N° 2836 Donderdag 10 December 1914. 28st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOI.T, Parkstraat, Buaa op Tex bl. 38 Nov.—5 Dec. St. Nicolaas heeft weer gereden. Hij, de goede Sint, heelt ook thans weder op een „blije incomste" mogen rekenen. Al zijn de tijden er ook eigenlijk niet naar om zich vroolijk te maken met allerlei grappen en gekkernijen, de banden van bloedverwant schap en vriendschap worden te hechter gevoeld en men mag het een zegen noemen elkander nog eens met een St. Nicolaas- verrassing te kunnon verblijden endeoud- Hollandsche pret nog eens weer voor een enkel avondje "onze woningen te kunnen doen binnentreden. Er stonden thans aan den huiselijken haard hier en daar ledige zetels, waDt zoo menigeen is thans geroepen te waken voor de belangen en de onafhankelijkheid van ons gezegend plekje grond, maar de gedachte dat ook voor hen in den vreemde verras singen werden bereid deed het veraf zijn van de zonen en broeders minder zwaar gevoelen. En ongetwijfeld zal in menige woning, waar men gezellig het avondje van St. Nicolaas doorbracht, de gedachte geweest zijn bij het groote, heerlijke voorrecht dat daarin in lag, vooral nu, waar rondom ons de ellende van den oorlog over de volkeren uitgestort wordt en miljoenen harten met zorg en kommer vervuld zijn. Waarschijnlijk heeft de gedachte aan den oorlog de stemming van menigeen op St. Nicolaasavond getemperd, waarschijnlijk ook hebben de ernstige tijdsomstandigheden menigeen genoodzaakt heel bescheiden te zijn in zijn uitgaven voor de verrassingen, maar allen zullen ook iets hebben gevoeld van den grooten zegen dat ons l&nd be waard gebleven is tot op dezen dag en de goede oude Sint hier nog even rustig als andere jaren zijn welkome bezoek heeft kunnen brengen. —o-o-o— 't Is een voorrecht in deze tijden zich een avondje te kuniu-n losmaken van het gewone leven, dat in onzen tjjd zoo weinig heeft dat opbeurt en blijde stemt. Dag aan dag keeren de gedachten terug tot het vreeselijk wereldgebeuren en de gevolgen daarvan, die zich ook in ons land laten gevoelen. We worden dagelijks herinnerd aan de moeilijkheden waarmede zij die ons land bestureD, hebben te worstelen. Zelfs een gebeurtenis als in de afgeloopen week in het kamp van Zeist plaats greep, de opstand der Belgische geïnterneerden die met geweld moest worden onderdrukt en waarbij een aantal Belgische jongemannen het leven verloor, wijst op een van die vele moeilijkheden. Reeds de zorg over en de bewaking van do duizenden geïnterneerden, waarbij zooveel mogelijk de gevoeligheden der desbetreffende volken moeten worden ontzien, legt zware plichten op onze regee ring en kost ons land zware offers. En dat zijn eigenlijk nog slechts kleine zorgen, vergeleken bij zoovele anderen. Een der voornaamsten is wel die be treffende de financiën en de toestanden op economisch gebied die uit de tegenwoordige moeilijke omstandigheden voorspruiten. En met belangstelling wordt dan ook in ons land de behandeling dier onderwerpen ge volgd. Temeer, waar de meeningsverschillen tusschen regeering en volksvertegenwoor diging scherper aan den dag treden dan in onzen veelbewogen tijd wel gewenscht is. Feitelijk heeft de godsvrede tusschen de partijen reeds afgedaan en men verneemt in menig politiek orgaan weer een scherpe toon die men toch zoo gaarne voor langen tijd had willen bannen, Ook bij de be handeling van het z.g. Ontruimings-wets ontwerp, door den sociaal-democraat Mendels ingediend, was de toon allesbehalve die der broederlijke eensgezindheid. En we vreezen dat bij de behandeling van de Oorlogsleening de godsvrede wel voorgoed zal zijn verbroken. Do behandeling zal over een paar dagen aanvangen, de memorie van antwoord is reeds verschenen. Een bericht dezer dageu door de bladen mede gedeeld, wees er op, dat de Commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot overeenstemming gekomen waren met den minister, doordat deze er in toegestemd had dat de definitieve regeling der dekking zal worden geregeld voor 1 Jan, 1917,dat de opcenten op de indirecte belastingen ver vallen zouden doch die daarentegen op de Vermogens- en Bedrijfsbelasting zouden worden verhoogd van 20 tot 35. Het blijkt echter reeds nu dat met dit compromis nog lang niet alle leden tevreden zijn. Er zijn er die vasthouden aan het denkbeeld van een oorlogsbelasting en weer anderen, die zich met een oorlogsleening overigens zouden kunnen vereenigeD, doch ernstige bezwaren hebben tegen opeen ten verhoo gingen. Ongetwijfeld staat er over deze moeilijke financieele aangelegenheden een belang wekkend debat te wachten en wat de ge volgen kunnen zijn als de minister van financiën of beter do regeering, aan haar plannen stokstijf vasthoudt valt nog moeilijk te voorspellen Een Kabinetscrisis zou al het minst gewenschte zijn in onze dagen. En ook geen der partijen zal die willen, waar de tegenwoordige regeering ons land tot nog toe op zoo meesterlijke wijze door de moeilijkheden heen geholpen heeft. Laat ons hopen, dat ten slotte nog een vooralle partijen bevredigende oplossing moge worden gevonden —o—o o— Het financieele vraagstuk geldt niet enkel in ons land, integendeel in de oorlogvoe rende rijken nog in sterkere mate. En waar ook van den modernen oorlog kan worden gezegd, dat het geld er de zenuw van is, en ieder land op zijn eigen krachten al haast aangewezen is, daar ligt het voor de hand dat de nationale vermogens geduchte knauwen krijgen. Ontzaggelijk groote sommen worden er dag aan dag door den oorlog verslonden, maar tot nog toe zijn de bronnen er nog en overal ziet m6n de volken met groote bereidwilligheid hun schatten offeren op het altaar van den oorlogsgod. Inzonderheid ban met dat zeggen van het Duitsche volk, dat na pas een reusachtige weerbelasting te hebben bijeengebracht, spoedig na het uitbreken van den oorlog de oorlogsleening meer dan volteekende, afgezien nog van de andere kleinere financieele offers door den oorlogs toestand gevraagd. Maar de oorlog duurt lang en de uitgaven voor de millioenen legers zjjn reusachtig groot, zoodat een Dieuwe leening in Duitschland al weer aan de orde is gesteld. De Rijksdag heeft dezer dagen zjjn goedkeuring gehecht aan een nieuwe leening van 5 milliard. Er was maar één tegenstemmer en dat was de socialist Dr. Liebknecht, die daarover echter al dadelijk door zijn partijgenootec tot verantwoording is geroepen. Want men weet het, het oude socialisme dat in zijn vaandel schreef „geen man en geen cent" is morsdood en uit hoofde van de socialistische partijtucht had Liebknecht voor moeten stemmen. Dat hij het niet deed maakte op de zaak echter niets uit en de Duitsche bladen hadden stellig vol doende aanleiding om geestdriftige artikels te wijden aan deze groote Rjjksdagzitting waarin opnieuw de hechte eenheid van het Duitsche volk zoo sprekend tot uiting kwam. Ook de Rijksdagzitting zelf kenmerkte zich door een geestdriftige stemming. De vertegenwoordigers van het Duitsche volk •zien de toekomst blijkbaar met groot ver trouwen tegemoet en zij zjjn ongetwijfeld trotsch op de weergaloos groote kracht die het Duitsche leger ontwikkelt en de be- wonderingswaardige houding van het Duit sche volk. En wel het meest bereikte de hooggespannen stemming haar toppunt als de Rijkskanselier, die een lange kracht- bewuste rede hield, gewaagde van d6 economische kracht van land en volk, dat niemand ongestraft den Duitscher één haai kan krenken en dat Duitschland voor den huidigen oorlog zóó onverantwoordelijk is als een pasgeboren kind. De schuldigen zijn Rusland en Engeland, of eigenlijk Engeland alleen. Dezelfde toon die in den laatsten tijd zoozeer héél de Duitsche pers boheerschte, klonk ook in de zitting van den Rijksdag uit den mond van den hoog sten waardigheidsbekleeder van het Duit. sche rijkEngeland draagt de schuld van den oorlog. Het had dezen kunnen voor komen indien het zulks gewild had. Inplaats kalmeerend op te treden in Petersburg gaf het in Parijs de verzekering, dat het Fran krijk ter zijde zou staan indien de oorlog uitbrak. En Rusland wist dat Frankrijk volgen moest als het begon. Zoo wierp de rijkskanselier de schuld geheel op Engeland. Zelfs de schending van de neutraliteit van België, eerder door hem roijaal erkend, doch als oorlogsnoodzaak verdedigd, trachtte bij nu op rekening van Engeland te schuiven, daar dit reeds vooraf het plan had bij een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland het Belgische gebied te bezetten. De spreker vergat echter dat zelfs daardoor hgt onrecht jegens België bedreven niet weg genomen wordt en terecht deed de socialistische woordvoerder, die overigens een rede hield als ieder ander spreker der „burgerlijke" partijen, toch nog even uitkomen dat er tegenover België onrecht gepleegd is, En ook dat men tegen Engelond toch wel een beetje anders behoorde te staan dan togen Rusland. Overigens was alles koek en ei en de 5 miljard werd met geestdrift toegestaan. o—o—o De 5 milliard zal wel spoodig weer vol- teekend zijn en Duitschland kan den oorlog op den ouden voet voortzetten. Er wordt ook nog lang niet aan vrede gedacht. Telkens ontmoet men weer in de toonaan gevende bladen der oorlogvoerende landen de verzekering, dat nog lang niet van vrede kan wornen gesproken, eerst moet de strijd zijn beslist. Die overtuiging schijnen ook zij te hebben die zoowat aangewezen schij nen als bemiddelaars op te treden. Toen voor eenigen tijd de Amerikaanscbe gezant van Den Haag Daar Washington reisde, dacht men onmiddellijk aan vredesbemid deling. Doch dr. Van Dijke is teruggekeerd en 't is reeds gebleken dat zijn reis naar Washington niet in verband stond met een verzpek van onze vorstin aan den president der VereeDigde Staten. Het moet ook zeer betwijfeld worden of H. M. zich als bemid delaarster zal opwerpen, waar schier elke partij voortdurend blijft verzekeren, dat de strijd thans moet worden uitgevochten. 1 Niettegenstaande dat mag men toch warme instemming gevoelen met het verzoek door de Nat Vrouwenraad tot H. M. gericht om »zoodra een gunstige mogelijkheid in de naaste toekomst zulks veroorlooft" het initiatief te nemen tot een vredosactie van do neutrale staten. Het laat zich intusschen helaas maar al te zoer aanzien, dat het in de eerste maan den nog steeds oorlog! oorlog! zal zjjn. De krijgsbedrijven brachten nog steeds geen beslissing en de reuzenworsteling in het Oosten zoowel als in het Westen duurt nog onverminderd voort. In de laatste week kwam er eigenljjk zoo goed als geen wijzi ging in den algemeenon toestand. Zoowel in het Oosten als in het Westen blijft de vreeselijko worsteling aanhouden, waarbU om het bezit van iedere voetbreedte gronds met verbittering wordt gestreden, Zelfs in Polen waar generaal Von Hindenburg nauwelijks aan een omsingeling is ont komen, blijft een beslissing van beteekenis nog steeds uit. En niemand die zeggen kan, hoelang die toestand van onzekerheid nog kan duren. Beide partijen zijn vol goede moed en van beide zijden ook hoort m6n do verzekering, dat de strijd zwaar is. En dagelijks stijgt het aantal gedooden en gekwetsten, de oogst van den grooten maaier wordt al grooter en grooter, de rouw wordt gevoeld in duizenden en nog eens duizenden harten. En nog altijd legert zich de oorlogsnacht over de landen tan Europa en van den dag van den vrede is nog geen glimpje morgenrood te ontdekken. TEXEL, 9 December 1914. St. Nicolaas. De mobilisatie heeft niet nagelaten z'n invloed ook op de aloude St. Nico- laasvieriug in ons dorp te doen gelden. Het aantal gemaskerden was veel minder dan vorige jaren, en wat ze vIPbrstelden was nog minder. De onderneming van de heeren Kik kert Zonen bezorgde met z'n heuschen St. Nicolaas, met zwarten Piet, gezeten in een open landauer en overal bezoe ken afleggend, de jeugd een heerlijk genot. Zelfs de kinderen, die niet de eer van een bezoek genoten, waren vol lof over den goeden Sint, die hen zoo vriendelijk had toegeknikt, !„vol ver wachting klopt ons hart." Overigens was er weinig vermeldings- waard, een chinees met z'n lange staart liep eenzaam langs onze straten, en een stel Indische menschen, hij geheel in h9t wit gekleed, zij in sarong en kabaai, met een parasol op tegen de zon, die zich hier al dagen niet liet zien. Verder iemand, die zich met z'n huisjas, chambercloak, in het gure na jaarsweer te midden der menigte waagde, andere in keurige pakjes uitgedoscht en bezoeken afleggend. Met welk doel? We wagen het niet te beslissen. Zeker is, dat de Sint bjj velen niet vergeefs is verbeid, z'n gewoon jaarlijksch bezoek bracht hij althans aan de beide bewaarscholen te dezer plaatse en ook, naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, aan het gesticht van Wel dadigheid, waar den oudjes een heerlijke verrassing werd bereid en waarvoor ze ons verzoeken den dank aan den milden Sint over te brengen. Genoeg; moge de St. Nicolaaspret langs de straat geleden hebben, [als weldoener heeft de Sint ook dit jaar niet gefaald. Jammer vonden w\j het te moeten ELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de» Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met yerhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iodere regel meer 8 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1