Predikbeurten. O, heilig huwelijk. Drie weken waren ze gehuwd en du wilde zij hom al niet meer volgen naar... Rijnsburg Algemeen was de belangstelling gister middag van de zijde der voorbijgangers en de militairen in de Doeleukazerne voor een moeder en dochter en een schoonzoon met paard en wagen. Hij had z'n werk in Rijnsburg en wilde dat z'n jeugdige ega mede kwam. Maar moeder en dochter hadden andere plan nen en ot de jeugdige echtgenoot al pleitte, het hielp niets. Eerst zouden ze in Leiden wonen, op het grachtje en du ineens maar weer weg neen, dat was te bar. En zij keek hem aan met een blik vol verwenschingen. En moeder schold „Elke avond heb jullie al ruzie vent," en de buurvrouw zei„Al kon 'k 't met mijn man niet vinden, eer ik toch mijn nood klaagde bij me moeder, nou Zoo duurdo de twist, tot ten slotte de echtgenoot zich herinnerde wat op 't stadhuis gezegd was, dat de vrouw den man zou voigen en bij do hulp van den sterken arm ging halen. Hoe 't zal afioupen vraagt het „Leidsch Dagblad", waaraan we het bovenstaande ontleenen. Paaschbrooden. Door bemiddeling van de Nederland- sche Regeering is gezorgd, dat 't noodige meel beschikbaar is, om de Israël. Paaschbiooden hier te lande voor hot aanstaande Paaschfeest te kunnen bakken. Thans is reeds daarmede be gonnen. Uit vriendschap vereenigd? Op Hollandsch gebied, nabij de Belgi sche grenzen, onder Oud-VroenhoveD, zijn aangehouden een paar Belgen uit een omliggend dorp en een Duitsch soldaat, verdacht van gezamenlijk te hebben gesmokkeld, zegt de T ij d. Te Leiden zijn twee commiezen, in dienst der Hollandsche Spoor, ontslagen. Reeds gedurende geruimen tijd hebben zij zich aan oneerlijkheid schuldig ge maakt en zich aldus een aanzienlijk bedrag aan geld ten nadeele der Maat schappij toegeëigend. De diefstal werd ontdekt door een verificateur der Maatschappij. Leidsch Dagbl. Niet speculeeren. Te Steenwijk is een naamlooze ven nootschap opgericht voor het drijven van kassierszaken. In de statuten is de be paling opgenomen, dat op of door dit kassierskantoor niet gespeculeerd mag worden. Opening der Amsterdamsche Beurs. Naar de „Tel." verneemt, moet de regeering plannen in overweging hebben genomen, om de beurs te Amsterdam begin Januari te heropenen. Het plan om de prolongaties te continueeren tot een half jaar na het sluiten van den vrede, zal waarschijnlijk worden door gevoerd. De cacachandel op Buitschlrnd. De politie te Rotterdam heeft een inval gedaan in een woning, op ver moeden, dat daar cacao werd vervalscht, bestemd voor export naar Duitschland. 15 vaten zand en zaagsel en 25 pakken cacao werden in beslag genomen- In de op den lOen December j.l. te Amsterdam gehonden buitengwone algemeene ledenvergadering der Centrale Weikgevers Risico-Bank, werd als di recteur benoemd de heer V. R. IJ. Croe- sen. Door deze benoeming wordt voorzien in de vacature in de directie der Risico- bank ontstaan, tengevolge van de be noeming van den heer F. E. Postbuma, tot Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Vliegmachines boven Sittard. Donderdagavond halfzeven kwamen uit zuidelijke richtiDg twee vliegmachines, die even boven Sittard kruisten en daar na in oostelijke richting ,naar Duitsch land vlogen. Geruimen tijd bleven zij op eemgeu afstand van de Nederlandsche grens rondvliegen om daarna in de rich ting van Dusseldorf te verdwijnen. De zoeklichten, die bij korte tusschenpoo- Z6o werkten, leverden een fantastisch schouwspel tegen de donkere lucht. De MwkeUiei 1 De raad van Mouk heeft besloten over te gaan tot ontginning van de Mookei- heide. Begonnen zal wo.den met een s tu-c van 56 H.A. Boter. Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van boter heeft aan de boter- fabrieken bericht gezonden, dat 40 pet. van de geproduceerde hoeveelheid boter voor binnenlandsch verbruik' bestemd moet blijven. De hoeveelheid boter welke minder dan deze 40 pet. in het binnen land wordt verkocht, komt ter beschik king van de regeering. Voor de Belgen. Woensdagnacht is het stoomschip Dennewell uit Kurrachee te Rotterdam aangekomen met 6000 ton voedings middelen voor de BelgeD. De lading be staat uit 60,000 balen tarwe. De oorlogsleening. Het hoofdbestuur der Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken heeft enn adres tot de Tweede Kamer gericht tegen het oorlogsleening-oritwerp en wel in het algemeen omdat dit de lasten voor het grootste deel op de arbeiders en kleine burgers en in het bijzonder wegens de opceuten op de draDk-, suiker- en wijnaccijnsen. De vrouw zuiniger dan de man. Men maakt altijd veel drukte over de grootere kosten, welke algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht mede zal brengen, maar men zwijgt licht over het vele geld, dat bespaard wor.lt, daar waar vrouwen het kiesrecht hebben zoo schrijft het Maandblad van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht Vrouwen zijn spaarzaam. Het is moei lijker voor een vrouw dan voor een man om een dollar te krijgen, ik wil niet zeggen moeilijker om te verdienen, maar moeilijker om te krijgen, zeide Henry B. Blackwellen hij kwam tot de vol gende conclusie, dat door het voortdurend wikken en wegen en zorgen hoe met het kleine weekgeld uit te komen, een dollar meer schijnt voor een vrouw dan voor een man; zij heeft minder neiging om hem uit te geven, wanneer zij er niet de volle waarde voor terug krijgt. Wij hebben daarvan onlangs eeoige sprekende voorbeelden gezien Dr. Katherine Bernent Davis, als inspectrice van de gevangenissen in New York, heeft niet alleen een meer humane behandeling ingevoerd, maar doet dat bovendien met groote bespariDg van kosten. In Californië komt omkooperij veel minder voor'sinds de vrouwen het kies recht hebben. In Chicago zijn de vrouwen zich met de gemeente-reiniging gaan bemoeien, en nu zijn de uitgaven voor dien tak van dieDSt teruggebracht op 2000 dollars per maand, waar het vroeger 4000 dollais wis, terwijl het werk veel beter gedaan wordt, en er dus ook op andere wijze besparing is, want er is minder ziekte, en hygiënische toestanden zijn veel beter. Het is best mogelijk, dat indien de vrouwen het kiesrecht gehad haddeD, aan Europa deze-vreeselijke oorlog be spaard ware 1 De vluchtelingen te Berg en-op-Zoom. Aan de kinderen der vluchtelingen is te Bergen-op-Zoom een welgeslaagd Sin terklaasfeest aangeboden. De correspondent van het „Hbld." zegt naar aanleiding daarvan „En zoo moge dan door dit feest de Bergen-op-Zoomsche burgirij aan de kin deren der Belgische vluchtelingen althans eenigszins hebben goedgemaakt, wat de verschillende autoriteiten alhier ten hunnen opzichte zijn te kort gekomen, En eigenlijk nog voortdurend te kort komen ook I Want al heet het, dat men met „koortsachtigen"ijverop Plein „XIII" werkt aan het opslaan van houten ba rakken, vele vluchtelingen wonen nog steeds met hun kinderen in liDuen tenten. En als men weet, dat twee jaar geleden in September, toen het voortdurend regende het tentenkamp op „Kijk in de Pot" opgebroken werd, omdat het met dat weer geen doen was voor de man schappen om in tenten te wonen, dan moet men al een zeer vreemd begrip van gastvrijheid hebben als men om streeks half December hetzelfde soort van tenteD, een wel geschikte verblijf plaats acht voor Belgische vrouwen en kinderen De „Heilige Oorlog. De heer E. J. Jellesma, oud- resident schrijn aan de „N. Ct." Zoo is d in de Heilige Oorlog door Turkije uitgeroepen Van verschillende zijden beeft het bevreemding opgewekt dat het zoo weinig invloed schijnt te hebben rp da stemming van de groote meerderheid der Moslims, vooral in Britsch Indië. Toch is dat m.i. zeer goed «te verklaren. Zooals bekend, zijn de Turken afkom stig van een volk, dat reeds in de dagen ,der Oudheid Toeran of Toerkostan be woonde en in de achtste eeuw den Islam omhelsde. Omtrent het midden der 13de eeuw, ten tijde dat Gengis- Kban met zijn Mongolen zijn verwoes tende tochten door Azië maakte, waren zij westwaarts gedrongen en hadden later den Sultan dor Seldschukken groote oorlogen tegeu de Grieken in Klein-Azië. Ter belooning werd hun een landstreek ten noordwesten van Phyrgië ter woon aangewezen en van daaruit maakten zij steeds meer veroveringen, zoodat hun hoofd Osman of Otman, omtrent 1300, toen het rijk der Seldschukken ten onder gegaan was, als onafhankelijk vorst over een uitgestrekt gebied in Klein-Azië regeerde en don titel van Sultan aan nam. Naar hem zijn de Turken Osman of Otman genoemd. De inwendige verdeeldheid in het Byzantijnsche rijk, dat door onophoude lijke twisten over de troonsopvolging en godsdienstgeschillen verzwakt werd, gaf den opvolgers van Osman gelegenheid zich voortdurend teD koste der Christenen uit te breiden, tot zij eindelijk naar Europa overstaken en in 1357 door de verovering van Gallipoli vasten voet in het Byzantijnsche rijk verkregen. Vier jaren later viel ook Adrianopel in hun banden en werd deze stad de. hoofdplaats van het Turksche gebied in Europa, dat in den beginne voornamelijk in het Noorden van het tegenwoordige Turkije, in Thracië en Macedonië werd uitgebreid. Onder Sultan Bajasid I (1383 1403), om de snelheid zijner overwinningen Ilderim (de bliksem) bijgenaamd, drongen de Turken zoo ver in het Noorden door, dat verscheidene Europeesche vorsten besloten gevolg te geven aan het drin gend verzoek van den Koning van Hongarije, Sigismund. Een aanzienlijk leger van Franschen, Duitschers en Hongaren trok onder aanvoering van Sigismund, den Turkschen Sultan tege moet, maar bij Nikopolis behaalde Bajasid een volkomen overwinning, vooral door den hulp der dappere JanitsareD, die zijn heerschappij in Europa vestigden. Nage noeg het geheele Byzantijnsche rijk kwam in zijn macht; de keizer moest voor het bezit van een gebied, dat niet veel meer dan Konstantinopel met het omliggende land bevatte, aan den Turkschen Sultan een jaarlijkscho belasting betalen en hem vier moskeeën afstaan voor de gods dienstoefening der vele Moslims, die zich toon reeds in Konstantinopel bevonden. Zoo bleef de toestand onder veel onrust geruimen tijd voortduren, tot eindelijk het oogenblik gekomen was, dat aan het Byzantijnsche rijk de laatste slag zou worden toegebracht. Sultan Mahommed II besloot Konstantinopel tot de hoofdplaats van het Turksche rijk te maken. In 1453 sloeg bij er het beleg voor en hoezeer de laatste keizer van het Oos- tersch-RomeiDSche rijk, Constantijn Paleologus, zich heldhaftig verdedigde, was hij niet in staat tegen de overmacht staande te houden. In de laatste dagen van Mei 1453 werd de stad stormender hand veroverd Constantijn stierf den heldendood en Mohammed bracht den zetel van het OttomaDLche rijk naar Konstantinopel, welke plaats tot in ODzen tijd de hoofdstad is gebleven. De Turksche sultans, vorblind door hun kolossaal succes, hadden langzamerhand zich den titel aangematigd van kalief, d.i. „opvolger", n.l, van .Mohammed den profeet. Sterk door don kracht hunner wape- Den, hadden zij hun erkenning als kaliefen van de meerderheid der rechtzinnige Mohammedanen afgedwongen, niettegen staande het wetfeljjk voorschrift dat alleen afstammelingen van Ooraisj als „opvolgers van Mohammed mogen be schouwd worden. Hierbij dient aangetee- kend te worden, dat kaliefen alleen bestuurders zijn, geenszins geestelijke hoofden ot kerkvorsten, zoodat men hen in dit op-zicht niet kan vergelijken met de Pauzen voor de Roomsch-Katholieken. Noch Moslimsche staatslieden, noch geleerden en leeken hebben ooit in den kalief iets aDders gezien dan den recht- matigen aanvoerder en beheerscher aller geloovigen. (L>r. Snouck Hurgronje). Zoolang nu de Turksche sultans wer kelijk machtig waren en een groote kracht ontwikkelden, zoolang boog de Moslimsche weield zich voor de macht der feiten en erkende zij den Turkschen sultan voor haar kalief. Naai mate echter het Turksche Rijk iD macht en aanzien verloor, verduisterde ook de aureool van den Sultan en begon men vooral in meer verwijderde streken, lang zamerhand in te zien, dat de sultans van Turkije feitelijk geen recht hebben als kalief op te treden en dns ook geen recht op gehoorzaamheid. Het behoeft ods daD ook niet te verwonderen, dat een der Mohammedaansche Radja's van Britsch-Iudië in verband met den oproep tot den Heiligen Oorlog door Turkije openlijk heeft verklaard „Turkije heeft geen recht om het Mohammedanisme te vertegenwoordigen." De onontwik kelde massa in sommige streken moge nog in het denkbeeld verkeeren, dat de sultans van Tuikije de wetiige wereld- behoerschers zijn, terwijl de overige koningen en keizers der aarde öf hun vazallen öf hun vijandeD, de meer ont wikkelden onder de Moslims beschoaiwen hen hoe langer hoe meer als usur pators, die geen recht hebben op den titel van kalief, aanvoerder en beheerscher aller geloovigen, dus ook evenmin recht om bevelen uit te vaardigen. Dit is dan ook de hoofdreden waarom Turkije's oproep tot den Heiligen Oorlog onder de meer ontwikkelden geen weerklank zal vinden. Over den. Oorlog. Het komt ous voor, dat de krijgs kansen den Duitschers in de laatste dagen weiDig gunstig zijn geweest. Is het waar (wat echter van Russische zijde nog wordt tegengesproken) dat zij op het Oostelijk front eenig succes heb ben gehad, zeker waar is, dat zij op het Westelijk oorlogsterrein steeds meer gebied aan de geallieerden moeten af staan en zeker waar is ook, dat de Oostenrrjksche troepen dezer dagen ie Servië duchtig klop hebben gehad. Voegen wij daar nog bij, dat de Duitschers nabij de Falklandeilanden vier kruisers hebben verloren en de aDde- re slechts in de vlucht redding kon viDdeD, dan meenen wij in den aanhef niet te veel te hebben gezegd. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 5 tot en met 11 Dec.'14. GEBORENJacob, z.v, Jan Roeper en Geertje Kuijper, Eierland. Anthonius Marius, zoon van Pieter Geroit Groe- newegen en Maria Anthonia van Efick don Burg. Willem, zoon van Gerrit Brouwer en Anna Catbarina Maria Willemina Smits, de Oocbsdorp. Cor nelia Maria, dochter van Cornelis Hin en Anna Cornelia Witte, Zuidhafi'el. Willem Meijert, z. v. en Alida Maltje dochter van Willem Vlas en Marije Platvoet Oudeschild. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. OVERLEDENCornelia Saris, 80 jaar, wedn. van Martje de Boer, den Burg, Willemina de Groot, 88 jaar, echtgen. van Hendrik de Wijo, den Burg. Jan BuismaD, 1 jaar, zoon van Jacob Buisman en Grietje Vermeulen, den Burg. Zondag 13 December 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa, Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Dew Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 3 uur ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Ocsteretid Vm. half 10 uur ds. Dagevos. Voorbereiding H. Avondmaal. nam. 2 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Busseraaker. NED. PROTESTANTENBOND. Oosterend, 'sAvonds 7 uurds. Glas van Oudeschild. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 16 December. Burg, 's Av. 7 uur Bijbellezing in Gebouw Eben-Haëzer. Zuid-Eierland, 's Avonds 7 uur Bij bellezing. Donderdag 17 December. Cocksdorp'a Avonds 7 uur Bijbellezing. Geb. v. Chi. Belangen. Oosterend. 's Av. 7 uur ds. v. Grasstek. Catechismus. GEREFORMEERDE KERK. O osterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2