N° 2832 Donderdag 26 November 1914. 28st' Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BERICHT. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dim Boeg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nbmkland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der nitgave Priis der Advertentiin. Van 1 lot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Firma LAN GEVELD DE ROOI.T, Parkstraat, Burq op Tkx Waaj tegen onze bedoeling en buiten onze schuld, in verband met den gewij- zigden dienst ook Zaterdag j.l. onze cou ranten op de dorpen voor een deel niet aan hun adres kwamen, zijn door ons thans de noodige voorzieningen getroffen, opdat ons blad ook voortaan op den dag van verschoning op alle dorpen van ons eiland wordt besteld. Met het oog daarop, vestigen wij er met nadruk de aandacht op, dat adver- tentiën uiterlijk voormiddags NEGEN UUR op den dag der nitgave in' ous bezit moeten zijn. De Uitg. INVORDER ENG 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren van de personeele belasting nos 7, 8 en 9, over het belastingjaar 1914, invorderbaar ver klaard op den 23 November 1914, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Texel, den 21 November 1914. De Burgemeester, GAARLANDT. 14-21 Nov. Het regeeringsontwerp inzake de aan gekondigde „Oorlogaleening" is dezer dagen verschenen en het vormt ten onzent thans wel het belangrijkste onderwerp van be spreking in de bladen. Geen oorlogsschatting, doch een oorlogs- leening wil de regeering, liefst een vrij willige, doch als dat niet gaat, een gedwon. gen leening. In de bij het ontwerp gevoegd, nota heeft zij haar opvattingen dienaan gaande even duidelijk als beknopt weer gegeven. Practische zoowel als principi eels bezwaren ontwikkelt zij daarin tegen het denkbeeld vaD een oorlogsbelasting. „Pricipieel" zegt ze „schijnt het niet wel gerechtvaardigd buitengewone uit gaveD, die in het belang van het gehe.le volk noodzakelijk zijn te do6n dragon door een betrekkelijk zeer kleine groep van meergegoeden. Practisch schijnt het ongeraden om, waar straks voor maat regelen van socialen aard, verbetering van het volksonderwijs, voor bijlegging van den strijd op het onderwijs gebied, voor de verdediging der Koloniën, in één woord voor verhooging van de volkskracht en van 's lands weerbaarheid, nieuwe belastingen zullen moeten worden opgelegd en daarin het vermogen, zonder twijfel, een belang rijk deel zal hebben bij te dragen, nu op eenmaal die vermogens een aderlating te doen ondergaan van 275 millioen." Ook meerdere practische bezwaren ontwikkelt de regeering in haar nota, maar afgezien daarvan wyst ze er op, dat de huidige omstandigheden haar thans opleggen, om geen partij t6 kiezen tusschen de denk beelden, die de verschillende politieke groepen op belasting gebied huldigen. Z\jn er onder die groepen, die deze zaak te diep ingrijpend achten om het over zich te kunnen verkrijgen, terwille van den stil zwijgend gesloten politieken wapenstilstand er van af te zien voor eigen denkbeeld den strijd met de andersdenkenden op net stuk van financieele politiek aan te binden, dan zal het principieele debat bij deze gelegen heid weliswaar niet geheel zijn te ver mijden, maar dan draagt de regeering ten minste niet de verantwoordelijkheid van het te hebben ontketend. Op deze en meerdere gronden wil de regeeiing dus niet een oorlogsbelasting maar een oorlogsleening. Ze berekent voor de buitengewone uitgaven tot het komende voorjaar een bedrag van 275 miljoen gulden noodig te hebben. Mocht de huidige toestand dan nog voortduren dan zullen nieuwe maatregelen genomen moeten worden. Die 275 millioen wil de regeering bijeenbrengen door middel van een v r ij w i 11 i g e leening tegen een rente van 5 ten honderd, betaalbaar op halfjaarlijksche coupons per 1 Febr. en 1 Aug. Inschrijvingen van f 100 of het veel voud daarvan zullen worden aangenomen. De regeering meent daardoor een beroep te doen op het geheele volk en ze vertrouwt, dat ook de kleine beurzen tot deelneming bereid zullen zijn. Ieder die slechts f100 te beleggen he6ft kan zijn steentje tot het welslagen dezer leening bijdragen. Met deze leening wordt een beroep gedaan op de vaderlandsliefde van allen, die eenige belegging kunnen doen. Dat beroep meent de regeering zal zeker niet te vergeefs gedaan worden. Mochten echter de vrijwillige inschrijvin gen minder bedragen dan 150 millioen, dan wil de regeering een gedwongen leening doen aangaan, rentende 4 ten honderd. Zij, die in de vermogensbelasting voor f75000 of meer zijn aangeslagen zullen verplicht zijn aan deze leening deel te nemen. Zij zullen moeten inschrijven van 1 tot 7 pCt. al naar mate hun vermogen groot is. Op die wijze denkt de regeering er in te slagen de benoodigde 275 millioen bijeen te krijgen. Dit bedrag wil ze echter in een klein aantal jaren 15 geheel aflossen en voor rente en aflossing zal er dan jaarlijks gemiddeld ruim 26 miljoen Doodig zijn, de eerste jaren iets minder. Dit bedrag denkt ze te verkrijgen door 20 opcenten op directe belastingen (grond-, personeel- en bedrijfsbelasting) 20 opcenten op de successierechten, 20 op den verlaagden sui keraccijns, 10 op den gedistilleerd en den gcslachtaccijns, 20 op den wijnaccijns en 10 op de invoerrechten, benevens opcenten op de zegelrechten, registratierechten en hypotheekrechten. Tot zoover het 'wetsontwerp waarvan we de voornaamste bepalingen hebben weerge geven. Wat zal de Kamer met het ontwerp doen ziehier de vraag, die thans aan de orde komt. We zullen het spoedig weten. Afgaande echter op de beschouwingen in de politieke organen staat minister Treub veel tegenstand te wachten. Er zijn er die voor alles een oorlogsschatting blijven prefereeren en inzonderheid de wijze waarop de ministeT het geld voor rente en aflossing bijeen wil brengen ontmoet tegenstand. De opcentenschroef knijpt al erg genoeg meenen zij. De regeering heeft echter Dog getracht een weg voor een vergelijk open te laten door de bepaling dat de leening na verloop van drie jaren geconverteerd kan worden. De kamer zou dan desgeweDscht een geheel nieuwe regeling kunnen maken desnoods de leening aflossen door een oorlogsschatting. Er zullen over deze belangrijke kwestie nog wel heel wat woorden gewisseld worden en met belangstelling mag de behandeling van het ontwerp door do Kamers worden tegemoet gezien. o—o—o Do oorlog 1Hoo lang reeds kijkt hij ons van van alle zijden aan met zijn vlammende oogen. Hoe lang reeds voelen we iets van den druk van zijn ijzeren vuist Hoe lang reeds hooren we van zijn gruwelen en verschrikkingen die hjj uitgiet op de slaohtvelden in Oost- en West-Europa en zelfs daarbuiten. En hoelang nog zullen we hem zien woeden tusschen de volken, die hem gecultiveerd hebben door ieder jaar zooveel miljoenen meer voor de oorlogstoebereidselen te besteden 1 Meer dan 373 maand striemt zijn bloedige geesel reeds de volken van Europa en niemand, die nog het einde naken ziet. Vroeger, toen zoo dikwu'l» demogelijkheid van eeu Europeeschen oorlog onder de oogen werd g6zien, was de algemeene meening, dat het een bitter maar kort proces zou zyn. En men dacht daarbij dan aan de moderne oorlogstechniek, aan die allesvernielende moderne bewapeningen, aan de reusachtigheid van de legers en de groote moeilijkheden zulke groote troepen massa's lang bijeen te houden.En zie de moderne oorlog trekt eenvoudig een streep door al die berekeningen en ver onderstellingen en meer dan 373 maand woedt hij nu reeds op de felste wijze en wie weet hoeveel maanden hij nog zijn bloedige zweep striemend zal laten neer komen op de volkeren van Europa. De bewapening is nog moderner dan men voor den oorlog wist: De „dikke Bertha's waren een „verrassing" de Fransche vlieger pijlen die bij 1000 te gelijk worden losgelaten en het vermogen hebben dwars door ruiter en paard te dringen niet minder en thans weer vertelt men allerlei van het geweldige vermogen van de Fransche luchtbom. En de legers zijn nog reusachtiger dan men had durven voor spellen, met gevechtslinies zoo reusachtig dat m6n zich er nauwelijks een behoorlijke voorstelling van kan maken. De oorlog voerende landen hebben thans met elkander zoo ongeveer 10 miljoen soldaten in het veld. Volgens berekening die eenDuitsch blad onlangs gaf zullen de verliezen aan menschenlevens, als de oorlog op dezelfde hevige wijze voortduurt tot het voorjaar minstens 1 miljoen zijn en het aantal ge wonden 4 miljoen. En er is alle kans op dat het „minstens" voorjaar wordt voor de vredesklokken kunnen worden geluid. De moderne oorlog heeft wel een streep gehaald door allerlei berekeningen en ver onderstellingen, Van den oorlog die toch zeker niet laDger dan een maand had mogen duren volgens opvatting van bevoegde en onbevoegde beoordeelaars, is thans het einde nog niette voorzien. Wat we reeds zoo dikwijls hebben gezegd in den laatsten tijd kan slechts herhaald worden 't Is nog als bij den aanvang. Een beslisslDg is nog steeds nog niet gevallen en men kan zelfs nog niet bij benadering opgeven wanneer zij zal vallen en hoe zij zal zijn. In het westen schijnen de beide partijen vastge nageld tegenover elkander te liggen en in 't Oosten wordt thans weer een bittere wor steling gezien, die echter ook nog wel niet een belangrijke beslissing zal brengen. Belangrijk oorlogsnieuws kwam er in de laatste dagen dan ook al heel weinig, Ia het westen dnurt de reuzenworsteliog voort En de winter is gekomen al te vroeg. De sneeuwstormen hebben er de laatste dagen gewoed ovor het verwoeste veld en de ellende van een winterveldtocht is aan gevangen voor de miljoenenlegers. Aan de verpleging van den troep worden thans bijzonder zware eisohen gesteld en de krijgs operaties worden zeer bomoeiiykt en ver zwaard, Aan de sneeuwbuien ging regen en storm vooraf, die overal de terreinen in moerassen hebben herschapen, de loopgra ven met slijk en modder hebben gevuld en vooral in de kleiachtige streken het ver keer tusschen de troepenafdeelingen schier onmogelijk hebben gemaakt. Vandaar, dat er in de laatste dagen dan ook heel weinig werd uitgevoerd. Alleen op de begaanbare gedeelten hadden infanterie-aanvallen plaats en overigens deed de artillerie het werk. De goallieerden zijn er in geslaagd de innudatie in het IJsergebied nog belangrijk uit te breiden, maar de Duitschers zijn met schop en spade bezig het water te keeren. Zelfs moeten groote afdeelingen genie naar het innudatiegebied onderweg zijn om een weg voor de troepen te banen. Of hun dat gelukken zal moet de tijd leeren. In ieder geval, de geallieerden hebben de Duitschers op dat gedeelte van het gevechtsterrein reeds zoo menige warme ontvangst bereid, dat nieuwe aanvallen wel niet zoo dadelijk succes zullen hebben. Ontzaggelijk zwaar moeten de verliezen zijn die de Duitschers in West'Vlaanderen hebben geleden. By duizenden hebben hun jonge mannen er den dood gevonden, bij de telkens weer met hernieuwde hevigheid herhaalde aan vallen. En tot nog toe alles tevergeefs: de weg naar Calais is nog steeds versperd, de poort is nog altijd gesloten al hebben de Duitschers ook de voeten op den dorpel gehad. In het Argonnengebied en bij Verdun was bet al niet anders. Ook daar hebben hevige botsingen plaats gehad, doch al evenmin als elders werd er door een der partijen een wezenlijk succes behaald. Hier en op alle andere deelen van het Westelijk front blijft het een worsteling zonder einde. En op het Oostelijk oorlogsterrein is het al niet anders. We merkten boven reeds op, dat er weer een geweldige strijd gaande is, die echter ook nog geen beslissing zal brengen. De Duitsche en Oostenrijksche legers in Polen hebben na den terugtocht van Warschau en IwaDgorod het offensief hervat en de Russen van twee zijden met vernieuwde kracht aangevallen. Tusschen de Warthe en den Weicbsel is thans een reusachtige slag aan den gang waarin de Duitschers aanvankelijk sucoes hadden, maar waarvan de uitslag nog niet valt te voorspellen. En voorts woedt een hevige slag op het front vanKrakau. Mogelijk dat een beslissing reeds gevallen is als deze regels in druk verschijnen, doch op dit oogenblik woedt de slag nog met groote hevigheid. Al brengen deze veldslagen in Polen stellig nog niet een eindbeslissing toch hangt er voor de Russen veel van af. Worden ze er verslagen en moeten ze terug, dan zal ook hun offensief in Galicië en Oostpruisen een einde moeten nemen en hebben zij de zware offers der laatste weken voor niets gebracht. Winnen ze daarentegen den slag dan zullen de tegenstanders waar schijnlijk gedwongen zijn op de Duitsche versterkte linies terug te trekken en wordt de strijd op Duitsch grondgebied over gebracht. Hoe groot dit succes ook mocht zijn, toch zijn de Russen er dan nog niet en ligt de weg Daar Berlijn nog lang niet open. Het eigenlijke zware werk, de Duit- TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1