Gemengd Mieuws. Gemeenteraad yan Texel. booren, dat er nog kinderen zijn ge weest binnen onze gemeente, die in den morgen van den 6den vergeefs bun mandje zochten, maar heerlijk toch ook weer, dat anderen daarin do volgende dagen reeds hebben voorzien. Zoo is de naam van den Sint tenslotte voor geen kind een ijdelen klank. Uitslag stemming. Bij de Maandag gehouden verkiezing van een hoofdingeland voor den polder Waalenburg werden 02 stemmen uitge bracht. Eiervan verkreeg de heer C. S. Keijser C.Pz., aftredend, 42 stemmen, op den heer Leo Keijser Sz. werden 18 stemmen uitgebracht, terwijl twee stembriefjes van onwaarde weiden verklaard. Gekozen alzoo de heer C. Keijser C Pz. Unze plaatsgenoote, mej. H. de Boer, onderwijzeres aan de St. Jozef school alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht voor onderwijzeres aan de o.l. school te Castricum. Onder verwijzing naar de desbe treffende advertentie in dit nummer, deelen wij mede, dat er met ingang van 11 December weder een wijziging, thans tevens uitbreiding, in den dienst Texel Helder zal komen. Vanaf dien datum wordt de dienst weer driemaal daags vervuld. De collecte teu behoeve van nage laten betrekkingen der omgekomen Marker visschers heeft alhier opgebracht f81,58 V,. Wetenschappelijke lezingen voor mili tairen. Aan de mededeelingen jvan de com missie voor bovengenoemd doel te Am sterdam aan de redactie van de Tele graaf verstrekt ontleenen wij, dat de com missie vele vooraaustaande mannen op wetenschappelijk gebied bereid heeft ge vonden gedurende de wintermaanden voor de militairen op te treden. Reeds een drietal lezingen werden gehouden, en het komt ons alleszins vermeldenswaard voor uit die mededee lingen dan verder te vernemen, dat heden, Woensdag aldaar in de aula van het St. Ignatiuscollege aan de Hobbema- kade optreedt de heer Jac. P. Thijsse met het onderwerp „Uit de vogelwereld" en Donderdag 17'December a.s. de heer Dr. W. H. Keesom, consei vator aan het Natuurkundig Laboratorium van de Universiteit te Leiden over, „Vloeibare lucht" met proeven. Oudeschild, 6 Dec. Sint-Nicolaasavond kenmerkte zich hier door bijzonder weinig drukte langs de straat. Hetzij dat de minder gunstige vooruitzichten van den visscherman den lust aan de jongeren heeft benomen om gemaskerd langs de straat te gaan, hetzij dat de oude gewoonte langzamer hand tot het verledone begint te behoo- ren, of dat het ruwe weder de menschen in muis hield, een feit was het, dat slechts zeer weinig gemaskerden ach langs de straat bewogen en ook net aautal toeschouwers zeer gering was. Reeds voor negenen was de straat schoongeveegd en waren de jongeren naar de Zeven Provinciën verhuisd om zich met een dansje te verlustigen. Io eene Vrijdagavond j 1. gehouden algemeene vergadering van de N. V. Schippersvereeniging „Oudeschild" wer den onder meer de volgende punten be handeld. Bespreking en voorloopige vaststelling concept-reglementregeling verzending ongezouten garnalen en behandeling in gekomen schrijven van de visscherij- ïu spectre, betreffende de oprichting van een centraalbureau voor afzet van visch in het binnenland. 7 Dec. Heden bracht St. Nicolaas even als voorgaande jaren een bezoek aan de K. W. B. De kleintjes waren reeds vroeg tegenwoordig en ook vele genoodigden waren aanwezig. Onder leiding der onderwijzeressen werden eenige spelletjes gedaan en eenige liedjes gezongen. Alle kinderen werden daarna door St. Nicolaas rijkelijk van het een en ander voorzien. Zoowel ouden als jongen gingen uiterst voldaan huiswaarts. i'rn IJuorn, 5 Dec. Het Sinterklaasfeest heeft hier een stil verloop gehad. Weinig gemaskerden, onder wie zich geen enkele vertoonde, waaraan nu bepaald de aandacht geschon ken moest worden, bewogen zich langs de straat. In het cafe Rijf daarentegen was het een en al gezelligheid, en werd van de gelegen heid tot dansen een druk gebruik gemaakt Meer en meer, wordt de St. Nicolaasdrukte, vooral wat het aantal gemaskerden betreft verschoven tot 12 Deer. (Ouwe Sunderklaas). De collecte voor de nagelaten betrek kingen der omgekomen Marker visschers, welke op een Vlaardinger logger in de Noordzee om het leven kwamen, heeft in wijk H. alhier opgebracht f33,12. De Cocksdorp Vrijdag j.l. was het plaatselijk Bestuur van Texel der Noord- en Zuid-Holl. Reddingmaatsch. naar hier gekomen voor voor eene bijzondere plechtigheid. Aan de bemanning der alhier gestatio neerde reddingsboot zouden n.l. worden uitgereikt de door het Hoofdbestuur toege kende medailles, getuigschriften en gesloten enveloppen De Edelachtbare heer Burgemeester Gaarlandt, voorz. der plaatselijke commissie voerde het woord en bracht in herinnering de kloeke redding van de bemanning der „Isbjorn" op 4/5 Oct j.l. Zeei prees ZEd. den moed, het beleid en de opoffering door schipper en roeiers getoond in dien guren najaarsnacht, waarin men na uren dobbe- rens op het woelige element de schipbreu kelingen in behouden haven kon brengen. Na de met gloed uitgesproken rede werden de belooningen uitgereikt en werd de eerewijn aangeboden. Schipper en roeiers waren zichtbaar aangedaan en antwoordden met een herhaald „hoera Daar de uitreiking niet algemeen bekend was, werd zij door slechts enkele belang stellenden bijgewoond. Waal, 8 Dec. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Th. de Jongb, thans Gouvernements- ouderwijzer 2de klas in N. O. Iudië, is, na teruggekeerd te zijn van verlof, be noemd tot Lsider (Hoofd) der le Holl - Inlandsche school te Padang (Sumatra's Westkust.) Oo ster end, 8 Dec. St. Nicolaas heeft zich hier slecht ge houden. Er waren zoo weinig gemas kerden, als misschien nimmer te voren en van bepaalde vertooningen liet zich niets blijken. De kijkers waren dan ook spoedig in huis, om binnen weldra te droomen van de heerlijkheden, die de volgende morgen zou opleveren. Moge het niemand tegengevallen zijn De meeste visschers loopen hier werkeloos rond. Het ruwe weer mag nog enkelen thuis houdende tijdsom standigheden doen meer en erger. 't Ziet er voor de visschers wel donker uit. Vlieland. Op het Noordzeestrand zijn twee mijnen aangespoeld, ze zullen door de genie on schadelijk worden gemaakt. De 5de December zal in menig kin derhart alhier een prettige herinnering achterlaten. De leerlingen der openbare, de kleinties der bewaarschool en de kin deren der Belg. vluchtelingen vierden feest, hun bereid door alle inwoners. St. Nicolaas en z'n zwarte knecht verschenen in hoogst eigen persoon. Met de Fanfare voorop haalden 'de kinderen in optocht den kin dervriend af. Daar kwam ky al aange reden, met zijn trouwe, zwarte helper, schilderachtige aanblik bood de groep van verre. In de school teruggekeerd klonken weldra vroolijke liedjes Sint ter eere, die de ronde deed in de lokalen. Rijkelijk werd de jeugd onthaald op allerlei lekkers en dat ze volop genoten, toonden wel de vroolijke gezichten rondom. De Fanfare droeg het hare bij tot de feestelijke stem ming door onvermoeid te spelen. Bij het heengaan ontving ieder kind een pakje, dat ze thuis zeker vol nieuwsgierig heid hebben geopend- Sint Nicolaas werd daarna uitgeleide gedaan, de muziek weer voorop en de blijde jeugd daarachter, op getogen over al het genotene. Het noodlottige verzet in het Bel gische kamp ie Zeist. Sedert ons vorig bericht zyn aan be komen verwondingen nog een 3-tal ge ïnterneerden overleden, het aantal over ledenen is dus tot 9 gestegen. Uit alle verslagen in de bladen blijkt dit niemand precies schijnt te weten, hoe bet eigenlijk is toegegaan en dat aden met de zaak begaan zijn. Valt hot niemand in de Belgen geheel van schuld vrij te pleiten, niemand ont kent ook, dat een krachtig optreden van de Noderiandsche militairen noodzakelijk was. Met dat al do off.-rs zijn gevallen en meer dan ooit komt ook hier weer naar voren, dat een vuurwapen in allemans h u-den een gevaarlijk diLg is, als het met scherp geladm is. Daar kan bankpapier niet tegen. De vrouw van A. v. d. V. te Melissant liet een bundeltje bankpapier, bestemd voor de betaling van medearbeiders, in het voor vallen, waardoor vuur ongeveer f 50 verloren ging. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op een schrijven vau den Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland lo. wijst belanghebbenden op het ge vaar, dat schuilt in het toelaten in hunne stallen van kooplieden, bekenden of familieleden uit Duitscbland en op de verplichtingen, welke art. 13 der Wet van 28 Juli 1870 (St. bl. no. 131) hun oplegtbij nalatigheid zal do wet in hare volle gestrengheid worden toe gepast 2o deelt den veehouders mede, dat aan directeuren van zuivelfabrieken in deze gemeente is verzocht de neven producten der bereiding (ondermelk, karnemelk en wei) niet aan de veehou ders af te leveren, dan nadat zij tot een temperatuur van 80 gr. C. zijn verhit en de kannen, waarmede de melk wordt aangevoerd, niet terug te zenden, dan nadat zij met stoom of kokend water zoowel van buiten als van binnen zijn ontsmeten hun is medegedeeld, dat, mocht door een niet nakomen van dit billijk verzoek verspreiding van het mond- en klauwzeer ontstaan, den vee houders geen vergoeding van bedrijfs schade, door de bestrijdingsmaatregelen veroorzaakt, zal worden verleend. Texel, 8 December 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. n°-on 2 Benoeming oan een lid der Commissie uan toezicht op het middelbaar onderwijs, n en w beveleu voor de benoeming aan Vergadering op Zaterdag 5 Deo. 1914, voormiddags 10'/, ure. Voorz. dc lieer E. G. Gaarlandt-, Burgemeester, Secretaris, de beer C. Jonker. Tegenwoordig alle (13) leden. Na oponing van de vergadering door den Voorzitter worden de notulen gelezen die onver anderd worden vastgesteld. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. De Voorz. doet mededeeling en voorlezing van a. Een scbrijven van mej. Heeroma, houdende aanneming benoeming tot onderwijzeres in vak k aan de o. 1. school te Oost en idem nan de o. 1. school en de herhalingsschool te Oosterend. b. Idem van den heer M. H. Tuinder, benoeming tot hoofd der school te Oost. c. Een telegram van mej. Sparnaaij, houdende aanneming benoeming tot onderwijzeres o. 1. school te de Cocksdorp. d. Schrijven van den secretaris van het Algemeen Tehuis voor militairen te Helder, houdende dankzegging voor de toegestane subsidie aan die instelling. e. Adres van R. Huisman Nz. en 16 mede- onderteekenaren, houdende verzoek plaatsing van lantaarns voor de beide dwarswegen aan einde Koogerstraat. Sub. a tot en met d worden voor kennis geving aangenomen, sub. e gesteld in handen van n en w voor preadvies. 1. J. A. G. Stompff (aftredend). 2. B. C. H. Haakman. Met S stemmen wordt benoemd de heer Stompff, op den heer Haakman worden 5 stemmen uit gebracht. 3. Opmaking uan een uoordracht ter be noeming uan een lid uan het college uan Zetters uoor 's Rijks directe belastingen. Waar de heer C. C. Backer van Oudeschild ontslag heeft genomeu als lid van bovengenoemd college, komt het B en w gewenscht voor, dat in zijne plaats een inwoner van Oudeschild wordt benoemd en geven daarom den Raad in over weging op de aan den Heer Commissaris der Koningin in te zenden voordracht te plaatsen 1. W. Mets Tz. 2. T. de Wijn. Bij eerste stemming wordt met Stegen 4 stem men, de heer Mets houdt z ch buiten stemming, als no. 1 aangewezen de heer W. Mets Tz., bij tweede stemming met 11 stemmen de heerT.de Wijn als no. 2. 4. Tijdelijke waarneming uaceerende be trekking uan Weesuader en Weesmoeder. Zonder hoofdelijke stemming wordt op voorstel van B en w de termijn, binnen welken door het bestuur van het Algemeen Weeshuis een voor dracht bij den Raad moet worden ingediend, verlengd tot 11 Juli 1915, onder voorwaarde dat in de vacature wordt voorzien door mej. de wed. R. Visser, geboren S. v. d. Laan. Zulks naar aanleiding van een door het bestuur van het Algemeen Weeshuis te dier zake inge diend verzoekschrift. 5. Regeling der jaarwedden uan onder wijzers uan bijstand met uerplichte hoofd akte. Het- aantal kinderen hetwelk op 15 Januari a.s. de o.l. school m.u.l. te den Burg bezoekt, zal. naar met zekerheid mag worden aangenomen, alsdan boven 2U0 zijn geslegen en zal ingevolge de wet voor of op 15 Mei een tweede leerkracht, in het bezit van de hoofdakte en boven den 23 jarigen leeftijd aan genoemde school moeten zijn aan gesteld. B en w zijn met het hoofd der school van oordeel dat de te geringe bezoldiging oorzaak is, dat zich niettegenstaande herhaalde oproeping geen ge schikte sollicitanten hebben aangemeld, waarom zij voorstellen de betrekkelijke verordening dus danig te wijzigen, dat de jaarwedde van de te benoemen onderwijzer met de hoofdacte wordt verhoogd en die toch lager blijft dan de jaarwedde van een hoofd der school onder dezelfde omstan digheden. B en tv stellen daarop voor de jaarwedde als volgt vast te stellen. a. Wanneer het aantal leerlingen minder dan 200 zal bedragen bij minder dan 3 dienstjaren f 800, 3 tot 5 tt 875, 5 n 7 n 950,— ii 7 9 1000,— n 9 of meer 1050, b. Wanneer het aantal kinderen boven 200 is gestegen, zal de jaarwedde f 100,meer bedragen dan onder sub a genoemd. Wordt zonder hooldelijke stemming aangenomen. 6. Adres inwoners uan wijk O betreffende de aanstelling uan een Gemeente-geneesheer te Oosterend. In hun preadvies doen B en w uitkomen, dat zij de meeuing deelen van den Heer Inspecteur van de volksgezondheid te Utrecht, Dr. Hamburger, wiens advies zij te dezer zake inwonnen, en die van oordeel is, dat in de behoefte aan medische hulp in deze gemeente voldoende wordt voorzien, tenzij men zich plaatst op het standpunt dat ieder dorp aanspraak maakt op een dokter of vroedv rouw. Toch voelen b en w wel iets voor het adres van zoovele inwoners van wijk O., zij pogen daarom de aanstelling van een gemeente-genees heer mogelijk te maken, zonder bezwaar voor de gemeentekas en hebben daarbij het oog gevestigd op het instituut //schoolarts//. Onder overlegging van een verslag van de over dat onderwerp te Schagen gehouden lezing door den heer J. H. G. Carsten, gelet op de uitgaven die andere gemeenten zich daarvoor getroosten, achten B en w een bezoldiging van f300,voor den schoolarts (voor de geheele gemeente) gewettigd. De bezoldiging voor een vroedvrouw zou thans naar het oordeel van de reeds genoemde inspecteur plm. f 600,moeten bedragen. Wil nu de Raad het instituut school arts aanvaarden, dan zou zonder het standpantin den aanhef van het preadvies genoemd prijs te geven en zonder bezwaar voor de gemeente- linaneiën, een gemeente-geneesheer, tevens schoolarts voor de geheele gemeente, met stand plaats Oosterend kunnen worden aangesteld op een jaarwedde van f900, b en w wijzen er met nadruk op dat, het de vraag blijft of iemand zich tegen die bezoldiging voor deze betrekking zal beschikbaar stellen. De heer Koning kan zich met de aanstelling van een gemeente-geneesheer tu Oosterend, tevens schoolarts voor de geheele gemeente best ver eenigen. 't Is adressanten hoofdzakelijk te doen om des nachts, wanneer telefonisch verkeer is stopgezet, doktershulp binnen het bereik te hebben. De heer Eelman sluit zich geheel by het ge- sprokene(ne van den heer Koning aan. De heer Bakker zegt een woord van lof te hebben voor de samenstelling van het voorstel van b en w, de aanstelling schoolarts is hem sympathiek, maar de vraag rijst of de Raad thans werkt in den geest van de bevolking, spr. ziet bezwaren van ouders en stijging van uitgaven voor medische hulp in de toekomst en stelt voor de beslissing aan te houden, temeer waar spr. niet overtuigd is, dat de bevolking van Oosterend algemeen een dokter verlangt. De voorz. wijst er, met alle waardeering voor Bakker's scherpen blik op de dingen, op, dat de Raad de instructies van den schoolarts vaststelt en b.v. die voor don titularis te Helder niet te ingrijpend is. Nadat de heer Koning en Eelman nog hebben verklaard, dat de bevolking van Oosterend alge meen een dokter verlangt, iets wat door den Bakker bij herhaling wordt bestreden, wordt het voorstel Bakker in stemming gebracht en met 9 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemmen de heeren Zijm, Kikkert en Bakker. De motie b en w, om een onderzoek in le stellen naar de mogelijkheid om tegen een jaar wedde van f900,een gemeente-geneesheer te Oosterend, tevens schoolarts voor de geheele ge meente aan te stellen, wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag stelt de heer Bakker voor de werkzaamheden aan den verkorten wes reeds nu te doen aanvangen, spr. ziet werkeloosheid in het verschiet. U kunt niet ongeduldiger zijn dab wij, ant woordt de voorz., doch het komt ons noodzakelijk voor het werk overzichtelijk voor ons te hebben voor wij aanvangen. Een der eigenaren vraagt een exorbitant (buitensporig) hoogen prijs, wij onderhandelen met hem en mogen ons niet over haasten, wij wachten z'n toestemming af. De heer Beumkes, vestigt de aandacht van den voorz. op de behoefte aan een tijdaanwijzend uurwerk in den toren te den Hoorn en meent dat wanneer de tijdsomstandigheden de aanschaf fing van een nieuw uurwerk niet toelaten, de bezoldiging van den klokkenist kan worden u;tge- spaard. Een nieuw uurwerk acht de voorz. wel nood zakelijk, doch hij is met den heer B. van meening, dat een bedrag van f 500,a f 600,— daar thans bezwaarlijk voor kan worden uitgetrokken, wat het salaris van den klokkenist betreft, spr. zal met de opmerking rekening houden. Een uitgebreide discussie volgt hierop tusschen den heer Keesom en den vcorz., over de nood zakelijkheid van verbod van uitvoer van haver als onontbeerlijk veevoeder voor de schapen tegen April. De voorraad van 18090 H.L., thans geslonken tot 17000 H.L. acht de heer Keesom reeds on voldoende. De heer Dijt mengt zich ten slotte in de discussie en zegt, dat er nog nooit -gena- 18000 H.L. haver als veevoeder is gebruikt, dat de mais thans slecht en duur is, is een fout van de regeering die geen handelskennis heeft, doch dat zal wel beteren en als goede mais f 5, per mud kost, voedert geen boer haver van f6,— tot f7,—koeken zijn thans

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2