Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. willen wij dit nog even toelichten, trouwens in een winkel van huishou delijke artikelen te dezer plaatse zagen wij het reeds voor jaren geëtaleerd. Het gebruik van de hooikist berust op het stelsel van warmtebesparing, beter, het vasthouden van warmte, evenais het oude, onfrissche gebruik, het eten in het bed warm te houden. In een kist dan van zoo groote af meting, dat wanneer de kookpan er wordt ingezet, er rondom een ruimte van 5 tot 10 j centimeters overblijft, wordt d'e ruimte met hooi, stroo, hout wol, klantenpapier ot andere slecht- warmte geleidende stof stevig aangevuld. Yoor de zindelijkheid wordt die ruimte bekleed met flanel evenals het inwendige van het deksel, dat tot genoemde dikte met de slechl-warmte geleidende stof eveneens is opgevuld. Heoft nu rijst, gort of havermout 30 minuten koken noodig om gaar te worden dan wordt dat in een pan, die niet grooter mag zijn dan de te koken hoeveelheid vereischt,deel van den vereischten tijd, in dit geval 5 minuten gekookt, dan wordt het fluks van het vuur ge nomen en in de hooikist gezet, waaruit na diiemaal den kooktijd daarin te hebben gestaan, in dit geval l'/a uur, de spijzen gaar te voorschijn worden gehaald. Maar ter zake, mej. Hillebrand ging voort met den weg te wijzen tot be sparing van uitgaven voor de voeding, die niet ten nadeele van de voedende eigenschappen komt, bepleitte het ge bruik van gedroogde visch (stokvisch) gedroogde groenten, margarine en plan tenboter, paardevleesch, boonen, erwten, daarbij terloops inlasschende, hoe de benoodigde aanvullende en opbouwende voedingstoffen, evengoed als bij onze ge wone voeding aan het lichaam worden toegevoegd. Ondertusschen was mej. Vos als een huismoeder bezig de verschillende ge rechten te bereiden, die in verbaDd met het onderwerp later aan de bezoeksters werden aangeboden. De voedzame hutspot was daarbij nummer één, er was daarbij voor de nuouige eiwithoudende stoffen gezorgd door daaraan in plaats van vleesch aan de eene helft groene erwten, aan de andere witte boonen toe te voegen, voorzeker een bezuiniging. Verder werd daar bereid boonensoep, havermout en rijst. Aan de aanwezige huismoeders en toekomstige huismoeders laten we de beantwoording van de vraag of de proef jes hunne tevredenheid konden weg dragen, zeker is, dat hetgeen de spreek ster in haar betoog aanbeval, uit prac- tisch oogpunt zal voldoen, d i. besparing zal brengen. Het betoog van Spr. te volgen zou ons te ver voeren, volstaan wij dus met nog mede te deelen, dat aan het slot door haar nog werd toegelicht het ge bruik van de stoomkoker, door een onzer ingezetenen belangeloos voor dat doel afgestaan, die by aanschaffing wel een heole uitgaaf vordert, maar per slot een belangrijke besparing zou geven. De Voorz. achtte het in z'n sluitings woord een voorrecht, dat de eerste voordracht met kookproeven, zeker een actueel onderwerp, in ons departement plaats vondt, terwijl toch meer dan hon derd aanvragen bij het hoofdbestuur waren ingekomen, en bracht spreekster en assistente dank, daarbij er op wij zende, dat de voorzittershamer dimaal beter aan vrouwenhanden zou vertrouwd zijn, omdat de vrouw zeker meer tot in bijzonderheden in het onderwerp zal zyn doorgedrongen. Aan de aanwezige huismoeders en vele anderen werd als herinnering aan de vergadering gratis aangeboden een uitgave van de Mij. tot Nut v,h. Alge meen „Goede en goedkoope maaltijden" van Martiue Wittop Koning en een uitgave van de Ned. Centr. Vereen, tot bestrijding der tuberculose „Lessen in gezondheidsleer" door M. Roelvink. Zeker tot genoegen van vele in woners van wijk B, kunnen wij uit goede bron mededeelen, dat metingarig van 17 dezer het postkantoor weer ge durende de gewone kantooruren geopend is, dat wil dus zeggen, dat het als vroeger slechts gesloten is van's namid dags half vier tot zes uur. Met ingang van 1 December wacht ons de nieuwe regeling, waarbij, zooals we reeds vroeger melddeD, het kantoor geopend zal zijn van des morgens acht tot des avonds negen uur. Gisteren, Dinsdag 17 November herdacht onze plaatsgenoot, de WelEer- waarde Heer R.S. Kuperus, in boscheiden kring, den dag waarop hij voor 25 jaar het leeraarsambt bij de Doopsgezinde Gemeente van Burg, Waal en Oosterend alhier aanvaardde. Van de zijde van de kerkeraad dier gemeente en van de leden ontbrak het den jubilaris niet aan blijken van sympathie. De Cocksdorp. Aan de Noordkust van Texel zijn drie lijken gevonden, hoogstwaarschijnlijk afkomstig van de in Noordzee getorpe deerde Engelsche oorlogsschepen. Ze verkoeren alle in staat van ontbinding terwijl aan een ervan ledematen ont breken. Gisteren spoelde bij paal 10 aan het strand een mijn aan met de volgende merken: M. A. R. K. II 1907. 1351. Hedenmiddag werd zij door de voor dit doel uit den Heldor overgekomen man schappen onschadelijk gemaakt. Vlieland, 14 Nov. Het wrak van het gestrande schip Ocean is hooger op het strand geworpen. Aangespoeld is een in vergevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk, kenbare teekenen ontbraken. Geslaagd voor derde stuurman gr. stoomvaart, de heer C. List, leerling der Zeevaartk. school alhier. voedingszouten in het afkookwater, dat men daarom nooit moet wegwerpen, doch als soep gebruiken. Opzetten van de groenten met weinig of geen water en koken in den stoomkoker is met het oog hierop aanbevelenswaardig. Er wordt nog helaas al te veel volkskracht op deze wijze in gootsteen en riool gegooid. Juist nu het een goed jaar is voor ooft, groenten en aardappelen, mogen juistere en helderder denkbeelden om trent deze voedingsmiddelen doordringen tot blij venden zegen voor het gansche volk. Niet genoeg kan er op gewezen worden dat vleeschgebruik onnoodig is. Het is een duur voedingsmiddel, dat in overvloed gebruikt, steeds nadeelig voor de gezond heid is, en zelfs in kleinere hoeveelheden, vooral in de goedkoopere qualiteit, vaak niet zonder gevaar. Talloozen voelen het gemis van vleesch als ontbering, waardoor zij zich ongeluk kig gevoelen terwijl, zoo zij beter wisten, zfi zouden moeten erkennen dat dit dit gemis een voordeel is voor gezond heid en beurs. Want voor het geld wat men op vleesch uitspaart, kan meer en beter plantaardig voedsel aangeschaft worden. Indien het vooroordeel van het noodzakelijke van vleesch bij het volk kon verdwijnen, dan zou een groote oorzaak van onvoldaanheid uit de volks ziel weggenomeu zijn en het volksgeluk zou er bij winnen. Economisch vbordeelig en hygiënisch noodzakelijk is 't goed kauwen derspij- zen. Zulks vergemakkelijkt de spijs- verteering en maakt dat men met minder hoeveelheid voedsel, dus minder kosten zich evengoed voedt. Wie goed kauwt, zal zich niet overeten en door gulzigheid zijn gezondheid benadeelen. Uit de Vegetarische Bode. Het mijnengevaar. Er gaat nu geen dag meer om, of men kan lezen van groote en kleine schepen, die op de Noordzee vergaan zijn of schade hebben beloopen door de mijnen. Zoowel koopvaarders als visschers lijden er onder en als er straks wat meer storm komt opzetten, en de golven nog meer mijnen loswerken, zal het eerst recht gaan spannen. Toch blijft de zeeman varen en de visscher visschen en of h9t dag is, of nacht, zich onafgebroken blootstellen aan het verhoogde levensgevaar, ongerekend nog, dat hem de beste vrije wegen zyn afgesneden en bij gebonden is aan allerlei voorschriften die zijn beweging belem meren. Maar er is onlangs melding gemaakt, van een toestel om het mijnengevaar voor een schip te verminderen, zooal niet op te heffeu en dat bij aanwending niet zoo bijzonder veel geld zou kosten. Er is daar verder niets van gehoord. Is het beproefd en ondeugdelijk ge bleken? En zijn er geen werktuigkun digen, die zich er eens op willen toe leggen, dat afschuwelijke gevaar voor den zeeman af te wenden Met groot verlangen zien duizenden schepelingen er naar uit. Tijd. Een verblijdend voorbeeld van ridderlijke oorlogvoering, welke gunstig afsteekt bij zoo menige hardheid, ja zelfs wreedheid tegenover Duitsche krijgsge vangenen, zoo wordt uit Berlijn gemeld, is meegedeeld door den onderarts te velde dr. Schiller van de 2e gezondheids- campagnie van het 12de legerkorps. Hij was op 10 November (October te Lenkarres(?) gevangen gemaakt. De Fransche officieren en manschappen, in wier macht hij zich bevond, hebben hem een zeer behoorlijke behandeling doen ondergaan, welke zelfs een kameraad- schappelijken vorm aannam... Ook tegenover Duitsche gewonden namen de Franschen een tegemoetkomende houding aan. Dit gedrag van Fransche troepen is door de Duitsche overheid vergolden door tegenmaatregelen. Het terugge houden personeel van de Fransche am bulance no. 13 is, zonder dat men zich heeft afgevraagd of het ontbeerd kon worden, dadelijk over Gent naar Frank rijk teruggezonden, waarbij gewezen is op het goede gedrag van de ambulance tegenover Duitsche gewonden. Mijnheer de Redacteur In opdracht van den heer Comman dant der stelling Helder, is dezer dagen een onderzoek ingesteld naar de moge- Wegens het gevaar van drijvende mijnen is de postdienst tusschen De Cocksdorp en Vlieland zoodanig geregeld, dat schipper Buijs niet in donker be hoeft te varen. Oosterend, 16 Nov. Zaterdag j.l. hield „Nut en Genoegen", alhier, hare eerste vergadering in dit saizoen. Boven verwachting kan men van een flinke opkomst spreken. Als spreker trad op de heer J, de Jongh, eerelid der vereeniging. Op de alom bekende wijze gaf hij achtereenvolgens ten beste 1. De bloemenstrijd, van E. Laurillard. 2. De geschiedenis van een man, die den weg in zijn eigen huis niet wist, van P. Louwerse. 3. Benauwde oogenblikken, van L. de Vries. 4. Waarom er geen banken staan op de singels te Knullendam, van Holtrop, Steeds werd met aandacht geluisterd en zoowel met het ernstige als met het meer komische handhaafde de spreker zijn goeden naam als spreker en decla mator. De eerste vergadering is goed geslaagd en de Heer de Jongh heeft opnieuw den dank van „Nut en Genoegen" verdiend. Gisterenmorgen vond men nabij Oost een lijk, waarschijnlijk van een Engelsehen stoker, gekleed in marine blauwe kleeren en met een wit onder- hemd, waarop een groote V en een kroontje. In de zakken waren aanwezig een tabakspijp, een mesje en een zakdoek. Het lijk, in verren staat van ontbindiogr is naar den Burg vervoerd, om er be graven te worden. 's Middags werd een geheel naakt lijk gevonden bij de Kaap, hetwelk in den dijk aldaar is begraven. In het gebit waren vergulde tanden. Overigens geene merkbare teekens. Oudeschild, 16 Nov. Gisteravond gaven de arbeiderszaDg- vereeniging „De Stem des Volks" en Arb -Tooneelver. „Kunst aan 't Volk" in de Zeven Provinciën eene gecombi neerde uitvoering. Niettegenstaande het ruwe ongunstige weder en de minder gunstige tijdsomstandigheden kon er over de opkomst niet geklaagd worden. Naar gissing waren er ruim 100 personen aanwezig. Over het algemeen kwamen de verschillende nummers van het pro gramma goed tot hun recht. Vooral de zangnummers werden uitstekend gezongen onder leiding van den Heer Brands te Helder. Opgevoerd werden Socialistenmarsch (mannenkoor)Mor genrood en Zonsondergang (gemengd koor); Crediet, zedespel door Albert de VriesEens, Lente en Internationale (gemengd koor)De Blauwe Politiekers (politieke voordracht) en Het Antwoord door H, Heijermans Jr. De rollen waren in goede handen en werden flink en goed weergegeven. Met een prettig en gezellig bal werd de avond besloten. Gister ging hier het gerucht, dat men in den Schoenershoek aan den Oostdijk een lijk had zien drijven, door het ruwe weder kon men het echter niet op het droge halen. Hedenmorgen was het niet meer te zien. Den Hoorn, 16 Nov. Tusschen de strandpalen 8 tot 10 zijn vanaf 13 November vier lijken aange- spoeid, waarvan reeds drie in vergevor derden staat van ontbinding verkeerden, welke in de duinen zijn begraven. Het vierde, de bij paal 8 gevondene (een vrouw) was, toen men het wilde gaan halen door den hoogen waterstand reeds weer weggespoeld. Ongeluk bij het demonteerm van een mijn. Te Westkappelle is Maandag bij het ontladen van een mijn op den West- Kappelschen dijk een ontzettend ongeluk gebeurd. Bij het demonteeren van een mijn op den dijk werden kapitein Ockhuyzen, de luitenants ter zee 2e klasse Bruinsma en Munk, een opzichter van den polder Walcheren Elsacker, een dykwerker en voorts een majoor-con- stabel, een korporaal-constabel en een matroos-constabel van de marine en een soldaat gedood. De ontploffing was zeer hevigde slachtoffers werden letterlijk in stukken geslagen. Mijnen in de Noordzee. Het aantal door den storm losgeraakte mijnen, aan onze Noordzee-kust aange spoeld, bedraagt zeker wel 25. Het feit - zoo lezen we in de „N. Crt. dat al deze mijnen zonder ontploft te zijn, aan land dreven, bewijst dat wij niet te veel zeiden, toen wij onlangs de gerust stellende verzekering gaven, dat de meeste van deze helsche machines inder daad beantwoorden aan het voorschrift van do Haagsche Conventie, dat ze binnen korten tijd (een uur) na het losraken onschadelijk moeten zijn. Er kunnen er natuurlijk wel bij zijn, waarvan het deactiveerings-apparaat door de eene of andere oorzaak niet werkt en een schip zal dus altijd voorzichtig handelen, door ze te ontwijken. Maar dat een zoo groot aantal mijnen bij storm aan land drijft zonder te ontploffen, maakt het meer dan waarschijnlijk dat ze ook bij aan raking met een schip binnen korten tijd na hun losraken geen schade meer zou den hebben toegebracht. Opr. H. Ct. In een „crisis-brochure" „Onze Zuinigheidsmanie" trekt Jan Feith te velde tegen het „Jan Salie-type" van dezen tijd, dat door een angstvallige en totaal onnoodige bezuiniging, zelfs van de geringste uitgaven, een lang Diet denkbeeldig gevaar oplevert voor het behoud van het economisch evenwicht. Het boekje geeft een „Samenspraak tusschen 2 Nederlanders, de heeren Pro en Contra, tijdens den Europeeschen Oorlog van 1914". Voor velen kan 't zijn nut hebben, deze vlotte samenspraak eens aandachtig te lezen. Het volk moet weten dat het eten van wittebrood verkwistend is, omdat door verwijdering der zemelen, zoo voed zame deelen der graankorrel als afval gebruikt worden. Bovendien oefenen deze bestanddeelen, die men wel in het bruine brood aantreft een laxeerende werking uit, wat voor de gezondheid voordeelig is. Niemand behoort in deze tijden door het drinken van alcohol houdende dran ken mede te helpen aan het aanwenden van voedzaam koren en gezond ooft voor de bereiding van deze on Dutte, ja schadelijke en giftige producten, die reeds te lang onze volkskracht ondermijnen. De nieuwste onderzoekingen hebben den aardappelen als uitstekend gezond voedingsmiddel in eere hersteld. Dat de aardappel een groot watergehalte bevat, is geen Dadeelhet maakt dat men minder behoefte aan drinken heeft. Het is een zegen voor ons volk dat de aardappeloogst zoo ruim is. Omtrent het ooft heerschen nog te veel dwaalbegrippen. Het is niet alleen een genotmiddel, maar wel degelijk een waardevol voedingsmiddel, dat het bloed verfrischt en het lichaam verjongt en versterkt. Groenten bevatten veel van de kost bare voedingsstof eiwithebben dus groote voedingswaarde. Bij het koken geraken de voor het lichaam onmisbare (BuiteD verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2