N°. 2819 Donderdag 11 October 1914. 288te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemeenteraad van Texel. Gemengd Nieuws, ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Bürö op Tex eb. Bin. ii e o land. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave n°-o[] TEXEL, 10 October 1914. Vereeniging tot verbetering van de schapenfokkerij in N. H. Vanwege bovengenoemde vereeniging werd ons dezer dagen toegezonden een lijst van halfjarige contió'e afstamme lingen, geprimeerd op de najaarskeu ringen. Wij treffm daarop aan een drietal ooien, toebeboorende aan veehouders binnen deze gemeente en wel een met het hoogst aantal toegekende punten 35,8 eigendom van den' heer G. Schraag te Zuidhaffel, een met 33,7 punten van den heer C. Keijser Sz. den Burg, en een van eerstgenoemden eigenaar Schraag, met 33,2 punten. Onder de geprimeerde rammen komen er twee voor met 35,2 punten resp. eigenaren de heeren H. C. Mantje Spang, en C. Keijser Sz. den Burg; het hoogst arntal punten in die afdeeling bedraagt 35,3. Dan volgen er twee met 35 punten, resp. eigendom van de heeren H. C. Mantje en Jb. Keijser Sz. den Burg, dan 34,8 voor een van G. Schraag Zuidhaffel en 33,9 en 33,6 beiden van 11. C. Mantje. Onze gemeente leverde 10 van de 31 geprimeerde dieren, de aangeboden rammen werden zelfs allen geprimeerd. tiet bombardement van Antwerpen. Thans laten de telegrammen geen twijfel meer over: Antwerpen wordt door de Duit- schers gebombardeerd, We vernemen dat Dieuws niet zonder groote ontroering, Is Antwerpen niet half een Hollandsche stad, wordt er niet over wegend onz6 taal, althans het Vlaamscb, gesproken, wordt op de schoonste bladzij den van onze historie niet van Antwerpen melding gemaakt? Meer nog dan het lot van Leuven en Mechelen, hoezeer we er mee begaan zijn, gaat ons dat van Ant werpen aan het hart. Het is een mededin ger op handelsgebied van Rotterdam. Maar de vreedzame concurrentie, die onze eigen grootste handelstad telkens tot nieuwe geestkracht aanspoorde, heeft geen banden des bloeds kunnen verbreken of haat kun nen zaaien, is integendeel gaarne erkend als stimulans voor onzen ondernemings geest. In de berichten heerscht groot6 verwar ring, wat betreft 't uur, waarop de beschie ting dor stad zou ingaan. Het doet er eigenlijk weinig toe, wan neer precies bet bombardement is inge gaan. Het is een feit geworden en dat is hoofdzaak. De vluchtelingen uit Antwer pen en omgeving zijn zelf jgeen betrouw bare getuigen omtrent dien tijd, want voortdurend is er om Antwerpen gescbo ten, wat velen zullen uitgelegd hebben als een beschieting der stad, terwijl het vuur in werkelijkheid op de forten was gericht. De beschieting van de stad zelve is de beste bevestiging van de berichten, dat de Duitschers er in geslaagd zijn de rivier Ne- the over te trekken. Als men weet dat het land daar half of geheel onder water is gezet en zeker drassig is, kan men begrij pen, dat de verdere opmarscb in de rich ting van de binnenste fortenlinie niet ge makkelijk is gegaan. De binnen beide fortenlinies gelegen dorpen wordeD natuurlijk zwaar geteis terd. De bevolking ervan is natuurlijk al lang gevlueht, hetzij naar Antwerpen, het zij verder. Want in Antwerpen zelf is het nu ook niet meer veilig, sedert de eerste granaten in de stad zijn gevallen. De stad die in Dormale tijden een half millioen inwoners telt, was door de bezetting van het grootste deel van Belgie door de Duit schers en wat daarmee gepaard ging mis schien wel verdubbeld. Vandaar, dat tele grammen kunnen spreken van 500,000 vluchtelingen, terwijl er blijkbaar nog ve len in de stad bleven. De achtergeblevenen zijn aangemaand tijdens de beschieting, in hun kelder te kruipen en die met matrassen en zand zakken te bedekken. De burgemeester en de rest van het stadsbestuur schijnen op hun post geble ven te zijn, evenals koning Albert, die moedig aan het hoofd van zijn troepen blijft, hoewel bij, naar het gerucht gaat, licht gewond is, Maar de ministers hebben zich als de regeering des lands in veilig heid gesteld. Ze zijn per auto naar Bergen-op Zoom gereden en hebben daar den trein naar Vlissingen genomen om zich daar in te schepen naar Ostende. Alle plaatsen in het Zuiden van ons land zijn eivol met arme vluchtelingen. In Roosendaal kwamen er gisteren 10,000 aan, in Breda 6000 en -zoo voorts. Ook voor Putte en Cappelle trekken duizenden naar de Nederlandsche grens en anderen zakken in sleepbooten de Schelde af noar Vlissingen of dichterbij gelegen plaatsen. Een v'ucbteltnge heeft aan het N, v. d. D. meegedeeld, dat in den Antwerpschen Dierentuin de hokken der wilde dieren zijn gepantserd en dat alle slangen zijn ter dood gebracht, om losbreken te voor komen, tengevolge van het bombarde ment. Koe lang het dappere Belgische leger het in de benauwde veste zal uithouden, valt niet te voorspellen. We deuken niet zoo heel lang. Want het moet een bel in de stad zjjn, nu. Zal het zich ten slotte overgeven? Of trachten weg te komen den kant van Ostende op? De Duitschers zijn echter in het bezit van DeudermoDde en vandaar naar de Nederlandsche grens is slechts 21 kilometer, een uittocht meteen blootstellen van d6 linkerflank aan de Duitschers zou zeker niet zonder gevaar zijn. Op Nederlandsch gebied uitwijken betee- kent natuurlijk door onze troepenontwa pend en geïnterneerd te worden. Dat go- biedt onze neutraliteit. R.N, Engeland en de neutrale handel. De Daily News zegt over Engelands houding ten opzichte der conditionoele contrabande Ons recht om te handelen zooals wy handelen, is onbetwistbaar. Wy hebben de declaratie van Londen niet ondertee kend en derhalve zqn haar bopalingen voor ons niet bindend. Het zal trouwens niet moeiiyk zyn een regeling te treffen met de neutrale sta ten, indien deze van oordeel zijD, dat hun levensbelangen op het spel staan. Het blad vergeet aldus doet de Nieuwe Ct. opmerken dat, al heeft Groot-Biittaniö de declaratie niet on derteekend, de regeering den 21en Au gustus officieel heeft bekend gemaakt, dat zij zich aan de declaratie van Londen met enkele wijzigingen, zou houden, „even alsof dezelve doorZyne Majesteit den koning van Engeland ware bekrach tigd." Een sympathiebetuiging. In de „Times" van Zaterdag schrijft de heer T. Edmund Harvey, een artikeltje over de „Belgische vluchtelingen in Holland", waarin hij op zeer waardeeron- de wijze zich uitlaat over de maatregelen in ons land genomen voor de verzorging der talrijke Belgische vluchtelingen, die hier toevlucht zochten. Nederland een algemeen Euro- peesch asyl. Tot dusver hadden wy op ons terrein nog maar gewoude en gevluchte strij ders van twee oorlogvoerende partyen, Duitschers en Belgen, die verzorgd en geïnterneerd moesten worden. Later zijn ook de eerste Engelscbon op onzen bodem aangekomen, in volle zee opge pikt door de Nederlandsche bemanning van de „Flora" en de „Titan." Zoo zijn wij dus in de gelegenheid ge komen, om in ODze onzijdigheid aan een derde natie onzen dienst te bewijzen en een 300tal dappere mannen voor haar te behouden. Wellicht zullen wij nog weieens Fran- schen, Russen, Aziaten en Afrikaners binnen onze landpalen krijgen wij nade- een al meer en meer den toestand van ren internationale lazaret en een alge meen Europeesch asyl. Het belang van alle strijdende partijen zal dan meebrengen, dat het zoo blijven moet. Tijd. Ongeivenschte vluchtelingen. In Geule, Bunde, Meersen en verschil lende andere dorpen aan den reebter- Maasoever ten noorden van Maastricht, wordt jacht gemaakt op de bevolking van de bakende rijkswerkinrichting te Reckheim, tusschen Lanaeken en Meche len gelegen. De bedelaars enz ten getale van ongeveer 300 zijn, naar luid der verhalen, door den directeur in vrijheid gesteld, wijl hij, wegens den doortocht der Duitschers en hun bezetting der streek, die gepaard gaat met het requi- reeren van levensmiddelen, niet meer oyer voedsel voor de gevangenen kan beschikken. Dat de bewoners der Limburgsche Maasdorpen niet erg ingenomen zijn met dezen inval in het groot van de honder den vreemde elementen, is begrijpelyk. De autoriteiten hebben reeds over de te nemen maatregelen geconfereerd. In verschillende dorpen zijn er reeds in viijheid gestelden gearresteerd; ze worden met bexwamen spoed naar België teruggestuurd. Tot aan de Nedorlandscb- Belgische grenzen (Canne) krijgen ze een militair escorte. Rott. Nieuwsbl. TEXELSGHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nanr Amerika en andere l-mden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentién. tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Van* I Vergadering op Zaterdag 8 Oct. 1914, voormiddags 101/, ure. Voorz. de lieer E. G. Gaarlandt, Burgemeester, Secretaris, de heer C. Jonker. Tegenwoordig alle leden (13). Na opening van de vergadering, deelt de voorz. mede, dat om reden deze raadsvergadering zoo spoedig op de vorige moest volgen, de secretaris niet de gelegenheid heeft gehad de notulen tijdig gereed te maken, waarom de gebruikelijke voor lezing moetdanm-, achterwege blijven. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. a. Schrijven van mej. Joh. te Kronnie, onder wijzeres te de Cocksdorp, houdende aanneming benoeming als zoodanig te den Burg. b. missive van den Commissaris der Koningin in deze provincie, houdende mededeeling herbenoe ming tot zetters bij Rijksbelastingen in deze gemeente van de heeren D. Bakker Pz. en C. Backer Cz. c. idem van Ged. Staten houdende mededeeling van Kon, Besluit waarbij aan onze gemeente een buitengewoon subsidie wordt toegestaan van f2700,naar aanleiding van art. 53 wet L.O. 2. Voorstellen, betreffende hetuerleenen uan een crediet aan B. en W. uoor den aankoop uan leuensmiddelen enz. in uerband met de huidige tijdsomstan digheden. Iq- hun preadvies deelen B. en W. mede, dat de aankoop van tarwe, zooals die in andere ge meenten van ons vaderland geschiedt, reeds meer malen een punt van- bespreking in hunne ver gaderingen is geweest, doch gezien den ruimen voorraad in onze gemeente en den aanvoer uit Amerika was besloten een afwachtende houding van te nemen. Langzamerhand is echter de toestand van dien aard geworden, dat maatregelen genomen dienen te worden, om wanneer noodig, bevoegd te zijn aankoopen te doen van artikelen die daarvoor in aanmerking komen. Naar B. en W. voorkomt, zou het de voorkeur verdienen hen een zeker crediet te verleenen om zich binnen de grenzen daarvan in het bezit te stellen van artikelen, waarvan vermoed wordt dat te eeniger tijd behoefte zon kunnen ontstaan, Bedoeld wordt die artikelen, zooals reeds met zout geschiedde, op te slaan om ze beschikbaar te stellen, wanneer ze langs den gewonen weg Diet meer verkrijgbaar zullen zijn. Een drietal concept-besluiten in verband met het voorstel B. en W. om hen een crediet van f6000,voor genoemd doel te verleenen, worden voorgelezen. De heer Keesom opent de rij der sprekers, om te vragen of b en w al een plan hebben opgemaakt wat ze voor dat bedrag zullen koopen en de voorz. antwoordt daarop, dat het gevraagde crediet slechts moet dienen, waDDeer B en w naar hun oordeel de tijd voor ingrijpen gekomen achten, opdat niet dan eerst een raadsvergadering be hoeft te worden gehouden. Wie waarborgt ons, zegt daarop de heer Lan- geveld, dat niet wanneer de gemeente voor dat bedrag b.v. 600 H.L. tarwe koopt, ieder die nog tarwe in zijn bezit heeft, die voor den hoogeren ptijs, die thans besteed wordt uitvoert. Wan neer dat geschiedt, vervolgt spr, ik schat de hoeveelheid, die Texel zal noodig hebben wanneer feen tarwebloem meer beschikbaar is, op 80 i.L. per week, dan zijn we binnen twee maanden door onze lekkere tarwe heen en op mogelijk be schikbare buitenlandsche tarwe aangewezen. Onze bedoeling is het niet, antwoordt de woorz. tarwe in te slaan voor het geheele gebruik in de gemeente, maar slechts een voorraad boven het gewone kwantum wat hier jaarlijks wordt inge slagen. In gewone gevallen, hervat nu deheerLange- veld, zou dat voldoende zijn, doch ieder wacht zich thans voor schade, de gelukkige bezitter van tarwe ontdoet zich daarvan thans uit vrees voor verlies, wanneer weer normale tijden aan breken. Op grond van het door den heer Langeveld aangevoerde, meent de heer Zijm, dat het gevraagde bedrag verdubbeld zou moeten worden, de heer Keesom zouduizend mud willen inslaan. Ware men" verzekerd, dat de handelaars de voorraden die ze hebben in voorraad zouden houden, spr. zou niet aandringen. De heer Dijt is het met de heer Langeveld e.a. niet eens, er heerscht thans scbaarschte, omdat de tarwe, die gekocht was in het buitenland, niet is aangekomen, doch de aankomst van een partij van 50000 ton door de Regeering aange kocht, maakt de toestand al minder nijpend. In den regel wordt per jaar meer ingevoerd dan uitgevoerd 300000 ton tarwe, welaan de uit voer is verbodeD, dus dc invoer van de genoemde ■party tarwe is ons al een waarborg voor 2 maan den en elke partij die nog zal aankomen ver mindert het gevaar van het tekort.,. .Spreker wijst er den Voorzitter op, i'aó in het -preadvies wórdt gesproken van aankoopen, naar m. i, zegt hij, is er van koopen geen sprake, maar zal de Burgemeester in z'n kwaliteit beslag moeten leggen, anders krijgt men geen mud voor den door de Regcering bepaalden prijs. Het meest gewenseht zou het spr. voorkomen, dat de Minister die blijkens de bladen op alle tarwe in Groningen beslag legde, die maatregel maar doorvoerde voor het geheele land. De heeren Dros en Koesom blijven het uitge trokken bedrag te laag vinden, de heer Dijt daarentegen meent, dat wanneer en dat is hoogst waarschijnlijk, van de 50000 ton tarwe, door de Regeering ingevoerd, ook bloem wordt vervaar digd, alsdan de vraag naar tarwe ook hier zal verminderen. Al kunnen we vertrouwen hebben, voert dc Voorzitter aan, in het beleid van den Minister, wij mogen het daarop niet laten aankomen, want wij zijn, wat de invoer betreft, geheel van Engeland afhankelijk. Er is, meent de heer Bakker, hier en daar wel eenige voorraad, maar vraagt spr. den Voorzitter, wanneer tarwe niet voor den prijs door den Min. bepaaltf,is aan te koopen, wie zal dan bet offer moeten worden van ons besluit, m.a. w. bij wien zult D dan beslag leggen Bij ieder die onwillig blijkt te zijn, antwoordt de Voorzitter. Nadat de heeren Keesom, Dros en Langeveld nogmaals het woord hebben gevoerd, laatstge noemde om de wenschelijkheid aan te toonen, van overleg met de handelaars, door hen aan te zoeken een beteekenenden voorraad in te slaan, waarbij de gemeente hen voor eventueel verlies, bij daling der prijzen vrijwaart, dringt de Voorz. aan op het nemen van eene beslissing. Een voorstel van de heer Scharenburg om een crediet too te staan van 12000 gulden wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Zijm, Keesom, Lange veld en de voorsteller. Met 9 tegen 4 stemmen wordt daarna een voorstel van den heer Dros, om een crediet van f 8000 te verleenen, aangenomen. 'Tegen stemmen de heeren Dijt, Bakker, Mets en Kikkert. In verband met dit besluit wordt met algemeene stemmen besloten tot een geldleenine groot f 8000 tegen een rente van hoogstens 6 pCt., desnoods met verhooging met de gebruikelijke kassiers provisie tot uiterlijk 15 Dec. 1915, de rente en aflossing te bestryden uit de opbrengst van mogelijk aan te koopen voedingsmiddelen en brandstoffen en, voor zoover dit niet toereikend mocht blijken te zijn, uit de gewone inkomsten. De 2e suppt. bcgrooting tot een bedrag van f8100.wordt met algemeene stemmen aange nomen. Na de gebruikelijke rondvraag, die ditmaal niets oplevert, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1