Gemeenteraad van Texel. Laatste berichten. INGEZONDEN STUKKEN, Uitslag van gehouden Moopingen. Marktberichten. Predikbeurten. of naar elders verkocht en nieuwe schepen ziet men niet meer. Wat een verschil bij een 30 jaar ge leden, t09n gedurig nieuwe bodems, die van welvaart getuigden, werden aan gevoerd. Oudeschild, 5 Oct. Gistermiddag om 4 uur was door het bestuur van de N.V. Visschersvereeni- ging Oudeschild een algemeene verga dering uitgeschreven. De aanleiding hiervan was de vol gende. In de afgeloopen jaren verzonden de visschers hun garnalen naar het buiten land, zonder dat zij in rekening stonden met de spoorweg- en stoombootmaat schappijen. De factoors betaalden eenvoudig de vracht en rekenden later met de vis schers af. Door den oorlogstoestand is hier echter verandering in gekomen en ieder visscher, die thans individueel wil verzenden, moet nu de vracht vooruit betalen. Dit is voor vele visschers zeer bezwaarlijk, waarom de N.V. Schippers vereniging een onderzoek heeft inge steld of de verzending niet op de gewone wijze kon doorgaan, maar dan op naam van de vennootschap. Dit scheen moge lijk te zijn en daarom werd gistermid dag in een goed bezochte vergadering na eene langdurige discussie besloten, dat de meergenoemde N.V. voor reke ning van de vennootschap zou verzenden, doch voorloopig ieder visscher onder zijn eigen merk. Om alles wat op zoodanige verzending betrekking had goed te regelen en te controleeren, werd door de vergadering de heer A. Boon benoemd. Later zou daaraan nog een commissie van 4 leden worden toe gevoegd. De Cocksdorp5 Oct. Gisteravond strandde in de Eierland- sche gronden het Noorsche stoomschip Isbjorn, kapitein K. Therkelsen, komende van Kragerö met bestemming naar Ostende en geladen met ijs. Zoodra men hier door de kustwacht met de stranding in kennis was ge steld, werd de reddingsboot klaarge maakt en stak deze weldra met haar wakkere bemanning in zee. Na een moeilijken tocht mocht het gelukken het schip te bereiken en 11 man der equipage op te nemen. De kapitein, die zich het eerst in de reddingsboot had begeven, veranderde van plan en begaf zich weder aan boord. Toen de boot met haar kostbaren last zich van het schip verwijderde, wenschte de kapitein ook opgenomen te worden. Dit kon echter niet geschieden, daar een terugtocht met zoo'n overvolle boot, allen in groot gevaar zou brengen. Naar wij vernemen is de kapitein later door de Brandaris, de stoomred- dingsboot van Terschelling, van boord gehaald en te West-Terschelling ge bracht. Ook eene reddingsboot van Vlie land was bij de strandiogsplaats. De schepelingen, waarvan een zijn been heeft bezeerd, vinden een onder komen in het hotel van Gez. Buijs, waar goed voor hen gezorgd wordt. De leden van het plaatselijk bestuur der N. en Z. Holl. Redd. Maatschappij, waarbij de burgemeester, waren kort na de stranding op hun post. De kapitein komt morgen naar hier. Blijkt het, dat het schip niet gebroken is, dan zal men tot lossing overgaan, waarna getracht zal worden het in vlot water te brengen. Vlieland. De inventaris en tuigage van het ge strande schip Ocean bracht f882 op bij publieken verkoop. rio-on Nog steeds is de toestand ongewijzigd te noemen. Wel bombardeeren de Duitschers met alle macht en naar het schijnt met voordeel de stelling Antwerpen, doch dit is bij den grooten strijd van geen bij zondere beteekenis. Bovendien, de kansen staan voor de Antwerpenaren wel slecht, doch hun lot is Dog niet beslist. Geachte Redactie Beleefd verzoeken we U onderstaande verantwoording in uw blad op te nemen. Bij voorbaat onzen dank. Achtend, B. M. v. d. HAAGENFrederiks. Ontvangen voor de vluchtelingen van: den Prins Hendrikpolder f 4.40 Den Burg f 0,60 Eierland f 51,92 De Cocksdorp f 1,00 Reeds ontvangen f 179,74' Te zamen f 237,66' SPOEDVERGADERING van den Gemeenteraad van Texel, op Donderdag, den 8sten October 1914, des voormiddags te 10'/j uren. Texel, den 6en October 1914. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: Zaterdag 3 October. Notaris G. J. O. D. DIKKERS Een huis en ert aan bet Westeind le Oudeschild groot 105 centiaren. Rooper Pieter Zegel Kassezoon voor f350 Een tuintje aldaar groot 180 centiaren, Kooper Jan Zegel Fz. f 60, Zondag 11 October 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur Dr. Norel. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Gelegenheid v. d. H. Doop. Oudeschild, V.m. 10 uur ds. Glas. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Hervatting der catechisaties. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Voorbereiding H. Avondmaal. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boeke. Voorbereiding H. Avondmaal, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den HoornVm. 10 uur ds. Bussemaker Texel 5 October. 2 Paarden f af 2 Veulens f 100 a f 135. 9 Koeien t 175 a f 245. 6 Pinken 1 110 a f 125. 93 Graskalveren f 50 a f 85. 4 N. Kalveren 1 16 a f 22.00 17 Rammen f 25 a f 38. 54 Schapen f 16 a f 22. 222 Lammeren f 14,00 a f 16.00 2 korven kippen f 0,a f 0,00. Handel matig. Purmerend, 6 Oct. Aangevoerd 944 Runderen waaronder: 636 vette koeien 68 d 82 Ct. per KG, ons Gelde koeien f 120 a 190 0UÖ Melkkoeien f 160 d 280. 87 stieren. 167 vette kalveren f 0,60 a f 0.80 p. Kg. 325 Nuchtere kalveren f 10a 1 24 3823 Schapen f 21 h i 32,00 Lammeren f a f 701 vette varkens f 0,60 a f 0,64 per Kg.; 31 magere varkens f 15 a f31,—; Vergadering op Zaterdag 3 Oet. 1914, voormiddags 10'/a ure. Voorz. de heerE. G. Gaarlandt, Burgemeester, Secretaris, de heer C. Jonker. Tegenwoordig 12 leden, afwezig de heer Kikkert. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen, die onveranderd worden vastge steld. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Ter tafel komt a. Een schrijven van den heer J. S. Dijt houdende aanneming van zijn benoeming tot Wethouder in deze gemeente. De voorz. kan, hoewel Spr. in B en w reeds van de gelegenheid gebruik maakte den heer Dijt in verband met de aanneming van z'n benoeming toe te spreken, ook in deze vergadering.dat feit niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Spr. wijst er op, dat het ambt van wethouder, in normale tijden reeds gewichtig, in den tijd waarin wij nu leven vooral veel verstand en door zicht eischt, omdat niet kan worden geteerd op de ondervinding vroeger in soortgelijke omstandig heden opgedaan. Het is den voorz. een genoegen, den heer Dijt en de gemeente geluk te wenschen met z'n be sluit en hij spreekt daarbij den wensch uit, dat de aangename verhouding in hun college besten digd moge blijven. De heer Dijt dankt den voorz. voor de waar- deerende woorden aan zijn adres gericht, de leden van den Raad die tot z'n benoeming hebben medegewerkt, voor het in hem gestelde vertrou wen en ook hij hoopt dat de aangename samen werking moge voortduren. b. Schrijven van de gemeenteveldwachters van de Cocksdorp, Oosterend, de Waal en den Hoorn houdende verzoek om verhooging hunner jaar wedden. Wordt aangehouden om bij de begrooting te behandelen. c. Schrijven van het steuncomité in deze ge meente, waarbij onder de aandacht van den Raad wordt gebracht, dat het, vooral om de hooge voedingswaarde van die artikelen, het comité wenschelijk voorkomt op een zekere hoeveelheid erwten en boonen in deze gemeente beslag te leggen, om bij mogelijke behoefte te kunnen dienen. Het schrijven is kort voor deze vergadering in gekomen, waaromhetB en w wenschelijk voorkomt zegt de voorz.. eerst door hen preadvies te doen uitbrengen om dan binnen eenige dagen den Raad voorstellen aan te bieden. De heer Langeveld wijst op het gevaar van gebrek aan tarwe en rogge binnen de gemeente, bejammert, dat, waar het voederen van sommige granen aan het vee wordt verboden, nog een zoo groot deel voor een minder nuttig doeleinde wordt gebruikt, n.l. voor het stoken van jenever. Wij houden ons, antwoordt de voorzgeregeld op de hoogte omtrent de voorraden tarwe in de gemeente en aan den heer Dros, die op spoed aandringt in verband met den wekeljjkschen uit voer, zegt spr, toe dat de bedoelde vergadering van den Raad misschien nog wel de volgende week kan plaats hebben. Nadat de heer Langeveld nog heelt opgemerkt, dat alleen het feit dat de dorschmachines niet kunnen afleveren, oorzaak is dat er nu nog vol doende tarwe voorhanden is, er op wijzende dat als straks de fabrieken geen bloem meer zullen afleveren het gebruik van gemalen tarwe voor het bakken van brood enorm zal toenemen, meent de heer Mets, dat de Raad nu reeds b en w kon machtigen tot het nemen van maat regelen, Het komt den voorz. niet goed voor reeds nu een besluit te nemen, wel zit de bedoeling voor, den Raad binnenkort uit noodigen B en w een crediet te verleenen voor aankoop van levens middelen, doch spr. zou willen wachten op het preadvies te dier zake, dat spoedig verschijnen zal. 2. Vaststelling kohier uan schoolgelden. Het kohier van schoolgelden o,l. scholen 4e kwartaal wordt vastgesteld tot een bedrag van f 466,80. 3. Goedkeuring begrooting uoor 1915 uan en uerleening uan subsidie aan het algemeen burgerlijk Armbestuur. Op advies van de commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Zijm, v. Scharenburg en Bakker wordt de bcgrooting sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 5852,44' goedge keurd en de gevraagde subsidie ad f3500,voor 1915 toegestaan, op voorstel van B en w onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat uit dat bedrag zullen worden gekweten de jaarwedden en emolumenten van de ambtenaren in dienst van het Alg. Armbestuur. Genoemde voorwaarde wordt vereischt om de ambtenaren in verband met de Pensioenwet 1913 als gemeenteambtenaren te doen aanmerken. 4. Aanbieding gemeentebegrooting uoor 1915. De begrooting 1915 sluitende in ontvangsten en uitgaven (gewone en buitengewone) tot een bedrag van f 149,547.21' wordt gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Dros, Langeveld, Kikkert en Eelman. 5. Betalingen uit den post uoor onuoor- ziene uitgauen, dienst 1914. Een staat van betalingen tot een bedrag van f 562.11 te voldoen uit den post onvoorziene uitgaven wordt goedgekeurd, na eenige discussie tusschen den voorz. en den heer Keesom. Laatstgenoemde meent, dat de betaling van het zout, aangekocht voor rekening der gemeente, niet uit den pots //onvoorziene uitgaven// mag worden betaanjfeen meening die door den voorz. wordt bestreden, onder opmerking, dat het een betaling is, die niet te voorzien was bij het opmaken van de begrooting 1914, en als zoodanig, meer dan eenige andere, is aangewezen uit den post //onvoorziene// te worden voldaan. 6. Onislag-aanurage Mej. J. h. uan Ach- terbergh als onderwijzeres aan de o. I. school m. u. I. o. te den Burg. Met ingang 1 November 1914 wordt eervol ontslag op verzoek verleend aan mej. Joh. H. van Achterbergh als onderwijzeres aan de o.l. school en als idem aan de herhalingsschool. 7. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school m. u. I. o. te den Burg. Met algemeene stemmen wordt no. 1 van de voordracht, mej. Joh. te Kronnie onderwijzeres te de Cocksdorp, benoemd. Als no. 2. en 3 kwamen op de voordracht voor Mej. M. Engel te St, Pancras en Mej. Adr. Bachem de Boer te Oosterbeek, 8. Regeling tijdelijke uoorziening uaca- tures personeel zeeuaartschoolj enz. Waar in de wet op het M. O. geen regeling is getroffen, omtrent de aanstelling van tijdelijk personeel en de spoedige voorziening in vacatures B en w gewenscht voorkomt, is door ben een verordening ontworpen waarbij aan hen machtiging wordt verleend ingeval van vacature aan de Zeevaartschool alhier, daarin door aanstelling van tijdelijke leerkrachten te voorzien. De verordening wordt Da voorlezing zonder discussie aangenomen. 9. Regeling ueruanging huiptelegraaf- kantoorhouders. Over de plaatsvervangende hulptfclegraafkantoor houdster te den Hoorn kan niet altoos worden beschikt, B en w stellen voor een tweede plaats vervangster aan te stellen, waarvoor mej. C. A. Dogger wordt voorgedragen. |Uit billijkheids oogpunt stellen Ben w tevens voor aan de plaatsvervangende hulptelegraafkantoor- houdster te den Hoorn, benevens die te de Koog een jaarwedde van f10 toe te kennen. Beide voorstellen worden bij acclamatie aange nomen, terwijl met 11 geldige stemmen mej. C. A Dogger tot 2de plaatsv. hulptel. kantoorhoudster te den Hoorn wordt benoemd. 10. Voorstel Burg. en Weth. uit te noodigen plannen in te dienen uoor het bouwen eener o. I. school met onderwijzerswoning te Oost. Herhaaldelijk is en wordt door bet Rijksscbool- toezicht gewezen op den slechten toestand waarin het schoolgebouw te Oost verkeert. Het gebouw is te laag, de vloeren liggen op den grond, hetgeen vochtigheid tengevolge heeft en bovendien voldoet het gebouw in bijna geen enkel opzicht aan de gestelde eischen en voor schriften. "Verbouwing kan geen verbetering brengen, school en woning zijn bouwvallig, waarom B en w voorstellen hen uit te noodigen plannen voor nieuw-bouw in te dienen. De heer Keesom wijst op de huidige omstan digheden en zou met het oog daarop een afwach tende houding willen aannemen, doch de Voorz. acht het niet geradeD, omdat nog onlangs door Rijksschooltoezicht op voorziening is aangedrongen terwijl het bedrag der kosten, dit stellen B en w voorop, toch voor een groot gedeelte door een buitengewoon subsidie zal moeten worden verkregen. Met algemeene instemming wordt overeen komstig het voorstel b en w besloten. 11. Voorstel uan den heer D. Bakker Pz. tot het uragen aan het Waterschap 30 Gemeenschappelijke polders om een subsidie in de aanlegkosten weg den Burg—Hauen Oudeschild. Om redenen in het voorstel aangevoerd betoogt de heer Bakker de billijkheid, dat ook door het bestuur van de 30 polders een gedeelte wordt bijgedragen in de kosten van aanleg verkorten weg. Ie. Het waterschap wordt voor 7/8 ontlast van het onderhoud van plm. 495 Meter weg (bij de Schans). 2e. Het waterschap behoeft den buurtweg vanaf cafc Burgzicht tot den Middelandschen weg Diet te doen beharden, en 3e. Ingelanden van het waterschap, als eige naren van landerijen aan den weg, zoomede als bezitters van achtergelegen landerijen profiteeren in booge mate van den aan te leggen weg. B en w ontraden in hun preadvies, lot het uitbrengen waarvan is besloten in een vergadering die niet door den heer Dijt is bijgewoond, ten zeerste de aanneming van het voorstel. Zij beamen, dat ingelanden van het waterschap profiteeren van den te maken verbindingsweg, doch zij vreezen, dat het bestuur van het water schap Diet zal bijdragen in de kosten van den weg, waar de totstandkoming reeds zonder hun steun verzekerd is, terwijl bet bestuur bovendien omtrent tracé (plan, schets) en wijze van beharding niet is of kan worden gekend. Wanneer de Raad met B en w van oordeel is, dat het waterschapsbestuur afwijzend zal beschik ken is het, meent het college, niet in overeen stemming met de waardigheid van den Raad, toch de aanvrage tot voornoemd bestuur te richten. b en w wijzen er vervolgens op, dat de subsidie door Rijk en Provincie ongetwijfeld is verleend in de overtuiging, dat een derde der kosten van den aanleg door de gemeente wordt gedragen, zij noemen het niet in overeenstemming daarmede thans te trachten op eenige wijze de voor de gemeente komende kosten te verminderen en stellen daarom voor het voorstel Bakker te ver werpen. De heer Bakker krijgt het eerst het woord en geeft te kennen, dat bet hem genoegen doel, dat ae weg er ook zonder den steun der 30 polders zal komen, doch meent waar de gemeente meermalen voor polderwegen bijdroeg, op gronden in zijn voorstel aaDgevoerd het alleszins billijk is, dat het bestuur van de 30 polders in de kosten van aanleg bijdragen. Het heeft den heer Keesom verwondert) dat de heer Bakker thans nog dit voorstel doet, waar genoemde heer aanvankelijk de weg zelfs geheel voor rekening van de gemeente had willen aan leggen, waarop de heer Bakker antwoordt, dat bij, hoewel hij den weg had willen doen aanleggen tot eiken prijs, toch bepleit de billijkheid van dat de 30 polders in het aandeel der gemeente bij draagt, spr. kan het best met de waardigheid van den Raad plooien de aanvrage tot genoemd bestuur te richten. Wij komen in een gewrongen positie te staan zoowel tegenover Rijk en Provincie als tegenover de 30 polders, betoogt de voorzitter, //de heer Bakker heeft z'n voorstel te laat ingediend.// De heer Visser kan zich met het advies v»n B en w wel vereenigen, de steun had eerst gevraagd moeten worden, spr. zou zich tot het bestuur van de 30 polders willen wenden om een aandeel in het onderhoud te dragen. Ik voel wel iets voor het voorstel Bakker, zegt de heer Dros, wat we krijgen is binnen, zoo niet dan is er niks weg. Al wil de heer Dijt over het onderwerp liever niet meespreken, toch ontraadt hij het voorstel Bakker niet, uit het antwoord zal wel blijken hoe het Waterschapsbesluur er over deukt. Nadat de heer Koning heeft aaDgevoerd, dat andere waterschapsbesturen dan ook om een deel van de kosten gevraagd kunnen worden en de heer Keesom er op heeft gewezen, dat voor Waterscbapswegen indertijd door de gemeente ook een zesde van de onkosten is gedragen en het ook z i. billijk is dat de 30 polders als buiten gewoon belanghebbende in de kosten van aanleg bijdrageD, wordt het voorstel Bakker in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. De heer Dijt onthield zich van stemming. Tegen stemden de heeren Zijm, van Scharenburg, Mets, Eelman en Koning. 12. Belasting afschrijuingen. Op verzoek van mej. Wed. S.Dz Bakker wordt voor afschrijving verleend op den aanslag H.O. van wijlen haren echtgenoot, den heer S. 11 z. Bakker. Bij de omvraag wijst de heer Beumkes op de onbillijkheid de inkwartiering, te den Hoorn b.v. komt het voor dat een veehouder er is van vrij gesteld, terwijl diens knecht wel in de termen schijnt te vallen, spr. zou willen, dat het gemeente bestuur stappen deed om daarin verandering te brengen. De voorz. deelt den heer Beumkes mede, dat alleen wetswijziging daarin verandering kan brengen en sluit daarop, niemand meer het woord verlangend, de openbare zitting. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstellen, betreffende het uerleenen uan een crediet aan B. en W. uoor den aankoop uan leuensmiddelen enz. in uerband met de huidige tijdsomstan digheden.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2