Zondag den Inn November Laatste berichten Marktberichten. Advebtentiën. UIT DEN RAAD. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Veiling V. P. N. ter vergadering Door den uitgever Belinfante te 'sGravenliage is een siuitzegel in den handel gebracht, die in den boekhandel aan vellen van 18 stuks 25 cents en in mapjes van 6 stuks a 10 cents ver krijgbaar zijn en waarvan de netto opbrengst aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité zal worden afgedragen. De keurig uitgevoerde sluitzegels liggen in onze uitstalkast ter bezichtiging. Op de voordracht voor de benoeming tot leeraar in de natuurkunde aan de hoogere burgerschool te Enkhuizen komt als no. 1 voor onze vroegere plaatsgenoot de heer E. Hoegsma, thans te Boskoop. Oudeschild, 30 Oct. In het begin dezer week heeft het sleepbootje Ampetco weder 2 zolder schuiten met petroleum aangebracht. In zeer korten tijd werd deze petroleum naar de tank afgevoerd. Hierdoor is er weder voldoende voorraad voor den winter. Bij de Woensdag 28 Oct. gehouden stemming voor één lid van het kies college der Ned. Herv. Gemeente alhier, noodzakelijk geworden door het bedan ken van den heer D. F. Krijnen, werd de heer C. Schaap gekozen. Vlieland. Geslaagd voor derde stuurman groote stoomvaart, de heer A. de Willige, leerling der zeevaartk. school alhier. Te Siddeburen gleed de 19-jarige A. Tuinema, terwijl de stoomdorschma- chme in werking was, met een stroopak op den rug uit en kwam terecht op den drijfriem tusschen dorschmachine en locomobiel. De arme jongeman werd levensgevaar lijk aan het hoofd gewond. Hij zou per ziekenauto naar Groningen vervoerd worden maar overleed onderweg. Door een dochtertje van den arbei der C. Van Heerik, te Boskoop is een ringslang gevangen. Het dier had een lengte van 50 centi meter. De heer Sinnema te Engelum (Friesland) oogstte een kool, die 22 pond woog. Hij schonk ze aan de aldaar ondergebrachte Belgische vluchtelingen, die er heerlijk van aten. Japie Van Esschen. Te Zaandam is in de kliniek voor zuigelingen, ook een vondeling opgenomen van naar schatting, 3 i 4 maanden oud. Het kind werd te Esschen gevonden. In den burgerlijken stand voor de vluch telingen werd het kind, een jongetje, ingeschreven onder den naamJapie Van Esschen. Te Vlijmen is een Belgische vluch- telingskind geboren, dat, uit dankbaarheid jegens Nederland, den naam zal dragen van „Juliaantje". Voor het kantongerecht te Leiden had zich Woensdag te verantwoorden Üe wonderdokter De Haas, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Beklaagde was verschenen. Het gold een geval, waarbij een patiënt uit Bos koop, De Leen geheeten, stierf na een beenlijden. De eisch luidde 4 maal f 200 boete of 4-maal 20 dagen hechtenis. Berooving van Bondgenooten door Bondgenooten. Een abonné schrijft aan de Nieuwe Ct.: Wij hebben in ons land gebrek aan meel en bloem. Wij krijgen sedert eénige dagen een half millioen mannen per dag meer te voeden en de Fransche regeering neemt meel en bloem uit onze schepen in beslag, die door de Eogelsche zijn vrijgelaten. Zal onze gezant in Frankrijk protes teeren Verzonnen gruwelen. Er was ods medegedeeld dat zich te Rijswijk, onder de Belgische vluchtelingen een meisje zou beviDdeD, dat beide handen miste, aldus gruwelijk verminkt door Duitsche soldaten. Onze zegsman had het verromen van een zijner coll-sga's-ambtenaren, die het zelf gezien zou hebben. Bij onderzoek bleek ons dat de betrok ken ambtenaar er niet zelf bij geweest was, doch zijn dochtertje, dat met een vriendinnetje op Rijswijk made geholpen had mét het uit de den van spijzen. Daar was 't beiden opgevallen, dat een meisje zich achteraf hield en niet gretig, als de anderen, het voedsel aanpakte. Naderbij gekomen bleek, dat dit kind de armen op den rug hield en dat zy aan beide handen verminkt was, die worden nog in verband gedragen. Toen we verder in Rijswijk informeerde wist men daar echter niets van een dergelijk geval af en nok een bezoek van onzen verslaggever bij de vluchtelingen zelf leidde tot geen resultaat. Wel vernamen wij ten slotte nog, dat het Rijswijksche meisje, dat met haar vriendinnetje bij de vluchttelingen hulp verleend had, erg aan fantasieën lijdt welk euvel in de tegenwoordige tijdsom standigheden was toegenomen. Zij moet 't geheele verhaal verzonnen hebben, daartoe misschien geinspireerd door een kindje dat aan een der handen onbe duidend verwond was. N. Ct. van den Oorlog. Van Berlijn bevatten de bladen van gisterenavond geen telegrammen, van de zijde der verbondenen vernemen wij, dat de Duitschers een groote troepen macht van meer dan een half millioen man verzamelen tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden om den doortocht naar Calais te forceeren. De Engelsche vloot steunt de legers van de verbondenen om den Duitschers den opmarsch te beletten, er zullen ver bitterde gevechten volgen, waarbij het aantal slachtoffers ontzettend zal zijn. Hoe lang mag dat nog zoo voortgaan? Aan het Oostelijk front lijden de Oostemijksch-Duitsche legers, naar be richten uit Londen en Petrograd, neder laag op nederlaag. Zonder formeele ooilogsverklaring hebben de Turken dGzer dagen vijande lijkheden begonnen tegen Rusland, zij bombardeerden eenige steden aan de Zwarte zee. In de heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werden be noemd Tot onderwijzeres aan de o.l. school te de Cocksdorp, mej. Joh. F. Sparnaaij, Dordrecht, tot onderwijzeres in de nuttige hand werken te de Koog mej. Joh. F. te Kronnie, alhier, tot hoofd der o.l. school te Oost de heer M. H. Tuinder, Leiden, tot onderwijzeres in de nuttige hand werken te Oosterend mej. A. C. Heeroma, Apeldoorn, tot idem te Oost mej. A. C. Heeroma, Apeldoorn, tot tijdelijk onderwijzeres aan de her halingsschool te Cocksdorp mej. Joh. F. Sparnaaij. te Oosterend mej. A. C. Heeroma, te M.-Eierland mej. A. G. Postma. Besloten werd het bestrate gedeelte einde Weverstraat door te trekken tot en met het perceel van den heer IJ. Brouwer. SCHEIDEN. Als in den stillen herfstdagnacht, Het lichaam droef ontwaakt, Als onrust, tranen, lijdensklacht, Weer 't harte angstig maakt; Dan wykt de slaap en sluit het oog, Voor ander doel besteed Dan stijgt een woord, een beê omhoog, Voor ziekt' en zusterleed. En. als de morgenstond dan blinkt, En hoop het hart weer voedt, Dan, ach 1 weer't oude dat daar klinkt, Geen hoop voor 't bang gemoed. En troostvol klinkt weer't broederwooid Schep moed! mijn lieve 1 hoor 't Is God! die mijne bede hoort; Schep moedHij wijst u 't spoor. En 't antwoord van de kranke is Zoo kalm, zoo zacht, zoo teer 'k Zal niet genezen naar ik gis, Ik voel dit meer en meer. Die hoop vervalt mij dag aan dag Ja! als 'k dit huis ontvlucht 1 Genezen en de zon weer zag Bij held'ren schoone lucht. Zoo rent de tijd in vluggen draf, In 't worst'len, week op week. En 't rustloos hart vraagt telkens af, Haar zwakke kracht bezweek. 't Was liefde, liefde, o zoo teer, Wat U ter zijde stond En d'artne kunst, zocht immer weer Naar 't kruid, in 't wijd6 rond. En eindelijk, afgemat, gesloopt, Met vriend'lijk, blij gelaat; Vergeefs gewacht, vergeefs gehoopt, Tot d'afreis nu in staat. Dan scheideu wij voor vroeg of laat, In trouwe zustermin En richten, wéar het oog ook gaat, Hoopvol Gods hemel in. Chr. C. VISMAN. IJmuiden, 30 Oct. 1914. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 24 tot en met 30 Oct. '14. GEBORENDaniël z. v. Hendrik de Bidder en Johanna van 8ijp, EierlandCor nelia Wouterina d.v. Jan van der Kooij en Antje Cornelia Kalis, de Cocksdorp Johannes Albertus z.v. Maarten Jan Veeger en Anna Cornelia Veeger, Westermient. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Cornelis Dros en Marretje Roeper. OVERLEDEN Anna Carolina Elisabeth Visser, oud 75 jaren, weduwe van Cornelis Buis, de Cocksdorp. Zondag 1 November 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norei. H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Dankzegging. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. H. Avondmaal. Oudeschild's Avonds 7 uur ds. Glas. Herdenking der Hervorming. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. Gelegenheid tot doopsbediening. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Hervorming. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. NED. PROTESTANTENBOND. Oosterend, 's Avonds 7 uur da. H. Buiskool HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 4 November. Burg, 's Av. half 8 Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Waal, 's Avonds 7 uur ds. v. d. Waa. Zuid-Eierland, 's Avonds 71/»—8V2 uur. By bellezing. den Hoorn, 'e Avonds 7 uur Een en ander uit het oude archief der Hervormde Gemeente. Samenkomst i/h catechisatielokaal. Donderdag 5 November. Koog'a Av. 7 uur ds. v. d. Waa, Cocksdorp's Avonds 8Y5 uur Bijbellezing, Ondertrouwd J. DAALDER Kz. en T. VAN LEEUWEN. Uit de Schager Courant: Schagen, 29 Oct. Aangevoerd: 110 Vette Koeien 1 200 a f 380, 100 Kalfkoeien f 180,— a f 290; 25 Nuchtere kalveren 1 7 a f 22. 95 Vette Varkens 48 a 60 ct. per Kg. 00 Magere Varkens f 00,a f 00, 60 Biggen f 5.00 a f 9,00; 330 Vette Schapen f 26 a f 38.50 90 Overhouders 1 14,a f 21,00. Lammeren f af —.00 Boter f 1.55 a 11.65 per K.G. Kipeieren f 8 00 a i 9,00 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 30 Oct. Ter markt aangevoerd: 23 Stieren f 85,— a f 310,—; 124 Kalf- en Melkkoeien f140 a 1310. 1418 Varekoeien f 95 a f 250 235 Vette Ossen en Koeien i 195 a f335 49 Kalveren (vette) f 35 a f 120. 74 Kalveren (magere) 1 7.a 1 14. Lammeren f a f —,00. 194 Schapen (vette) t 21,00 a f 35.50 299 Biggen f 2.00 a f 4.00 No. 321, 30/10 '14. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f8.f 10.70. Eendei f 6,45 f 6,55. Aanvoer 4903 Middenprijs f 9,25. 96 j. hanen 125,50 kg. f 0,50 f 1,10. 8 0. hanen 15,kg. f 0,80 0.83. 141 0. kippen 255,— kg. t 0,51 1 1.45. 15 eenden 24,00 k.g. 0,78 0,94. 19 konijnen 40,50 kg. f 0.65 1, 2 wilde eenden f 0,65 f 0, 2 Smienten f 0,33 f 0,—. 22 lijsters 4 a 5 cent. Vlugge handel met veel viaag naar duinkonijneu. Langenhoff. Oosterend Eierland j Texel, 31 Oct. 1914. M<&%[ hopen onze geliefde Ouders, Jobs. van der IIOEK en Maria BOLLIER, hunne 1272-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Eierland, Oct. 1914. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, onze innig ge liefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Anna Carolina Elisabeth VISSER, Weduwe van Cornelia Buijs, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Uit aller naam, J. BUIJS Cz. de Cocksdorp, 29 Oct. 1914. Heden overleed zaoht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, GERRIT DUINKER, in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam, Wed. A. DUINKER—Kalf. den Hoorn, 30 Oct. '14, Ondergeteekenden betuigen hunnen har telijken dank, voor de vele blijken vaa belangstelling ondervonden op 8 October. Jb. PEPER. M. PEPER—Bremer. OoBt, Texel. Voor de vele blijken van belangstelling bij de gelegenheid der herdenk) og onzer 25-jarige Ecbtvereeniging, betuigen wij onzen harteljjken dank. B. DROS. T. DROS—Eelman. Eierland Texel. üok namens wederzijdsche familie be tuigen wij onzen hartelijken dank, voor de vele blijken van belangstelling bij ona huwelijk ondervonden. C. DROS Bz. M. DROS—Roeper. Eierland. Dankbetuiging. Voor de vele bewjjzen van belangstelling en deelneming, ondervonden tydens de ziekte en na het overlijden van onze ge heide Ecbtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder betuigen wij onzen bartelijkeu dank. In het bizonder vooral onzen dank aan Dr. Wagemakor voorde onvermoeide hulp en aan den Vader en Moeder van het Gesticht van Weldadigheid voor de liefde rijke verpleging aan haar besteed. Uit aller naam, JOH. DAAMEN. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan den WelEd. Heer Visser en medebestuurders van het Ge sticht van Weldadigheid voor de opname; den Heer Brouwer en Echtgeuoote voor de zoo lieldevolle behandeling; den WelEd. Heer Wagemaker voor de liefderijke ver pleging; den WelEerw. Heer Dr Norel voor de zachte troostwoorden gesproken tijdens het lijden, en in het sterfhuis van onze innig geliefde Zuster en Tante Mej. ADRIAANTJE VISMAN, Echtgenoote van den Heer J. Daamen. Verder aan allen die bijken gaven van hunne belangstelling onze lieve Zusleren Tante bewezen. Namens de Familie, Chr. C. VISMAN. IJmuiden, 30 Oct. 1914. Het voorloopig bestuur der „Vereeni- ging van Melkslijters en Melbleveranciers voor den Burg", noodigt belanghebbenden in de „Oranjeboom" op Donderdag 5 Nov. 1914, 's avonds 8 uur. Het voorloopig bestuur. - (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2