E Gemengd ISieuws. Laatste berichten Marktberichten. De influenza in aantocht! ftoesters, past op Advertentiën Advertentiën. Predikbeurten- v< n Voor 3den stuurman, groote stoom vaart slaagde bij de gisteren te 's Graven- hage gehouden examens o.a. de heer K. Remmers, leerling van de Zeevaartschool alhier. Nut. Het departement Texel van de Maat schappij tot Nut van bet Algemeen, opent Woensdag aanstaande het seizoen met een spreker vanwege het Hoofdbe stuur den heer Dr. L. M. Klinkenberg van Alkmaar, die blijkens advertentie in dit nummer, het onderwerp Een wandeling door het heelal, zal behandelen. Het te behandelen onderwerp zal worden verlucht met lichtbeelden. Talrijke recensies van elders doen vermoeden, dat de bezoekers een aan- genamen en leerrijken avond wacht, een woord van opwekking tot bezoek is hier dus zeker op z'n plaats. Benoemd tot burgemeester van Katwijk de heer J. H. de Waal Maleüjt, oud-minister van Koloniën, oud-lid der Tweede Kamer. Van April 1890 tot 1913 was de heer de Waal Malefijt burgemeester van West broek en Achttienhoven. Doordat hij lid van Ged. Staten van Utrecht werd, moest hü het burgemeestersambt neer leggen. Hollandsche gevangenen in Engeland. Wij meldden reeds, dat zekere De R. uit Nijkerk, die om zijn militieplichten te vervullen uit Amerika op weg was naar ons land in Engeland was gevangen gehouden. Niettegenstaande zijn ge vangenschap had hij berichten naar buiten weten te krijgen, die hier te lande aan de autoriteiten werden mee gedeeld. Donderdag is hij, met 30 an dere Hollandsche gevangenen in vrij heid gesteld; 13 Hollanders, wien reis geld outbrak. zijn nog in Engeland ge vangen gehouden. Stand. Bedelaarsbedrog. Te Gennep ventte een man met post papier, zicb, om medelijden op te wekken, uitgevende voor een onbemiddelden Belgischen vluchteling. Toen de politie zijn papieren eens nazag bleek hij een sinjeur uit Nijmegen te zijn, die nog een halfjaar vrij inwoning met pension op 's Rijks kosten tegoed had, hetgeen hem dan ook bereidwillig werd verleend. De Raad van Domburg heeft met algemeene stemmen een voorstel van den burgemeester, om de kermis af te schaf fen verworpen. Het verzoek tot afschaffing van de kermis van den kerkeraad der Ned.-Herv. Gsm. te Delft werd door den Raad afge wezen. Vijf broeders gevallen. In de eerste weken van den oorlog vielen kort na elkaar aan Duitsche zijde de vier gebroeders König, allen officieren. Een vijfde broeder maakte den dood zijner broeders bekend. Kort daarop viel ook hij en thans maakt de weduwe be kend, dat de laatste der vijf broeders, kapitein der reserve, zijn broeders ge volgd is. Invoer uit Duitschland. Het goederenvervoer uit Duitsche richting naar Winterswijk is de afge- loopen week ook weer iets achteruit gegaan, hoofdzakelijk tengevolge van den geringen aanvoer van steenkolen. Er kwamen 58 treinen uit Duitschland binnen, die medebrachten 1617 (vorige weken resp 1787 en 2062) wagens be laden met steenkolen, cokes en briketten. Daarentegen wijst het aantal wagens beladen met diverse goederen op een belangrijke toeneming, want van 389 in de eerste week van October steeg hun aantal tot 609 in de derde week. Het aantal naar België terugkee- rende vluchtelingen neemt toe. De acht treinen die dagelijks van Roosendaal naar Merxem vertrekken, gaan voller en voller weg. Het gevolg is, dat de overbevolking in Roosendaal telkens weer toeneemt door alle menschen, die hier met hun bagage van verder uit het land aankomen. Als om drie uur do laatste trein jis ver trokken, zit het station weer vol uitge wekenen, die met hun pakken en zak ken in de overkropte stad niet onderdak kunnen komen. Men meet trouwens niet te vlug zijn met zijn conclusies uit dien terugkeer. Zij, die kaartjes koopen voor de reis zijn nu in de minderheid. De meesten zijn van gratis bons voorzien en de meerder heid van hen zijn mannen, die hun huisraad, achterlaten, om in Antwerpen eens poolshoogte te nemen alvorens zij hun familie laten komen. Enkele hon derden komen dan weer uit Merxem terug. Die reis is nog kosteloos, omdat er aan het goederenstation Merxem niets dan een seinhuis is, zoodat het tot heden onmogelijk was daar kaartjes te ver- koopen. Vele uitgewekenen maken van deze gelegenheid gebruik om eenvoudig uit hun woningen in Antwerpen nog een en ander te halen, dat zij in de haast van de vlucht vergeten hebben en nu hier missen. Zij keeren dus terug alleen om zich in hun vaak wel zeer primitieve Nederlandsche kwartieren wat beter te installeren. Met dit al slinkt het aantal, maar toch zijn hier alle noodasylen en zolders nog geregeld 's nachts overvol en worden er nog steeds dagelijks achttienduizend vluchtelingen gevoed van de levensmiddelen, die per treinen door de Nederlandsche regeering aangevoerd worden. - De vrees voor de Duitschers is onuitroeibaar. N.R.Ct. De toraak van den kapper. Den dag voor de Fransche eigenaar en beheerder van het salon de coiffure van het „Hotel des Indes" te Batavia zijn affaire sloot, heeft zich bij hem een komisch tooneel voorgedaan, dat het „N. v. d. d. v. N.-I." als volg beschrijft Een gast van het hotel, een Zuid- Amerikaan, die weinig anders spreekt dan Spaanscb, had zich in den stoel gezet en gewezen op zijn al te weelde- rigen haardos. De wenk werd begrepen, en de haar- kunstenaar toog aan het milimeteren van het hoofd van den Chileen of Peruaan of wat hij was. Tot op een ongelukkig oogenblik de schaar haperde, wat den klant noopte iets te zeggen, waarbij hij er aan twijfelende of zijn Spaansch zou worden verstaan de noodlottige vergissing beging, gebruik te maken van de Duitsche taal 1 Nauwelijks hoorde de Franschman de klanken van de taal zijns erfvijands, of met een gebaar, waarin fierheid en woede om den voorrang streden, uitte hij de woorden „Voilü la porte, mon sieur 1" („Er uit 1"; En hij zette den ongelukkige met een half kaal geknipt hoofd de deur uit Hondentrouw. Een zwarte poedelhond is van Ant werpen af een trein met Belgische vluchtelingen nageloopen tot Dordrecht toe. Na vijf dagen vond het trouwe dier zijn meester te Gorkum terug. De hond kon niet in het hotel van zijn baas gehuisvest worden, maar heeft toch te Gorkum iemand gevonden, die hem tijde lijk gastvrijheid verleent. Presentiegeld voor leden van den raad. Naar het oordeel van Burgem. en Wetb. van Amsterdam bestaat er geen aanlei ding om over te gaan tot vermindering of inhouding van het presentiegeld der raadsleden. Zijn er leden, die zich in de tegenwoordige omstandigheden met het prensentiegeld bezwaard gevoelen, dan hebben zij volle vrijheid dit niet in ontvangst te nemen. Toen Dinsdagavond de kinderen van den metselaar K., te Heemse, naar bed zouden gebracht worden, miste men een 8-jarig jongetje. Na eenig zoeken vond de vader 't kind opzijn hoofd in een gierput staande. Onmiddellijk werden pogingingen aan gewend om de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. van den Oorlog. Van het Oostelijk oorlogsterrein de meest tegenstrijdige berichten, zeker is echter, dat de Russen nog steeds op eigen grondgebied bestookt worden. Op het oorlogsterrein in België en Noord-Frankrijk schijnen de Duitschers liet hard te verantwoorden te hebben, op verschillende plaatsen werden zij met enorme verliezen teruggeslagen. Er woedt sedert eenige dagen een verbitterden strijd aan de Noordzee-kust nabij Nieuwpoort en de krijgskansen moeten er voor de Duitschers niet gunstig staan. Broodprijzen. De Burgemeester der gemeente Texel Gelet op de broodprijzen in deze ge meente Na gepleegd overleg met do bakkers patroons te den Burg Heeft besloten: met ingang van Maandag 26 October 1914 voor deze gemeente de volgende maximum-prijzen vast te stellen voor bruin brood (zoogenaamd grof tarwebrood): a. bereid als melkbrood met gelijke deeleo melk en water, f0,17 per kilogram, gaar gebakken b. bereid als waterbrood, f 0,16 per kilogram gaar gebakken. Texel, den 24 October 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 17 tot en met 23 Oct. '14, GEBOREN Cornelia Theodorus, z.v. Dirk "Witte en Anna Maria Kind, den Burg; Cornelia, z.v. Willem Schuyl en Cor nelia Jonker, den Hoorn; Martin, z.v. Pieter Mathijs Bakker en Hendrica Kuip, SpangMartha, d.v. Leendort Wetsteen en Maartje Peper, Eierland Antje, d.v. Jakob Zegel en en Antje Vlas, Hoogeberg; Johanna Jacoba, d.v. Willem Rijk en Adriana Margaretba de Porto, den Burg. ONDERTROUWD: .Tan Boon en Corne- lisje B ikker. GETROUWD: Gosse van der Veen en Tetje Peper. OVERLEDEN: Hendrikje de Waard, oud 70 jaren, geh. met Rieke Hartog, de Cocksdorp; Cornelis NieuwenhuizeD, oud 85 jaren. geh. met Trijntje Dijkeen den Burg; Petrus Sikkele, oud 74 jr. den Burg; Mathilda Magdalena van der Kooij, oud..4 maanden, de Cocks dorp; Adriaantje Visman,oud64jaren, gehuwd met Johannes Daamen, den Burg. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 schaar van een cultivator, gevonden op den Waalenburgerweg. 1 paar zwarte handschoenen, gevonden op den Hoornder weg. Zondag 25 October 1914. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVm. 10 uur Dr. Norel. Voorbereiding H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Waal, V.m. 10 uur ds. van der Waa. H. Avondmaal. OudeschildV.m. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Kerkcollecte. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Dankzegging H. Avondmaal, Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagovos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, V.m. 10 uur ds. Kuperus. Den HoornVm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 28 October. Burg, 's Av. half 8 Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. \Vaal, 's Avonds 7 uur ds. v. d. Waa. Zuid-Eierland, 's Avonds 71/.—8]/» uur. Begin Bijbeïieziugen. den Hoorn, 's Avonds 7 uur Een en ander uit het oude archief der Hervormde Gemeente. Donderdag 29 October. Koog, 's Av. 7 uur ds. v. d. Waa. Cocksdorp, 's Avonds uur Begin der Bijbellezingen, Uit de Schager Courant: Schagen, 22 Oct. Aangevoerd: 264 Vette Koeien f 200 a f 350, 200 Kaltkoeien f 180,a f 290; ,40 Nuchtere kalveren i 9 a t 21. 70 Vette Varkens 54 a 64 ct. per Kg. 00 Magere Varkens i 00,a t 00, 80 Biggen f 5.00 a f 10,00 780 Vette Schapen f 28 a f 41.50 260 Overhouders i 16,a f 26,00. Lammeren f af —.00 Boter f 1.40 a i 1.60 per K.G. Kipeieren f 8 00 a i 9,00 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 23 Oct. Ter markt aangevoerd: 23 Stieren f 75,— a f 345,—; 122 Kalf- en Melkkoeien f125 a f310. 1148 Varekoeien f 90 a f 275 281 Vette Ossen en Koeien 1190 a 1340 63 Kalveren (vette) f 25 a f 115. 54 Kalveren (magere) 1 7.a 1 14. 0 Lammeren f a f —,00. 341 Schapen (vette) i 22,00 a i 35.00 431 Biggen f 3.00 k f 6.00 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Weet gij wel dat de influenza met onbe rekenbare snelheid zich van land tot land verplaatst. De influenza gaat als een ver giftigde adem over Europa en nadert ons land. Gisteren in St. Petersburg, vandaag reeds in Berlijn, maakt ze tallooze slacht offers. Morgen reeds zal ze hier zijn. Menschen past opWant gij, hoesters, kuchers, niezers, wier ontstoken slijmvliezen zoo vatbaar zijn voor elke besmetting, stellig zijt gij de eerste slachtoffers. Past op! Neemt bijtijds Uw maatregelen. Misschien heeft de influenza U reeds beet en is Uw hoest het eerste verschijnsel daarvan. Neemt dus onmiddellijk een krachtig geneesmiddel, dat uw ontstoken slijmvliezen en Uw hoest of verkoudheid onmiddellijk zal genezen en U bestand zal doen zijn tegen de ver borgen aanvallen der ziektekiemen. Wilt gij elk gevaar voorkomeD, wilt gij Uw maatregelen goed nemen, dan moet gij een middel nemen, dat ook de influenza zelve geneest. Niets ter wereld evenaardt de Abdijsiroop in haar strijd tegen de influenza want de Abdijsiroop geneest de influenza grondig en blijvend. De Abdijsiroop doodt de ziektekiemen der influenza en pakt daardoor de influenza om zoo te zeggen in bet hart aan De Abdijsiroop zal Uw hoest en verkoudheid onmiddellijk bedwingen en genezen. De Abdijsiroop geneest da ontstoken slijmvliezen, zuivert Uw keel van de ontsteking veroorzakende slijm, sterkt Uw borst en longen en is altijd on schadelijk. De Abdijsiroop is een onover troffen geneesmiddel tegen asthma en vele andere borst-, keel- en longaandoeningen, Prijs per flacon f 1,—f2.- en f3,50, Eischt onze handteekeningL. I. Akker, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsclie Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren: ANTJE, dochter van Jb. ZEGEL en A. ZEGEL—Vlas. Burgzicht, Texel, 22 Oct. 1914. Heden overleed ons geliefd Doch tertje, MATHILDA MAGDALENA, in den jeugdigen leeitijd van ruim 4 maanden, J. v. d. KOOIJ. E. v. d. KOOIJ—v.d.Woldt. de Cocksdorp, 21 Oct. 1914. Eenige kennisgeving. Na een korte ernstige ongesteldheid overleed heden ons geliefd Kleinkind en Nichtje, Mathilda Magdalena van der KOOIJ, bijna 5 maanden oud. Namens Grootmoeder, Ooms en Tantes, Wed. F. v. d. KooijList. B. de Boer. G. de Boer— v. d. Kooij. Jan v. d. Koojj. A. v. d. KooijKalis, de Cocksdorp, 21 Oct. '14. >n< Heden overleed, na een langdurige ongesteldheid, odzo geliefde Echtge- noote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, ADRIAANTJE visman, in den ouderdom van 64 jaar. Uit aller naam, Joh. DAAMEN. den Burg, Texel, 22 October 1914. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van blangstelling ondervonden bij het overlijden en de ter aardebestelling van onzen geliefden Mar Des en Vader, zeggen wij onzen hartelijke! dank. Inzonderheid aan den Eerw, Heei Dr. Norel, voor de troostvolle woorder tot ons gesproken, en aan Dragers et Kleedoplegsters voor de laatste eer dec overledene bewezen.. Wed. C. NIEUWENHUIZEN en Kinderen, ai ndt ïyi Blei utr irik eij

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2