Boerenknecht IPgT* Advertentiën Advertentiën. UITVOERING Rederijkerskamer 0. d. A. Na afloop BAL. Na afloop BAL. HoÜ. Maats. v. Landbouw H. K. W. VERSTEGEN, Afslag Roomboter, Fransche Pruimcdaoten 55 ct. p,p. Kastanjes 16 Hazelnoten 50 en 45 Abrikozen 65 Delicatesse Predikbeurten- UITVOERING Vergadering Vruchtboomen, Bouillonblokjes „Hierna Beter" te den Hoorn, 1- Inkwartiering. 2. De principes van van derSteen. 3. Rustige luitjes thans 75 cent per pond. ONTVANGEN Brilsche aviateurs-dr enkeling en. Men meldt uit Viissingen, dat de mail boot Oranje Nassau Woensdagmorgen in de nabijheid van het Engelsche vuurschip „Galloppar" een bydroplan ontdekte, die dei jet was. De aviateur-officier en de mecanicien werden door de Oranje-Nassau aan boord genomen, —de eerste was eerst weigerachtig uit vrees, dat hij geïnter neerd zou worden. De motor van de hydroplan was detect geraakt. De mailboot kon de hydroplane niet meenemen. Ook een bom, die er nog in was, werd achtergelaten. De aviateurs zullen weer naar Enge land terugkeeren. De geredde Engelsche water vliegers. De Engelsche watervlieger en zijn mecanicieu zijn weder per „Oranje Nas sau" van Viissingen naar Engeland terug gekeerd. Een collecte, te Harderwijk onder de geïnterneerde Belgische soldaten ge houden tot het koopen van een krans op het graf hunner te Zeist gevallen broeders, bracht f 329,27 op. Met het geld dat van de bloemen overschiet, denkt men een grafsteen te bekostigen. Volk. Een stout stuk. De Engelsche duikboot B 2 is Zondag de Dardenellen binnengedrongen. On danks de sterke strooming dook z>j onder wjf rijen mijnen door en torpe deerde het Turksche linieschip „Mes- soedije", dat het mijnveld bewaakte. Hoewel door vijandelijk artillerievuur beschoten is de duikboot geheel onge deerd ontkomen. Zij dook eenige malen onder. Eens bleef zij negen uur aan één stuk onder water. Toen zij de „Messoedijeh" het laatst zag zonk het schip met den achter steven. Van de Zeeuiosch-Vlaamsche grens. Uit Terneuzen meldt men Nabij het Westelijk Zeeuwsch-Vlaam- sche grens is wegens een gebrek aan de machine een Engelsche militare twee dekker geland, die nog een bom bij zich had. De bestuurder werd geïnterneerd. Een gemeenteveldwachter heeft hem ontwapend. Tarwebloem. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zijn de 30,000 balen Amerikaansche tarwe bloem, die het bestuur van het comité van graanhandelaren te Rotterdam, als lasthebber van de regeeriog, bij in schrijving verkocht heeft, gegund tegen prijzen loopende van f 18,25 tot f 20 per 100 kilogram. De „Bogor." Wij hebben reeds medegedeeld, dat, blijkens bij de directie van de Rotterd. Lloyd ontvaDgen verminkt telegram twee matrozen en twee stokers werden gered. Reuter seinde uit Oporto hetzelfde, doch voegde er bij, dat kapitein Lucas en de 33 overige leden van de beman ning verdronken zijn. De directie van den Rott. Lloyd deelde ons reeds Maandag mede, dat de vier namen der geredden zóó verminkt ln het betreffend telegram zijn overgekomen, dat zij bezwaar moet maken ze te publi- ceeren. Zij heeft inmiddels de betrokken fami lies ingelicht. R. N. Toen te Grevenbicht (L.) 2 personen bezig waren een boom om te kappen werd een juist passeerend landweersol daat, J. TholeD, vader van een talrijk huisgezin, onder een vallenden boom ge troffen. De dood volgde oogenblikkelijk. L. K. Gemeentesecretaris vermist. Te Domburg wordt sedert Dinsdag 8 December vermist de gemeen tesecietaris, die voorgegeven had naar Aagtekerke te gaan om een vergadering bij te wonen, maar die aldaar niet is geweest. Naar wij vernemen beeft de vermiste den nacht van Dinsdag op Woensdag te Middelburg in eeu hotel doorgebracht D6 bevolking van Amsterdam. Het derde kwartaal zag de bevolking van Amsterdam toenemen met 7555 personen tot 605,443. De overschrijding van 600,000 vond plaats in Agustus. Het behoeft geen betoog, dat het sterke accres geen natuurlijke toeneming is. Het wordt veroorzaakt door de tijdsomstan digheden, die Diet alleen vele vreemde lingen, maar ook vele Nedei landers in het buitenland noodzaakten, in Amster dam een toevluchtsoord te zoekt n. Een fabriek van vleeschwaren. Direct na het uitbreken van den oorlog heeft de heer Tinsley, directeur te Rot terdam van de Uranium Steamship Company, het voor 2400 landverhuizers bestemde hotel dezer maatschappij aan de Maashaven kosteloos ter beschikking gesteld van het gemeentebestuur. De bu-gemeester heeft dit aanbod in dank aanvaard. Daarop heeft het gemeente bestuur het gebouw afgestaan aan het Roode Kruis, dat hot volkomen liet in richten als hospitaal tot het opnemen van gewonden. Het is nog niet noodig geweest dit in gebruik te nemen voor dit doel en daar om werd het bestemd voor behoeftige vluchtelingen. Bij de verhuizing op Donderdag 10 dezer deed de politie een wonderlijke ontdekking. De N. R. Crt. schrijft daarvan Zij bemerkte tot haar begrijpelijke verrassing, dat de groote keukr- - voor 2400 gasten van dit door her Roode Kruis betrokken gebouw was omgezet in... een fabriek van geconserveerd vleesch 1 Koks van het Roode Kruis waren bezig gepraepareerde balleD gehakt in bussen te doen, er waren daar reeds een menigte blikken kant en klaar ge reed, een achtduizendtal naar schatting, waarvan er 'n 1500 goulasch bleken te bevatten. En nog een twaalfduizend bussen stonden er leeg te wachten. Pe electrisch gedreven aardappelschilma chine van de hotelkeuken was omgezet in een toestel om de blikken dicht te soldeeren. En trouwens alle keukengerei van de Uranium, de groote potten, enz bleken nu reeds drie weken in gebruik te zijn van deze fabriek, binnen het Roode Kruishospitaal. Een onderzoek leidde tot ontstellende uitkomsten. Alras bleek, dat de burge meester van Krimpen a/d IJsel, de heer B. Koker Jzn., samen met den heer Huber, met den caféhouder Soenwein in de Nieuwstraat 12 en den Oostenrijker Barthold Winter, die hier vroeger op de Leuvehaven, hoek ZalmhaveDSteeg, een herberg had, waarvan de vergunning moest worden ingetrokken, en die 't laatst in Antwerpen aan de Van Dijkkade een Wiener Café heeft gehouden een combinatie had gevormd tot het bereiden van vleeschpraeparaten. En dat de leider van den étappendienst van het Roode Kruis, de landweer-majoor J. T. Wilkens, in deze combinatie actief deel nam, er financieel bij was betrokken, en de aanwezigheid van dit bedrijf dus duldde in het Roode Kruishospitaal, waarover hij als commissaris de mede beschikking had. Aan het clandestiene bedrijf is na tuurlijk verder een einde gemaakt. Doch wat in deze pijnlijke geschiede nis ons natuurlijk wel het meeste tegen staat, is het ongehoorde misbruik van vertrouweu van een der leiders van het Roode Kruis tegenover dit eerwaar dige instituut nog wel in het gastvrij opengestelde hnis van een vreemdeling, die hierdoor de gemeente ze?r zeker aan zich verplicht heeft. Inderdaad geldt het hier geen over treding van de geschreven wet, want de uitvoer van geconserveerd vleesch is niet verboden. Maar naar de overtuiging van de publieke opinie zijn hier handelingen gepleegd door verantwoordelijke mannen die hot ons niet lust nader te qualifi- ceereD. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onverwijld een onderzoek gelast naar de mate, waarin de burge meester van Krimpen a/d. IJsel, de heer B. Koker Jzn. betrokken is in het geval der aanwezigheid van een bedrijf tot het bereiden van vleeschproducten in het Roode Kruishospitaal te Rotterdam. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 12 tot en met 18 Deo.'14, GEBORENJacob, z.v. Martinus de Graaf en Heintje Dijt, Westermient. Cornelis Petrus z.v. Cornelis van der Muurenen Cathariua Graumans, Eierland. Pieter z.v. Petrus Willem Gerrit Johannes Bremer en Elizabeth Kroon, Oosterend. ONDERTROUWD: Geene, GETROUWD: Jacob Izak Gakeer en Jan netje Bakker, de Cocksdorp. OVERLEDEN Harm Hoyting van der Vegf, 69 iaar, echtgen. v Helena Bellinga Fokkens, de Waal. Klaasje de Wijn, 74 jaar, ongeh., den Burg. Willem Cornelia Reij, 56 jaar, echtgen. v.Anna Maria M>ir«aretha Moorman, den Burg Trijntje Zijm, 54 jaar, echtgen. van Willem Smit, den Burg. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland van 115 Dec. GETROUWD: Cocrt Smit eu Aatje Vlas. Zondag 20 December 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Geen dienst. 's Avonds 7 uur ds. v. d. Waa. Waal, V.m. 10 uur ds. van der "Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. H. Avondmaal. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg'sAv. halt 7 ds. Kuperus. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Beleefd verzoeken wij spoedige opgave van te vervullen predikbeurten op den lsten en 2den Kerstdag, Oudejaarsdag en Nieuwjaar. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 23 December. Burg, 'sAv. 7 uur Bijbellezing in Gebouw Eben-Haëzer. Zuid-Eierland, 's Avonds 7 uur Geen dienst. Donderdag 24 December. Cocksdorp, 's Avonds 7 uur Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. O osterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Vrijdag 25 Dec, (le Kerstdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. 's Avonds 7 uur Dr, Norel. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Koog, 's av. 7 uur Kerstviering m. d. Zondagschool Coll. v. b. opvoedingsgest. „Valkenheide Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den HoornVm. 10 uur ds. Visser. Zendingscollecte. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Zuid-EierlandNm. 4 uur Kerstfeestviering v/d Zondagschool. GEREFORMEERDE KERK. Oostcrend, Vm. half 10 ds. Dagevos. Nm. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Uit de Schager Courant: Schagen, 17 Dec. Aangevoerd: 110 Vette Koeien f 200 a f 430,—; 35 Kaltkoeion f 180,a f 270; 25 Nuchtere kalveren i 12 a f 22. 60 Vette Varkens 60 a 60 ct. per Kg. Magere Varkens f a i 90 Biggen f 6.00 a f 12,00 180 Vette Schapen f 30 a f 45.00 2900 Overhouders f 22,— a f 30,00. Lammeren f af —.00 Boter 1 1.45 a f 1.55 per K.G. Kipeieren f 7.00 a i 8,00 per 100. Purmerend, 15 Dec. Aangevoerd 378 Runderen waaronder: 209 vette koeien 75 a 86 Ct. per KG. ,,-f. Gelde koeien f 160 a 240 Melkkoeien f 190 a 320. 13 stieren. 46 vette kalveren f 1,— a f 1 20 p. Kg. 195 Nuchtere kalveren f 12a i 25 2376 Schapen f 23 A f 45,00 Latp meren 1 a f 581 vette varkens f 0,68 a 1 0,72 per Kg.; 54 magere varkens f 18 a f 26, 166 biggen f7 a f 12; kipeieren f 8.00 af 9.00 per 100; Purmerender Crt. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelscüe Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Heden overleed tot onze diepe droef heid, voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoot© en Moeder, CATII W<I\A ZIJM, in den ouderdom van ruim 54 jaar. W. P. SMIT en kinderen. Den Burg, Texel, 16 Dec. 191-L van de te de Waal, op Zondag 20 December, 's avonds halt acht bij A. P. EELMAN. Entree 30 cent. Het Bestuur. van de Tooneelvereeniging op Zondag 27 Dec. in het Loodsmans Welvaren. Opgevoerd zal worden Entree f 0.30. Aanvang 's avonds half acht. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering tusschen 4 en 5 nur. Afdeeliog „TEXEL". op Maandag 28 December 's morgens 10 uur in cate „den Burg". Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Verkiezing van bestuursleden. 3. Verslag van de afgevaardigde. 4. Diverse zaken. Namens bet bestuur, H. W. KEESOM, Voorz. J AC. KIKKERT. Secr. gevraagd door C. S. KEIJSER Cz., Brakenstein. Nieuwstraat - den Burg. LEVERT Laan- en Sierboomen, Heesters en Stmf- ken, Stam-, Treur-, Klim- en StruikrozeD, vaste Planten in alle Boorten, waaronder de nieuwste variëteiten. Beveelt zich aan voor den aanleg en het onderhoud van tuinen en plantsoenen. Alles wordt onder garantie geplant en geleverd. Nu planten volgend jaar volop bloemen. Aanbevelend. Aanbevelend, C. H. de WAAL, Molonslr. (Nieuwe oogst) GEBRS. DROS. Hiermede berichten wij onzen afnemers dat onze Meelwagen met het oog op de komende feestdagen in afwijking van de gewoonte als volgt zal rijden Maandag 21 Dec., Waal en Oosterend. Dinsdag 22 Eierland en Cooksdo'rp. Woensdag 23 Den Hoorn en Westen. Donderdag 24 De Koog en omstreken. De daarop volgende week weer als ge woon met uitzondering vau den Hoorn en. Westen wat Donderdag 31 December ge daan wordt. Gelieve vooral voor tijdi^a bestelling te zorgen. Verder berichten wij dat: Vrijdag 25 December Zaterdag 26 Zondag 27 Onze kantoren gesloten zullen zyn» C. R. KEIJSER Co. ONTVANGEN: (Nederl. Fabrikaat) in busjes van 12, 20, 50 en 100 stuks, per blokje 2 ct. GERRS DROS.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2