N° 2839 Zondag 20 December 1914 28st" Jaargang meuws- eio Advertentieblad. BERICHT. Gemengd Nieuws. NIEUWJAAR. Bi p n laiidi Oit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Idvertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgavc ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOI.T, Parkstraat, Burg op Tkx bl. Zij, die zich met ingang van i Januari a s. op de Texelsche Courant abonneeren ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. De Uitg. Wij hebben de eer hierbij te berichten, d t door ons is besloten, uit hoofde van do Kerstdagen en Nieuwjaar, onze courant op Zaterdag '27 December en 2 Januari a. s. NIET uit (te geven, doch de nummers van Donderdag 24 en 31 December a. s., in plaats van des Woensdags, des Donderdags te doen vi rschijnen. In verband hiermede kunnen adver tentièn voor de nummers van 24 en 31 D member worden ingewacht tot Donder dagsmorgens 9 uur. Zonder tegenbericht van onze adver teerders zullen wij zoo vrij zijn adver tentièn voor de nummers van genoemde 7 terdagen in die van Donderdags te v. ren op te nemen. Euenals uorige jaren willen wij onzen liters de gelegenheid bieden om bij de ja irwisseling hunne Nieuwjaarsgroeten dcor middel uan ons blad aan familie, urienden en bekenden te doen. De prijs uan zulk een aduertentie, niet ,u :er dan 5 regels beslaande is 20 Cents bi' uooruitbetaling. Vriendelijk uerzoeken wij, die adu. ons Tl N SPOEDIGSTE (uoor den Oudejaarsdag) 13 doen toekomen. Wij herinneren er aan dat uoor ons NIE/ARND rondgaat om zulke at uertentiën op te uragen. De Uitg. Aangifte ter inschrijving voor de Militie. De Burgemeester der Gemeente Texel vestigt de aandacht van hen, wien het aangaat, inzonderheid vau dein het jaar 1896 geboren mannelijke personen, of van hun vader, moeder, voogd of curator, op de bepalingen der Militiewet, betref fende de inschrijving voor de militie, welke bepalingen zijn aangeplakt aan de gi meente-publicatieborden in de ver schillende dorpen. Zy, die ingevolge die wetsbepalingen in deze gemeente voor de militie moeten worden ingeschreven, moeten bij hem, Burgemeester, ter Gemeente Secretarie tnsschen 1 en 31 Januari 1915 worden a mgegeven. Voor het doen van aangifte ter in schrijving zal meer bepaald gelegenheid werden gegeven op Woensdag 6 Januari 1915 van des voormiddags .9 uur tot des namiddags 2 uur. Texel, 17 Dec. 1914. De Burgemeester voornoemd, GAABLANDT. TEXEL, 19 December 1914. De ronde stuiver. Bij Kon. Besluit van 10Dec. Stbl.no. .5:5 is bepaald, dat de gelegenheid tot inwisseling van de 5-centstukken ge slagen overeenkomstig de Wet van 31 Dec. 19». 6, geopend blijft tot 1 Juli 1915. Held. Ct. De heer I. A. Luteijn, surnemerair, vroeger- alhier, werd dezer dagen be noemd tot post- en telegraafcommies 4e klasse. Oosterend, 18 Dec. Voor de nagelaten betrekkingen van de onlangs verongelukte Marker vis- schers is alhier opgehaald en aan den E.A. Heer Burgemeester afgedragen eene som van f 32,92». Gaarne wordt dank gebracht aan den heer J. Bakker Jbz., die geheel gratis de collecte voor zijne rekening heeft genomen en ook daarmede als oud vis- scher heeft getoond nog veel te gevoelen voor de nooden van anderen, wier kost winners door de zee verzwolgen zjjn. Door de Inspectie der Visscherijen wordt den visschers bekend gemaakt, dat het nog geoorloofd zal zijn te vis- schen a. tot 30 Juni 1915 met eenwonder- kuil, waarvan de maaswijdte kleiner is dan 22 mM., met dien verstande, dat het aatje eene maaswijdte moet bezitten van ten minste 22 mM. (van 1 Oct. 1914 tot 14 April 1915). Van 15 April£tot30 Juni 1915 zal dus geviseht mogen worden met eiken wonderkuil. b. tot 31 December 1915 met een kwak- of dwarskuil, waarvan de maas wijdte kleiner is dan 17 mM. c tot 31 December 1916 met alle andere kuilen, op welke wijze ook aan gespannen, waarvan de maaswijdte kleiner is dan 17 mM. Na genoemde datums zal men zich aan de bepaalde maaswijdten moeten houden. Bij het vervaardigen van nieuwe net ten kan men hiermede rekening houden. Den Hoor tl, 18 Dec. Met de werkzaamheden op het Horntje schiet men aardig op. Daar het betonnen platen maken is afgeloopen, is men, daar het weer tot heden gunstig bleek, aan het vervaardigen van zinkstukken be gonnen. Terwijl wij dit melden, zijn reeds twee zinkstukken aan de bodem der zee toevertrouwd en wel het eerste onder de Heldersche kust en het tweede niet ver van de z.g. Stuifdijk, daar waar de stroom het hevigst is. Zijn wij goed ingelicht dan moeten voor dit werk dertig zinkstukken vervaardigd worden. De alhier bestaande tooneelver- eeniging „Hierna Beter" hoopt 27 Dec. a. s. haar eerste uitvoering in dit seizoen te geven. (Zie advDat de veroeniging succes moge hebben. Naar we vernemen beschikt ze over goede krachten. De heer K. Kuijper heeft evenals de vorige keer ook ditmaal weer de leiding op zich genomen. Oudeschild, 18 Dec. Indien het weder het eenigszins toelaat verlaat de visschersvloot eiken morgen de haven, om des middags met meer of minder garnalen terug te keeren. Deze worden, nadat ze in een daartoe gehuurd pakhuis nog eens flink gezeefd zijn, op naam en merk van de N. V. Visschers- vereeniging „Oudeschild" vooFhet groot ste gedeelte naar Engeland verzonden. Met uitzondering van slechts een paar schuiten heeft de geheele garnalenvloot van hier zich verbonden om coöperatief schaal- en schelpdieren benevens visch te verzenden. Mogen de resultaten dezer gemeenschappelijke verzending en daar door de verdiensten van de visschers nog verre vau schitterend zijn, dit. moet ais een gevolg van de benarde tijden worden beschouwd, want reeds ten duidelijkste is het gebleken, dat zonder deze coöperatie het er voor de visschers nog treuriger zou uitzien. Ook hier weer blijkt, dat eendracht macht maakt. Werd van andere dorpen van Texel geschreven, dat het op Ouden Sint- Niclaasavond druk langs de straten was en dat vele verkleeden zich er langs bewogen, hier schijnt ook die avond zijne vroegere aantrekkelijkheid voor velen verloren te hebben, want slechts weinigen gevoelden zich opgewekt om dat oude gebruik in eere te houden. Van aardige groepen of personen, die iets bijzonders voorstelden, zooals in vroegere jaren meermalen gebeurde, was hier geen sprake. Om 9 uren waren de straten dan ook reeds zoo goed als schoongeveegd. De Cocksdorp Als ouderling der Ned. Herv. Gem. alhier, is herkozen de heer C. Boon Mz. en als diaken de heer M. Reuvers. Het juiste bedrag, dat te Zuid- Eierland voor de nagelaten betrekkingen der Marker visschers is opgebracht, be draagt f 27,70. Het bestuur van den Nederlandscbe Anti Oorlog Raad (Secretariaat j: Theresia- straat 51, 's^Gravenhagej wenscht naar aanleiding jvan verschillende tot den Raad gerichte verzoeken om spoedig tot een adresbeweging ten guuste van vredes bemiddeling over te gaan, onder de alge- meene aandacht te brengen, ,dat het bestuur goede redenen heeft om aan te nemen, dat een dergelijke beweging op dit oogenblik nog tot geenerlei gunstige uitkomst zou kuunen leiden. Hot bestuur blijft uiteraard er op be dacht om onmiddellijk in bovenbedoelden zin op te treden, wanneer het daartoe gunstige tijdstip kan worden geacht te zijn gekomen en het houdt te dien einde met vooraanstaande personen in het buitenland voeliug. Een actie op dit oogenblik, zooals die door tal van kleine organisaties en comité's geschiedt, acht het bestuur ontijdig en daardoor niet slechts nutteloos, maar zelfs schadelijk; dit laatste vooral bieiom, wijl na een eenmaal mislukte voorbarige poging, eene nienwe adresbeweging begrijpelijker wijs veel van haar kracht zal moeten verliezen. Het bestuur meeQt mitsdien de mede standers van den „Nederlandsche Anti- Oorlog Raad" te mogen opwekken, voors hands alle krachten te geven aan ver sterking dezer organisatie en inmiddels zich van deelneming aan afzonderlijke actie te onthoudeu. Elkaar weergevonden. Maandagavond vervoegde zich te Bos koop, een Belgische vrouw, die zoekende was naar haar 8-jarig zoonte. Haar was ter oore gekomen, dat de knaap zich bevond in Middelburg (bedoeld werd echter de buurtschap Middelburg gemeente Reeuwijk nabij Boskoop). Nadat de vrouw eerst te Middelburg in Zeeland was ge weest en daar vruchteloos had gezocht, kwam men bij informatie tot de ontdek king, dat zij te Reeuwijk moest zijn. Het wederzien tusschen moeder en kind kan men zich voorstellen. Het snoeien van appel- en pereboo- men, kan zoo noodig, ook in deze maand nog worden voortgezetbet snoeien van wijnstokken echter alleen dan, wanneer mon er bijna zeker van is, dat de vorst nog eenigen tijd zal uitblijven. Anders moet hiermee tot het voorjaar gewacht worden. Belgrado door de Serviërs heroverd. Al hebben de Oostenrijkers het waar schijnlijk om strategische redenen ver zwegen, zegt het Rott. Nieuwsbl., men kan veilig aannemen, dat de Oosten- rijksche troepen, die in het noorden, door de Karpathenpassen heen, de Russen in Galicië in de flank aantasten, aan het zuidelijk oorlogstooneel in Serviö onttrokken zijn. Blijkbaar hebben zij gehoopt de Serviërs, na hen op de Morava- linie te hebben teruggedreven, en hun de hoofdstad Belgrado te hebben ontno men, met geringere strijdkrachten in bedwang te kunnen houden. Dat is een leelijke misrekening ge worden 1 Met bewonderenswaardige taaiheid hebben zij zich weten te herstellen van de hun toegebrachte slageD. Met Dog grooter snelheid dan de Oostenrijkers het noordwesten van Servië waren bin nengedrongen, zijn ze teruggedreven. Usjitza in het westen en Valjevo aan de Koloebara werdeu door hen weer prijsgegeven en nog steeds blijven zij zich in de richting van hun grensrivieren, Drina en Save, terugtrekken. Alleen Belgrado bleef in Oostenrijksche handen. Tot.... Dinsdagmorgen een telegram kwamDe Serviërs zijn, na een ver woeden strijd, Belgrado, hun hoofdstad weer binnengetrokken. Het is een succes voor het kleine volk Logger vergaan. De laatste twijfel, bet laatste sprankje hoop is thans wel verdwenen, schrijft de N. H. Ct. Hot lot van den logger SCH. 392 van de reederij W. Den Duik Gz., te Scheveningen, en bemand met 13 koppen,' is beslist. Reeds lang verkeerde men in spanning, want het eene schip voor het andere na kwam binnen of werd gepraaid, doch van schipper J. Spaans en de zijnen, hoorde men niets. Ten slotte waren alle binnen, behalve dit eene vaartuig, terwijl de levensmid delen reeds opgebruikt moesten zijn. Want het is nu bijoa 10 weken, dat het schip zee koos. Het is mogelijk, dat hot schip door stormweer verging, maar de kans is toch veel grooter, dat het op een rnjju liep en uit elkaar sloeg. Dertien menschen vonden hun dood in de golven, vele vrouwen verloren hun man en kostwinner, vele kinderen blijven in zorgvolle omstandigheden achter. De vrouw van den schipper betreurt haar man en haar twee oudste zonen van 16 en 14 jaar en blijft met 6 kleine kinderen hulpeloos achter. Drinkt melk De Mannheimer Melkcentrale zond aan hare afnemers een strooibiljet van den volgenden inhoud In den tegenwoordigen tijd met zijn kleinere inkomsten zijn vele huishoudin gen, in 't bijzonder die van arbeiders, gedwongen, de voeding te beperken. Hierdoor kan men echter de gezondheid licht door ondervoeding benadeelen. Dit laatste kan men verhoeden en de huishouding te gelijkertijd goedkooper maken wanneer bij voorkeur melk en melkspijzen gebruikt worden, want melk bevat alle voedingsstoffen, die het lichaam voor zijn voeding Docdig heeft daarbij in zulk een voortreffelijke samen stelling, als ze in geen ander voedings middel aangetroffen worden. Bovendien zijn de voedingsbestanddeelen in melk veel goedkooper dan die in vleesch, eieren, er.z. Melk is te gelijk vleesch en brood. (Molkerei Zeitung.) KM MO Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nnar Amerika en andere. Enden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedore regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. por nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1