N°. 2818 Donderdag 8 October 1914 288tc Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 9 nnr op den dag der nitgave Pr{js der Advcrlcntiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma L A N G E V E L D D E R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tex el. Gcmeentebegrooting. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkom sten en uitgaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1915, van den 3 October 1914 tot den dag der behandeling in den Raad, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen be taling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Texel, den 3 October 1914. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 86 Sept.—3 Oct. De herfst spint alweer zijn draden. En 's avonds als de zon al ter ruste is ge gaan hoe vroeg reeds 1 voelen we den killen herfstadem, die de bloemen verwelken doet en den bladertooi der boomen vernietigt, opdat de natuur straks gekleed zal zijn in het kleurlooze vaalver- vige gewaad, passend voor de ontvangst van den wiDter. De zomer is voorbij. Weken achtereen bracht ze dagen vol zonlicht en zomer- vreugde. En toch hoe weinig hebben we van haar schoonheid gemerkt, hoe weinig hebben we aandacht kunnen schenken aan schoone schilderijen, die ze tooverde voor onzen blik en waaraan ook Lente reeds geschilderd hadEn hoe kort, hoe ongewoon kort lijkt ons de voorbije zomer te zijn geweest! We vragen niet wat toch de oorzaak was van dat alles. We weten het allen al te zeer. Onze gedachten waren immer elders, ver weg dikwerf, rond dwalend door de streken waar met den zomer ook moderne oorlog doorgetrokken was. En i de zon dan hoog prijkte en praalde aan den glanzenden hemel, dan rees in ons hart zoo dikwijls de vraag, waarom ze haar rein gelaat niet met een wolkenfloers omhulde om rouw te bedrijven over den jammer en den gruwel die menschenhanden hadden gebracht over menschen. Als de lieflijke zomerkoelte door de twijgen der struiken speelde dan dachten we aan den gierenden oorlogsstorm, losgebarsten over een groot deel van Europa. En als 's avonds zich de rust en de vrede legerden rondom onze woning, dan stonden menigmaal voor onze oogen de tooneelen van bitteren strijd en oorlogsellende. En eiken dag weer was er in ons een angstig gevraag hoe het worden zou en elke morgen vroeg het den avond wat hij zoude brengen en ieder avond riep het Jen morgen toe wat hij mee zou voeren int den donkeren Dacht. Zoo gingen de dagen voorbij, de een na den aDder, En ze namen den zomer mee, die zoo heerlijk had kunnen zijn en zoo vol droefheid en ellende was als geen die Toorging. En thans is het herfst. We wagen het niet te vragen wat hij brengen zal. We weten het reeds vooruit. Het zullen niet alléén de stormen zijn in de natuur, uit de verte zal tot ons doordringen het geraas van den oorlogs orkaan. En als het alleeD nog „uit de .verte" mag blijven dan zal er bij al de Weedom nog dankbaarheid behooren te zijn in ons hart. We weten ook, dat de herfst voorbij zal gaan, even snel als de zomer, en dat hij niet den oorlog zal medenemen, Want hoe de toestand op de verschillende oorlogsterreinen in de komende dagen ook moge veranderen, de oorlog zelf zal nog van langen duur zijn. Alles wijst daarop. Voordat de vraag omtrent de machtspositie in Europa met het zwaarU beantwoord is Zal er geen vrede denkbaar zijn Europa gaat een verschrikkelijk tijdperk tegemoet. Een tijdperk van algeheele uit putting. De groote staten zullen worden als gebroken lieden, die amechtig neer ge zoDkeD zijn bij de puinhoopen van hun welvaart en geluk. Millioenen worden dagelijks door den krijg verslonden en in schier alle Europeesche landen wordt het bedrijfsleven zwaar gedrukt door den oor logstoestand, zoo niet totaal vernietigd. Als de groote volkerenstrijd nog eens een half jaar mocht duren en dat is hoogst waarschijnlijk dan zal gesproken moeten worden van een berooid Europa dat aan een onzaligen oorlog al zijn stoffelijke en geestelijke kracht offerde. De zomer is voorbijgegaan zonder zon en zonder vreugde, de herfst is gekomen somber en onheilspellend. —o—o—o— Somber en onheilspellend.Niet het minst als men denkt aan de ontzaggelijke verbittering waarmede er tusschen de christelijke volken van Europa gevochten wordt, als men er zijn gedachten bij be paalt, hoeveel duizende menscheDlevens er nog in de komende weken zullen worden afgesneden, hoeveel mooi, jong menschen- geluk voor altijd zal worden verwoest hoeveel hoop voor immer vernietigd. Want het blijkt meer en meer hoe deze oorlog van machines, zooals hij reeds genoemd is, reusachtige offers aan menschenlevens vraagt. De eerste 30 Duitsche verlieslijsten brachten zoo ongeveer 60000 namen van gesneuvelden, gewonden en vermisten. En dat was nog enkel over de Augustusmaand. Sedert komen de lijsten met 3 en 4 bij voegsels soms, eiken dag nieuwe. Van Frankrijk en Rusland ontbreken nog alle gegevens omtrent de verliezen en van Engeland is nog maar weinig bekend, maar ze zullen Diet minder talrijk zijn dan de Duitsche. Heel Europa wordt één groot hospitaal en één groot kerkhof. In Noord-Frankrijk zullen de verliezen ongetwijfeld wel het vreeselijkst zijn. Daar wordt nu reeds een 14-dagen lang met verbittering gestreden tusschen twee ont zaggelijke strijdmachten, zonder dat er ook eenige merkbare wijziging in de posities waar te nemen is. Ieder dag opnieuw ziet men uit Daar de tijding, dat er een beslissing gevallen is, maar de reuzenworsteling woedt maar ongestoord en onveranderd voort. Langzaam, heel langzaam wordt de groote beslissing voorbereid en de.weg er heen leidt door breede stroomen van bloed en diepe dalen van ellende en dood. Nog altijd zijn het inzonderheid twee gedeelten van het uitgebreide westelijke oorlogsterrein die de aandacht tot zich trekken, de Duitsche rechtervleugel en de omgeving van Verdun. Daar weid in de laatste dagen het hevigst gestreden, zonder dat een der partijen eenig bepaald resultaat bereikte. De Duitscheis zijn er nog'niet in geslaagd Verdun te veroveren en een gat te slaan in de linie der verbondenen, ter wjjl dezen er al evenmin in geslaagd zijn den Duitschen rechtervleugel om te trekken zooals klaarblijkelijk de bedoeling is. De woedende oorlogegolven botsen nog steeds tegen elkander aan om dan weer naar beide zijden uiteen te spatten. En in spanning wordt iedereD dag weer opnieuw uitgezien naar het bericht, dat de tweede phase in dezen geweldigen oorlog zal aankondigen. Hoe zwaar de stryd ook moge zijn, hoe goed de partijen ook tegen elkander mogen opwegeD, de beslissing zal ten slotte moeten komen. En Daar menschelijke berekeniDg zal zij niet heel lang meer opzichkunDen laten wachten. De rampzalige oorden zelf waar nu al zooveel dagen achtereen hevig gevochten wordt, door bloed gedrenkt, één groot kerkhof gewordeD, zullen ten slotte niet meer voor het oorlogsbedrijf geschikt zijn, omdat daar andere voor beide partijen gevaarlijke vijanden zullen komen, —o—o—o Ook de krijgsoperaties in België beginnen weder een spannend aanzien te krijgen. Vooral voor ons, waar de Duitschers dezen dagen begonnen zyn met een actie tegen de stelling Antwerpen De Duitsche troepeD in België moeten zich wel sterk gevoelen en talrijk weten, om den strijd tegen den zoo stevig bevestigde stad aan te binden. Fm naar de Duitsche berichten melden, met succes nog wel. Een der forten zou reeds in Duitsche handen zijn. Tot nog toe bepaalde zich d6 actie tot de zuidelijke forten, maar het zal stellig niet lang duren of ook de anderen krijgen een beurt, indien het garnizoen van Antwerpen het smeden van den ijzeren ring niet bjjtijds weet te verhoeden. En dan krijgen weden strijd weer, vlak aan onze grenzen en neemt het gevaar van een schending onzer on zijdigheid weder een dreigenden vorm aan. Toch make men zich niet dadelijk al te ongerust. Tot nog toe hebben de Duitsche troepen angstvallig gewaakt tegen schennis onzer grenzen, het mag met dankbaarheid worden geconstateerd en geeft ook voor de toekomst eenig vertrouwen. En wat de Belgen betreft, deze zullen zich stellig wel niet aan onze onzijdigheid vergrijpen, waar Nederland zoo langzamerhand een asyl ge worden is voor de van alles beroofde Bel gische vluchtelingen. Doch de oorlogsbrand nadeit weer dicht ons huis en we dienen waakzaam te zijn. Onze regeering en ods leger zijn het beide, --o—o o— flet oogenblik schijut dichtbij, dat de vlammen van den oorlogsbrand ook op het Oostelijk oorlogsterrein weer fel zullen uit slaan. 't Is nu er al eenige dagen vrij kalm geweest, doch alles wijst er op, dat een ernstig treffen wordt voorbereid. Het Rus sische leger dat in Oostpruisen opereerde doch gedeeltelijk vernietigd, gedeeltelijk op Russisch gebied teruggeworpen werd, heeft zich blijkbaar hersteld. Uit de berichten der laatste dagen althans mag worden afgeleid, dat de Duitschers er langzamer hand weer terrein gaan verliezen. De Russen zouden zelfs de greDs alweer hebben over schreden. Mogelijk, dat de Duitsche troepen op dat deel van het oorlogsterrein wat verzwakt zijn ten behoeve van de actie van het Duitsche en O.ostenrijksche leger in Russisch Polen en Galicië. De Oostenrijkers zijn voor de Russen moeten terugtrekken en concentreeren zich thans in de buurt van Krakau met het Duitsche leger. Naar luidt der berichten heeft de Duitsche generale staf de leiding der krijgsoperaties in het Oosten thans op zich genomen. Ook uit de Russische berichten blijkt, dat er in het zuidwestelijk deel van Polen een belangrijke concentratie van Duitsche en Oostenrijksche troepen plaats heeft. Een beslissond treffen zal daar dus spoe dig worden gezocht. Of de strijd er ook zal ontaarden ,in een zoo lange en bange wor steling als in het westen, zal de tijd leeren. —o—o—o Een 9 tal weken heeft de groote volkeren- oorlog thans gewoed en het lijkt nog alles als aan het begin. Stroomen bloeds zijn reeds vergoten, geheele provincies zijn in woestenijen veranderd, de haat en verbit tering tusschen de strijdende partijen stygen met den dag, millioenen na millioenen zijn reeds door den oorlog opgeslokten nog steeds kaD niet worden gezegd, wanDeer het einde zal komen en hoe het einde zal zijn. Heel de wereld wacht in-angstige span ning en ieder gevoelt hoe'afschuwelijk het monster van den oorlog is, dat zijn klauwen in Europa heeft geslagen. En niemand die niet de toekomst ziet: somber en ODheilspelleud. Het is herfst, troostelooze herfst en de felle winter komt. En de lente lijkt zoo ver, zoo eindeloos ver. B TEXEL, 7 October 1914. Zondag jl. aanvaardde de Cacd. P. Glas zijn dienstwerk als predikant der Ned. Herv. Gem. te Oudeschild. Ds. Buiskool, die hem bevestigde, sprak des morgens Daar aanleiding van Jes. 52 7. Behalve deze nam ook de Con sulent Ds. van Grasstek aan de hand oplegging deel. De nieuwe predikant hield zijn intreerede des middags naar aanleiding van 2 Cor. 1 24. Hij werd toegesproken door den Ring- practor Ds Boeke en door den Consulent en toegezongen door zijne gemeente met gezang 215 4. Tot beide diensten waren velen opgekomen. Was des morgens de burgemeester aanwezig, des middags waren alle Hervormde predi kanten tegenwoordig, als ook de Doops gezinde predikant Kuperus van den Burg. De gemeente begrooting. Gemeentebegrooting aangeboden slui tende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 149,547,216, 'k wed menig een slaat den schrik om het hart. 't Is me dan ook geen bagatelletje, meer dan drie en vijftig duizend gulden meer dan het vorig jaar, de begi ootting van het vorig jaar met meer dau 51) pCt. overschreden. Maar waarde lezers, stol u gerust er is een zonnezijde, de hoofdelijke omslag, die in de laatste jaren onrustbarend steeg, is dit jaar niet hooger geraamd, en dat zegt wat. Een uitgaafpost als den nieuwen ver bindingsweg vraagt, f 37000,- geeft de begrooting al een aardige zet omhoog, maar daar staat een ontvangstpost aan subsidie van bijna f 25000,- tegenover een post van verbouwing schoollokalen t 5090,— wordt ook voor een aanmer kelijk deel door inkomende subsidie ge dragen. Neen, waarlijk zoo verontrustend, als het scheen, is het heusch niet. Als restant van de kosten van onder zoek drinkwaterleiding komt nog f 300,— op de nieuwe begrooting voor en nog f 500,— voor het onderzoek tram. Voorts wachten nog f 1045,— van het legaat wijlen F. Keijser op een bestemming, benevens de van dat legaat- gekweekte rente tot een bedrag van f 120.-. Men ziet dus, de eerste indruk van zoo'n hoog cijfer is wel wat benauwend, maar bij nadere beschouwing valt het wel wat moe en, zooals gezegd, de post H. O. is niet verhoogd. Dienstregeling n. IJ. S. M. In onzen boekhandel zijn nog een be perkt aantal exemplaren dienstregeling H. IJ. S. M. verkrijgbaar. Eerlijkheidshalve moeten wij er aan toevoegen, dat ze thans niet geheel vol ledig meer zijn. Dit doet aan de bruik baarheid evenwel niets af omdat er geen treinen zijn uitgevallen, wel met ingang 28 September en 5 October eenige treinen zijn ingelegd. 't Is ons niet mogelijk ze allen te noemen, de meeste hebben trouwens voor de reizigers uit Hollands noordpunt weinig waarde. Twee treinen, zoover wij konden nagaan, hebben dat echter wel, er is n 1. door de aanvullingen de gelegenheid geschapen om vertrekkende met de boot 2,50 nam. van Texel, mat een trein die 5,32 nam. uit Alkmaar vertrekt, Dog dien avond 10,28 Leeuwarden te bereiken. De tweede trein bedoeld, van minder belang, is een sneltrein 's avonds 9,05 van Amsterdam, waarmede men ouder gewoonte te 10,35 's avonds te den Helder aankomt. Wij danken deze wetenswaardigheden aan den heer Directeur van T.E.S O., die van deze aanvullingen kennisgeving ont ving en die ons machtigde mede te deelen dat belanghebbenden ten zijne kantore inzage van den volledigen dienst H.IJ.S M. kunnen nemen. O osterend. De onlaDgs verkochte blazerschuit T.X. 58, waarvan het casco slechts f 100 opbraebt, wordt bij het Nieuwescbild gesloopt. De visschersvloot, eerder zoo uitge breid, wordt hier hoe langer, hoe kleiner. Af en toe woidt een vaartuig gesloopt

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1