vOJ N°. 2815 Zondag 27 September 1914. 28at8 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el. TEXEL, 26 September 1914. De Tip Top. De Tip Top komtte Helder. Vrijdag 2 October a. s. (zie advertentie pagina 4 van dit nummer) wordt te Helder geopend aan het Molenplein tegenover de R. H. B. School een atelier voor Tip Top fotografie door den heer Dekker van Alkmaar, die het vorig jaar met zooveel succes alhier een soort gelijke inrichting exploiteerde. 't Zou ons niet verwonderen, of de relaties van het vorig jaar zullen de Texelaars nog wel eens tot een bezoek aan de nieuwe inrichting verlokken. Den Hoorn, 24 September. Gisteren spoelden op het strand achter den Hoorn eenige battings (deelen) aan met de merken (Z,Z.Zop beide einden. Eveneens is bij den strandvonder op het Horntje aangebracht een ijzeren vat olie met de navolgende merken 4. T. 9 2756 R. G. I. V. A. P. Q. Vlieland, 23 Sept. Dinsdagmorgen vertrokken de schipbreu kelingen van de Ocean van hier, behalve de kapitein. Eiken dag worden bij laag water verschillende zaken van het schip .gehaald en geborgen. De lading cokes is waarschijnlijk behouden. De strandings plaats wordt dagelijks druk bezocht. De Ocean levert dan ook een eigenaardigen aanblik op, vooral bij lagen waterstand, zoo hoog op het strand dat men het schip van alle kanten kan bekijken. Langs het geheele strand zijn ook de sporen van den storm zichtbaar. Waar enkele weken geleden de rietbeplanting aan den duinvoet als 'tware een stevige dijk vormde, is daarvan nu niets meer te zien, alles is weggeslagen, ook sommige dammen hebben veel geleden. Aangespoeld is eene kleine partij battings, gemerktZ Z Z. De Bommen te Maastricht. Men meldt uit den Haag d. d. 23 Sept.: Tot hedenvoormiddag waren hier nog geen ambtelijke mededeelingen ontvan gen, die eenig nader licht zouden kunnen verspreiden over het werpen van bommen uit een vliegtuig te Maastricht. Alsof het jonge katten waren. Een zeug van een tuinder te Teraar had eenige biggen ter wereld gebracht. De man dachtze zijn het niet waard ze groot te breDgen, omdat het voer te duur is, en stopte ze in een zak en Viierp ze in het water. Mooie winst voor den bouwboer. In Friesland verkoopen bouwboeren al hun tarwe. De prijs van de tarwe is niet alleen hoog, maar ook die vau het stroo is duur, zoodat sommige boeren voor dien oogst f 1000 meer maken dan waarop ze gerekend hadden. Hoe het land in Noord Frankrijk er uit ziet. De oorlogscorrespondent van de Köln. Ztg. heeft een autotocht gemaakt van Trier naar Reims, het Duitsche leger na toen dat in zoo snelle marschen oprukte naar het Zuiden. Zijn sterkste indruk washet geheele land was woest en ledig 1 In bijna on afzienbare rij volgden de dorpen elkaar op. Ten deele was daarom gestreden, door de raamopeningen, waarin geen vensters meer waren, keek men in de holle huizen, daar woonde de huiveiing voor een deel waren ze onaangeroerd gebleven. De witte huisjes, die daar in rijen dicht bijeen slaan en aan de plaatsen meer het uiterlijk geven van een stadje aanjvan een dorp, zooals men die in Duitschland kent, blonken vroolijk in de zon, de bloemen in de tuinen bewogen door den wind, de kippen liepen door de straten, maar geen mensch was te zien. Wij reden, zoo zegt decorrespondent uren en uren tusschen velden, waar de oogst nog niet was binnengehaald, tusschen weiden, door hagen van elkaar gescheiden waarop koeien liepen en paarden, maar geen oogster was te zien, niemand die zorgde voor het vee. Dat wordt langzamerhand tot een be nauwing deze indruk. Heel Noord- Frankrijk, zoover onze troepen gekomen zijn, schijnt door de Franschen ontruimd. Men heeft natuurlijk niet al die menschen gedood, ze moeten gevlucht zijn en wij hoorden later ook in Reims, waar ze in groote scharen waren doorgekomen, dat dat ook zoo was en dat de maires de be volking overal hadden bevolen „Vlucht, vlucht, de Duitschers zullen u anders allen vermoorden 1" De Fransche regee ring zou daartoe last hebben gegeven. Zoo was dan weggegaan wat loopen of rijden kon en alleen een paar heel oude vrouwtjes of gebrekkige oude mannen, die niet wilden of niet konden scheiden van hun huis, waren achtergebleven en als men die nu en dan zag, dan werd de indruk van spookachtige verlatenheid nog sterker. Men stelle zich dat voorgroote bloei end land, geen woestenij, met alle teeke nen van een mooie ontwikkelde be schaving met de overal zichtbare blijken van een arbeidzaam, welgeordend leven en daarin geen levende zielDe banken voor de deuren der woningen en café's leeg, de dorpsput ongebruikt, de klok van den kerktoren is niet opgewonden. Eerst bespeurt men het niet, omdat alles in orde is, eerst langzaam wordt men zich het zonderlinge daarvan be wust. Ontzettend is in de plaatsen, waar de hel van een veldslag heeft gewoed, de aanblik der dieren. De koeien schijnen het al weer vergeten en loopen dom en nieuwsgierig te loeien door de straten. De paarden zijn meestal nog schuw en gaan er hard van door. Alleen een veulen komt nu en dan wat dichterbij Maar roerend is de aanblik der honden, welker herinnering wel het meest van den schrik behield. Angstig kruipen zij weg in tuin en bosch of met verwonderde oogen zitten zij aan den weg als zochten zij een verklaring voor het ontzettende. Kranige oude heer. Naar wordt medegedeeld heeft de thans 70-jarige heer dr. M. Denekamp, vroeger te Rotterdam, thans te Brussel wonende, die ook tijdens den Fransch- Duitschen oorlog van 1870-71 uitgetrok ken is met het Roode Kruis, thans weder zijn diensten aangeboden om in België voor het Roode Kruis werkzaam te zijn. Een Satire, doch thans werkelijkheid. Voor eenige jaren schreef Clément Vautel de volgende satire in de „Matin" De bouw van het vredespaleis in den Haag maakt groote vorderingen. Het is zelfs zeer verontrustend. Inderdaad brengt dit vredelievende gebouw ongeluk. Bewijzen Tot den bouw is besloten de Boeren- ootlog barst uit. De plannen zijn aangenomen: Russisch- Japansche oorlog. De eerste steen is gelegd reis van den nuitschen Keizer naar Tanger en begin van de Marokkaansch-Europeescbe verwikkelingen. De eerste verdieping is gereed Oosten rijk maakt zich meester van Bosnië en Herzegowina. De tweede is klaarFransch-Duitsche verwikkeling. Hot dak is er op geplaatstItaliaansch- Turksche oorlog. Ik volg met angst de werkzaamheden van de metselaars van het paleis in den Haag. Denk eens aan, dat de glazenmakers, behangers, schilders, enz. hun taak nog niet zijn begonnen. Ik heb booren spreken van groote schilderstukken, die de zegepralen van het pacifisme zouden symboliseeren... Mogen wij er voor bewaard blijven lederen keer, dat ééo er van zal worden geplaatst zal een regen van granaten ergens neervallen. Er is ook sprake van beelden die de gaanderijen zullen ver sieren elk er van zal duizenden men- schenlevens kosten. En den dag, dat deze Vredestempol zal worden ingewijd zal de groote wereldbotsing komen. Ik verzoek dan ook, dat dit paleis zoo spoedig mogelijk worde vernietigd." Dit schreef Vautel een paar jaar ge leden. Dat er naderhand niets verbeterd is, heeft men kunnen zien. Nauwelijks is het paleis een jaar in gebruik of de grootste krijg, die ooit de wereld aanschouwd heeft, brak uit. Over holland's taak. Mej. J. F. D. M(ossel) schrijft in de jongste aflevering van „Vrij en Vroom" Ik reisde van Edinburg naar Londen. In de coupé bevonden zich een tieufarig meisje met haar gouvernante, een jonge man, die geen woord sprak, en ik. Het kind vermoedde, dat ik geen Engelsche was en begon tartend te zingen God save the Kingom daarna de gruwe lijkste woorden van haat uit te spreken tegen den Duitschen Keizer. Zij zou hem in den strot willen bijten zij hoopte, dat al zijn zonen zouden sneuvelen. Natuurlijk sprak het kind na, wat ze thuis had gehoord. Ik sprak lang en zacht met het kind. Ik vertelde haar van het kleine, neutrale Holland, van mijn medelijden met de Belgen en met allen die lijden, en hoe ik den oorlog haat en wensch, dat alle kin deren, volwassen geworden, den vrede zullen dienen. De gouvernante viel in slaap. De jonge man luisterde en zweeg. Te Londen aangekomen, deed ik onder zoek naar mijn kofier aan 't station van St. Pancras. Daar werd een hand op mijn schouder gelegd. Ik zag om en keek in de zachte, eerlijke oogen van mijn zwijgenden medereiziger. „Ik ben een Duitscher," zei hij met tranen in zijn stem, „en ben op reis naar 't oorlogsterrein om te gaan vechten. Maar ik haat den oorlog even sterk als u en ik weet., dat er duizenden onder mijn hndgenooten zijn, die den oorlog vervloeken. God zegene u voor wat ge gezegd hebt tegen dat kind." Weg was de jonge Duitscher, voor ik hem kon antwoorden. God zegene hem wat hem ook overkome. Eeti schandelijk bedrijf van een korenhandelaar. Een korenhandelaar te Huizen had dezer dagen van de boeren opgekocht ongeveer 80 H.L. rogge. Ingevolge machtiging van den minister van Landbouw zou de burgemeester Woensdag deze rogge in beslag nemen. Daar gekomen, bemerkte deze, dat een knecht juist bezig was de rogge te vermengen met minderwaardige muffe tarwe en ander koren, bestemd voor veevoeder. Nog 12 H.L. was onvermengd. Deze hoeveelheid heeft de burgemeester in beslag genomen. Bij het vervoer den volgenden dag bleek, dat de in beslag genomen rogge, die b(j de taxatie goed was, nu over goten was met petroleum. Om enkele guldens winst had deze handelaar dus 80 H.L. broodkoren ongeschikt gemaakt voor de consumptie. En dat nog wel in een dorp van byna 6000 inwoners, waar vele arbeiders wonen, voor wie roggebrood het hoofdbrood is. De burgemeester heeft reeds maat regelen genomen, zoodat den handelaar deze daad wel eeus lang kan heugen. Beleefd. „O, dank u wel," zegt de bejaarde dame, wie een eenvoudig werkman in de tram zijn plants afstaat, „ik vind het heel vriendelijk van u" „O, dat heeft niets te beteekenen." antwoord de goedsul trouwhartig, „een man moet een vrouw nooit laten staan. Er zijn mannen die alleen opstaan als de dame mooi is, maar ik, ziet u, maak geen onderscheid Het suikergehalte der suikerbieten belooft dit jaar vrij hoog te zijn. Eenige dagen geleden zyn er reeds proeven genomen en de analyse bleek te zijn 'n suikergehalte van 15,1 procent, hetgeen boven het middelmatige is. Als men nu bedenkt, dat in deze maand het suikergehalte het meeste toeneemt en de meeste landbouwers hebben ge contracteerd op een suikergehalte van 13 procent als minimum, dan belooft de suikerbietenoogst nogal veel. Viert geen overwinningsfeest. De oorlogscorrespondent van de „Berl. Lok. Anz.", die zich op het slagveld in Oost-Pruisen bevindt, wijst er in een correspondentie op, van hoe weinig na denken het getuigt, wanneer de bevol king der groote Duitsche steden op over dreven wijze haar vreugde uit over be haalde overwinningen. En om deze vermaning kracht bij te zetten, geeft hij weer, wat een der vluchtelingen tot hem zeide. „Wat weet gij in Berlijn af van den oorlog?" zei hij vol bitterheid. Gij gaat feesten organiseeren, om overwinningen te vieren, steekt vlaggen uit uw huizen, organiseert optochten, terwijl de café's vol bezoekers zitten. Ge kunt dat doen, want ge zijt op veiligen afstand van de kogels, maar hier, waar op de slag velden ODze zonen, vaders en broeders gewond neerzijgen, waar wy over hun lijken struikolen, waar ons huis en hof verwoest is, waar wij bij nacht en ontij moeten vluchten voor den viiand, die onze vrouwen geschandvlekt, 'kinderen en grijsaards vermoord heeft, geloof mij, wij kunnen niet juichen en geen feest vieren." En zij hebben gelijk, die zoo spreken, men moet de jammer en de onuitspre kelijke ellende gezien hebben, om den schrik van den oorlog volkomen te kunnen begrijpen. Een ontzettende nood heerscht in het schoone Oost-Pruisen. Waarvoor couranten ook nuttig kunnen zijn. Het is misschien thans de tijd om in herinnering te brengen, dat papier een uitstekend isolatie-materiaal oplevert. Papier, bijvoorbeeld een courant, onder de bovenkleoding om het lichaam ge wikkeld, vormt niet alleen een deugde lijke beschutting tegen snerpenden wind, doch het verlies van lichaamswarmte door uitstraling wordt er door tegenge gaan, en de koude dientengevolge minder gevoeld. Voor militairen om te 1 eproeven, doth ook anderen kunnen met d9ze mede- deeling hun nut doen. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewjjsnummors 2 Cts. por nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1