N° 2829 2ondag 15 November 1914. 28ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adrertentiën vóór 9 nur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l TEXEL, 14 November 1914. Bij de deze week te 's Gravenhage gehouden examens slaagde om. voor 3e stuurman groote stoomvaart, de heer B. W. F. Huijs, oud-leerling van de zeevaartschool alhier. De Cocks dorp i 11 Nov. Hedenmorgen is het stoomschip Is- bjorn door de sleepbooten „Neptunus" en „Terschelling" in diep water gesleept. Het ligt binnengaats bij de Vliehors geankerd en zal bij gunstig weer en na bekomen verlof van de militaire over heid naar Nieuwediep of Amsterdam gebracht worden. Als directeur der stoomzuivelfabriek „Samenwerking" te Eierland is benoemd de heer Nic. Dros Pz. De heer M. de Graaf had als zoodanig bedankt. Den Hoorn, 12 Nov. Door den Noordwestenwind welke van Woensdag op Donderdagnacht hevig woedde, is de Scheveningsche logger, waarover we in een van de vorige nummers wel eens iets gemeld hebben, en welke thans onder sloopershanden is, vanwege den hoogen waterstand als 't ware tegen de duinen opgeworpen. Ook aan het Horntje viel vanwege de windsterkte, weer eenige stormschade waar te nemen. Het z. g. „Veldje" waarop men bij gunstig weer dagelijks werkzaam is voor het vervaardigen van betonnen plaatjes, stond als 't ware geheel onder water, zoodat van de ge reedschappen, hiervoor gebezigd, nogal iets te loor is gegaan. Hedenmorgen bij vallend getij heeft men de nog daar aanwezige gereedschappen over den dijk in veiligheid gebracht. Aan de zeewe ring zelf viel niet veel schade waar te nemen. De commandant van het internee- ringskamp Gaasterland heeft alle fietsen van geïnterneerden in beslag genomen en opgezonden naar het centraal-depöt. Ook door geïnterneerden gehuurde fietsen worden in beslag genomen. >Een en ander staat in verband met het veelvuldig probeeren om per flets te ontvluchten. Hondentrouw. Wii vernamen van een te Antwerpen teruggekeerden vluchteling, die zijn hond te Haarlem had moeten achterlaten, dat zijn trouwe viervoeter bij zijn thuiskomst reeds op hem zat te wachten 1 Het arme dier had den verren tocht naar Antwerpen te voet afgelegd en alzoo een schitterend bewijs van zijn gehechtheid aan zijn meester gegeven. O. H. Ct. Konijnenplaats. Op de Veluwe ondervindt de landbouw grooten last van de konijnen. Naar aanleidingen van een klacht, ge uit in de vergadering van den Raad der gemeente Ermelo, heeft de voorzitter overweging van maatregelen tegen de konijnenplaag toegezegd. Als onze neutraliteit geschonden mocht worden. De oud-Minister, generaal Staal behan delt in het „Vaderland" de vraag of wij als door één van de oorlogspartijen onze neutraliteit wordt geschonden, en wij ons daartegen verzetten, wij daardoor van zeif aan de zijde van de tegenpartij komen te staan. Hij meent dat dit niet zoo behoeft te zijn „Veronderstelt, dat een van de oorlogs partijen ons grondgebied had betreden, of dit alsnog doet, dan is het (altijd als wij „neutraal" beschouwd willen worden) onze plicht om dit met al onze kracht, met geweld, tegen te gaan, maar brengt de uitoefening van dat geweld, ons niet als vanzelf in oorlog met den oorlog voerende tegen wien het zich keert. Wij kunnen de schending als een casus belli beschouwen maar dit is geen noodwendig gevolg. De tegenpartij van den schender kan als zij door zulk een schending in het nadeel komt, ons haar hulp aanbieden om ze te keeren, en zelfs, bij gebleken onmacht onzerzijds om die schending tegen te gaan in dat geval ook op haar beurt ons grondgebied betreden, maar ook dan nog volgt daaruit niet vanzelf, dit wij bondgenoot van den nieuwen schender worden wij zouden zelfs zijn hulp beleefdelijk kunnen afwijzen en, mocht hij ons land binnendringen, kun nen trachten ook hem van ons grond gebied af te houden." Te 's Hertogenbosch sprong de 9 jarige Leo S, van een treeplank van de stoomtram, waarmede hij stilletjes een eind had medegereden. Hij viel, met het gevolg, 'dat de zool van het voetje werd afgereden. Het voetje is zoo gekneusd, dat het vermoedelijk zal moeten worden geam puteerd. Te Fapekop (bij Oudewater), is een doofstom paartje in ondertrouw opge nomen. Als liet waar is, is het teekenend. Onder het opschrift„Waaraan zij elkaar erkennen" doet de „Intransigeant" het volgende verhaal Een van onze kennissen, die tot twee maal toe door de linies van het Duitscho leger in het Noorden van Frankrijk ge komen is, heeft ons het volgende verhaal gedaan, waaruit blijkt, dat de officier in kwestie de „üuitsche manieren" uitste kend kent. Een Fransch officier drong eenige dagen geleden door de Duitsche linies heen. Hij had burgerkleederen aangetrokken en reed op een fiets rond, vertrouwende op zijn bekendheid met het Duitsch, welke taal hij voortreffelijk spreekt, Zoodra hij een naburige stad verlaten had, werd hij aangeroepen door een Duitsche schildwacht Haiti Houd je sm... 1 antwoordde de offi cier in onberispelijk Duitsch. Onmiddellijk sloeg de soldaat de hielen tegen elkaar, nam de positie aan en liet den officier door. Aan het antwoord had hij ongetwijfeld de meening ontleend, dat hij tegenover een Duitschen officier stond Onbillijke behandeling van een ge meenteambtenaar. Bij koninklijk besluit van 15 April 1914, werd wegens strijd met het alge meen belang vernietigd een besluit van den raad der gemeente Heilo, waarbij het salaris van don ambtenaar ter se cretarie was ingetrokken, in verband met een verhooging van de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ont vanger door gedeputeerde staten onder koninklijke goedkeuring. Het Kon. besluit overwoog, dat aan bedoelde verhooging geen beweegreden mocht worden ont leend om de jaarwedde van een ander ambtenaar in functie in te trekken. oe gemeenteraad van Heilo weet in- tusschen van geen wijken. Thans is den betrokken ambtenaar zonder opgaaf van eenige reden medegedeeld, dat hij tegen 1 Januari a.s. naar een andere betrek king moet uitzien en zijn jaarwedde op de begrooting 1915 geschrapt. Het bestuur der afdeeling Noordhol land van den Nederlandschen bond van gemeenteambtenaren heeft zich in deze zaak gewend tot H M. de Koningin en de Gedeputeerde Staten van Noordhol land. Engeland vraagt meer manschappen. Met bijzonderen ijver wordt thans in Engeland propaganda gemaakt voor de dienstueming in lord Kitchener's leger. De verbonden legers, zoo schrijft een blad, zijn onmachtig om de Duitschers uit België te verdrijven, Ostende te her overen of de Duitschers over de Aisne- linie terug te werpen, waar ze nog maar 60 Kilometer van Parijs af staan. En aau de Engelsche kust hoort men de kanonnen van de Duitsche eskaders.... Kitchener's millioen is absoluut onvol doende. Indien het leger der boudge- nooten in staat wil zijn de Duitschers, zij het eerst den volgenden zomer, op den Rijn terug te werpen, dan zijn er minstens nog 800,000 man Doodig. De menschen in Engeland hooren van niets anders dan overwinningen en daarom is de toeloop ook niet zoo groot. Maar zij moeten weten, dat Joffre en French feitelijk nog niet voorwaarts gekomen zijn... Werkeloosheid in Duitschlancl. Volgens de Vorwarts betaalde de Duitsche metaalbewerkersbond aan meer dan 150,000 werkeloozen een uitkeering gedurende de negen eerste weken van den oorlog, niettegenstaanden er tot 8 October meer dan 162,000 leden onder de wapenen waren. Hetzelfde blad meldt dat het percentage der werkeloozen in den textiel-arbeidersbond 15 pet. bedroeg in September, d.w.z. 200,000 werkelooze arbeiders. Op mijnen geloopen. Gisteravond is te Maassluis binnen gekomen de logger M.A. 149, die de bemanning bestaande uit 19 personen benevens een passagiers met twee meisjes van het Noorsche stoomschip „Pluton", geladen met graan en bestemd van Londen naar Christiana, heeft aan göb) acht. Dit stoomschip is Zondagavond 10 uur, dwars van Yarmouth, op een miju geloopen en gezonken. Volgens een Lloyds bericht uit Yar mouth is het Zwoedsche stoomschip „Asle" gisteren in de Noordzee in aan raking gekomen met een mijn en inde lucht gesprongen. Zes man worden vermist de overigen zijn te Yarmouth geland. Levensmiddelen voor de Belgen. Gisteravond is te Rotterdam binnen gekomen het s.s. „Tellus", uit Londen met 11750 zakken tarwe (1300 ton); vanmorgen om 6 uur is vanwege Furness' Scheepvaart- en Agentuur maatschappij de overlading in de lichters begonnen, die het graan naar Brussel zullen brengen ter verdeeling over heel Belgie. Vanmorgen om 4 uur is een trein met 650 ton tarwe en meel naar het Luiksche district vertrokken, waar groote nood heerscht. Daar was nog maar voorraad van 30 gram meel per hoofd. Vanavond om 8 uur gaat er weer een trein naar Luik, met 500 ton tarwe en meel. De treinen worden vergezeld door vertegenwoordigers van den Ame- rikaanschen gezant te 's Gravenhage en van de American Commission for Relief in Belgium. De commandant van Luik heeft verlof tot den invoer gegeven en zelfs is een Duitsch hoofdoificier naar den grens afgevaardigd, om don treinen vrjjen doorgpng te garandeeren. Einde dezer week verwacht men hier nog een boot uit Engeland, met levens middelen. Levensmiddelen naar België. Nadat gebleken was, dat de uitvoeren uit een neutraal land van levensmiddelen vaor de noodlijdende bevolking van Bel gië niet langer op bezwaren der oorlog voerenden stuitten, heeft de Nederl. Regeering den uitvoer toegestaan van zekere hoeveelheden peulvruchten, welke dezer dagen door de „American Com mission for relief in Belgium" hier te lande gekocht zijn ten behoeve van de Belgische bevolking. Zaterdagmiddag kwam een auto van Rotterdam met reuzenvaart den Langeweg te Zwijndrecht oprijden. Juist kwam de melkwagen van den heer A. Staat voorbij. De auto reed tegen den melkwagen op, zoodat deze geheel in stukken was. Genoemd persoon werd een eind weggeslingerd, doch bekwam slechts enkele kleine ontvellingen. Z^u zoontje werd onder den wagen vandaan gehaald ook zonder eenig letsel. De melk bussen rolden over de straat. D.N. Wegens bezwaar van de militaire overheid is afgezien van de oprichting van een regeeringskamp voor Belgische vluchtelingen te Roosendaal, en van meerdere uitbreiding van het regeerings kamp te Hontenisse, waartoe aanvan kelijk het voornemen bestond. Vanwege den Minister van Binnenl. Zaken wordt naar vernomen wordt, een onderzoek over het geheele land ingesteld, waar nog moer regeeringskampen zouden kunnen worden opgericht, met de be doeling zooveel mogelijk alle Belgische vluchtelingen in die kampen onder te brengen. De „Emden". Het bekende kaperschip „do Emden" is dezer dagen gevallen. De buiteDlandsche pers zegt daarvan De „Daily Chronicle" zegt: De kapitein toonde zich niet alleen een dapper, be kwaam officier, maar toonde in de behan deling der manschappen en passagiers der buitgemaakte schepen een achting en ridderlijkheid, die scherp afstaken bij het gedrag der Duitschers te land. Wij kunnen allen den hoed afnemen voor den kapitein en hopen dat zulk een dapper vijand niet onder de gedooden behoort. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de kapitein van de „Emben" en prins Frans von Hohenzollern beiden ongedeerd zijn. De admiraliteit heeft last gegeven, dat de officieren hun zwaarden niet ontnomen zullen worden, terwijl aan de overledenen alle krijgsmanseer zal worden betoond. Naar wordt medegedeeld zijn bij den ondergang van de „Emden" 2U0 personen gedood en 30 gewond. De geheele Duitsche pers bespreekt het roemrijk einde van de „Emden". De „Deutsche Tageszeitung" schrijft: „Den naam der „Emden" zal men niet vergeten we behoeven wel niet te zeg gen dat de „Emden" zich met alle kracht zal hebben geweerd en ze is tenslotte brandend door de bemanning op het strand gezet. Het verlies is gevoelig, niet. zoozeer om de waarde van het schip, als wel omdat de oorlog tegen den Engelscben handel in de Indische wateren nu niet kan worden voortgezet. De naam „Emden" zal echter noch door ons, noch door onze vijanden vergeten worden." Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naai Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Pr(js der Advcrtenli&n. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moor 0 Ct. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1