen als voedsel voor de menschen. De koeien eten gras, dat nog in overvloed groeit, terwijl ook de hooibergen vol zitten met hooi. De boeren, die voor hun producten geen geld kunnen maken, willen hun varkens graag opruimen dan behoeven ze geen duur varkensvoeder meer te koopen. Zij zouden er dus in de eerste plaats mee geholpen zijn, als in den eerst komenden tjjd veel varkensvleesch werd gegeten. En het verleenen van een ruggesteun aan de boeren is een nationaal belang. Maar door het sparen van erwten, rogge en ander koren, dat als varkens voeder gebruikt wordt, ware 't o i. ook in 't belang van den minderen man, want het zou meewerken om 't graan goedkoop te doen blijven. St. Ct. Cursus in Beleefdheid. De „Nieuwe Gazet", het Antwerpsche blad, bevat een proclamatie, die de bur gemeester van Grivegnée, bij Luik, den 8sten dezer op last van den Duitschen bevelhebber, majoor Dieckmann, ter- kennis van zijn burgers heeft moeten brengen. In die proclamatie wordt den bewoners van Grivegnée een gedragslijn tegenover de Duitsche militaire overheid voorgeschreven en zoo wordt daarin o. m. het volgende gezegd „Ik (d.i. majoor Dieckmann) eisch, van al de burgers die zich in mijn district bevinden, en voornamelijk van die der gemeenten Beyne-Hensey, Fléron, Bois- de-Breux, Grivegnée, dat zij de Duitsche officieren met groote beleefdheid behan delen, door hun hoed af te nemen of door de hand aan het hoofd te brengen als voor den militairen groet. In geval van twijfel, moet men voor iederen Duitschen soldaat aanslaan. Degene die hierin te kort komt, moet 'verwachten, dat de Duitsche soldaten zich, door alle middelen zelf zullen doen eerbiedigen." In de „Deutsche Tagesztg." treft men een rouw-advertentie aan, den dood meldend van niet minder dan 12 officieren (4 kapiteins, 2 eerste- en 6 tweede luitenants) van het 3e grenadiers regiment König Friedrich Wilhelm I. Wel een bewijs voor de in de laatste dagen her haaldelijk geuite bewering, dat vooral het Duitsche officierskorps zulke groote verliezen heeft te lijden gehad. Duitschland gaat zorgen voor de verdediging. Het „tlbld." verneemt uit betrouwbare bron dat sedert kort de westelijke Duit sche plaatsen Keulen, Dusseldorf, Wezel en Duisburg in staat van verdediging worden gebracht. Over de toestand in de Rotterdamsche haven schrijft het Rott. Nieuwsbl. het volgende Wie vandaag de haveDS doorvoer merk te hier endaar een verblijdende leven digheid op. De N. A. S. M. heeft, b6balve de drie schepen waarvan wij reeds melding maakten, nog drie schepen gecharterd de „Westerdijk", „Noorddijk" en „Oost- dijk", van Solleveld, v. d. Meer en Van Hattem, die thans alle afgeladen worden met glaswerk, porselein en speelgoed naar Amerika Vrij veel menschen zijn op de 5 gecbarteerde booten (1 is reeds vertrokken) aan het werk en als men er langs gaat beeft men waarlijk even den indruk dat er weer een bedrijvige Rotterdamsche haven is. Ziet men echter de cijfers van binnen komen vier schepen in 24 uur, dan is men uit den prettigen waan gauw en hard, los. Nu de aanvoer van Engelsche kolen is gestaakt, wijl Duitsche kolen volop worden ingevoerd, is daarmede de vaart van kolenbootjes goeddeels gedaan en dat scheelt op het dagcijfer aanmerkelijk. Een moedige daad. Een der uit Leuven verbannenen, de heer mr. Dubois, advocaat in de verwoeste stad, had zich door 'n vlucht naar Ter- neuzen aan den dood weten te onttrek ken, echter niet dan nadat hij op het station van zijn woonplaats evenals zoo vele anderen van zijn echtgenoote was gescheiden. In Terneuzen zocht hij iemand, die bereid was om naar het lot zijner vrouw een onderzoek in te stellen en vond deze in den klompenmaker Jan v. d. Linde die zich van de noodige papieren voor zag en toen over Vlissingen naar Tilburg reisde om van daar per rijwiel België in te trekken. Na te Herenthals door de Belgische soldaten te zijn aangehouden en eerst nadat een bekende van mr. Dubois hem geholpen had, wederom in vrijheid te zijn gesteld, werd hem gezegd naar Lier te rijden. Dit was niet zijn bedoeling en hij reed daarom naar Moll, om den vol genden dag tusschen het Belgische en Duitsche leger door naar Leuven te trappen, waarbij hij nog een paar maal door gendarmes met de revolver op de borst werd gedwongen af te stappen. Te Leuven vond hij spoedig de vrouw van den advocaat, die met hem per rijwiel naar Turnhout ging van waaruit Tilburg bereikt werd. De klompenmaker was ongewapend Hij kende de streek omdat hij meermalen aan wielerwedstrijden heeft deelgenomen. Een goede belooning volgde begrijpe lijkerwijze op deze moedige daad. N. Ct. Aanpakken. Je moet nu maar je handen uit de mouwen steken. Alleen dan kom je door deze treurige tijden heen. Je moet echt op zijn Amerikaansch aanpakken. Niet vragen of je eigenlijk niet ergens anders voor in de wieg bent gelegd. Je moet doen. En vooral het hoofd niet laten hangen. In Amsterdam beleeft men eiken dag iets bijzonders. Voor enkele dagen kreeg men een werktuigkundig ingenieur op bezoek, die met de Graphic colporteerde. Hij ver telde, dat hij twee dagen in de week colporteur was. Hij verdiende dan ge middeld f2 per dag. Drie dagen in de week liep hij voor een begrafenisfonds, waarmee hij f 1,50 per dag verdiende, 's Zaterdagsavonds was hij pianist in een volkscafé. 's Zondags rustte hij. Den Zaterdagochtend moest hij nu al leen nog wistgevend zien te maken, maar hij had veel kans dan een uur les te geven aan iemand, die voor acte M.O. wiskunde leerde daarmee zou hij dan f2,50 per uur verdienen, en zou bij als pianist verdiende hij een rijksdaalder een totaal inkomen hebben van onge veer f 13,60. De ingenieur was een flinke vent Hij was ervan overtuigd, te moeten aanpakken. Van f 13,50 kon hij in zijn eentje wel eenvoudig leven. Zoo zijn er meer Menig heer heeft thans een pet opgezet, en loopt achter een kar of tracht couranten aan den man te brengen. Waarvoor zou hij zich schamen Geen verstandig mensch zal hem er minder om aanzien. Zoo lezen wij in het Rotterdamsch Nieuwsblad. Wintervoorraad, Dat te Amsterdam van gemeentewege aan het conserveeren van groenten hard wordt gewerkt, bewast het feit, dat alleen in de biscuitfabriek „Patria" aan den Haarlemmerweg, waar één der ovens belangeloos voor 't goede doel werd afge staan, in de afgeloopen week niet minder dan 10,000 pond slaboonen gedroogd werden 1 De slag tusschen Soissons en Verdun (Frankrijk) duurt nu reeds dagen voort, zonder dat er van een beslissing sprake is, zonder dat zelfs te voorspellen is in wiens voordeel het eindigen zal. Zoowel de Duitsche troepen als die der geallieerden zetten alles op haren en snaren, tot nog toe zonder eenig be langrijk resultaat. Even als de Belgen het den Duitsche troepen lastig maken met hun herhaalde uitvallen, zoo laten de nuitschers de bezetting van Antwerpen niet met rust, alles om de verbindingslijn door Belgis die ze niet kunnen missen, vrij te houden. Uit Oost-Pruisen dringen de Duitschers Rusland binnen, in Oostenrijk evenwel schijnen de Russen succes te hebben, In 't kort samen gevat is de toestand onveranderd te noemen. Onze lezers verwijzen wjj naar de advertentie T.E S.O. betreffende wijziging dienstregeling 21 September a.s. De Gewone Liefdegave. Ook in ons blad zijn reeds blijken van milddadigheid in deze donkere dagen ge publiceerd maar ik meen dat voor ons nog niet de keerzijde dezer zaak is belicht, zooals dat iD allerlei bladen daarna is ver schenen. Het is dit. Met groote offervaardigheid voor de plotse ling opgekomen noodeD, voor allerlei schoo- ne doeleinden, als nationaal en plaatselijke steuncomité's, Roodkruis, Belgische Vluch telingen enz. wordt gevraagd, engegeveD, Verblijdend vind ik het, wanneer wij Texelaren niet alleen nu eens voor ons eigen land en volk geven, maar in ooze gunstige omstandigheden zoozeer boven velen bevoorrecht, flink bijdragen, voor nationale en inter-nationale belangen- zooveel maar in ons vermogen is. Maar laat ons nu de gewone liefde gaven niet vergeten, of welbewust verminderen, „om dat er al zooveel gevraagd wordt" 1 Ieder moet natuurlijk zijn eigen gezin allereerst verzorgen, maar dan ook aan de gewone christelijke en philantropische instellingen, waartoe hij jaarlijks, of bij voorkomende gelegenheden bijdroeg, zijn gave niet ont houden, ja die zelfs zoo mogelijke ver hoogen, inplaats van verkleinen wijl er zoovelen zijndie noodgedrongen, nu niet kunnen bijdragen. Hierin beeft onze Koningin al weer een verheffend voorbeeld gegeven. Op de be richten in de bladen, dat de zendelingen in de heiden wereld „op half rantsoen moeten worden gesteld, (terwijl het nog onzeker is, of men dit zelfs wel kan uitbetalen heeft H. M. de ongewone gift van duizend gulden ter beschikking gesteld van de vier samenwerkende zendingscorporaties, wat opnieuw een koninklijk daad was in deze dagen, „ten voorbeeld" wel te noemen, voor ons, Hare onderdanen I k pleit niet voor één bepaalde instelling. Kerken en diaconien evenzeer als allerlei vereenigingen mogen den lezer voor oogen tredeD, daar men anders gewoon is, ora allerlei bijzondere uitgaven, of ook zelfs verhooging van belastingen op de „gewone liefdegaven" te vinden. Moge dat nu niet alzoo zijn. Voor de zending wordt Zondag a s. vol gons afkondiging reeds gecollecteerd inde godsdienstoefeningen te Cocksdorp en Zuid- Eierlandwellicht volgeD daarin ook andere gemeenten, Mogen wij, bij allerlei „gewone" liefdegaven maar beter en blij moediger leeren geven, dat ware een schoone vrucht der zorgelijke tijden. B. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, Van 12 tot en met 18 Sept. '14. GEBOREN Pieter, z. v. Arie Lap en Gerberdina Kok, den Hoorn. Aaltje, d.v. Pieter Blom en Antje Schaap, Eierland. Dirk, z.v. Gerrit Duinker en Marretje Drijver, den Hoorn. Bauke z.v. Gerrit van der Zee en Joziua de Jonge, Eierland. Ondertrouwd, Getrouwd: Geene. OVERLEDEN Grietje Schraag, oud Si jaren, weduwe van Jan Z(jm, den Burg. Aaltje Blom, oud 3 dagen, Eierland. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 knot so jet en 1 hoepel, gevonden te den Burg. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2