N°. 2823 Zondag 25 October 1914. 288fcf Jaargang Binnenland, Gemengd Nieuws. Nieuws- en Advertentieblad. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex s l. TEXEL, 24 October 1914. Oosterend, 23 Oct. Vroeger konden visschers van hier nogal eens wat winnen met het zooge naamde „aalzeilen", dat nu evenwel verboden is. Met genoegen heeft men nu gezien, dat er een verzoek uitgaat van Wierin- gen, om het visschen met den elger in de Waddenzee weder toe te laten, ten einde den visschers de gelegenheid te geven, op deze wijze nog wat te winnen. De Zuiderzee-visscherijraad adviseert om het verzoek toe te staan, zoolang de slechte toestanden voor de schelpdieren- visscherij gevolgen van den oorlog zouden blijven bestaan. Woensdag j. 1. reed een knecht van den heer Br. uit Eierland met een boerenwagen tegen een lantaarnpaal alhier, waardoor deze uit den grond ge sleurd werd en op de stoep van den heer Koppen tegen den bodem kwakte. De lantaarn was stuk, de stoep een weinig beschadigd. Uitvoer van steenkolen. Naar wij vernemen, is sinds Zaterdag de uitvoer van steenkolen naar Duitsch- land onder bepaalde voorwaarden weer toegestaan. De beperkende bepalingen zijn o.a. dat slechts geleverd mag worden aan die buitenlandsche adressen, waaraan voor den oorlog geleverd werd en dat slechts die soorten kolen mogen worden uitgevoerd, die in onze eigen industrie niet gebruikt worden. Hierdoor is reeds veel gewonnen voor onze mijnen, waarvan verschillende in de laatste weken één of meer dagen „stil lagen". Centr. Wol en sajet. Wanneer het uitvoerverbod door Enge land van wol sajet enz. gehandhaafd blijft, zullen de fabrieken van wollen stoffen te Tilburg binnen niet te langen tijd, bijvoorbeeld vier a zes weken, wegens gebrek aan grondstoffen moeten worden stopgezet. Een voorstel van de groot-indistrieelen om het verbod op te heffen onder voor waarde, dat van Tilburg niets aan het buitenland, met name Duitschland, zal worden afgeleverd, is bij de Engelsche regeering in behandeling gegeven. Men hoopt dat Engeland daarop gunstig zal beschikken. Getuige van èen zeegevecht. Van het zeegevecht van Zaterdag j.l. is de 19-jarige matroos Pieter Zeeman, uit Marken, op den IJmuider trawler „Catharina" getuige geweest. Hij deelde mede, dat de bemanning van de „Catharina" plotseling werd op geschrikt door een hevig schieten en aan dek gekomen telkens een onderzeeër in de nabijheid zag opduiken. De granaten vlogen over het dek van de „Catharina" Blijkbaar was de onderzeer het mik punt. Engelsche soldaten wenkten haar om terug te keeren en gaven door handge baar te kennen, dat de strijd ernstig was. De „Catharina" lag aan de vleet en moest dus eerst halen en vluchtte daarna in gezelschap van de „Nelly Gesina", naar IJmuiden. De Eu gelachen vormden een cirkel met hun vaartuigen, met het kennelijk doel om hun vijanden te omsingelen. Stand. Op het exercitieterrein „Kijk-in-de Pot" te Bergen-opZoom zijn in 350 tenten 6000 uitgewekenen ondergebracht. Aan gezien daar echter lang niet alle daar aanwezige Belgen kunnen worden ge herbergd, wordt op het exercitieterrein „Plein XIII" een tweede militair kamp opgeslagen. Droeve dood van een vluchtelinge. Een moeder met 19 kinderen en kleinkinderen, die zich acht dagen had afgebeuld om er toch maar geen te verliezen, trok met twee harer kinderen in een net burgerhuis te Venraai. Voor 't eerst mag zij uitrusten op een zachte peluwmet dankbaarheid in de oogen zet zij zich met haar kinderen een oogen- aan de familie tafel nederhelaas daar verbleekt zij het oog staart het hoofd valt terzij daar zinkt de doodmoede op een der gillende kinderen neder de moeder is niet meer. Haar eerste rustbed werd haar doodsbed. Spel van het toeval. Een ingezetene van Groningen ging jaarlijks eenigen tijd voor zaken naar Antwerpen en logeerde dan bij een familie, bestaande uit man en vrouw. Dinsdagmorgen ontving hij een brief van den man, die naar Rozendaal was ge vlucht, waarin deze mededeelde, dat hij zijn vrouw was kwijtgeraakt en vroeg, of hij niet te Groningen onderdak kon worden gebracht. Den middag daarop, ontving dezelfde jnwoner van Groningen een brief van de vrouw, die de wijk genomen had naar Rotterdam, meldende, dat haar man zoek was en verzoekende haar in Groningen te willen opnemen. Man en vrouw zijn met de beide brieven in kennis gesteld en worden samen in Groningen verwacht. Een Belgisch vrouwtje, afgetobd door al de doorstane ellende, heeft een vrien delijk tehuis gevonden bij een machinist van de Hollandsche Spoor te Amersfoort. Lichamelijk komt ze iets tot rust en verkwikt wordt ze door de goede zorgen aan haar besteed. Maar pijnigend blijft voor haar de onzekerheid omtrent het lot van haar man en ieder oogenblik denkt ze aan hem en vraagt ze om inlichtingen. Zien wil ze het interneeringskamp en monsteren allen of hij daar niet bij is. En den geheelen Dinsdagmorgen en middag zwerft ze rond, maar geen man vindt ze, geen bericht omtrent hem krijgt ze. Maar er komen er nog meer en de spoorman neemt het vrouwtje mee naar het station, om te zien, of hij ook bij de nieuwe troepen zal zijn. Eindelijk komt het spoorgevaarte zuchtend binnen. Ig minder dan geen tijd staan de Bel gische soldaten op het perron, inaar even gauw heeft het vrouwtje haar man gevonden. Dit weerzien te beschrijven, gaat onzen krachten te bo7en. Geen wonder, dat niet alleen het echt paar maar ook omstanders, die van dit gelukkige weerzien getuigen waren, de tranen in de oogen welden. A.D. De tsaar geheelonthouder. De tsaar heeft aan de Russische matig- heids-vereeniging de volgende boodschap gezonden Ik heb besloten voor altijd in Rusland den verkoop van alcohol dooi de regeeriDg te verbieden. De voordeelen aan den verkoop ver bonden, bedroegen voor Rusland het laatste jaar 1116 millioen gulden Rott. Nieuwsbl. De lichte kruiser „Undauuted", vérgezeld van de torpedojagers „Lennox", „Legion" en „Loyal" is in gevecht ge weest met vier Duitsche torpedojagers op de hoogte van de Hollandsche kust. Al de Duitsche torpedojagers werden tot zinken gebracht. Verplichte leening van 250.000,000 gulden. Naar de Arnh. Ct. uit goedingelichte kringen verneemt, wordt door de Re geering overwogen de uitschrijving eener verplichte leening tot een bedrag van 250 millioen. Het onaangename van den dwang zal worden verlicht doordat de Staat een vrij hooge rente uitkeert? Voor het overige zullen tot deelneming daaraan alleen de hoogstaangeslagenen worden toegelaten. Met de „hoogstaangeslagenen" zullen vermoedelijk alleen bedoeld zijn degenen wier namen voorkomen op de lijsten der verkiesbaren voor de Eerste Kamer. Het bericht dezer verplichte leening is afkomstig van den Haagschen brief schrijver van dat blad. Hij herinnert er aan, dat na de afschei ding van België in 1830 ons land aan den rand van den financieelen onder gang stond en toen een maatregel werd voorgesteld waaraan in onze geschiede nis vooral de naam van Floris Adriaan Van Hall verbonden zal blijven. Onze Staatsschuld was toen gestegen tot 2206 millioen, de jaarlijksche rente tot 34 mil lioen. Er was bovendien 35 millioen achterstand, en op de koloniën drukte een schuld van 135 millioen. Van Hall stelde toen, om uit de im passe te geraken voor een buitengewone belasting yan 35 millioen, of een vrij willige leening van '127 millioen. Men verkoos dit laatste, en zij werd in korten tijd zoo goed als volteekend, deels uit vrijwillige bijdragen, deels in den vorm van rentende schuldbrieven. De briefschrijver verwacht, dat ook de door hem gebrachte tijding met zeer verdeelde gevoelens zal worden ontvan gen, maar tevens dat ons volk tenslotte uit besef van dsn noodstand en uit er kentelijkheid aan zijn Regeering, wier verstandig en flink optreden ons tot dusverre voor de ellende van den oorlog behoedde, bet zich tit een eer zal reke nen. iu die leening bij te dragen. Aanvoeren over zee. Engelsche bladen publiceeren een staatje van onzijdige schepen, die met petroleum uit Amerika naar Europa onderweg zijn. Voor Amsterdam zijn daarvan bestemd de „Rotterdam" met 1,700,000 gallons, de „Sun" met 2,063,000 gallons en de „La Campine" met 751,000 gallons nafta en 349,932 gallons geraffineerde petro leum voor Rotterdam de „Soestdijk" en de „Amsteldijk" resp. met 48,000 gallons en 960 vaten petroleum en met 125,113 gallons smeerolie. De „Times" beweert, dat de Engelsche regeering overweegt de Noordzee een voudig yoor de neutrale scheepvaart te sluiten. Door de Duitsche schepen in de Oostzee worden vooral schepen met Eagelsch mijnhout aangehouden, waarvan de industrie in Engeland nogal nadeel moet ondervinden. De Zweedsche vuurtorens aan de west en de zuidkust worden gedoofd met enkele uitzonderingen. Rogge amkoopen. Door den Minister van Landboutv is aan de burgemeesters, behalve d;e te Groningen, een circulaire gericht, waarin in overweging wordt gegeven, onverwijld over te gaan tet het voor rekeniDg der gemeente aankoopen van alle partijen rogge binnen de gemeente, voor zoover zjj voor de consumtie geschikt zijn tegen den prijs van f 10,60 per 100 K.G. Voor veevoeder kan geen rogge aan de landbouwers worden gelaten dan die welke voor de consumtie ongeschikt is. Over zaairogge kan alleen door de landbouwers worden beschikt, voor zoover de burgemeesters dit strikt noodig achten. Indien de eigenaars dier partijen tot verkoop aan de gemeente niet geneigd zijn, worden burgemeesters gemachtigd deze te onteigenen. Dinsdagevond ontstond brand in de gemeentegasfabriek te Eindhoven. De oude kantoren brandden geheel uit, ter wijl ook een gedeelte van de fabriek verbrandde. De schade is vrij aanzienlijk. Dinsdag is te Geldiop op een ge vaarlijke bocht de eerste luitenant der veldartillerie Josephus Jitta, uit Amster dam, met zijn rijwiel door de stoomtram uit Mierloo bij het oversteken van de lijn gegrepen. Zwaar verwond werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de gevolgen overleed. De heer Josephus Jitta was gehuwd en vader van twee kinderen. De beteekenis van het woord Mof In het algemeen wordt hier te lande de Duitscher, vooral indien men hem niet genegen is, met den weinig ver eerenden naam van „mof" bestempeld en ook, in verband hiermede, het Duit sche rijk „Moffrika" genoemd, 't Spreekt van zelf, dat laatstgenoemde term al is het in de verte wijst naar het grootelijks nog onbeschaafde werelddeel Afrika. Ja zelfs vrienden van het Keizerrijk gebruiken het woord „mof" zonder er haast by te denken, dat dit wel degelijk een scheldnaam is, welke moeilijk over een gebracht kan worden met den eerbied dien zij zouden kunnen gevoelen voor het enorme organisatie-vermogen en de groote machtontwikkeling onzer Ger- maansche naburen. Volgens den volksmond is de bynaam „mof" afkomstig uit den tyd van den Fransch Duitschen oorlog, toen in den harden winter van 1870 71 de Duitsche soldaten polsmofjes droegen. Het woord „mof" is echter van veel oudere dagteekening, getuige het oordeel der taalgeleerden. Het bekende geïllustreerde woordenboek der Nederlandsche taal door Kuipers, zegt het volgende „Mof" (vergelijk Engelsch „muff", laf bek, reeds in de middeleeuwen een scheldnaam, waarmee men te Aken een Keulenaar en in Nederland een Duitscher placht aan te duiden, vergelijk Verdam, Middelnederlandsch Woordenboek, het woord staat misschien in verband met Middelnederlandsch „moffelaar" en „moffelen" en beteekent dan een zuur muil of iemand, die een grooten mond opzet, (een blaaskaak), scheldnaam van de Duitschers vooral van de boeren uit Westfalen en Oost-Friesland opmerking verdient nog, dat men in sommige streken hannekemaaiers en rondtrekt kende Duitsche muzikanten ook scheldt met handschoen zonder vinger." Belooningen. Op voorstel van den minister van han del heeft koning George van Engeland de zilveren medaille voor betoonde dap perheid toegekend aan R P. Voorman, kapitein van het stoomschip „Flora" uit Amsterdam en aan J. A. Berkhout, kapitein van het s.s. „Titan" uit Am sterdam, ter belooniDg voor de redding der overlevenden van de drie gezonken Engelsche kruisers. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Abonnementsp>'ijs per 3 maanden. Voor den Bdbg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amebika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Prijs der Adverlentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden nmir plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1